Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#381017
rx8_drifter έγραψε:Εμας που είναι τσίπηδες ποτέ. Κι έχουμε και παπαρολάπτοπ, το κέρατό μου.

Αλήθεια, όσοι εδω μέσα εχετε επαγγελματικά λάπτοπ, τί σας δίνουν?


Toshiba Tecra R850-1CX από το 2012 (?) με 8GB RAM (τα 4GB προστέθηκαν αργότερα) και SSD (τον αγόρασα μόνος μου).
Πιο πριν έναν Dell Latitude D510 (?) από το 2005.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#381025 Όλη η εταιρεία ακόμα και οι receptionists έχουν laptop με 24" οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι και USB hub , από τον Δεκέμβρη του 2015 Lenovo T450 για την πλεμπα, T450s και x250 για το ΙΤ και directors και πάνω. Αλλάζουν στα 3 χρόνια και λειτουργικό/software οπότε βγει παγκόσμια οδηγία σε συνεργασία με την MS. Πριν είχαμε από τον Δεκέμβρη του 2011 Dell E6420 και πιο πριν 6410.

Δεν θέλω καν να σκεφτώ τι θα συνεπαγοταν να είχαμε 250 desktop στο γραφείο, τουλάχιστον τώρα με το λαπτοπ του λες παρτο παραμάσχαλα και έλα.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#381026 To HP πάντως είναι πολύ βαρύ και αργό. Ευτυχώς τσίμπησα 24άρα οθόνη και πληκτρολόγιο της προκοπής, αλλά αυτό που πραγματικά χρειαζόμουν είναι ένα 13άρι σοβαρό λάπτοπ να μή μου βγαίνει η μέση να το κουβαλάω :roll:

Νομίζω στα επαγγελματικά τα λενόβο είναι πολύ τιμια :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#381038
rx8_drifter έγραψε:To HP πάντως είναι πολύ βαρύ και αργό. Ευτυχώς τσίμπησα 24άρα οθόνη και πληκτρολόγιο της προκοπής, αλλά αυτό που πραγματικά χρειαζόμουν είναι ένα 13άρι σοβαρό λάπτοπ να μή μου βγαίνει η μέση να το κουβαλάω :roll:

Νομίζω στα επαγγελματικά τα λενόβο είναι πολύ τιμια :hmmm:

Πας γυρεύοντας να σε περιλάβει ο corsair

< >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#381066
rx8_drifter έγραψε:Εμας που είναι τσίπηδες ποτέ. Κι έχουμε και παπαρολάπτοπ, το κέρατό μου.

Αλήθεια, όσοι εδω μέσα εχετε επαγγελματικά λάπτοπ, τί σας δίνουν?

MacBook Pro αποκλειστικά :inlove: :inlove:
κάθε 2-3 χρόνια αλλαγή, αλλά τώρα με τον Trump και μετά την Μιράζια οδηγία, ευελπιστούμε σε συχνότερες αλλαγές :s_roses
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#381073 Σε εμας Mac παιρνουν ολοι οι designers και -πλεον- Dell ολοι οι developers.
Μεχρι πριν λιγο καιρο οι developers επαιρναν Lenovo (αντιστοιχα δυνατα μηχανηματα οπως τωρα) αλλα καταλαβα οτι τους εβγαζαν αρκετα θεματα και τα αλλαξαν με τα Dell.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#381097
drdino έγραψε:μιας και βγαίνω στο πεδίο.


:lol: :lol: :lol:

Λέτε όμως και αν είναι στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό για να συνάδουμε και με το τόπικ. :innocent:

Εμείς έχουμε Dell 7250/7450, Macbook Air και παίζει και Surface αλλά για τους πολύ τσάκαλους. :lipsealed: Dock, keyboard, mouse, 2 24"oθόνες και μιλάμε για εξωτερικό σε εταιρία ΙΤ.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#381352 Open space
15 κιούσηδες πληκτρολογούν ασταμάτητα


:s_whiteflag :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By manosky
#381490
manosky έγραψε:Τα Σάββατα τα μετράς λόγω ασφαλιστικής "παράδοσης" στο πενθήμερο, από την εποχή που το εξαήμερο ήταν ο κανόνας.
Ούτε στα εστιατόρια μπορεί να γίνει μονομερής αλλαγή από πενθήμερο σε εξαήμερο.

QsisVTS έγραψε:δε μπορεί να γίνει σε περίπτωση φόρτου; (προφανώς όχι μόνιμα, έκτακτα)

Όχι, ούτε τότε.

Μια μόνο εποχή είχαν κάνει ένα σκόντο στα ξενοδοχεία, ίσως και εστιατόρια, δεν θυμάμαι τώρα, να δηλώνουν αλλαγές στα ωράρια εντός...48 ωρών για να αντιμετωπίζουν έκτακτες περιπτώσεις (πλάκωσαν πούλμαν, ήρθε κόσμος κλπ).
Έγινε τρομερή κατάχρηση και το πήραν πίσω σχετικά γρήγορα.
Και πάλι όμως, αλλαγή σε εξαήμερο μονομερώς, ενώ η σύμβαση έλεγε πενθήμερο, δεν επιτρεπόταν.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#381984 http://www.nooz.gr/economy/r324324oi-et ... tin-ellada

Στην κατηγορία πάνω από 251 εργαζόμενους διακρίθηκαν οι εταιρείες: Pfizer Hellas, Epsilon Net, DHL Express (Ελλάς), MSD Greece, ∆ιαµαντής Μασούτης ΑΕ, Teleperformance Greece, Παπαστράτος, ICTS Hellas Security Solutions, Πλαίσιο Computers και Online Sales.



ε? :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#381990 Οι διαγωνισμοί αυτοί βασίζονται σε εσωτερικά ερωτηματολόγια.
Οι σεσημασμένες γαλέρες αποφεύγουν να συμμετέχουν γιατί οι εργαζόμενοι θα βρουν αφορμή να βγάλουν το άχτι τους και θα γίνουν ρόμπα.

Προφανώς το Πλαίσιο θα έκανε εσωτερικά σχετική 'καμπάνια' για να βεβαιωθεί ότι δεν θα ξεφτιλιστεί.

Αν κάποιος γνωρίζει άτομο που να δουλεύει στο Πλαίσιο, πιθανό να γνωρίζει πιο juicy λεπτομέρειες. :lol:

Παίζει και το σενάριο όσοι δουλεύουν αυτή τη στιγμή για την εταιρεία να έχουν φάει τόσο γκάζι σε σημείο που να νιώθουν ευτυχισμένοι με αυτό... και αυτό βγαίνει στον κόσμο. :s_rofl