Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#605311
sknipper έγραψε:
Asimov έγραψε:Πάγος στην κατάψυξη σε ψυγείο no frost τι μπορεί να σημαίνει;
Έγινε απόψυξη και μετά από κάνα μήνα άρχισε να πιάνει πάλι
(ψυγείο liebherr, 15 ετών)
Το no frost χαρακτηριστικό αφορά στο κυρίως ψυγείο και όχι στην κατάψυξη.
Στο ψυγείο που η ψύξη είναι από το πίσω τοίχωμα η ψύξη σταματάει και ο πάγος λιώνει γιατί το ψυγείο μέσα είναι στους 4-6 βαθμούς. Και ο λιωμένος πάγος κυλάει στο πίσω τοίχωμα και καταλήγει σε υδροορροή με τρύπα και φεύγει εκτός.
Αυτό δεν μπορεί να γίνει εύκολα στην κατάψυξη που ψύχεται και με φέτες οπότε ο πάγος δεν είναι μόνο πίσω αλλά παντού και η θερμοκρασία είναι στους -18°C. Ακόμα κι αν είχε αντιστασούλες για να θερμάνει τις σωληνώσεις και να λιώσει ο πάγος έχεις το θέμα του ότι ξοδεύεις σημαντική ενέργεια και θα χάσεις και αρκετή ψύξη. Και ό,τι έλιωνες θα ξαναπάγωνε κυλώντας πάνω στα παγωμένα πράματα μέχρι να βρει αποχέτευση να φύγει. Απλά δεν παίζει.
Φροντίζεις να μην ξεχνάς ανοιχτές τις πόρτες και σιγουρέψου ότι το λαστιχάκι είναι σε καλή κατάαταση και εφαρμόζει σωστά χωρίς διαρροές.
Επίσης αν έχεις αυξημένη υγρασία στην κουζίνα θα αυξηθεί και ο πάγος (ο αέρας που μπαίνει θα έχει πιο πολύ νερό που θα παγώνει).

Eμένα και στους -22 η κατάψυξη δεν έχει ίχνος πάγου... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By nEK
#605319
kostis20 έγραψε:
sknipper έγραψε:
Asimov έγραψε:Πάγος στην κατάψυξη σε ψυγείο no frost τι μπορεί να σημαίνει;
Έγινε απόψυξη και μετά από κάνα μήνα άρχισε να πιάνει πάλι
(ψυγείο liebherr, 15 ετών)
Το no frost χαρακτηριστικό αφορά στο κυρίως ψυγείο και όχι στην κατάψυξη.
Στο ψυγείο που η ψύξη είναι από το πίσω τοίχωμα η ψύξη σταματάει και ο πάγος λιώνει γιατί το ψυγείο μέσα είναι στους 4-6 βαθμούς. Και ο λιωμένος πάγος κυλάει στο πίσω τοίχωμα και καταλήγει σε υδροορροή με τρύπα και φεύγει εκτός.
Αυτό δεν μπορεί να γίνει εύκολα στην κατάψυξη που ψύχεται και με φέτες οπότε ο πάγος δεν είναι μόνο πίσω αλλά παντού και η θερμοκρασία είναι στους -18°C. Ακόμα κι αν είχε αντιστασούλες για να θερμάνει τις σωληνώσεις και να λιώσει ο πάγος έχεις το θέμα του ότι ξοδεύεις σημαντική ενέργεια και θα χάσεις και αρκετή ψύξη. Και ό,τι έλιωνες θα ξαναπάγωνε κυλώντας πάνω στα παγωμένα πράματα μέχρι να βρει αποχέτευση να φύγει. Απλά δεν παίζει.
Φροντίζεις να μην ξεχνάς ανοιχτές τις πόρτες και σιγουρέψου ότι το λαστιχάκι είναι σε καλή κατάαταση και εφαρμόζει σωστά χωρίς διαρροές.
Επίσης αν έχεις αυξημένη υγρασία στην κουζίνα θα αυξηθεί και ο πάγος (ο αέρας που μπαίνει θα έχει πιο πολύ νερό που θα παγώνει).

