Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#609784
drdino έγραψε:https://www.amazon.de/dp/B07VMCRQVD/ref=sspa_dk_detail_0?psc=1&pd_rd_i=B07VMCRQVD&pd_rd_w=UqbDx&pf_rd_p=ba8dd0a6-f259-424f-a55c-308aa41eb539&pd_rd_wg=5tV5l&pf_rd_r=C37R91KCDHFGNGKMVQNQ&pd_rd_r=697a0917-0c44-4eff-940d-b6d1fc536195&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUExMVYwTDVKWDBQOVFZJmVuY3J5cHRlZElkPUEwNzMyODAyMzFUS002OUo5MkxOTyZlbmNyeXB0ZWRBZElkPUEwODYwNjI0M0FVWllVVFgwTE9SSCZ3aWRnZXROYW1lPXNwX2RldGFpbCZhY3Rpb249Y2xpY2tSZWRpcmVjdCZkb05vdExvZ0NsaWNrPXRydWU=
Το χτύπησα!
Ρε σεις τι φοβερό μαραφετι είναι αυτό, μπράβο....
Άβαταρ μέλους
By dimik
#609785 Έχω ένα κινέζικο εδώ και 2 χρόνια και έχει βγάλει τα λεφτά του με το παραπάνω, το βάζω πάνω στο Parkside και βιδωνω τα πάντα

< >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#612241 ποιο υλικο για σχεδιο* πανω σε τοιχο σπιτιου πιστευετε οτι θα αφηνε τα λιγοτερα ιχνη και θα καλυπτοταν ευκολοτερα στο επομενο βαψιμο?
αν καποιο, ας πουμε, ρουφιεται ευκολοτερα ή δυσκολοτερα απ' την υπαρχουσα μπογια, αν καθαριζεται ευκολοτερα πριν το επομενο βαψιμο κοκ.

*μολυβι, μαρκαδορος, καρβουνο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#612253
egobrain έγραψε:ποιο υλικο για σχεδιο* πανω σε τοιχο σπιτιου πιστευετε οτι θα αφηνε τα λιγοτερα ιχνη και θα καλυπτοταν ευκολοτερα στο επομενο βαψιμο?
αν καποιο, ας πουμε, ρουφιεται ευκολοτερα ή δυσκολοτερα απ' την υπαρχουσα μπογια, αν καθαριζεται ευκολοτερα πριν το επομενο βαψιμο κοκ.

*μολυβι, μαρκαδορος, καρβουνο.
Το κάρβουνο. Φεύγει εύκολα με σκούπισμα

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#612312
dimik έγραψε:Έχω ένα κινέζικο εδώ και 2 χρόνια και έχει βγάλει τα λεφτά του με το παραπάνω, το βάζω πάνω στο Parkside και βιδωνω τα πάντα

< >


Κάνει και για βίδες με μικρό κεφάλι σε πάχος? ειναι σταθερο? :hmmm: Το χα δει εδώ και καιρό αλλά δεν πίστευα οτι θα δουλεύει
Άβαταρ μέλους
By dimik
#612372
rx8_drifter έγραψε:
dimik έγραψε:Έχω ένα κινέζικο εδώ και 2 χρόνια και έχει βγάλει τα λεφτά του με το παραπάνω, το βάζω πάνω στο Parkside και βιδωνω τα πάντα

< >


Κάνει και για βίδες με μικρό κεφάλι σε πάχος? ειναι σταθερο? :hmmm: Το χα δει εδώ και καιρό αλλά δεν πίστευα οτι θα δουλεύει
Ναι κάνει, το έχω δοκιμάσει μέχρι και σε 6γωνες ροδέλες που κρατάνε βίδες.
Ολόκληρη την μετακόμιση με αυτό την έκανα ουσιαστικά και δεν μου έκανε πρόβλημα.
Κινεζια των 2-3 ευρώ.

< >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#612418
Νίκος Παππάς έγραψε:
egobrain έγραψε:ποιο υλικο για σχεδιο* πανω σε τοιχο σπιτιου πιστευετε οτι θα αφηνε τα λιγοτερα ιχνη και θα καλυπτοταν ευκολοτερα στο επομενο βαψιμο?
αν καποιο, ας πουμε, ρουφιεται ευκολοτερα ή δυσκολοτερα απ' την υπαρχουσα μπογια, αν καθαριζεται ευκολοτερα πριν το επομενο βαψιμο κοκ.

