Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#617879 Ακριβώς.
Αναπόφευκτα διαβάζεις τα πάντα και τα φιλτράρεις ανάλογα.

Υπάρχουν και οι θιασώτες της θύρας 7 που βλέπουν λύγκα από την πράσινη να γράφει ότι έξω έχει καύσωνα και φοράνε παλτό.
:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#617883 Ακριβώς. Και για να το επεκτείνω λίγο ακόμα, το σοφότερο είναι να εξάγεις συμπεράσματα από τον συγκερασμό των άκρων. Παράδειγμα, μπορείς άνετα να βρεις πού ακριβώς είναι το στίγμα της Εκκλησίας στην Ελληνική πραγματικότητα έπειτα από ανάγνωση Ριζοσπάστη και Ελεύθερης Ώρας.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#617886 Εγώ θα το πάω ακομα παραπέρα, μπορεις να βρεις και την δικαιη τιμή μιας μετοχής διαιρώντας τις ακραίες τιμές με το 2 (δυο ολογράφως).

Where is your god now :s_airkiss
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#617892
g8777 έγραψε:Ακριβώς. Και για να το επεκτείνω λίγο ακόμα, το σοφότερο είναι να εξάγεις συμπεράσματα από τον συγκερασμό των άκρων. Παράδειγμα, μπορείς άνετα να βρεις πού ακριβώς είναι το στίγμα της Εκκλησίας στην Ελληνική πραγματικότητα έπειτα από ανάγνωση Ριζοσπάστη και Ελεύθερης Ώρας.


Αν αναφέρονται στο ίδιο θέμα ναι.
Συνήθως τα μέσα που ανέφερες παίζουν μπαλίτσα σε παράλληλη πραγματικότητα, οπότε δεν θα βγει κάποιο νόημα αν τα διαβάσεις.

Ενώ πχ για σκάνδαλο Novartis ή το τάδε νομοσχέδιο αν διαβάσεις Buggsebunny και πρωκτοθέμα είσαι σε καλύτερη μοίρα να καταλάβεις τι γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#617896 Eίμαι πολύ περίεργος να μου αναφέρεις ένα παράδειγμα που διαβάζοντας πρωτο θέμα εβγαλες κάποιου είδους είδηση.

Πραγματικά όμως :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#617900 Δεν διευκρίνησε ο Ντρίφτης πως ήθελε κάτι πρόσφατο! Πάντως, δεν τίθεται θέμα εγκυρότητας, σε τέτοια το ΠΘ ήταν πάντα καλά πληροφορημένο και πρωτοπόρο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#617901
rx8_drifter έγραψε:Eίμαι πολύ περίεργος να μου αναφέρεις ένα παράδειγμα που διαβάζοντας πρωτο θέμα εβγαλες κάποιου είδους είδηση.

Πραγματικά όμως :)



Ειδικα για την Novartis, δεν χρειαζεται να διαβασεις τιποτα αλλο :shifty: για να διαμορφωσεις μια σφαιρικη αντιληψη της υποθεσης. Αρκει και αυτο για να μην αναρωτηθεις. :s_roses

Παρολαυτα και για το καλο της αντικειμενικοτητας ας υποθεσουμε οτι διαβασες τα 2 αρθρα. Τι συμπερασμα βγαινει; :s_coffee
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#617910
rx8_drifter έγραψε:Eίμαι πολύ περίεργος να μου αναφέρεις ένα παράδειγμα που διαβάζοντας πρωτο θέμα εβγαλες κάποιου είδους είδηση.

Πραγματικά όμως :)


https://www.protothema.gr/world/article ... roti-fora/

Κάποιοι βλέποντας τον παραπάνω λύγκα μπορεί να πιστεύουν ότι πήγε πρώτη φορά στη Disneyland (επειδή το γράφει το πρώτο θέμα).
Για τον κάλο στον εγκέφαλο ο Dr.Scholl δεν έχει βγάλει ματζούνι.
:s_bye
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#617912 Δεν θα εχανες αυτή την είδηση αν δια΄βαζες μικυμάους, οποτε σε ξαναρωτώ, εκτός απ το να σκουπίζεις τον κώλο σου αν ξεμένεις απο κωλόχαρτο, σε τί ακριβώς σε ωφελεί η ανάγνωση του?
Αντιλαμβάνεσαι οτι υπάρχει κάτι που λέγεται χρόνος(περιορισμένος) και αξιοποιηση του, το "διαβάζω τα πάντα για να ενημερώνομαι" εκτός του ότι ειναι μια παπαριά και μισή, δείχνει, να το πω κομψά, και μια ανικανότητα.

