Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#156070 Για να τελειώνω με το θέμα έπιπλο μπάνιου τι να προτιμήσω; Μελαμινη, λακα ή mdf; Το κόντρα πλακέ θαλάσσης βέβαια είναι το καλύτερο αλλά εκτοξεύεται η τιμή. Το μπάνιο έχει ανοιγομενο υαλοτουβλο οποτε αεριζεται ο χωρος
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#156080 Μη μπερδεύεσαι. Λάκα είναι η βαφή, το φινίρισμα, η προστασία, δεν είναι υλικό για κατασκευή επίπλων.

Η μελαμίνη είναι το φιλμ με το οποίο επενδύεται εν θερμώ και με πίεση η μοριοσανίδα (νοβοπάν) και σπανιότατα η ινοσανίδα (MDF). Συχνά την επενδεδυμένη με μελαμίνη μοριοσανίδα την αποκαλούμε απλώς μελαμίνη. Εκτός από μελαμίνη και με τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποιείται αυτή στην μοριοσανίδα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και φύλλο βακελίτη. Όπως και στην περίπτωση της μελαμίνης, συχνά την επενδεδυμένη με βακελίτη μοριοσανίδα την αποκαλούμε απλώς βακελίτη.

Συνεπώς τα υλικά που ανέφερες και ουσιαστικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι τρία. Νοβοπάν επενδεδυμένο με μελαμίνη, MDF και κόντρα πλακέ. Παρεμπιπτόντως, το κόντρα πλακέ θαλάσσης με το απλό κόντρα πλακέ δεν έχει καμία απολύτως διαφορά στο υλικό (στις αντικολλητές επιφάνειες) παρά μόνο στην κόλλα που χρησιμοποιείται κατά την κατασκευή του, η οποία αντέχει στην υγρασία.

Από απόψεως αντοχής (τόσο μηχανικής που δεν σε ενδιαφέρει και πολύ όσο και υγρασίας) τα υλικά ταξινομούνται κατά φθίνουσα σειρά: 1. κόντρα πλακέ θαλάσσης 2. MDF 3. Νοβοπάν.

Από άποψη προστασίας της επιφάνειας, καλύτερη προστασία προσφέρει ο βακελίτης, κατόπιν η μελαμίνη και τέλος η λάκα. Όμως το λεπτό σημείο είναι η προστασία στα σόκορα. Από εκεί συνήθως μπαίνει υγρασία και φουσκώνει το υλικό από κάτω. Δυστυχώς, εκτός από τις περιπτώσεις που ο βακελίτης ή η μελαμίνη είναι κουρμπαριστή και καλύπτει έτσι και το σόκορο (όπως στην περίπτωση του μποστινού μέρους του πάγκου της κουζίνας) στις υπόλοιπες περιπτώσεις χρησιμοποιείται ταινία ίδιου χρώματος που θερμοκολλιέται στο σόκορο. Αυτό το τελείωμα δεν προσφέρεται ιδιαίτερα για υγρούς χώρους.

Προσωπικά το αποτέλεσμα με λακαριστό MDF μου αρέσει περισσότερο από τα άλλα. Η αντοχή του στην υγρασία είναι καλή, δουλεύεται εύκολα από τον επιπλοποιό, οι επιφάνειες που είναι ευαίσθητες (τα σόκορα) καλύπτονται καλά και προστατεύονται από την λάκα και μπορείς να κάνεις και σχέδια σε ρούτερ ή παντογράφο. Τέτοια έπιπλα έχω εγώ στα μπάνια από το '91 και δεν έπαθαν τίποτε. Έχω αλλάξει 3 φορές μεντεσέδες, αλλά οι επιφάνειες είναι άριστες.

Τώρα ξέρεις. Εσύ αποφασίζεις. :s_wink



EDIT: Ξέχασα να αναφέρω ότι υπάρχει και μοριοσανίδα (νοβοπάν) που έχει μεγαλύτερη αντοχή στην υγρασία από το απλό νοβοπάν. Αυτή ξεχωρίζει από το χρώμα της κόλλας που χρησιμοποιείται που του δίνει μια πρασινωπή απόχρωση. Δεν παράγεται στην Ελλάδα (το βγάζει η KRONOS στην Αυστρία και ίσως και αλλού) και σχεδόν κανείς επιπλοποιός δεν το χρησιμοποιεί κυρίως λόγω κόστους. Επίσης δεν παράγεται μελαμίνη από τέτοια μοριοσανίδα. Χρησιμοποιείται όμως κάποιες φορές στην κατασκευή καλών πάγκων κουζίνας (βακελίτης)
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#156114 Pitt όχι συγκεκριμένα για το τελευταίο σου post αλλά γενικα μπράβο για τις πληροφορίες που μοιράζεις! :)

< >
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#156129 Σ’ ευχαριστώ Ιάσονα για τα καλά σου λόγια. Εικόνα

Αν ξέρω κάτι, είναι χαρά μου να το μοιράζομαι.
Άβαταρ μέλους
By otso
#156133
Pitt έγραψε:Σ’ ευχαριστώ Ιάσονα για τα καλά σου λόγια. Εικόνα

Αν ξέρω κάτι, είναι χαρά μου να το μοιράζομαι.


