Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#614909 Είναι πιάτων,παρολίγο να το γράψω και .εγω

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By melos86
#614915 Και εγω στα απλα θα εστιαζα πρωτα....
Αν ανοιξε η βρυση για το νερο, αν εχει η εισαγωγη νερου καμια βανα ασφαλειας που θελει reset η αν δεν απομαρυνθηκε απο μεσα κατι που επρεπε να απομακρυνθει!
Άβαταρ μέλους
By fokion
#614962
Dimitris_P έγραψε:Το 9/5 σημαίνει ότι όταν τελειώσεις το πλύσιμο πρέπει ν'αφαιρέσεις ρούχα (σε περίπτωση που είναι γεμάτο) για να συνεχίσει το στέγνωμα; Εάν ναι, ένα big no από μένα.

Επειδή αυτή τη στιγμή έχω 2 ξεχωριστές συσκευές, 8κιλες και οι δύο, ο μόνος λόγος που θα πήγαινα σε ενιαία συσκευή θα ήταν να έχω τη συνεχόμενη λειτουργία χωρίς να χρειαστεί να κάνω απολύτως τίποτα, κυρίως για να μπορώ να το προγραμματίσω σε ώρα νυχτερινού ρεύματος, γιατί τώρα δεν γίνεται να πέσουν και οι δύο συσκευές εντός νυχτερινού. Αυτό σημαίνει ότι η ενιαία θα πρέπει να υποστηρίζει ίδιο φόρτο πλυντηρίου με στέγνωμα. Και φυσικά δωσε μεγάλη σημασία στον θόρυβο, γιατί το δικό μου στεγνωτήριο κάνει αρκετή φασαρία, δεν είναι για βράδυ


Ισχυει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που λες.
Πρεπει να αφαιρεσεις.
Και να σου πω το γιατί....

Η Ανωτατη Αρχη ( = συζηγος :) ) οταν πρωτοπηραμε το στεγνωτήριο εβαζε απολυτως τα παντα μεσα. Οπως θες κι εσυ στο συνδυαζόμενο.
Αποτελεσμα ηταν μετά απο μερικά πλυσηματα-στεγνωματα να μη μηνει σοι ΚΑΝΕΝΑ λαστιχο απο τα εσωρουχα μου!!!!! Ολα χαρχαλεψαν = καηκαν.

ΜΕΤΑ ειδαμε το ταμπελακι που ελεγε no stegnotirio kardia mou!!!!!!!
και επειδή συνεχισαμε να το ψαχνουμε ανακαλυψαμε πολλά........

Πρακτικά.
Το στεγνωτηριο ειναι μανουλα πρωτη για σεντονια πετσετες και τα συναφη.
Τ-σερτ τυπου μπαμπης ο χασαπης και συναφη βαμβακερα
ΟΤΙ αλλο θελει ελεγχο το ταμπελακι του ωστε
1. να μην καει
2 να μη γινει μωρουδιακό.........

οτι με σταμπα ειναι νο νο.....
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#614965 :hmmm:
Εμενα παντως στο στεγνωτηριο τα βαζει τοσα χρονια και δεν μου πεφτουν τα σωβρακα! :lol:

Τις μαλλινες μπλουζες μονο δεν βαζει, απ οτι εχει υποπεσει στην αντιληψη μου!

Μηπως το πλυντηριο σας τα στεγνωνει με πολυ υψηλη θερμοκρασια; :hmmm:
Τελευταία επεξεργασία από Y.V και 14 Νοέμ 2019, 22:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#614974 και εμείς τα βάζουμε όλα στο στεγνωτήριο, εκτός από τα μπουφάν του μικρού κ μάλλινα κτλ.
υπάρχουν προγράμματα για ευαίσθητα, αποφυγή κόμπων στα βαμβακερά κτλ.

γενικά όσο καλύτερο το στεγνωτήριο κ το πλυντήριο, τόσα περισσότερα προγράμματα και οικονομία.

εμείς βάζουμε έως και 3 πλυντήρια τη μέρα, όχι καθημερινά, αλλά 1-2 είναι στανταράκι. προχθές που ο μεγάλος είχε γαστρεντερίτιδα, βγήκαν 3 πλυντήρια σε 1 ώρα. πάπλωμα κρεβατιού, σεντόνια, προστατευτικό παπλώματος (πως λέγεται αυτό το μαραφέτι που μπαίνει πάνω από το στρώμα? :lol: ), τα ρούχα του 2 φορές, 3-4 πετσέτες, 2-3 μαξιλάρια κ δε θυμάμαι τί άλλο...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#614982 Ωχ Παναγια μου!!!!!!!!!!!! Περαστικά!!!!!!!!!!!!!!! ( Υποστρωμα το λεει η Εξουσία!!!)