Επειδή λοιπόν φαντάζομαι δεν διαβάζεις Στόχο, ή Ελεύθερη Ώρα η ερώτηση για το πρώτο θέμα παραμένει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#617921
georgetz έγραψε:Αντίδοτο είναι η σφαιρική ενημέρωση , π.χ ξέρω τι θα γράψει η ΕφΣυν ξέρω τι θα γράψει το Πρώτο Θέμα , κάπου στη μέση θα είναι λογικά η φάση.


Ε... όχι.

Σε πολλά δεν υπάρχει μεσαίος χώρος.

Πχ, η κυβέρνηση διόρισε περισσότερους μετακλητούς από την προηγούμενη. Δεν υφίσταται θέμα μέσης λύσης εδώ, είναι απλά τα πράγματα. :rtfm:

Σε άλλα πιθανώς και να υπάρχει, σε κάποια σίγουρα υπάρχει, αλλά έχω την εντύπωση πως είναι η μειοψηφία των θεμάτων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#617922
markvag έγραψε:
georgetz έγραψε:Αντίδοτο είναι η σφαιρική ενημέρωση , π.χ ξέρω τι θα γράψει η ΕφΣυν ξέρω τι θα γράψει το Πρώτο Θέμα , κάπου στη μέση θα είναι λογικά η φάση.


Ε... όχι.

Σε πολλά δεν υπάρχει μεσαίος χώρος.

Πχ, η κυβέρνηση διόρισε περισσότερους μετακλητούς από την προηγούμενη. Δεν υφίσταται θέμα μέσης λύσης εδώ, είναι απλά τα πράγματα. :rtfm:

Σε άλλα πιθανώς και να υπάρχει, σε κάποια σίγουρα υπάρχει, αλλά έχω την εντύπωση πως είναι η μειοψηφία των θεμάτων...
Θα μπορούσε όμως για παράδειγμα να έχει διορίσει περισσότερους με μικρότερο ή το ίδιο κόστος και να μην αναφέρεται.

Δεν είναι θέμα μέσης λύσης αλλά συλλογής πληροφοριών από πολλές πηγές και το κυριότερο διαφορετικών συμφερόντων.

Η διαχείριση αυτών των πληροφοριών είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα.


< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#617936 Ναι είναι μια εξήγηση κι αυτή, το σημαντικότερο είναι οτι τέτοιο θέμα σηκώνει ανάλυση σε συνάρτηση με χρόνο, απολαβές, απόδοση και τα συναφή.

Πέραν τούτου, όπως είναι φυσικό σε κάθε αλλαγή κουταλας εχμ, κυβέρνησης ήθελα να πω, οι εντεταλμένοι των μεν θα φέρουν την καταστροφή (πριν καν συντελεσθη, προφανώς ξεχνώντας (?) τι έκαναν οι ίδιοι για καιρό) και οι δε οτι ήρθε ο νέος παράδεισος σε ΟΛΑ, ξεχνώντας κ αυτοι ότι ο λαός έχει πειστεί (?) οτι δεν υπάρχουν πλέον μαγικές λύσεις άρα τίποτα δεν είναι παραδεισένιο πλέον, άρα να κόψουν τις μκιες άμεσα, ιδιαίτερα όταν ήδη εμφανίζονται αγκυλώσεις
(π.χ Μαρινακης, Αυγενακης)

Ολα αυτά αντανακλωνται στα μέσα που έχουν έμμεσο ή άμεσο συμφέρον.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#617941
rx8_drifter έγραψε:Δεν θα εχανες αυτή την είδηση αν δια΄βαζες μικυμάους, οποτε σε ξαναρωτώ, εκτός απ το να σκουπίζεις τον κώλο σου αν ξεμένεις απο κωλόχαρτο, σε τί ακριβώς σε ωφελεί η ανάγνωση του?
Αντιλαμβάνεσαι οτι υπάρχει κάτι που λέγεται χρόνος(περιορισμένος) και αξιοποιηση του, το "διαβάζω τα πάντα για να ενημερώνομαι" εκτός του ότι ειναι μια παπαριά και μισή, δείχνει, να το πω κομψά, και μια ανικανότητα.

Επειδή λοιπόν φαντάζομαι δεν διαβάζεις Στόχο, ή Ελεύθερη Ώρα η ερώτηση για το πρώτο θέμα παραμένει.


Μπορείς εναλλακτικά να διαβάσεις μόνο Buggsebunny για την απόλυτη αλήθεια.
Ή εναλλακτικά ταληράκια από ανεξάρτητο βλογκερ ονόματι Disco Tsutsuni για ακόμα πιο αντικειμενική ενημέρωση.

Συνήθως πάντως μια γρήγορη τζούρα σε Καθημερινή-Efsyn σου βγάζει μια εικόνα.

Αν κόψεις tsipiriko ή Jeronymo Groovy που είναι αυτό που είπες και μόνο
μικυμάους

θα βρεις άπλετο χρόνο.