μπηκα στο 4τ φορουμ να δω αν ησουν μελος επειδη δεν μπορουσα να σε θυμηθω , και πως να μπορουσα αφου εγραφες μονο για το 3008.
βλεπω το νεο φορουμ σου ταιριαξε και σε απογειωσε . μπραβο
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#156139 Να ‘σαι καλά otso. :s_bye

Στο παλιό έγινα μέλος το ’09 όταν αγόρασα το 3008 όπου και γνώρισα καλούς φίλους με το ίδιο αυτοκίνητο. Πηγαίναμε εκδρομές και περνούσαμε καλά. Περιορίσθηκα στο 3008 και στα της Θεσσαλονίκης, γιατί στα υπόλοιπα θέματα γινόταν ένας πανικός. Παρόλα αυτά, υπήρχαν θέματα τα οποία παρακολουθούσα και έμαθα πράγματα που δεν ήξερα.

Εδώ θεωρώ ότι είμαστε μια καλή παρέα που τα λέμε. Σίγουρα πιο "οικογενειακά" και πιό φιλόξενα από το παλιό. Έχουμε και τις παρεκτροπές μας ενίοτε, αλλά αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.

Ας μη συνεχίσουμε όμως τα off topic. :)
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#156164
Pitt έγραψε:EDIT: Ξέχασα να αναφέρω ότι υπάρχει και μοριοσανίδα (νοβοπάν) που έχει μεγαλύτερη αντοχή στην υγρασία από το απλό νοβοπάν. Αυτή ξεχωρίζει από το χρώμα της κόλλας που χρησιμοποιείται που του δίνει μια πρασινωπή απόχρωση. Δεν παράγεται στην Ελλάδα (το βγάζει η KRONOS στην Αυστρία και ίσως και αλλού) και σχεδόν κανείς επιπλοποιός δεν το χρησιμοποιεί κυρίως λόγω κόστους. Επίσης δεν παράγεται μελαμίνη από τέτοια μοριοσανίδα. Χρησιμοποιείται όμως κάποιες φορές στην κατασκευή καλών πάγκων κουζίνας (βακελίτης)


Ειμαι σιγουρος οτι εχω δει με τα ματακια μου παγκους κουζινας απο το "πρασινο" νοβοπαν που λες, απο Ακρίτα, (λογικα και η Shelman θα ειχε).
Εκτος αν εννοεις οτι δεν χρησιμοποιειται αλλου εκτος της κουζινας.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#156170 Ο Ακρίτας δεν πουλάει μόνο ότι παράγει, παράλληλα εισάγει προϊόντα είτε για μεταπώληση, είτε για περαιτέρω επεξεργασία. Και άλλες ελληνικές εταιρίες πουλούσαν πάγκο κουζίνας απο ανθυγρό νοβοπάν. Είτε άγόραζαν έτοιμο πάγκο από το εξωτερικό, είτε αγόραζαν μόνο το νοβοπάν και το επεξεργάζονταν εδώ.


Sent Through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#156177
Pitt έγραψε:Ο Ακρίτας δεν πουλάει μόνο ότι παράγει, παράλληλα εισάγει προϊόντα είτε για μεταπώληση, είτε για περαιτέρω επεξεργασία. Και άλλες ελληνικές εταιρίες πουλούσαν πάγκο κουζίνας απο ανθυγρό νοβοπάν. Είτε άγόραζαν έτοιμο πάγκο από το εξωτερικό, είτε αγόραζαν μόνο το νοβοπάν και το επεξεργάζονταν εδώ.


Sent Through Tapatalk


Αχά... :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By otso
#156188
trident1971 έγραψε:
Pitt έγραψε:Ο Ακρίτας δεν πουλάει μόνο ότι παράγει, παράλληλα εισάγει προϊόντα είτε για μεταπώληση, είτε για περαιτέρω επεξεργασία. Και άλλες ελληνικές εταιρίες πουλούσαν πάγκο κουζίνας απο ανθυγρό νοβοπάν. Είτε άγόραζαν έτοιμο πάγκο από το εξωτερικό, είτε αγόραζαν μόνο το νοβοπάν και το επεξεργάζονταν εδώ.


