Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622784
sargus έγραψε:Μάλλον έχει κουβεντιαστεί πολλάκις αλλά για να μη χαθώ, θα ξαναρωτήσω:
Έχω το ρουτερ στον κάτω όροφο (κλασικό cosmote αν έχει σημασία). Ποια είναι η καλύτερη λύση για να έχω wifi και στον πάνω;


εγω στον πανω το εχω, και πιανει κανονικα και στον κατω. :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#622787
dimviii έγραψε:
sargus έγραψε:Μάλλον έχει κουβεντιαστεί πολλάκις αλλά για να μη χαθώ, θα ξαναρωτήσω:
Έχω το ρουτερ στον κάτω όροφο (κλασικό cosmote αν έχει σημασία). Ποια είναι η καλύτερη λύση για να έχω wifi και στον πάνω;


εγω στον πανω το εχω, και πιανει κανονικα και στον κατω. :lol:


Δεν πιάνεται. Η ελιά σου λειτουργεί ως WiFi extender. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622788
sargus έγραψε::s_rofl


μη γελας,και στον πιο κατω πιανω,απλα ειναι αδυνατο το σημα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#622799 Κι εγώ πιάνω από πάνω κάτω... Γενικά ανάλογα το χώρο δεν είναι περίεργο να πιάνει σε άλλο όροφο...
Φίλος μου σε διαμέρισμα δεν πιάνει από το γραφείο στο σαλόνι, 5μ απόσταση... Η λύση? Να βάλει ανάσκελα ή μπρούμυτα το router... Κι εγώ ανάσκελα το έχω. Παίζει με τη τοποθέτηση της κεραίας εντός του router...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#622802
sargus έγραψε:Μάλλον έχει κουβεντιαστεί πολλάκις αλλά για να μη χαθώ, θα ξαναρωτήσω:
Έχω το ρουτερ στον κάτω όροφο (κλασικό cosmote αν έχει σημασία). Ποια είναι η καλύτερη λύση για να έχω wifi και στον πάνω;

Ενα ποιοτικο repeater.
Εχω ενα TP-LINK RE305 το οποιο με εβγαλε ΑΣΠΡΟΠΡΟΣΩΠΟ το δυσκολο 4μηνο που εκανε να μου μετακομισει η Nova τη γραμμη στο νεο σπιτι.

ΓειτοΝΕΤ με 1 γραμμη σημα το εφερε σπιτι μου και το μοιρασε στα 5Ghz για να μην εχω παρεμβολες :)

Υ.Γ. Ηταν τοποθετημενο στην πριζα του μπαλκονιου χωρις προφανως να βρεχεται. Περασε 2 χιονιαδες και μερικα κρυα στους -6 με τα κυκλωματα του να γουσταρουν! :lol:
Άβαταρ μέλους
By sargus
#622804 Ευχαριστώ φίλε!
Η διαφορά του ας πούμε με αυτό
https://www.kotsovolos.gr/computing/net ... ge-nosto-2
είναι ότι το δικό σου δουλεύει μόνο ασύρματα ενώ αυτό χρησιμοποιεί την ηλεκτρική εγκατάσταση (;) ή κάτι παρόμοιο;
Σωστά; Τι γίνεται ρε π@ύστη μου; Έχω χάσει επεισόδια! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#622809
sargus έγραψε:Ευχαριστώ φίλε!
Η διαφορά του ας πούμε με αυτό
https://www.kotsovolos.gr/computing/net ... ge-nosto-2
είναι ότι το δικό σου δουλεύει μόνο ασύρματα ενώ αυτό χρησιμοποιεί την ηλεκτρική εγκατάσταση (;) ή κάτι παρόμοιο;
Σωστά; Τι γίνεται ρε π@ύστη μου; Έχω χάσει επεισόδια! :lol:

Μην παρεις Powerline.
Εαν στο χωρο που βρισκεσαι τωρα εχεις ας πουμε 1 γραμμη wifi, το συγκεκριμενο που ανεφερα θα πιασει αρκετα καλυτερο σημα για να αναμεταδοσει.
ΠΟΛΥ πιθανον να καταφερει και χωρις απωλειες σε ταχυτητα, αλλα σιγουρα με λιγο επιπλεον delay και οχι τοσο σταθερο εαν δεχεται παρεμβολες στο καναλι που ειναι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622814 παντως σε ξενοδοχειο που πηγαινα συνεχεια και σε καποια δωματια ειχε χοντρο θεμα με το σημα,μολις εβαλε repeater επιανε καμπανα.Το ειχε φερει απο εξωτερικο με αστειο ποσο,κατι 20 ευρω αν θυμαμαι καλα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#623200
sargus έγραψε:Ευχαριστώ φίλε!
Η διαφορά του ας πούμε με αυτό
https://www.kotsovolos.gr/computing/net ... ge-nosto-2
είναι ότι το δικό σου δουλεύει μόνο ασύρματα ενώ αυτό χρησιμοποιεί την ηλεκτρική εγκατάσταση (;) ή κάτι παρόμοιο;
Σωστά; Τι γίνεται ρε π@ύστη μου; Έχω χάσει επεισόδια! :lol:


Επίσης το 300 m εμβέλεια που γράφει ειναι 300μ καλωδίωσης πιο σωστά. :rtfm: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#623203 με κάλεσαν από την forthnet και μου πρότειναν με +4€/μήνα να αναβαθμίσουν την γραμμή μου από 50άρα σε 100άρα.. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#623204 do it!!!

δεν τα χρειάζεσαι τόσο αλλά για +4 ευρώ είναι φοβερό deal!
Άβαταρ μέλους
By sargus
#623209 Πωωω, ζηλεύω!!
Εκεί που ετοιμάζομαι να μετακομίσω, έχει μόνο cosmote και μόνο 24αρα που στην πράξη πιάνει περίπου 9,5. :(
Άβαταρ μέλους
By gianik
#623269
elteo έγραψε:do it!!!

δεν τα χρειάζεσαι τόσο αλλά για +4 ευρώ είναι φοβερό deal!
Οντως δεν τα χρειάζομαι. Δεν κατεβάζω ταινίες, μόνο netflix κ απλή περιήγηση..
(θέλουν κ 25 ευρώ για ενεργοποίηση της 100αρας, το μόντεμ παραμένει το ίδιο..)

.
Άβαταρ μέλους
By otso
#623282
sargus έγραψε:Πωωω, ζηλεύω!!
Εκεί που ετοιμάζομαι να μετακομίσω, έχει μόνο cosmote και μόνο 24αρα που στην πράξη πιάνει περίπου 9,5. :(

Ρωτησε στην ψοσμοτε γιατι οπου εχουν 24 την αναβαθμιζουν σε εγγυημενη 30αρα με τα ιδια λεφτα .
ειχαν ερθει καποια παιδια τεχνικοι του οτε για βλαβη και μου ειπαν κατσε να σου την αναβαθμισουμε και μου εβαλαν επιτοπου και το καινουργιο ρουτερ .
εχω σταθερα 28.5 περιπουμε 2.5
Κι εγω σε χωριο στου διαολου την μανα χωρις ενναλακτικη. Ρωτα και επεμενε.