Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#617105 Δυο βασικές διάφορες.
Όταν έχω καταρροή (που έχω συχνά) δεν μπουκώνω πλέον και τα συμπτώματα είναι πολύ πιο ελαφρια. Πριν, κάθε συνάχι που κολλούσα ήταν βάσανο και το μπούκωμα κράταγε για μέρες αφού σταματούσε η καταρροη. Πλέον σχεδόν δε με απασχολεί και πολύ σπάνια βουλώνει η μύτη.

Το άλλο είναι ότι αν και δεν ροχάλιζα ποτέ, πλέον έχω γίνει εντελώς αθόρυβος, φάση πυρηνικό υποβρύχιο. Είναι εντυπωσιακό, γιατί με ενοχλεί αν η αλλη βαριανασαινει :lol:
Έχει υπόψιν σου ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν κάποια δυσμορφία χωρις να έχουν χτυπήσει, όποτε αν κανείς εγχείρηση και είναι μάστορας αυτός που την κάνει, θα αναπνέεις καλύτερα απ τον μέσο φυσιολογικό ανθρωπο :lol:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#617111 @drifter
Στο "κρεβάτι" έχεις δει διαφορά στους χρόνους σου;;

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#617114
REALZEUS έγραψε:Έχει να κάνει με σπάσιμο μύτης αυτό; :innocent:
Το πρόβλημα όχι απαραίτητα, η επέμβαση ναι. Και πονάει.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#617117 Εγώ δεν πόνεσα καθόλου, και πρακτικά το δεξί μου ρουθούνι ήταν σμπαραλια.Εικάζω ότι έχει να κάνει κάνει και με το ποσό καλός είναι ο γιατρός, είναι μια εγχείρηση που απαιτεί αρκετή δεξιοτεχνία. Είχα και υποδειγματική μετεγχειρητική πορεία, αλλά αυτό έχει να κάνει και με την καθενος. Οι τεχνικές και τα υλικά έχουν βελτιωθεί σε σχέση με παλιότερα που άκουγες ιστορίες τρόμου για την αφαίρεση των επίθεματων.

Απ ο,τι μου είπε σίγουρα είχε παίξει ατυχημα όταν ήμουν μικρός για να ήταν τόσο χάλια και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μπαλιά στη μάπα στο μπάσκετ.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#617120 Είναι κάτι που σκεφτομαι να το ελεγξω κι εγω και ολο το αναβάλλω για διάφορους λόγους.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#617145
sknipper έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Έχει να κάνει με σπάσιμο μύτης αυτό; :innocent:
Το πρόβλημα όχι απαραίτητα, η επέμβαση ναι. Και πονάει.


Thanks Dr. Ρώτησα επειδή μου έτυχε κάποτε ( :innocent: ), αλλά ποτέ δεν πήγα να το κοιτάξω... :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Serf
#617165
rx8_drifter έγραψε:Εγώ δεν πόνεσα καθόλου, και πρακτικά το δεξί μου ρουθούνι ήταν σμπαραλια.Εικάζω ότι έχει να κάνει κάνει και με το ποσό καλός είναι ο γιατρός, είναι μια εγχείρηση που απαιτεί αρκετή δεξιοτεχνία. Είχα και υποδειγματική μετεγχειρητική πορεία, αλλά αυτό έχει να κάνει και με την καθενος. Οι τεχνικές και τα υλικά έχουν βελτιωθεί σε σχέση με παλιότερα που άκουγες ιστορίες τρόμου για την αφαίρεση των επίθεματων.

Απ ο,τι μου είπε σίγουρα είχε παίξει ατυχημα όταν ήμουν μικρός για να ήταν τόσο χάλια και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μπαλιά στη μάπα στο μπάσκετ.
Αυτό ακριβώς ανέφερε και σε εμένα. Ότι πλέον δεν πονάει, τουλάχιστον με την τεχνική που ο ίδιος και άλλοι συνάδελφοί του χρησιμοποιούν. Απλά για 2-3 εβδομάδες, επειδή αρχικά πρήζεται λίγο η μύτη, απαιτείται εβδομαδιαία επίσκεψη για καθαρισμό. Στους τρεις μήνες μετά την επέμβαση είναι 100% εμφανή τα αποτελέσματά της. Και για ένα δεκαήμερο δεν πρέπει να σηκώνει κάποιος μεγάλα βάρη.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#617190 Εμένα επειδή ήταν εκτεταμένη η επέμβαση, αναγκάστηκε να βάλει κάποια πλαστικά επιθέματα για να στηρίξει το διάφραγμα μέχρι να δέσουν τα ράμματα.
Αυτά τα έβγαλα μετά από μια βδομάδα. Μετά από άλλη μια βδομάδα ξαναπήρα για ένα τσεκ και καθαρισμό και αφαιρέσε κι ένα κομμάτι απ τα ράμματα που δεν είχε πέσει από μόνο του.
Πρήξιμο δεν είχα καθόλου, είχε ενθουσιαστεί απ το ποσό καλά είχε πάει, μια κοπελα που χειρουργηθηκαμε μαζί είχε γίνει λίγο μελιτζάνα :lol:
Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι έβγαζα για αρκετό καιρό πραμα απ τη μύτη, Αλλά το απολάμβανα γιατι φυσαγα σαν να είχα ελεύθερη εξατμιση :lol:
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#617225
Serf έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Εγώ δεν πόνεσα καθόλου, και πρακτικά το δεξί μου ρουθούνι ήταν σμπαραλια.Εικάζω ότι έχει να κάνει κάνει και με το ποσό καλός είναι ο γιατρός, είναι μια εγχείρηση που απαιτεί αρκετή δεξιοτεχνία. Είχα και υποδειγματική μετεγχειρητική πορεία, αλλά αυτό έχει να κάνει και με την καθενος. Οι τεχνικές και τα υλικά έχουν βελτιωθεί σε σχέση με παλιότερα που άκουγες ιστορίες τρόμου για την αφαίρεση των επίθεματων.