Eμένα και στους -22 η κατάψυξη δεν έχει ίχνος πάγου... :hmmm:

Μ2.
Μια φορα ατα 10 χρονια παγωσε και χρειαστηκε επεμβαση χειροκινητης αποπαγοποιησης.
Το παν ειναι νομιζω να μην κλεινουν οι τρυπες ψυξης και να κυκλοφοραει ο αερας.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#605325
mirage έγραψε:Υπάρχουν και ψυγεία full no frost δλδ και για την κατάψυξη.


Αυτό.

Η περιγραφή που δίνει ο sknipper είναι παρωχημένη, υπάρχουν ακόμα φτηνά ψυγεία που δουλεύουν όπως περιγράφει αλλά η τεχνολογία no frost και στη κατάψυξη είναι διαδεδομένη εδώ και χρόνια:

Εικόνα

Το συγκεκριμένο φυσικά είναι αμερικάνικου τύπου -αυτή ήταν η πρώτη καθαρή φωτογραφία που βρήκα- αλλά έτσι είναι η κατάψυξη και στα 60άρια κόμπι.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#605327 To δικό μου εχει ανεμιστήρα μέσα στη κατάψυξη. Μάλλον έτσι πετυχαίνει κατάψυξη χωρίς πάγο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#605413 Για 3η (ή 4η, εχω χασει το μετρημα) το ψυγειο εχει το παρακατω θεμα:





Μιας και τις προηγουμενες ερχοταν ο μαστορας και εκανε τις πατεντες του βιντεο, ειπα αυτη τη φορα να παραγγειλω ενα καινουργ

Εικόνα


Εικόνα

Eτσι με βρηκαν προχτε. :s_hang

Με τα πολλα

"Φτιαξτο, φτιαξτο, ΦΤΙΑΞΤΟ

Εικόνα



:ninja:

ο Belgarion ειχε φαινη ιδεα

Ρε βλημα, γιατι δεν αλλαζεις μονο αυτη την πλακετιτσα και οχι ολο το χερουλι ; :roll:


:hmmm:

:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:


:s_yes :inlove:

Εικόνα

Εικόνα

:s_omg

Miele------------>

Εικόνα


Ντιμης------>


Εικόνα


:s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout

Τι 140 ευρω ρε μλκ ενα χερουλι δεν ειμαι καλα αποψε, θα γινει φονικο Καμπαλα :rant: :rant: :rant:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#605429
kostis20 έγραψε:To δικό μου εχει ανεμιστήρα μέσα στη κατάψυξη. Μάλλον έτσι πετυχαίνει κατάψυξη χωρίς πάγο.
Ακριβώς, έχει μικρή παγωμένη περιοχή που ζεσταίνει και ξεπαγώνει εύκολα χωρίς να επηρεάσει τη συνολική ψύξη και τον ανεμιστήρα για να πηγαίνει ο κρύος αέρας παντού.

