Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#585066 Την λύση 3 του Wagner και ληξις. Στον ssd βάζεις λειτουργικό και στον μηχανικό τα δεδομένα σου, αποθήκη. Οπότε ssd όποιον θες
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#585108
Anonymous Founder έγραψε:Τον φθηνότερο SSD με καλή εγγύηση. Δεν έχω χάσει ποτέ SSD, και έχω απ όλες τις μάρκες εδώ και περίπου 10 χρόνια.


Απο οτι βλεπω ολοι 3 χρονια εχουν, να παρω κανα 240 Ιντενσο με 30-32 Ευρω?


Επισης, στο netbook με Ατομ, απο 1 σε 2 ΓΒ η διαφορα σε WIN 7 ηταν αισθητότατη, με δισκο ΠΑΤΑΤΑ, για αυτο λεω να παω πρωτα σε μνημη.
Αν επιμενετε ομως για SSD πρωτα, θα σας κανω το χατηρι!
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#585150 Θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στην απόδοση του υπολογιστή σου, μέσω του task manager, ώστε να έχεις μια εικόνα του υποσυστήματος που "ζορίζεται" περισσότερο στον υπολογιστή σου.

Αν βλέπεις δηλαδή την RAM να είναι στο 60%, προφανώς δεν είναι αυτή που καθυστερεί τον υπολογιστή σου και καλύτερα να αναβαθμίσεις κάτι άλλο.

Στο netbook με τον Atom για παράδειγμα, αν βάλεις επιπλέον μνήμη ή SSD, πιθανότατα δεν θα δεις μεγάλη διαφορά, γιατί εκεί είναι ο επεξεργαστής που μετά από ένα σημείο βάζει το φρένο.

Βέβαια, μερικές φορές μπορεί να οδηγηθείς σε λάθος συμπεράσματα από τον task manager, γιατί αν έχει για παράδειγμα λίγη μνήμη RAM, θα δουλεύει συνέχεια ο σκληρός δίσκος και θα τον βλέπεις να είναι συνέχεια στο 100%, οπότε μπορεί να κάνεις το λάθος και να πιστέψεις πως φταίει ο σκληρός που ζορίζεται το μηχάνημα, χωρίς κάτι τέτοιο να ισχύει στην πράξη.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#585153
trident1971 έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
1 - Οι SSD του 20αρικου παιζει να αποδιδουν ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο τον HDD που εχεις τωρα
παρε εναν Samsung 860 EVO 250GB kai ua sai OK


Οκ ο evo αλλα γιατι οι φτηνοι ssd να ειναι χειροτεροι απο ενα wd blue 5400 rpm?


Προφανώς και υπερβάλω λιγο στη συγκριση, αλλα.... Ενω διαφημίζουν απίστευτες ταχύτητες εγγραφής και ανάγνωσης στα 450 και 470MB/s, όταν το σύστημα πρεπει να διαβάσει και να γράψει ταυτόχρονα, συνδυασμό απο πολλα μικρά και μεγάλα αρχεία, γονατίζουν.
Γονατίζουν σε τέτοιο βαθμό που αναρωτιέσαι αν ειναι SSD ο δισκος.

Πριν παρεις κατι, κανε μια συγκριση με τον Samsung 860 EVO 250GB στο UserBenchmark.com


trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Τον φθηνότερο SSD με καλή εγγύηση. Δεν έχω χάσει ποτέ SSD, και έχω απ όλες τις μάρκες εδώ και περίπου 10 χρόνια.


Απο οτι βλεπω ολοι 3 χρονια εχουν, να παρω κανα 240 Ιντενσο με 30-32 Ευρω?


Επισης, στο netbook με Ατομ, απο 1 σε 2 ΓΒ η διαφορα σε WIN 7 ηταν αισθητότατη, με δισκο ΠΑΤΑΤΑ, για αυτο λεω να παω πρωτα σε μνημη.
Αν επιμενετε ομως για SSD πρωτα, θα σας κανω το χατηρι!



Αυτον τον Intenso 240GB λες;;;
Τελευταία επεξεργασία από Wagner669 και 27 Μάιος 2019, 14:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#585251
Wagner669 έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
1 - Οι SSD του 20αρικου παιζει να αποδιδουν ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο τον HDD που εχεις τωρα
παρε εναν Samsung 860 EVO 250GB kai ua sai OK


Οκ ο evo αλλα γιατι οι φτηνοι ssd να ειναι χειροτεροι απο ενα wd blue 5400 rpm?


Προφανώς και υπερβάλω λιγο στη συγκριση, αλλα.... Ενω διαφημίζουν απίστευτες ταχύτητες εγγραφής και ανάγνωσης στα 450 και 470MB/s, όταν το σύστημα πρεπει να διαβάσει και να γράψει ταυτόχρονα, συνδυασμό απο πολλα μικρά και μεγάλα αρχεία, γονατίζουν.
Γονατίζουν σε τέτοιο βαθμό που αναρωτιέσαι αν ειναι SSD ο δισκος.

Πριν παρεις κατι, κανε μια συγκριση με τον Samsung 860 EVO 250GB στο UserBenchmark.com


trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Τον φθηνότερο SSD με καλή εγγύηση. Δεν έχω χάσει ποτέ SSD, και έχω απ όλες τις μάρκες εδώ και περίπου 10 χρόνια.


Απο οτι βλεπω ολοι 3 χρονια εχουν, να παρω κανα 240 Ιντενσο με 30-32 Ευρω?


Επισης, στο netbook με Ατομ, απο 1 σε 2 ΓΒ η διαφορα σε WIN 7 ηταν αισθητότατη, με δισκο ΠΑΤΑΤΑ, για αυτο λεω να παω πρωτα σε μνημη.
Αν επιμενετε ομως για SSD πρωτα, θα σας κανω το χατηρι!



Αυτον τον Intenso 240GB λες;;;


Ναι αυτον.
Βλεπω Crucial να εχει 5 χρονια εγγυηση, με 250GB στα 34 ευρω. Διαβαζω και καλες κριτικες στο σκρουτζ.
20 ευρω διαφορα απο αντιστοιχο evo, που λεω να τα κανω μνημη 4gb...
Το laptop exei SATA 2 interface, οποτε το σκεπτικο ειναι οτι και να βαλω φιμωμενο θα ειναι, διαφωνεις?

Για μνημες βλεπω 1.5 volt και 1.35volt
Τι παιζεται εκει? Υπαρχει παγιδα?
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#585272
trident1971 έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Wagner669 έγραψε:
1 - Οι SSD του 20αρικου παιζει να αποδιδουν ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο τον HDD που εχεις τωρα
παρε εναν Samsung 860 EVO 250GB kai ua sai OK


Οκ ο evo αλλα γιατι οι φτηνοι ssd να ειναι χειροτεροι απο ενα wd blue 5400 rpm?


Προφανώς και υπερβάλω λιγο στη συγκριση, αλλα.... Ενω διαφημίζουν απίστευτες ταχύτητες εγγραφής και ανάγνωσης στα 450 και 470MB/s, όταν το σύστημα πρεπει να διαβάσει και να γράψει ταυτόχρονα, συνδυασμό απο πολλα μικρά και μεγάλα αρχεία, γονατίζουν.
Γονατίζουν σε τέτοιο βαθμό που αναρωτιέσαι αν ειναι SSD ο δισκος.

Πριν παρεις κατι, κανε μια συγκριση με τον Samsung 860 EVO 250GB στο UserBenchmark.com


trident1971 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Τον φθηνότερο SSD με καλή εγγύηση. Δεν έχω χάσει ποτέ SSD, και έχω απ όλες τις μάρκες εδώ και περίπου 10 χρόνια.


Απο οτι βλεπω ολοι 3 χρονια εχουν, να παρω κανα 240 Ιντενσο με 30-32 Ευρω?


Επισης, στο netbook με Ατομ, απο 1 σε 2 ΓΒ η διαφορα σε WIN 7 ηταν αισθητότατη, με δισκο ΠΑΤΑΤΑ, για αυτο λεω να παω πρωτα σε μνημη.
Αν επιμενετε ομως για SSD πρωτα, θα σας κανω το χατηρι!



Αυτον τον Intenso 240GB λες;;;


Ναι αυτον.
Βλεπω Crucial να εχει 5 χρονια εγγυηση, με 250GB στα 34 ευρω. Διαβαζω και καλες κριτικες στο σκρουτζ.
20 ευρω διαφορα απο αντιστοιχο evo, που λεω να τα κανω μνημη 4gb...
Το laptop exei SATA 2 interface, οποτε το σκεπτικο ειναι οτι και να βαλω φιμωμενο θα ειναι, διαφωνεις?

Για μνημες βλεπω 1.5 volt και 1.35volt
Τι παιζεται εκει? Υπαρχει παγιδα?


Οι Crucial ειναι μια χαρα και στα 35€ ειναι σουπερ!

Με τις μνημες παιζει αυτο που σου πα.
Υπαρχουν DDR3 στο 1,5V και DDR3L στο 1,35V
Εχουν τα ιδια δοντακια κατω, αλλα δεν ειναι συμβατες

Θα ανοιξεις στο λαπτοπ το πορτακι για τις μνημες, θα κοιταξεις τι λενε επανω και θα βαλεις ΑΚΡΙΒΩΣ τις ιδιες με αυτες που εχεις τωρα
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#585276
trident1971 έγραψε:
elteo έγραψε:μνήμη θα βάλεις ακριβώς ότι έχεις!!


Eψαξα το sn ειναι 1.5v.


Ωραια, οποτε να παρεις ή τις G.Skill που ειναι μια χαρα Value For Money και αξιοπιστες 'η τις Corsair που ξερω και εμπιστευομαι :lol: :lol: :lol:

Αν δεις καμια χαζομαρα στην ονομασια τυπου FOR APPLE ή FOR MAC ή FOR AMD, δεν τις κοιτας καν!
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#585294 Εντελώς άσχετο και ζητώ συγγνώμη για το off topic, όμως κάθε φορά που βλέπω το άβαταρ του τράϊντεντ με πιάνει όρεξη να δω το πάρτυ, τους ροζ πάνθηρες, dr. strangelove* κτλ.

Αν μπορεί να αλλαχθεί παρακαλώ, γιατί δεν υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος για να γίνουν τα ανωτέρω. :lol:

*IIRC το ίδιο είχα πάθει με αντίστοιχο άβαταρ του εδουάρδου.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#585311
Wagner669 έγραψε:Υπαρχουν DDR3 στο 1,5V και DDR3L στο 1,35V
Εχουν τα ιδια δοντακια κατω, αλλα δεν ειναι συμβατες

Θα ανοιξεις στο λαπτοπ το πορτακι για τις μνημες, θα κοιταξεις τι λενε επανω και θα βαλεις ΑΚΡΙΒΩΣ τις ιδιες με αυτες που εχεις τωρα


Καλύτερο θα είναι να είναι ολόιδιες, αλλά δεν είναι 100% απαραίτητο.
Έχω (σε σταθερό βέβαια, αν παίζει κάποιον ρόλο) 2 διαφορετικά DIMM (επειδή δεν έβρισκα 2ο ίδιο με το 1ο). Το παλιό είναι Kingston 1.5V, το καινούριο Crucial 1.35V. Από αυτά που διάβασα, τα DIMM των 1.35 μπορούν να δουλέψουν και στα 1.5, αλλά των 1.5 δεν μπορούν να δουλέψουν στα 1.35.
Άβαταρ μέλους
By Wagner669
#585312
trident1971 έγραψε:Στον Κωτσοβολο ο crucial λεει 2 χρονια, στο eshop λεει 5 χρονια, wtf.


Στη σελιδα της Crucial λεει οτι εχει 5 χρονια limited warranty
Για θεματα εγγυησης, απευθυνεσαι ΠΑΝΤΑ στον κατασκευαστη
Δεν μπλεκεις ΠΟΤΕ με τα εδω μαγαζια

REALZEUS έγραψε:Καλύτερο θα είναι να είναι ολόιδιες, αλλά δεν είναι 100% απαραίτητο.
Έχω (σε σταθερό βέβαια, αν παίζει κάποιον ρόλο) 2 διαφορετικά DIMM (επειδή δεν έβρισκα 2ο ίδιο με το 1ο). Το παλιό είναι Kingston 1.5V, το καινούριο Crucial 1.35V. Από αυτά που διάβασα, τα DIMM των 1.35 μπορούν να δουλέψουν και στα 1.5, αλλά των 1.5 δεν μπορούν να δουλέψουν στα 1.35.


Ακριβώς!
Ειναι καλο να ειναι ολόιδιες, αλλα ΔΕΝ ειναι απαραιτητο
Εγω παλιοτερα επεμενα σε Kingston ωσπου μια μερα αναγκαστηκα να κανω RMA μνημες της Corsair και επαθα πλακα με την εξυπηρετηση.
Γι αυτο πλεον επιμενω σε Corsair οπου μπορω, με αποτελεσμα οταν κανω αναβαθμησεις σε RAM εχω παντα την επιλογη να παω ειτε σε Corsair, ειτε σε Kingston.

Στο θεμα με τις DDR3 DDR3L
Εχω την εντυπωση πως το να παιζουν οι 1.35 σε 1.5V εξαρταται και απο τη Motherboard.