Απ ο,τι μου είπε σίγουρα είχε παίξει ατυχημα όταν ήμουν μικρός για να ήταν τόσο χάλια και το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μπαλιά στη μάπα στο μπάσκετ.
Αυτό ακριβώς ανέφερε και σε εμένα. Ότι πλέον δεν πονάει, τουλάχιστον με την τεχνική που ο ίδιος και άλλοι συνάδελφοί του χρησιμοποιούν. Απλά για 2-3 εβδομάδες, επειδή αρχικά πρήζεται λίγο η μύτη, απαιτείται εβδομαδιαία επίσκεψη για καθαρισμό. Στους τρεις μήνες μετά την επέμβαση είναι 100% εμφανή τα αποτελέσματά της. Και για ένα δεκαήμερο δεν πρέπει να σηκώνει κάποιος μεγάλα βάρη.

< >


Σε όλα δίκιο έχει ο γιατρός .

Drifter , δεν σου έβαλε λόγω έκτασης της επεμβάσεως τα πλαστικά επιθέματα .
Είναι ένας συνήθης τρόπος για να αποφεύγεις τις μετεγχειρητικές επιπλοκές των συμφύσεων. Και όχι απαραίτητος πάντα . Μπορεί να επιλεγεί πιο συχνός μετεγχειρητικός καθαρισμός αντ´αυτού. Όλα δόκιμα είναι ως μέθοδοι .
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#617897 Είναι υποχρεωτική η χορήγηση σκιαγραφικού για μαγνητική εγκεφάλου ή μπορεί να γίνει και χωρίς αυτό; Δεν ακούω και τα καλύτερα..
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#617906 ανάλογα τον λόγο που θα γίνει και τον ακτινολόγο, απ' όσο ξέρω...
δεν έχω ακούσει κάτι τρομακτικό...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#617978
Dimitris_P έγραψε:Είναι υποχρεωτική η χορήγηση σκιαγραφικού για μαγνητική εγκεφάλου ή μπορεί να γίνει και χωρίς αυτό; Δεν ακούω και τα καλύτερα..
Δεν είναι απαραίτητο, ανάλογα με τι τι ψάχνουν να δούνε μπορεί να χρειάζεται σκιαγραφικό ή όχι. Δηλαδή τι ακούς, έχω περιέργεια.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#618030 Τα σκιαγραφικά για μαγνητική ειναιμπολυ πιο ακίνδυνα από της αξονικής.
Αν εξαιρέσες την πιθανή αλλεργική αντίδραση δεν υπάρχει άλλο θέμα.
Δεν είναι νεφροτοξικα τόσο όσο της αξονικής.

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#618034
sknipper έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Είναι υποχρεωτική η χορήγηση σκιαγραφικού για μαγνητική εγκεφάλου ή μπορεί να γίνει και χωρίς αυτό; Δεν ακούω και τα καλύτερα..
Δεν είναι απαραίτητο, ανάλογα με τι τι ψάχνουν να δούνε μπορεί να χρειάζεται σκιαγραφικό ή όχι. Δηλαδή τι ακούς, έχω περιέργεια.


από τα πρώτα αποτελέσματα του google όταν πατάς σκιαγραφικό πχ https://www.emedi.gr/%CE%B9%CE%B1%CF%84 ... evs59VS_b0
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#618036
kostis20 έγραψε:Τα σκιαγραφικά για μαγνητική ειναιμπολυ πιο ακίνδυνα από της αξονικής.
Αν εξαιρέσες την πιθανή αλλεργική αντίδραση δεν υπάρχει άλλο θέμα.
Δεν είναι νεφροτοξικα τόσο όσο της αξονικής.

< A3003 >


Gadoteric μου έχει γράψει, αλλά δεν διαβάζω και τα καλύτερα..