Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#617665 μήπως έχει τίποτα αντάπτορες που συνδέονται στη θεση του cd changer?
εγώ έχω βάλει στο ταπεR (Yatour λέγεται) που βγάζει θύρες για κάρτα SD, aux-ix και για bluetooth module αν θες να βάλεις...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#617667
MIXOStsi έγραψε:μήπως έχει τίποτα αντάπτορες που συνδέονται στη θεση του cd changer?
εγώ έχω βάλει στο ταπεR (Yatour λέγεται) που βγάζει θύρες για κάρτα SD, aux-ix και για bluetooth module αν θες να βάλεις...

Ωραίο το μαραφέτι :thumbsup:
με ενα γρήγορο ψαξιμο που έκανα ειδα οτι δουλευει σε Σουμπαρου, εχει 2-3 βιντεάκια που το εχουν κάνει Ρωσοι.
Πουλάνε και στην Ελλάδα, αλλά σε πιο συνηθισμένα μοντέλα (ΦΙΑΤ, Οπελ, VAG κλπ)

Πρέπει να βρω τωρα εναν τεχνικό που να ασχολείται.
Εσύ που το πέρασες;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#617668 σπίτι μου... :lol:

να το ψάξεις να κάνει για το αυτοκίνητο σου, με τη σωστή φίσα...
θα υπάρχουν κι άλλοι αντάπτορρς πιστεύω. Κοίτα το...
Εγώ το είχα πάρει αυτό group buy και είχε βγει πιο φθηνό...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#617690 Είμαι πρόθυμος για group buy αν κάνει και στο Lexus

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#618433 Βλέπω ότι έχει επιλογή πηγής AUX. Υπάρχει κάτι ήδη συνδεμένο εκεί; Γιατί εκεί είναι το πιο σωστό μέρος θα συνδέσεις κάτι.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#618457
sknipper έγραψε:Βλέπω ότι έχει επιλογή πηγής AUX. Υπάρχει κάτι ήδη συνδεμένο εκεί; Γιατί εκεί είναι το πιο σωστό μέρος θα συνδέσεις κάτι.

Αυτο είναι το δικό μου, η φωτογραφια πριν ήταν απο ιντερνετ.
Εικόνα
Υπάρχει επιλογη "Aux", αλλά δεν κανει κατι.
Επίσης εκει που θα έπρεπε να ειναι η υποδοχη, εχει μονο ενα καπακι.
Κανονικα θα έπρεπε να είναι κάπως έτσι:
Εικόνα
Βρήκα αυτο το ανταλλακτικό + τις οδηγιες με 25€ (ή λίρες)
(ή με 100+€ για να πάω σε θυρα USB)

Τελικά "ρωτώντας πας στην πόλη" :oops:


< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#618582 Μια χαρα. Εμενα (megane 2) ειχε κρυμμενη την επιλογη aux το μενου του ηχοσυστηματος, ηθελε ενεργοποιηση. Αγορασα κι ενα καλωδιο που τελειωνε σε jack 3.5mm με 2-3 ευρω που μπηκε πισω απο το ηχοσυστημα και βγηκε σε μια θηκη του ταμπλω απο μια διακριτικη τρυπουλα που ανοιξα και ετοιμο. Οκ, ακομα ειμαι 10 χρονια πισω σε συνδεσιμοτητα, αλλα τουλαχιστον μπορω να ακουω μουσικη απο το κινητο μου.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#652862 Έχω βρει κάτι ωραίες οθόνες android που ταιριάζουν στο όχημα μου Ford Fiesta mk7 MY 2009, από το AliExpress.
Μπαίνουμε ή να κοιτάξω εδώ γύρω ξανά??