Οχι στους 40 πλενουμε.....
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#614986 Βλακεια εγραψα! :tomato: :lol:
Το στεγνωτηριο μηπως τα στεγνωνει σε πολυ υψηλη θερμοκρασια ηθελα να γραψω!
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#614998
rx8_drifter έγραψε:Ζορζ απάντησες σε ένα ερώτημα που βασανίζει πολύ κόσμο :lol:

Αν με βοηθήσεις και για αγορά ψυγείου για κρασιά, θα σου κανονίσω πρόσκληση σε ομιλία Βορίδη :s_airkiss

Έχω μπλεχτεί λίγο με τα energy labels, τα περισσότερα που βρίσκω είναι Β, και αναρωτιέμαι αν στα ψυγεία παίζουν τόσο ψηλά classes όπως στα πλυντήρια


Να προσθέσω σε όσα έγραψε ο Μιράζ, ότι μερικά μοντέλα έχουν διαιρούμενο εσωτερικό με διαφορετικό θερμοστάτη σε κάθε χώρο. Όντως κοστίζουν δυσανάλογα ακριβά γι αυτό που είναι στη πράξη (ένα ψυγειάκι με γυάλινη πόρτα), γι αυτό και προτείνω ως εναλλακτική λύση:

Εικόνα

+bonus αν έχει κανένα ξεθωριασμένο αυτοκόλλητο PEPSICO-ΗΒΗ κλπ. :lol:


Dimitris_P έγραψε:Το 9/5 σημαίνει ότι όταν τελειώσεις το πλύσιμο πρέπει ν'αφαιρέσεις ρούχα (σε περίπτωση που είναι γεμάτο) για να συνεχίσει το στέγνωμα; Εάν ναι, ένα big no από μένα.


Αν βάλεις ρούχα μέχρι τη μέγιστη χωρητικότητα στεγνώματος (5 κιλά στο παράδειγμα σου) τότε μπορείς να πλύνεις και στεγνώσεις μια κι έξω. Για παραπάνω, πρέπει να πλύνεις χωριστά και μετά να σπάσεις το στέγνωμα σε 2 δόσεις.

Επειδή αυτή τη στιγμή έχω 2 ξεχωριστές συσκευές, 8κιλες και οι δύο, ο μόνος λόγος που θα πήγαινα σε ενιαία συσκευή θα ήταν να έχω τη συνεχόμενη λειτουργία χωρίς να χρειαστεί να κάνω απολύτως τίποτα, κυρίως για να μπορώ να το προγραμματίσω σε ώρα νυχτερινού ρεύματος, γιατί τώρα δεν γίνεται να πέσουν και οι δύο συσκευές εντός νυχτερινού. Αυτό σημαίνει ότι η ενιαία θα πρέπει να υποστηρίζει ίδιο φόρτο πλυντηρίου με στέγνωμα. Και φυσικά δωσε μεγάλη σημασία στον θόρυβο, γιατί το δικό μου στεγνωτήριο κάνει αρκετή φασαρία, δεν είναι για βράδυ


Όλα τα πλυντήρια-στεγνωτήρια έχουν μικρότερη χωρητικότητα στεγνώματος απ'ότι πλυσίματος, δεν υπάρχει αυτό που ψάχνεις. Τα πλυντήρια-στεγνωτήρια βολεύουν μόνο σε μικρό διαμέρισμα που δεν υπάρχει χώρος για 2 συσκευές (ούτε έστω στοιβαγμένες). Αφού έχεις ήδη 2, μην το σκέφτεσαι καν για πλυντήριο-στεγνωτήριο θα είναι πολύ υποδεέστερο του setup που έχεις ήδη. Η μόνη λύση για το ρεύμα είναι να βάλεις το πλύσιμο να τελειώσει λίγο πριν αρχίσει το νυχτερινό ρεύμα και μετά να βάλεις τα ρούχα να στεγνώσουν με το νυχτερινό (και ακόμα καλύτερα, με το χρονοδιακόπτη για να τελειώσουν το πρωί ώστε να μην μένουν πολύ ώρα στο κάδο και τσαλακώνονται).

