Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622927
drdino έγραψε:
Γενικά πρέπει να έχει υπόψιν του κάποιος τι οδηγεί και πού αν έχει σκοπό να κάνει μικρές καταναλώσεις.


rocsta έγραψε:Mέσα στην πόλη το υβριδικό θα είναι 2 λίτρα (βενζίνης οκ) κάτω.


Συμφωνώ... Απ' ότι κατάλαβα η σύγκριση που μου είπε ο συνάδελφος ήταν μεταξύ των δύο σε ταξίδι με το πόδι στο πάτωμα (και την ταυτότητα στο στόμα... :lipsealed: ) :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#622928 Η πρόσφατη εμπειρία μου με υβριδικό C-HR λεει πως ακόμα και στην εθνική οδό αν δεν οδηγείς σαν κανίβαλος (κοινως με το οριο και λιγο παραπανω) εισαι στα ιδια περίπου με diesel. Βέβαια το Yaris ειναι αρκετα αδύναμο και αργό και μαλλον θελει εξτρα μαστίγωμα.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#622946 στο καινούριο λένε έγινε πάρα πολύ μεγάλη αναβάθμιση στο όλο σύστημα

όλοι οι άλλοι είναι πλέον μερικά έτη φωτός πίσω...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622953 Η αλήθεια είναι πως ένα υβριδικό corolla θα το καλοέβλεπα αν ήταν να πάρω καινούριο σε αυτά τα λεφτά...

Από χώρους δεν πρέπει να λέει πολλά βέβαια, αλλά άλλη ιστορία αυτό...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#622956 Eγώ πάντως δεν την παλεύω με τα υβριδικά. :lol:

Oδηγώ που και που του πατέρα μου. Εχει ένα λευκό 1800αρι ίδιο σαν το παρακάτω.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#622959 Nice :inlove: (βασικά δεν βλέπεται, αλλά ενδεχομένως το χτύπαγα :oops: )
Άβαταρ μέλους
By elteo
#622961 Είναι το μόνο Prius που στα μάτια μου βλέπεται. Ολα τα επόμενα είναι το ένα τραγικότερο του άλλου.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#622968 Το μόνο που μου αρέσει και θα αγόραζα είναι το mk3
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#622969 Ο μπαμπάς elteo βάζω στοίχημα δεν το αλλάζει με τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#623001
elteo έγραψε:Eγώ πάντως δεν την παλεύω με τα υβριδικά. :lol:

Oδηγώ που και που του πατέρα μου. Εχει ένα λευκό 1800αρι ίδιο σαν το παρακάτω.

Εικόνα


Το είχα οδηγήσει αυτό κάποτε... Μηδέν ηχομόνωση... Κατά τ' άλλα μια χαρά ήταν...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#623168
markvag έγραψε:Η αλήθεια είναι πως ένα υβριδικό corolla θα το καλοέβλεπα αν ήταν να πάρω καινούριο σε αυτά τα λεφτά...


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#623186
markvag έγραψε:Θα το έπαιρνα; :hmmm: Δεν ξέρω... Παίζει... για δεύτερο και για πόλη νομίζω είναι καλή λύση.


Για 2ο αμάξι πόλης, ΙΜΟ είναι όχι απλώς 'καλή λύση' αλλά το απόλυτο ταμάμ για όσους λόγω περιστάσεων δεν μπορούν να πάρουν ηλεκτρικό ή PHEV (βλ. μπαλαντέζα από το μπαλκόνι του 3ου :lol: ). Είναι αυτόματο και το υβριδικό είναι στο στοιχείο του στο σταμάτα-ξεκίνα της πόλης. Εκτός των τειχών, το όφελος από το υβριδικό σύστημα γίνεται αμελητέο και μετράει περισσότερο η καλύτερη θερμοδυναμική απόδοση του diesel.

Mε άλλα λόγια:
drdino έγραψε:Γενικά πρέπει να έχει υπόψιν του κάποιος τι οδηγεί και πού αν έχει σκοπό να κάνει μικρές καταναλώσεις.


Πάντως σκέφτομαι πολύ σοβαρά να συστήσω το Yaris hybrid (με leasing) για τον αδερφό μου που χρειάζεται μικρό αμάξι κυρίως για μέσα και τριγύρω από το Λονδίνο (και ενίοτε επαγγελματικά ταξίδια 150-200Χλμ αυθημερόν). Είναι εντελώς άμπαλος από αυτοκίνητα (θα του άρεζε κάτι ανάμεσα σε αξιόπιστο Mini ή 500άκι), αλλά το Yaris τικάρει όλα τα κουτάκια. Αυτόματο, άσπαστο, χαμηλή κατανάλωση και δεν πληρώνει ULEZ ή Congestion Charge. Έχω οδηγήσει το τωρινό (συντόμως προηγούμενο) Yaris με βενζινομοτέρ, αλλά δεν έχω εμπειρία από το υβριδικό.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#623375
Dimsabas έγραψε:Zoe; Leaf;


Εδώ κολλάει το "για όσους λόγω περιστάσεων δεν μπορούν να πάρουν ηλεκτρικό ή PHEV".