Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#617865 Παιδια, δεν σας καταλαβαινω, αφου το ειπαμε!
Ειμαι ηληθιος και εγω και οι αλλοι 9 στο γραφειο, οπως και οι επισκεπτες του κτηριου, οπως και οι υπολοιποι ένοικοι του κτηριου.

Είμαστε απλα ηλίθιοι και η βλακεία μας είναι ανίκητη!

Γιατι εφταιγε τελικα ο αναδρομος Ερμης, η ανίκητη βλακεια μας και το κακο το ματι, που παρουσιάσαμε ολοι μαζι, ακριβως τα ιδια συμπτωματα, συμπτωματικα την περιοδο που μπηκε στα κρυφα μια περιεργη γλαστρα στη πολυκατοικία.

Και εντελώς συμπτωματικά, εγω και οι συνάδελφοι, σταματήσαμε να παρουσιάζουμε τα συμπτώματα ακριβώς την ημέρα που αλλάξαμε κτήριο. Ενω οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας, σταμάτησαν να παρουσιάζουν τα ίδια με μας συμπτώματα, συμπτωματικά, την ημερα που αφαιρέθηκε η η γλάστροκεραια απο την πολυκατοικία.
Συμπτωματικά ολα αυτά, γιατι είπαμε εργαστηριακές μελέτες, λοβοί κεραίας και ανίκητη ανθρώπινη βλακεία.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#617890 τι ακριβως δεν καταλαβα;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#617966 Οι ενδείξεις σαφώς και ενοχοποιούν την κεραία.
Και ναι μεν οι κεραίες αυτού του τύπου υποτίθεται εκπέμπουν σχεδόν τίποτα ακριβώς από κάτω αλλά:
- μπορεί να είναι κεραία άλλου τύπου ή με άλλο προσανατολισμό οπότε δεν ισχύει το από κάτω τίποτα.
- μήπως μπήκε ταυτόχρονα κι άλλη κεραία πολύ κοντά σας
- το ακριβώς από κάτω μπορεί να σημαίνει μισό μετρο αλλά και 15 μέτρα ανάλογα με την κεραία, την ισχύ κλπ
- η κεραία μπορεί να μην τοποθετήθηκε σωστά, (ακριβώς κάθετα, σωστές αποστάσεις-μήκος ιστού, σωστό καλώδιο και συνδέσεις, ανακλαστήρες κλπ) ή να μην ήταν ακριβώς από πάνω σας αλλά πχ στη γωνία του κτιρίου οπότε τρώγατε φουλ ισχύ
- η ισχύς μπορεί να ήταν σχετικά μεγάλη οπότε αν είσαι τόσο κοντά όλο και κάτι θα φας.
- μπορεί να μην έφταιγε η κεραία αλλά ο πομπός να μην ήταν σωστά θωρακισμένος ή ρυθμισμένος και να έχανε από εκεί
Η παρατήρηση ότι κάτω από τόσες άλλες κεραίες όλοι είναι καλά μάλλον σημαίνει ότι κάτι από τα παραπάνω συνέβαινε και δεν ήταν ομαδικό μάτιασμα.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#617970
sknipper έγραψε:Οι ενδείξεις σαφώς και ενοχοποιούν την κεραία.
Και ναι μεν οι κεραίες αυτού του τύπου υποτίθεται εκπέμπουν σχεδόν τίποτα ακριβώς από κάτω αλλά:
- μπορεί να είναι κεραία άλλου τύπου ή με άλλο προσανατολισμό οπότε δεν ισχύει το από κάτω τίποτα.
- μήπως μπήκε ταυτόχρονα κι άλλη κεραία πολύ κοντά σας
- το ακριβώς από κάτω μπορεί να σημαίνει μισό μετρο αλλά και 15 μέτρα ανάλογα με την κεραία, την ισχύ κλπ
- η κεραία μπορεί να μην τοποθετήθηκε σωστά, (ακριβώς κάθετα, σωστές αποστάσεις-μήκος ιστού, σωστό καλώδιο και συνδέσεις, ανακλαστήρες κλπ) ή να μην ήταν ακριβώς από πάνω σας αλλά πχ στη γωνία του κτιρίου οπότε τρώγατε φουλ ισχύ
- η ισχύς μπορεί να ήταν σχετικά μεγάλη οπότε αν είσαι τόσο κοντά όλο και κάτι θα φας.
- μπορεί να μην έφταιγε η κεραία αλλά ο πομπός να μην ήταν σωστά θωρακισμένος ή ρυθμισμένος και να έχανε από εκεί
Η παρατήρηση ότι κάτω από τόσες άλλες κεραίες όλοι είναι καλά μάλλον σημαίνει ότι κάτι από τα παραπάνω συνέβαινε και δεν ήταν ομαδικό μάτιασμα.



Είχαμε ψάξει όλη τη πολυκατοικία για προβλήματα στα ηλεκτρολογικά, για διαρροές φυσ. αερίου, αποχέτευσης κτλ.
Το πρόβλημα ήταν πολύ έντονο στον 6ο και 5ο ορόφους, στον 4ο εξασθενούσε και απο τον 3ο και κάτω δεν είχαν πάρει χαμπάρι τίποτα.