Στο επόμενο ψυγείο μου το συζητάω μόνο αν δεν είναι σημαντικά ακριβότερο. Γιατί για μία το πολύ 2 φορές το χρόνο που κάνω απόψυξη δεν δίνω πολλά.
Αυτό που μου αρέσει και το έχω σε 2 ψυγεία είναι τα 2 μοτέρ, ξεχωριστά και εντελώς ανεξάρτητα για ψυγείο/κατάψυξη. Και δεν θυμάμαι να ήταν σημαντικά ακριβότερο από τα άλλα. Για τις ανάγκες μου είναι πολύ βολικό. (έρχεσαι για λίγες μέρες δεν ανάβεις καν την κατάψυξη ή αν λείψεις για καιρό σβήνεις την ψύξη αφήνοντας μόνο την κατάψυξη). Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα τέτοια ψυγεία.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#605439 Στα no frost υπαρχει αντισταση που λειτουργει ειτε με χρονοδιακοπτη ειτε/και με αλλους σενσορες και αναβει καθε τοσο, λιωνοντας τον παγο που αναποφευκτα δημιουργειται.
Αλλαξα στο πατρικο μου τετοια.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#606930 Βρηκα αυτο απο καταστημα επισκευης συσκευων. Δειχνει νομιζω προς τα που πρεπει να κοιταμε οταν θελουμε εγγυηση.
ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ
AEG / Electrolux /Zanussi
Τετάρτη μέχρι 12:00 7 εργάσιμες ημέρες αν είναι διαθέσιμο
Bosch/siemens/neff/pitsos
Δευτέρα & Τετάρτη μέχρι 14:00 Την επόμενη μέρα αν είναι διαθέσιμο
Candy / Hoover
Καθημερινά μέχρι 15:00 10 εργάσιμες ημέρες αν είναι διαθέσιμο
Hoover αξεσουάρ
Καθημερινά μέχρι 15:00 5 εργάσιμες ημέρες αν είναι διαθέσιμο
Whirlpool / Indesit
Καθημερινά μέχρι 15:00
• 10 εργάσιμες ημέρες αν είναι διαθέσιμο
• Πάνω από 1 μήνα αν δεν είναι διαθέσιμο
 οι χρόνοι παράδοσης στη whirlpool δίνονται με επιφύλαξη
Seb / Tefal / Rowenta /krups
Τρίτη μέχρι 15:00 15 εργάσιμες ημέρες
Delonghi / Kenwood
Ariete / Braun/ Stirella
3 εβδομάδες
Lg / Teka/ Brandt/Elco/ S.Giorgio
Τετάρτη & Παρασκευή μέχρι 15:00 2-3 εργάσιμες ημέρες αν είναι διαθέσιμο
Liebherr / Samsung/GE
Πέμπτη μέχρι 15:00 1 εργάσιμη ημέρα αν είναι διαθέσιμο
Arcelik / Beko /Korting/ Gorenje
Τρίτη μέχρι 13:00 10 εργάσιμες ημέρες
Fissler / Braun
(ξυριστικές/αποτριχωτικές μηχανές)Πέμπτη μέχρι 15:00
5 εργάσιμες ημέρες αν είναι διαθέσιμο
Singer
Παρασκευή μέχρι 15:00 1 εργάσιμη ημέρα αν είναι διαθέσιμο
Franke
5 εργάσιμες ημέρες αν είναι διαθέσιμο
Λάστιχα Ψυγείου
Κατασκευή Καθημερινά μέχρι 15:00 Επόμενη εργάσιμη ημέρα από την παραγγελία
Κρύσταλλα φουρνου Κατασκευή
Τετάρτη μέχρι 15:00 10 εργάσιμες ημέρες
Σχάρες Κατασκευή
Τετάρτη μέχρι 15:00 10 εργάσιμες ημέρες
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#606943 Πολύ ενδιαφέρον όντως. Αυτό υποθέτω αφορά το ποσό καλή και οργανωμένη είναι η αντιπροσωπεία. Γιατί η κατάταξη γίνεται ανά Group.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#607760 Για σκουριές στη σχάρα πλυντηρίου πιάτων, δοκιμάστηκε το:

Plasti Dip Rerack

Εφαρμογή με πινέλο, γρήγορο στέγνωμα. Η δουλειά έγινε αλλά δεν ξέρω αντοχή στο χρόνο. Φαίνεται ανθεκτικό πάντως.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#607771
saxon_747 έγραψε:Για σκουριές στη σχάρα πλυντηρίου πιάτων, δοκιμάστηκε το:

Plasti Dip Rerack

Εφαρμογή με πινέλο, γρήγορο στέγνωμα. Η δουλειά έγινε αλλά δεν ξέρω αντοχή στο χρόνο. Φαίνεται ανθεκτικό πάντως.