Sent Through Tapatalk


Αχά... :thumbsup:


βεβαια και ο θοδωρης εχει ανεβει επιπεδα , επειδη αν θυμαμαι καλα ξεκινησε απο το πως καρφωνουμε μια βιδα ,και εχει φτασει σε επιπεδα να δινει συμβουλες απο κατασκευες μεχρι δυσκολα μηχανολογικα προβληματα . μπραβο παιδια να ειστε καλα να μας δινεται συμβουλες .
με λυπησε πολυ που μπαναραν τον μαστρο αντωνη , επειδη ξεχωρα απο τα οποια ασχημα ειχε τα οποια εγω δεν εδινα σημασια και δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι του την επεφταν , ηταν παντα προθυμος να βοηθησει και ειχε τεραστια εμπειρια , εμενα προσωπικα οποτε τον ειχα ρωτησει με ειχε βοηθησει.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#156254
otso έγραψε:με λυπησε πολυ που μπαναραν τον μαστρο αντωνη , επειδη ξεχωρα απο τα οποια ασχημα ειχε τα οποια εγω δεν εδινα σημασια και δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι του την επεφταν , ηταν παντα προθυμος να βοηθησει και ειχε τεραστια εμπειρια , εμενα προσωπικα οποτε τον ειχα ρωτησει με ειχε βοηθησει.


Συμφωνώ μαζί σου. :s_thumbsup

Ο άνθρωπος είχε εμπειρία και φαινόταν ότι κατείχε κάποια θέματα. Δυστυχώς κάποιες λίγες φορές η εμπειρία του είχε ξεπεραστεί από τις εξελίξεις της τεχνολογίας και έτσι κάποιοι βρήκαν την ευκαιρία να του την πέσουν, αντί να τον αντιμετωπίσουν με κατανόηση και όπως αρμόζει σε άτομο της ηλικίας του.
Άβαταρ μέλους
By skous
#157045 Θέλω να βάλω ένα φωτιστικό σε ένα δωμάτιο και έχω μπερδευτεί...

Το layout είναι ώς εξής.
Τετράγωνο δωμάτιο, η πόρτα βρίσκεται πάνω αριστερά στο τετράγωνο, το κρεβάτι ακουμπάει (το κεφαλάρι την πάνω πλευρά του τετραγώνου) και η αριστερή πλευρά έχει παράθυρο ενώ η κάτω πλευρά έχει μπαλκονόπορτα (άρα το κρεβάτι βλέπει προς τα έξω).
Δεξιά και αριστερά του κρεβατιού έχει απλίκες (1+1) και στον δεξί τοίχο έχει τον καθρέπτη και μια συρταριέρα. Σε αυτόν τον τοίχο λοιπόν έχει αναμονή στο κέντρο του μήκους τοίχου και ψηλά.
Εκεί τι μπορώ να βάλω, δεδομένου ότι οι απλίκες έχουν ήπιο φώς, οπότε εκεί χρειάζομαι κάτι πιο δυνατό (π.χ. για να βάφεται κάποια κλπ).

Σκεφτόμουν κάποιο σποτ, αλλά δεν μπορώ να βρώ κάτι που να ταιριάζει σε δωμάτιο σε αισθητική. Κάποια πρόταση (ή ακόμα και πρόταση σε σπότ);
Άβαταρ μέλους
By otso
#157049
skous έγραψε:Θέλω να βάλω ένα φωτιστικό σε ένα δωμάτιο και έχω μπερδευτεί...

Το layout είναι ώς εξής.
Τετράγωνο δωμάτιο, η πόρτα βρίσκεται πάνω αριστερά στο τετράγωνο, το κρεβάτι ακουμπάει (το κεφαλάρι την πάνω πλευρά του τετραγώνου) και η αριστερή πλευρά έχει παράθυρο ενώ η κάτω πλευρά έχει μπαλκονόπορτα (άρα το κρεβάτι βλέπει προς τα έξω).
Δεξιά και αριστερά του κρεβατιού έχει απλίκες (1+1) και στον δεξί τοίχο έχει τον καθρέπτη και μια συρταριέρα. Σε αυτόν τον τοίχο λοιπόν έχει αναμονή στο κέντρο του μήκους τοίχου και ψηλά.
Εκεί τι μπορώ να βάλω, δεδομένου ότι οι απλίκες έχουν ήπιο φώς, οπότε εκεί χρειάζομαι κάτι πιο δυνατό (π.χ. για να βάφεται κάποια κλπ).

Σκεφτόμουν κάποιο σποτ, αλλά δεν μπορώ να βρώ κάτι που να ταιριάζει σε δωμάτιο σε αισθητική. Κάποια πρόταση (ή ακόμα και πρόταση σε σπότ);


Μοιαζει σαν ερωτηση σε τεστ iq . σορρυ για το οφ τοπικ