Στον 6ο (που ήταν ουσιαστικά ταράτσα) υπήρχε ενα γραφείο (ΣΤ1) και δίπλα του, αυθαίρετη κατασκευή ιδίων διαστάσεων, τη οποία ονόμαζαν γραφείο (ΣΤ2), αλλά δεν ενοικίαζε κανένας.
Στο "μπαλκόνι" του 6ου, εμφανίστηκε μια γλάστρα, χωρίς ιστό, 1 μέτρο μακριά απο τοίχο ασανσέρ (τσιμέντο, οπλισμός και τούβλα) ακριβώς την περίοδο που ξεκίνησαν τα συμπτώματα στους ενοικιαστές του 6ου και του 5ου.

Συμπτωματικά, ολα τα συμπτώματα, συμπτωματικά σε όλους τους ενοίκους στον 6ο και 5ο, συμπτωματικά σταματούσαν, όταν ξαφνικά έπεφτε ο γενικός στο κουτί της κεραίας ή , ο γενικός του αυθαίρετου στο υπόγειο της πολυκατοικίας.
Τις πιπες για εργαστήρια και λοβούς μας τάιζαν οι τεχνικοί της COTE, όταν έρχονταν να τσεκάρουν γιατί δεν δουλεύει πάλι η κεραία.

Απ όσο έμαθα, αφού αλλάξαμε κτήριο και συμπτωματικά ηρεμήσαμε απο τα συμπτώματα, κάποιος απο αυτούς που δούλευαν στο γραφείο στον 6ο, δίπλα στη γλάστρα, ξήλωσε τη διακοσμητική γλάστρα απο τη κεραία και την έβγαλε φωτογραφίες και άρχισε να ψάχνει την απόφαση Γ.Σ. για εγκατάσταση κεραίας κινητής στη πολυκατοικία.
Δέκα μέρες μετά, όπως μπήκε νύχτα η γλάστρα, έτσι νύχτα, ήρθαν και τη πήραν.

Και συμπτωματικά, όλοι όσοι είχαν παρουσιάσει τα συμπτώματα που προανέφερα, σταμάτησαν να τα παρουσιάζουν.


Και όπως είπαμε, είμαι ηλίθιος και εγώ και οι άλλοι 9 στο γραφείο, όπως και οι επισκέπτες του κτηρίου, οπως και οι υπόλοιποι ένοικοι του κτηρίου.
Είμαστε απλα ηλίθιοι και η βλακεία μας είναι ανίκητη!
Γιατι έφταιγε τελικά ο ανάδρομος Ερμής, η ανίκητη βλακεία μας και το κακό το μάτι, που παρουσιάσαμε όλοι μαζί, ακριβώς τα ιδια συμπτώματα, συμπτωματικά την περίοδο που μπήκε στα κρυφά μια περίεργη γλάστρα στη πολυκατοικία.
Και εντελώς συμπτωματικά, εγω και οι συνάδελφοι, σταματήσαμε να παρουσιάζουμε τα συμπτώματα ακριβώς την ημέρα που αλλάξαμε κτήριο. Ενω οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας, σταμάτησαν να παρουσιάζουν τα ίδια με μας συμπτώματα, συμπτωματικά, την ημέρα που αφαιρέθηκε η η γλάστροκεραια απο την πολυκατοικία.

Συμπτωματικά ολα αυτά, γιατι είπαμε εργαστηριακές μελέτες, λοβοί κεραίας και ανίκητη ανθρώπινη βλακεία.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#617981
dimik έγραψε:Η κουβέντα μου θυμίζει φοιτητικά χρόνια και ειδικότερα το συγκεκριμένο :lol:

Εικόνα


Τι μου θύμισες τώρα... :oops:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#618216 Μετά από 7μιση χρόνια το K800 kεyboard αυτοκτόνησε. Δεν γνωρίζω πώς, απλώς το βρήκα να μην δουλεύουν 2-3 κουμπιά. Το δοκίμασα και αλλού. Κρίμας γιατί το είχα σε πολύ καλή κατάσταση, καμία σχεση με αυτό της δουλειάς. :sorry: ρρ3ρρααδσ
Άβαταρ μέλους
By drdino
#618217 Έριξε κανείς τπτ;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#618223 Bγάλε κανένα keycap να δεις αν έχει τπτ υπολείμματα...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#618235 Έβγαλα πάρα πολλά, σχεδόν όλη την αριστερή πλευρά, δεν είδα κάποιο υγρό υπόλειμμα.
Τέσπα πρέπει asap να πάρω άλλο γιατί τώρα έχω βάλει ένα μικρό εφεδρικό K400

- max Budget 100€ (89 είχα πάρει το k800)
- οπωσδήποτε να έχει armrest, πλαστικό κατά προτίμηση, και αν δεν έχει τουλάχιστον να έχει μια επέκταση, μην τελειώνει μπαμ στο space
- backlight φωτισμός χρήσιμος
- δεν με νοιάζει αν θα είναι μηχανικό ή όχι, με νοιάζει όμως να είναι ΑΘΟΡΥΒΟ και να έχει μαλακά πλήκτρα (εδώ το K800 :inlove: )
- για ασύρματο/ενσύρματο νομίζω αδιάφορο. Λίγες φορές χρησιμοποίησα το ασύρματο feature
- καλό είναι να είναι και αδιάβροχο. Εγώ προσέχω αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

κάτι τέτοιο πχ; https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/ ... to_2597756
κι αυτό φαίνεται ωραίο https://www.plaisio.gr/catalog?location ... %3d2915820
κι αυτό https://www.plaisio.gr/catalog?location ... %3d2905043

:help:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#618236 Αν ήσουν ευχαριστημένος από το Κ800 γιατί δεν παίρνεις το ίδιο;