Ωραία, έχει και στην Καλλιθέα βλέπω, θα το πάρω για την αρχαιολογία στο πατρικό που έχει πετάξει κάτι σκουριές. Με ψιλό γυαλόχαρτο να τις τρίψω πρώτα ε;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#607775 Δε χρειάζεται. Καθάρισμα με οινόπνευμα και κατευθείαν στη σκουριά. Εγώ απλά αφαίρεσα κομμάτια χρώματος που προεξείχαν
Άβαταρ μέλους
By nikoscorp
#607940 Καλημέρα στην παρέα. Θα ήθελα την βοήθεια σας για επιλογή ψυγείου.
Μας άφησε χρόνους μετά από 20 χρόνια το ηρωικό Whirlpool. Έσπασε ο μεσαίος μεντεσές ενώ είχε ήδη πρόβλημα η βάση στην οποία κουμπώνει στην επάνω πόρτα και κρίνω άσκοπη την επισκευή σε τόσο παλιό ψυγείο.
Από τα διάφορα που έχω διαβάσει από 'δώ και από 'κει έχω καταλάβει ότι lg, samsung και hitachi είναι από τα καλύτερα και με πολύ καλή εγγύηση.
Έχω διακρίνει 3 μοντέλα που με καλύπτουν και θα ήθελα την άποψή σας:
1) https://www.skroutz.gr/s/12014601/Hitac ... outz_share
2) https://www.skroutz.gr/s/6320231/Samsun ... outz_share
3) https://www.skroutz.gr/s/16377391/LG-%C ... outz_share

Επίσης τιμής ένεκεν επειδή είναι πολύ ικανοποιημένος από τον προκάτοχό έβαλα στην λίστα και αυτό:
https://www.skroutz.gr/s/19464026/Whirl ... outz_share

Δεν ξέρω βέβαια αν η Whirlpool έχει την αξιοπιστία που είχε πριν 20 χρόνια.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή. Προϋπόθεση να μην υπερβαίνει η τιμή τα 450 ευρώ άντε 500 για κάτι εξαιρετικό. Επίσης να μην είναι μεγαλύτερο από 70cm πλάτος.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

< >
Άβαταρ μέλους
By nikoscorp
#607949 Χαιρετώ την παρέα. Θα ήθελα τα φώτα σας.
Μετά απο 20 χρόνια το ηρωικό ψυγείο whirlpool που είχαμε μας άφησε χρόνους. Έσπασε ο μεσαίος μεντεσές καθώς και η υποδοχή του στην επάνω πόρτα της συντήρησης οπότε ευκαιρία για κάτι νέο.

Από τα διάφορα που έχω διαβάσει αριστερά και δεξιά διακρίνω μια προτίμηση σε θέματα αξιοπιστίας στα Lg, Samsung & Hitachi. Κάποια απο τα μοντέλα που έχω ξεχωρίσει για την περίπτωσή μου είναι τα εξής:

1) https://www.skroutz.gr/s/12014605/Hitachi-%CE%A8%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%88%CF%8D%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-A-R-B410PRU6-PWH.html

2) https://www.skroutz.gr/s/6320231/Samsung-%CE%A8%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%88%CF%8D%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-NoFrost-Inox-A-RB33J3030SA.html?keyphrase=RB33J3030SA

3)https://www.skroutz.gr/s/16377391/LG-%CE%A8%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%88%CF%8D%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-NoFrost-Inox-A-GBB59DSJZS.html?keyphrase=GBB59DSJZS

Επίσης τιμής ένεκεν έχω στην λίστα και ένα whirlpool αλλά δεν γνωρίζω αν θα με βγάλει το ίδιο ασπροπρόσωπο όπως και ο προκάτοχός του: https://www.skroutz.gr/s/19464026/Whirlpool-%CE%A8%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%88%CF%8D%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-NoFrost-Inox-A-W7-821O-OX.html?keyphrase=W7+821O+OX

Θα ήθελα την άποψή σας για αυτά τα μοντέλα. Επίσης οποιαδήποτε άλλη πρόταση/συμβουλή δεκτή αρκεί να μην υπερβαίνουμε τα 450-500 ευρώ και να μην είναι μεγαλύτερο απο 70 εκ. πλάτος.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#608386 Θα χρειαστεί να πάρω κι εγώ αφυγραντήρα φέτος γιατί οι συλλέκτες υγρασίας μάζευαν πράμα πέρσυ στο βορινό δωμάτιο.

Αυτός φαίνεται αξιόλογος( ; ) https://www.mediamarkt.gr/el/product/_m ... 16356.html και έχει 10 χρόνια εγγύηση για τον συμπιεστή