Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#617836 Renault Twingo ή Smart Forfour, που νομίζω έχει στόκ η αντιπροσωπία ακόμα άρα τα σκοτώνουν ειδικά τώρα που είναι ο τελευταίος μήνας.
Το Twingo το έχει φίλος στο Αμβούργο και το λατρεύει για την πολη μέσα.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#617842 Τεχνικά και μηχανικά είναι ίδια.
Οποιο σ' αρέσει σε εμφάνιση και τιμή.
Εδώ απέτυχαν και τα δύο, σε λίγο καλύτερη θέση είναι το Twingo.
Μόνο για την εμφάνιση θα προτιμούσα Twingo.
Εκεί στα ξένα νομίζω ότι υπάρχει και ηλεκτρικό Forfour.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#617894
cosneo έγραψε:Εκεί στα ξένα νομίζω ότι υπάρχει και ηλεκτρικό Forfour.


Κι εδώ υπάρχει αλλά είναι ανέκδοτο. Κοστίζει πιο ακριβά από το αντίστοιχο Up, ενώ έχει τη μισή αυτονομία.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#617924 Θα πρότεινα ηλεκτρικό Up για μετακινήσεις εντός πόλης αλλά δεν νομίζω ο Θωμάς να θέλει να γίνει Vagελης!
Άβαταρ μέλους
By mirage
#617937 Ας παρει ενα καινούργιο Zoe αν έχει φορτιστή. Δεν υπάρχει λόγος να ασχολείται με κατώτερα ηλεκτρικά οχήματα.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#617993 Η Ζωή δεν εισάγεται επισήμως, ούτε την υποστηρίζει η ελληνική αντιπροσωπεία. Η τιμή της (από παραεισαγωγέα) είναι 30+.
Το ηλεκτρικό Up υποστηρίζεται κι εισάγεται κανονικά στα 20.300.
Εφόσον όμως ο προϋπολογισμός είναι στα 10-11 χιλιάρικα, η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#647664 Είπα να περιδιαβώ τα τόπικ που ανοίγονται, μαλώνουμε όλοι για εβδομάδες και τελικά μόνο ο tsilis και ο Chris αγοράζουν κάμπριο στο πουθενά. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#647807
funkyreverend έγραψε:Dodger, εσείς προχωρήσατε τελικά στις αγοραπωλησίες;


Ναι, είχε δει το Hyundai i10, το Toyota Aygo (μια και είχε ένα Aygo αυτόματο δεκαετίας) και της άρεσε πολύ το Kia Picanto. Και εκεί που έκλινε προς το Kia, έπεσε η πατρική συμβουλή (συν ζεστό χρήμα :lol: ) και πήρε το καινούριο Citroen C3 1.2 :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#647813 To έχω οδηγήσει 2 φορές, Ελευσίνα - Περιστέρι και Ελευσίνα - Παλαιό Φάληρο και 2 φορές Ελευσίνα - Ψάθα. Δεν το έχω τόσο πολύ με τα reviews όπως έκανε προσφάτως ο Busso στο δικό του θέμα, εγώ πχ από το 150 ίππων και 1800άρι Caliber να οδηγήσω ένα 1200άρη, μου φάνηκε "κάπως" :oops: . Αλλά είναι πολύ ευχάριστο στην οδήγηση, ελαφρύ, πολύ άμεσο τιμόνι και φρένα. Αθόρυβο τελείως, με παραξένεψε το "σβήσιμο" του κινητήρα στα φανάρια και το "άναμμα" στο πάτημα του συμπλέκτη, βολική η κάμερα στην όπισθεν με διάγραμμα απόστασης και ωραίος επιλογέας ταχυτήτων. Στις χαμηλές στροφές μου φάνηκε αργό, αλλά όσο βυθίζεις το δεξί πεντάλ τόσο δίνει το αμάξι. Αρκετά οικονομικό, ειδικά με την οδήγηση μιας μέσης γυναίκας :innocent: . Καλό και δυνατό το ηχοσύστημα με την οθονάρα του, με αρκετούς χώρους και μεγάλο πορτ μπαγκάζ για τη κατηγορία του και πανέυκολο στο παρκάρισμα. Τι άλλο; :oops:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#647929 Μη ξεχνάμε ότι είχε Aygo 10ετίας, με το που οδήγησε το C3 το ερωτεύτηκε. Άλλη αίσθηση τιμονιού, γκαζιού, άνεσης, χώρων, κτλ. Ο μόνος "φόβος" που είχε, ήταν ότι για 10 χρόνια οδηγούσε αυτόματο και πως θα πρέπει να συνηθίσει (και να θυμηθεί) το χειροκίνητο. Δεν της πήρε παρά μόνο 2 μέρες οδήγησης :metalo: