Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#535206 Close but no τρίαινα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από EDDIE_147 και 15 Σεπ 2018, 21:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By DAP
#578722 ^^^^

ΩΩΩΩ... Κανα δυο απο αυτα τα αγορασα για τον γιυο μου.......(και αναγκαστικα επαιζα και γω... :roll: )
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#584847
cosneo έγραψε:Εικόνα
Βέβαια για να αντιστοιχεί η φωτογραφία με την πραγματικότητα πρέπει από κάθε κυπελλακι να αφαιρέσουμε 2-3 εκ παγωτού

< Note >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#584850 Α ναι! Ελληνικά μαρκετινιστικα κόλπα περασμένων ετών με την πραγματικότητα τους να διαφέρει...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#585075 Ποιος (γεροντας) θυμαται σκουπιδιαρικα ανοιχτα (κανονικα φορτηγα) και τους σκουπιδιαρεους να πετανε σακουλες χυμα επανω και να βαρανε μια κουδούνα για να βγαλουν οι νυκοκυρες τα σκουπιδια?

Ελιζω να μην ειναι πολυ λαϊκη/λουμπεν η εικονα για τους συνφορουμιτες :lol:
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#585099 Σακουλες πεταγαν μεσα στην καροτσα; :lol:

Να σε παω πιο πισω οταν δεν υπηρχαν σακουλες;
Τους τσιγκινους σκουπιδοντενεκεδες που εβγαζαν οι νοικοκυρες αδειαζαν μεσα στην καροτσα και αυτοι που ησαν απανω, φορωντας γαλοτσες, πλατσουριζαν μεσα στα σκουπιδια και τα ζουμια απο τα αποφαγια. Αφου τα περισσοτερα ηταν κυριως αποφαγια γιατι οι συσκευασιες προς απορριψη ησαν ελαχιστες.
Ασε που ετρεχαν απο την καροτσα ζουμια στον δρομο...
Ακομα θυμαμαι την μυρωδια που συνοδευε το αποριματοφορο.
Το ξανασυναντησα στο στρατο το 84 οταν αδιαζαμε τα αποφαγια με τα κοτοπουλα, απο τα βαρελια που τα χτυπουσε ο ηλιος ολη μερα, στην σκουπιδιαρα.
Δεν ξερω πως ανεπνεαν αυτοι οι ανθρωποι που ησαν πανω.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#585106
Y.V έγραψε:Σακουλες πεταγαν μεσα στην καροτσα; :lol:

Να σε παω πιο πισω οταν δεν υπηρχαν σακουλες;
Τους τσιγκινους σκουπιδοντενεκεδες που εβγαζαν οι νοικοκυρες αδειαζαν μεσα στην καροτσα και αυτοι που ησαν απανω, φορωντας γαλοτσες, πλατσουριζαν μεσα στα σκουπιδια και τα ζουμια απο τα αποφαγια. Αφου τα περισσοτερα ηταν κυριως αποφαγια γιατι οι συσκευασιες προς απορριψη ησαν ελαχιστες.
Ασε που ετρεχαν απο την καροτσα ζουμια στον δρομο...
Ακομα θυμαμαι την μυρωδια που συνοδευε το αποριματοφορο.
Το ξανασυναντησα στο στρατο το 84 οταν αδιαζαμε τα αποφαγια με τα κοτοπουλα, απο τα βαρελια που τα χτυπουσε ο ηλιος ολη μερα, στην σκουπιδιαρα.
Δεν ξερω πως ανεπνεαν αυτοι οι ανθρωποι που ησαν πανω.


Ηταν τοτε που τα σκουπιδιάρικα ήταν οντως βαρέα και ανθυγιεινα... στο στρατο και το 95 έτσι ηταν

Εγω θυμαμαι κλασικες πλαστικες σακουλες, το σκηνικο μεχρι και αρχες δεκαετιας '80 στο Κερατσίνι. Μετα εφεραν το εξειδικευμενο σκουπιδιαρικο με το μυλο που τις αλεθε.
Ημουν το Πάσχα στην Τούμπα και ενας ταβερνιαρης που ειναι παραλιγο 50αρης σαν και εμενα, το ανεφερε και με διέλυσε... εφερε στη μνημη μου εικονες που ειχα ξεχασει οτι ειχα δει :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#585120 Το 80' στα Γιάννενα έτσι ήταν πάντως. Με τα χέρια έπιαναν τις σακούλες σκουπιδιών και τις πετούσαν στο φορτηγό. Νομίζω όμως πως ήταν σκουπιδιάρα και όχι απλό φορτηγό, αλλά δεν παίρνω και όρκο.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#585152 Μμμμμ γεμισε το φορουμ μυρωδιες κι'αρωματα............

Ο γκαζοτενεκες ξεκιναγε την ζωη του ως νεροκουβαλητης απο τη δημοσια βρυση προς το σπιτι.....
Αν για καποιο λογο (π.χ. τρυπα καπου χαμηλα) κρινοταν ακαταλληλος υποβιβαζοταν σε σκουπιδοτενεκε με ευχερεια στις πτησεις γιατι πολλες φορες ο επιγειος σκουπιδιαρης τον πεταγε με δυναμη πανω στο φορτηγο και ο εποχουμενος τον επεστρεφε αδειο και περισσοτερο βρωμικο.....


Σας ευχαριστω που μου θυμησατε πραγμετα που τα εζησα στα μικρατα μου..Ευχαριστω.....