Γιατί το στέγνωμα με το νυχτερινό και όχι το ανάποδο; Γιατί ακόμα κι αν έχεις καλό στεγνωτήριο με αντλία θερμότητας, πάλι θα είναι πιο ενεργοβόρο από το πλυντήριο οπότε συμφέρει καλύτερα έτσι. Κι αν είναι με αντλία θερμότητας, ο κύκλος λειτουργίας κρατάει αρκετά παραπάνω χρόνο οπότε βολεύει να γίνει τη νύχτα έτσι κι αλλιώς.

Εκτός κι αν δεν το εμπιστεύεσαι, λχ.:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#615326 Βλέπω στο σκτρουτζ να παίζει πολύ ψηλά στη δημοτικότητα για αφυγραντήρες ο Inventor EVA II PRO EP3 και ο Toyotomi TDE-16DTI
χρειάζομαι κάτι μεχρι 200€, ιδανικά 150 για μικρό σπίτι/γκαρσονιέρα όπου συχνά θα υπάρχουν και απλωμένα ρούχα στο ένα δωμάτιο.
Είδα και τις προτάσεις του HF αλλά βλέπω λίγες (αλλά καλές) αξιολογήσεις :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#615388 Έχω τον Inventor και δηλώνω super ευχαριστημένος. Αν δεν θες το wifi, μπορείς να το πάρεις και χωρίς, λίγο πιο φθηνά. Αξίζει με τα 1000. Για άλλες μάρκες δεν γνωρίζω. Επίσης, ο EVA έχει και ιονιστή.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#615393 Είχα την τιμή χθες να ξηλώσω την hide n slide πόρτα του φούρνου Neff για να καθαρίσει η σύζυγος λεκέδες ανάμεσα στα τζάμια :rant: :rant: :rant:

Μετά από κανα μισάωρο προσπάθειας κατάφερα να βγάλω την πόρτα και όταν έβγαλα επιτέλους το εσωτερικό γυαλί μετα λύπης διαπίστωσα ότι έχει άλλα 2 :s_crazy :s_crazy :s_crazy

Τελικά άλλο ένα μισάωρο με ιδιαίτερη προσοχή για να ξηλωθεί και το ενδιάμεσο γυαλί και έγιναν λαμπίκο.

Δεν ξέρω αν είναι συνηθισμένο πλέον να υπάρχει τριπλό γυαλί στις πόρτες των φούρνων αλλά εμένα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση γιατί οι προηγούμενοι είχαν μόνο 2. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#615403 Σε εντοιχισμένο φούρνο της Πίτσος είναι τριπλό. Από 1 τζάμι αποσπώμενο μέσα και έξω και ένα ενδιάμεσο σταθερό με το πλαίσιο της πόρτας.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#615419
dimik έγραψε:Είχα την τιμή χθες να ξηλώσω την hide n slide πόρτα του φούρνου Neff για να καθαρίσει η σύζυγος λεκέδες ανάμεσα στα τζάμια :rant: :rant: :rant:

Μετά από κανα μισάωρο προσπάθειας κατάφερα να βγάλω την πόρτα και όταν έβγαλα επιτέλους το εσωτερικό γυαλί μετα λύπης διαπίστωσα ότι έχει άλλα 2 :s_crazy :s_crazy :s_crazy

Τελικά άλλο ένα μισάωρο με ιδιαίτερη προσοχή για να ξηλωθεί και το ενδιάμεσο γυαλί και έγιναν λαμπίκο.

Δεν ξέρω αν είναι συνηθισμένο πλέον να υπάρχει τριπλό γυαλί στις πόρτες των φούρνων αλλά εμένα μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση γιατί οι προηγούμενοι είχαν μόνο 2. :hmmm:


μεχρι και στις κουζινες διαρροη λαδιων γτχτ. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#615422 Εντωμεταξυ η ζημια που ειναι πιθανον να προκαλεσεις απο αυτες τις μαστοριες δεν αντισταθμιζεται απο την καθαριοτητα του τζαμιου.

Ντιμικ εχασες το πανω χερι μου φαινεται :( , σε λιγο θα σε βαλει να παρεις ακρομπαρα για τη bmw απο γυψοσανιδα Knauf. :shifty: