Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#584108 Τώρα που έφτιαξε ο καιρός και σε μας, ξεκίνησε η... φετινή σαιζόν στα μερεμετια.
Είπα να τελειώνω με τα σίδερα στα μπετά του αυλογυρου. Κόβω αυτά που εξέχουν αλλά και όσα είχαν τιναξει λόγω σκουριάς και ήταν έξω έξω.
Ανοίγω λίγο το μπετό με πιστολέτο και καθαρίζω από σκουριές το σκελετό με σβουρακι.
Μετά βάζω ferroseal που είναι σα μίνιο για μπετά.
Και κλείνω την τρύπα η την επιφάνεια με ινοπλισμενο επισκευαστικό μπετό πχ Bauer B70.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By nEK
#584234 Πολυ ωραια δουλεια!
Να ρωτηςω και γω κατι, νομιζω δεν το εχω ξαναπει.
Σε μπαλκονι με μωσαικο νομιζω μεσω τριχοειδων ή απλα απο τους αρμους δαπεδο και σοβατεπι (μωσαικο παντα) τραβαει υγρασια και βγαινει απο κατω. Σοβας δεν εχει πεσει, αλλα εχω την αισθηση οτι εχει κουφαινει σε σημεια και σαν να το βλεπω πιο υγρο, το χειμωνα παντα.
Επειδη πλακακι κλπ δεν παιζε αυτο το διαστημα, να το περασω κανα στεγανοποιητικο?
Εκτος τα επαλειφωμενα ελαστομερη, πως τα λενε, λευκα υπαρχει σε διαφανο κατι? Δεν θελω να του αλλαξω εμφανιση γιατι ειναι ορατο απο την εισοδο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#584246 Κατάλαβα τι θες αλλά δεν ξέρω να σου πω ποιο υλικό κάνει για μωσαϊκό.

Εγώ βάζω και λίγες ακόμα που φαίνεται από κοντά ο αναστολέας διάβρωσης, το ferroseal, τι ωραία που πιάνει σε οπλισμό και παλιό σκυρόδεμα.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#585155
KiloMeater έγραψε:ρε σεις, εχει μια προσφορα αυτη ην τεντα με κασετινα
https://www.hornbach.at/shop/Kassettenm ... at=S14004##v6145051
σε πολυ χαμηλη τιμη

βλεπετε καμια φολα τιποτα; αλλιως να παω αυριο να το κανονισω
Εικόνα


μπηκε η τεντα και ειμαστε πολυ ικανοποιημενοι
ελπιζω να παει καλα σε βαθος χρονου
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#585168
glf έγραψε:Κατάλαβα τι θες αλλά δεν ξέρω να σου πω ποιο υλικό κάνει για μωσαϊκό.

Εγώ βάζω και λίγες ακόμα που φαίνεται από κοντά ο αναστολέας διάβρωσης, το ferroseal, τι ωραία που πιάνει σε οπλισμό και παλιό σκυρόδεμα.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα



Τώρα φτιάξε και την διαμήκη ρηγμάτωση :lol:

Τα υπόλοιπα τα έκανες πολύ σωστά :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By glf
#585685
red_monster έγραψε:
Τώρα φτιάξε και την διαμήκη ρηγμάτωση

Τα υπόλοιπα τα έκανες πολύ σωστά


Το σκέφτομαι τι να κάνω γιατί βλέπω στη ρωγμή εκτεθειμένο κι εκεί οπλισμό και μάλιστα στο κάθετο. Απορώ τι δουλειά έχει τόσο άκρη στην κολώνα. Να τους έφυγε όταν έριχναν το μπετόν;
Μάλλον μαστιχη όσο μέσα γίνεται θα βάλω γιατί πάλι θα ρηγματωσει με τον καιρό. Ενωνονται δύο τοιχια κάθετα..


Ας διαφημίσω λίγο ακόμη τη δουλειά μας...

"Καλουπωματα πανωσηκωματα ο Μάστρο Νίκος"
Στις κολώνες της εισοδου καλά που πήρα αλφαδιά. Ήθελε 8 πόντους σήκωμα..
Θα βάλω καπάκια και θα έκανε μπαμ η διαφορά..

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By skous
#585722 Να κάνω μια ερώτησουλα αν γνωρίζει κανείς...

Σε σπίτι πάνω σε κορφή σε παραθαλάσιο μέρος, που το χτυπάει αλύπητα ο Βοριάς.... Έχει θέμα με την υγρασία σε μερικά σημεία κυρίως σε βορινά σημεία.
Απο έξω δεν φαίνονται και πολλά (εκτός απο μια μεγάλη ρωγμή απο τον πρώτο όροφο μέχρι το ισόγειο) και μερικούς σοφάδες σε γωνείες που έχουν φύγει. Νομίζω έχει μόνωση με κομμάτια DoW σίγουρα >15ετιας.
Απο μέσα έχει σκάσει το χρώμα και φεύγουν κομματάκια σοβά σε διάφορα σημεία, π.χ. στον τοίχο της κουζίνα, σε ενα διαμήκες παράθυρο σοφίτας, ενώ σε 2 σημεία έχει πετάξει και το σοβατεπί απο το παρκέ (μαλλον αλλιώς λέγεται).

Γενικά τι κόστος υπολογίζει κάποιος για τέτοιες επισκευές ανα ΤΜ (αν ξέρει κανείς ανεβάζω και φώτος), και τι εργασίες θα πρέπει να γίνουν στο περίπου;

Γιατί μια προσφορά που μου δώσανε... μου φαίνεται κάπως...

Κάποιος προτεινόμενος ή εξειδικευμένη εταιρία;
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#585729
skous έγραψε:Να κάνω μια ερώτησουλα αν γνωρίζει κανείς...

Σε σπίτι πάνω σε κορφή σε παραθαλάσιο μέρος, που το χτυπάει αλύπητα ο Βοριάς.... Έχει θέμα με την υγρασία σε μερικά σημεία κυρίως σε βορινά σημεία.
Απο έξω δεν φαίνονται και πολλά (εκτός απο μια μεγάλη ρωγμή απο τον πρώτο όροφο μέχρι το ισόγειο) και μερικούς σοφάδες σε γωνείες που έχουν φύγει. Νομίζω έχει μόνωση με κομμάτια DoW σίγουρα >15ετιας.
Απο μέσα έχει σκάσει το χρώμα και φεύγουν κομματάκια σοβά σε διάφορα σημεία, π.χ. στον τοίχο της κουζίνα, σε ενα διαμήκες παράθυρο σοφίτας, ενώ σε 2 σημεία έχει πετάξει και το σοβατεπί απο το παρκέ (μαλλον αλλιώς λέγεται).

Γενικά τι κόστος υπολογίζει κάποιος για τέτοιες επισκευές ανα ΤΜ (αν ξέρει κανείς ανεβάζω και φώτος), και τι εργασίες θα πρέπει να γίνουν στο περίπου;

Γιατί μια προσφορά που μου δώσανε... μου φαίνεται κάπως...

Κάποιος προτεινόμενος ή εξειδικευμένη εταιρία;


Πρέπει να το δει ΠΜ, ειδικά το σημείο με τη ρηγμάτωση.
Οι επισκευές αυτού του τύπου είναι τσιμπημένες γιατί είναι τσιμπημένα και τα υλικά.
Κανένα σοβαρός εργολάβος δεν θα σου δώσει κοστολόγιο από φωτογραφίες.
Όταν λες dow εννοείς μόνωση ανάμεσα στον διπλό δρομικό ? Ανάμεσα στα τούβλα ? Α ναι, πως το ξέρεις?
Κεραμίδια?
Έχει καμία απορροή κοντά σε σημεία με έντονη αποσάθρωση?
Άβαταρ μέλους
By skous
#585767
red_monster έγραψε:
skous έγραψε:Να κάνω μια ερώτησουλα αν γνωρίζει κανείς...

Σε σπίτι πάνω σε κορφή σε παραθαλάσιο μέρος, που το χτυπάει αλύπητα ο Βοριάς.... Έχει θέμα με την υγρασία σε μερικά σημεία κυρίως σε βορινά σημεία.
Απο έξω δεν φαίνονται και πολλά (εκτός απο μια μεγάλη ρωγμή απο τον πρώτο όροφο μέχρι το ισόγειο) και μερικούς σοφάδες σε γωνείες που έχουν φύγει. Νομίζω έχει μόνωση με κομμάτια DoW σίγουρα >15ετιας.
Απο μέσα έχει σκάσει το χρώμα και φεύγουν κομματάκια σοβά σε διάφορα σημεία, π.χ. στον τοίχο της κουζίνα, σε ενα διαμήκες παράθυρο σοφίτας, ενώ σε 2 σημεία έχει πετάξει και το σοβατεπί απο το παρκέ (μαλλον αλλιώς λέγεται).

Γενικά τι κόστος υπολογίζει κάποιος για τέτοιες επισκευές ανα ΤΜ (αν ξέρει κανείς ανεβάζω και φώτος), και τι εργασίες θα πρέπει να γίνουν στο περίπου;

Γιατί μια προσφορά που μου δώσανε... μου φαίνεται κάπως...

Κάποιος προτεινόμενος ή εξειδικευμένη εταιρία;


Πρέπει να το δει ΠΜ, ειδικά το σημείο με τη ρηγμάτωση.
Οι επισκευές αυτού του τύπου είναι τσιμπημένες γιατί είναι τσιμπημένα και τα υλικά.
Κανένα σοβαρός εργολάβος δεν θα σου δώσει κοστολόγιο από φωτογραφίες.
Όταν λες dow εννοείς μόνωση ανάμεσα στον διπλό δρομικό ? Ανάμεσα στα τούβλα ? Α ναι, πως το ξέρεις?
Κεραμίδια?
Έχει καμία απορροή κοντά σε σημεία με έντονη αποσάθρωση?


Μου έχουν πεί ( με ότι αυτο συνεπάγεται...) ότι έχει στρώση dow εξωτερικά....
Θα προσπαθήσω να σηκωπσω καμια φωτογραφία απο Σάββατο...
Προφανώς δεν θέλω κοστολόγιο, απλά μια «ταξη μεγεθους».


< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#586463 Επανέρχομαι με ντοκουμέντα :)

Βόρειος τοίχος (που τρώει όλον τον αέρα και την αλμύρα)

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Εσωτερικό του βόρειο, στο σημείο που είναι η πόρτα/απορροφητήρας

ΕικόναΕικόνα

Στο πάνω σημείο του βορειου τοίχου, έχει κεραμοσκεπή (σε μπετόν), μετά κανα μέτρο πλακάκι και μετά αυτον τον φεγγίτη (το έχω «τριψει» με ενα σκουπόξυλο 2 χρονια πριν
Εικόνα
Εικόνα
Και σκαρίφημα πως είναι η στέγη
Εικόνα

Και τέλος αυτο είναι εσωτερικά στον νότιο και στον δυτικό τοίχο (γωνεία) (εκει απέξω στον δυτικό έχει μια βρύση που μάλλον αυτή φταίει
Εικόνα
Εικόνα


Τι γνώμη έχετε για το τι εργασίες θα χρειαστούν; Σε τι εύρος πχ (μόνο εκεί ή παντού)
Και ενα σχετικό κόστος μεγέθους;


< >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#586474 Σαν κατασκευή φαίνεται τελείως άρπα κόλλα
Δεν έχει εξηλασμένη πολυστερίνη στην εξωτερική τοιχοποιία (μάλλον εννοεί ότι έχει dow στον διπλό δρομικό)
Στην 4 φωτογραφία η απορροή του μπαλκονιού ρίχνει τα νερά στην γωνία του σπιτιού, εξού και η μεγάλη αποδιοργάνωση.
Φαίνεται να έχει θέμα η μόνωση και να μεταφέρει τα νερά μέσα στους τοίχους. Τι υδρομόνωση έχει?
Έχει και ανερχόμενη υγρασία, πιθανό και θέμα από συμπυκνώματα
Στην δεύτερη φωτογραφία ο εξαερισμός είναι από το WC?

Θέλει πολλά, πολλά παραπάνω από όσα φαντάζεσαι
Άβαταρ μέλους
By glf
#586578 Θες γενική αντιμετώπιση για νερά και υγρασίες. Και ο φεγγίτης φέρνει προς τα μέσα, και ανερχόμενη υγρασία έχεις από μέσα.
Δε θέλει ένα μάστορα. Ειδική αντιμετώπιση για υγρασιες θέλει