*μολυβι, μαρκαδορος, καρβουνο.
Το κάρβουνο. Φεύγει εύκολα με σκούπισμα


ευχαριστω :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By 224v
#612698 Έχει έκθεση χρωματων και εργαλείων στο HELEXPO στην Κηφισίας. Οποίος θέλει να δει έχει μαζεμένα και οικιακα, αλλά και επαγγελματικά προϊόντα, προσωπικά βρήκα 5-6 υλικά που με ενδιαφερουν για το τελείωμα εργασιών στο νησί...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sargus
#612972 Θα ήθελα τα φώτα σας κύριοι:
Θέλω να πάρω ένα τρυπάνι (κρουστικό δραπανοκατσάβιδο νομίζω είναι ο πλήρης όρος) για γενικές απλές εργασίες στο σπίτι (άνοιγμα τρυπών στους τοίχους και ότι άλλο προκύψει στο μέλλον). Έχουμε κάτι να προτείνουμε γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά; Τι πρέπει για παράδειγμα να έχει για να είναι χρήσιμο σε όλες τις πιθανές περιστάσεις; Επίσης, είναι προτιμότερο μπαταρίας ή ρεύματος; Κατανοώ την ευκολία της μπαταρίας, όμως αν το χρησιμοποιείς μια στο τόσο, μήπως μετά από 2-3 χρόνια θέλουν αλλαγή οι μπαταρίες; Και βρίσκεις να πάρεις; Ποια η άποψη σας;
Επίσης θέλω ένα πλυστικό. Το θέλω για το αμάξι, για τις αυλές (πολλές και μεγάλες με πλάκες κάτω), για φρεσκάρισμα χαλιών κτλ. Με μια γρήγορη ψακτική είδα ότι τα karcher ίσως είναι λίγο υπερτιμημένα και μου γυάλισε ας πούμε αυτό:
https://www.skroutz.gr/s/14275205/Nilfi ... 5-1-8.html
Ποια η γνώμη των πιο ειδικών;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#612974 Επειδή μετακομίζω την άλλη βδομάδα και έψαχνα κι εγώ, τελικά πήρα αυτό:

https://www.praktiker.gr/p/kroustiko-drapanokatsavido-dewalt-dcd795d2qw-18v-98165

Είναι λίγο χαώδης η αγορά και όσα βιντεάκια και να είδα, ξεκάθαρη άκρη δεν έβγαλα. Θεωρώ πάντως ότι για οικιακή χρήση θα καλύψει και με το παραπάνω μιας και έχω και ηλεκτρικό που θα το χρησιμοποιώ σε στις πιο βαριές δουλειές (πχ μπετόν). Το Dewalt έχει και 2η μπαταρία αν και αυτό δεν αναφέρεται πουθενά στα χαρακτηριστικά.

Επίσης από πλυστικό έχω το βασικό της Bosch που πρέπει να το χει αντικαταστήσει με νέο μοντέλο. Επίσης μια χαρά και οικιακή χρήση που κατά 90% σημαίνει πλύσιμο αυτοκινήτου. Θέλει σίγουρα μεγαλύτερο δοχείο αφροποιητή και μακρύτερο λάστιχο παροχής (υπάρχει έξτρα 6μετρο) όμως για να πεις ότι κάνεις σωστή δουλειά.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#612976 Ευχαριστώ stefan! Σημειώθηκε το τρυπάνι. Μου άρεσε που ένας χρήστης στο σκρουτζ γράφει ότι μετά από 2 χρόνια χρήσης η μπαταρία του είναι σαν την πρώτη ημέρα. Δε θα με χάλαγε και κάτι φθηνότερο αλλά αν είναι το φτηνό το κρέας να το τρώνε οι σκύλοι, ας δώσω κάτι παραπάνω.
Πλυστικό θα προτιμούσα κάτι με ροδάκια. Τι εννοείς όμως με το μεγαλύτερο δοχείο αφροποιητή (τι είναι αυτό πάλι; το απορρυπαντικό;). Που είναι πρόβλημα αυτό;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#612977 Δεν υπάρχει λόγος να πας σε μπαταρίας των 150-200€
Με ένα απλό θα κάνεις δουλειά
πχ https://www.praktiker.gr/p/kroustiko-dr ... 50w-102042

και αν θες παίρνεις κι ένα μπαταρίας για βιδώματα/ξεβιδώματα πχ https://www.praktiker.gr/p/katsavidi-bl ... 6bsc-88888
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#612981
sargus έγραψε: ένας χρήστης στο σκρουτζ γράφει ότι μετά από 2 χρόνια χρήσης η μπαταρία του είναι σαν την πρώτη ημέρα.


Ξερεις ποσο γρηγορα περνανε τα 2 χρονια; Ακομα και τα 10...
Για τη χρηση που το θελεις, εγω θα προτεινα ενα αξιοπρεπες ρευματος και μια μπαλαντεζα. Θα το χουν και τα εγγονια σου. :s_dunno