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By kandinsky
#672857 Καλησπέρα σας.
Έχω μια ερώτηση για το Android Auto (AA).
Ενώ δεν υποστηρίζεται πλήρως για την Ελλάδα μέσω του Google Play, κατεβάζοντάς το στο κινητό μέσω APK, λειτουργούσε άψογα, ακόμα και με τις φωνητικές οδηγίες του αυτοκινήτου (έλεγες πχ ένα σημείο ενδιαφέροντος στα ελληνικά και στο έβρισκε).
Πρόσφατα, το είδα διαθέσιμο για "αναβάθμιση" στο Google Play, το "αναβάθμισα" κι από τότε η φωνητική αναζήτηση στο αυτοκίνητο δεν λειτουργεί, δεν "ακούει" τίποτα, παρά ακούγεται ένα μήνυμα στα αλαμπουρνέζικα.
Έχει συμβεί σε άλλον αυτό;
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#672859 Δεν έχει να κάνει με το ΑΑ.
Εδώ και λίγο καιρό η Google, όταν συνδέεσαι στο ΑΑ, στις φωνητικές εντολές δίνει ολοκληρωτικά δικαιώματα στον Google Assistant.
Και ο Assistant δεν υποστηρίζεται ακόμη με ελληνική γλώσσα. Εσύ του μιλάς ελληνικά και αυτό δεν καταλαβαίνει.

Υπάρχουν οι εξής λύσεις:

- Ανοίγεις το κινητό σου και στην αναζήτηση πατάς google πατάς το μικρόφωνο και λες τη διεύθυνση που θες να πας. Τότε σου βγάζει τη διεύθυνση, πατάς οδηγίες (όλα αυτά από το κινητό σου) και η πλοήγηση εμφανίζεται στην οθόνη του infotainment.

- Μεταφράζεις στα Αγγλικά τις επαφές σου. Έτσι μετά το Hey Google, λες "Call Mama", "Call brother" κλπ. Είναι δύσκολο, δεν το έχω κάνει.

Δυστυχώς για την ώρα ακολουθείς αυτά τα ημίμετρα και αναμένεις να μπει η ελληνική γλώσσα στον Google Assistant (βοηθός google).
Και όταν ξεσυνδέεις το κινητό από το αμάξι, τότε μπορείς να κάνεις φωνητική στα ελληνικά. Δυστυχώς είναι παράδοξο αλλά υποτίθεται ότι για λόγους ασφάλειας η Google και η Apple θέλουν να μην πιάνουμε καθόλου το κινητό στο αμάξι, να τα κάνουμε όλα μέσω έξυπνων φωνητικών βοηθών...
Αλλά το να μην παρέχεις τη μητρική γλώσσα στην περιοχή που πουλάς τα προϊόντα σου, είναι too much.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#672861 Το apk είναι κάτι σαν αντίγραφο.
Το πιο σωστό είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή μέσω VPN (σε άλλη χώρα που είναι διαθέσιμο το ΑΑ).
Άβαταρ μέλους
By kandinsky
#673021 Ευχαριστώ.
Το APK το είχα χρησιμοποιήσει από ελληνική ιστοσελίδα, όταν ακόμα δεν προσφερόταν καν το ΑΑ και δούλευε άψογα. Μάλιστα, ανανεώνονταν οι εκδόσεις τακτικά.
https://auto.myzone.gr

Επομένως, καταλαβαίνω ότι κάποια αλλαγή στην πολιτική της Google έβαλε μεν στο Play την εφαρμογή, αλλά με τα προβλήματα του assistant.
Γιατί πριν δεν είχε αυτό το θέμα.
Σκέφτηκα μήπως έφταιγε το ότι αναβάθμισα σε Android 10, αν και νομίζω ότι είχε ήδη προκύψει το θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#673035 Δεν έχει να κάνει με το apk.
Άλλαξε το ίδιο το ΑΑ η ίδια η Google. Πλέον στις φωνητικές εντολές κάνει κουμάντο η Google Assistant.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#673067 Τι θα προτεινατε σαν λύση για την Giulietta για να ακούω mp3 απο κάνα iPod ή στικακι USB?
Έχω το εργοστασιακό συστημα που είχε μονο CD player.
Όλο λέω να βάλω κάτι και όλο το αναβαλλω.

< >