Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#157060
skous έγραψε:Θέλω να βάλω ένα φωτιστικό σε ένα δωμάτιο και έχω μπερδευτεί...

Το layout είναι ώς εξής.
Τετράγωνο δωμάτιο, η πόρτα βρίσκεται πάνω αριστερά στο τετράγωνο, το κρεβάτι ακουμπάει (το κεφαλάρι την πάνω πλευρά του τετραγώνου) και η αριστερή πλευρά έχει παράθυρο ενώ η κάτω πλευρά έχει μπαλκονόπορτα (άρα το κρεβάτι βλέπει προς τα έξω).
Δεξιά και αριστερά του κρεβατιού έχει απλίκες (1+1) και στον δεξί τοίχο έχει τον καθρέπτη και μια συρταριέρα. Σε αυτόν τον τοίχο λοιπόν έχει αναμονή στο κέντρο του μήκους τοίχου και ψηλά.
Εκεί τι μπορώ να βάλω, δεδομένου ότι οι απλίκες έχουν ήπιο φώς, οπότε εκεί χρειάζομαι κάτι πιο δυνατό (π.χ. για να βάφεται κάποια κλπ).

Σκεφτόμουν κάποιο σποτ, αλλά δεν μπορώ να βρώ κάτι που να ταιριάζει σε δωμάτιο σε αισθητική. Κάποια πρόταση (ή ακόμα και πρόταση σε σπότ);


Πρέπει να ψάξεις να βρεις τύπου-απλίκα που να παίρνει 2 ή καλύτερα 3 λάμπες. Αν είναι και κατευθυνόμενες ακόμα καλύτερα (και καλύτερα μεμονωμένα μία-μία). Σκέψου ότι θες κάτι παρόμοιο με φως καθρέπτη μπάνιου. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει, πάντως εγώ βρήκα τέτοια στην αρχή της Βουλιαγμένης, αμέσως μετά το Mall που έχει 3-4 μαγαζιά στη σειρά...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#157127 Τα δύο που έχω πάρει εγώ δεν τα βρίσκω, αλλά με ένα πρόχειρο googlάρισμα βρήκα αυτό που θα σου δώσει μια ιδέα

Εικόνα

To δίνουν ως οροφής, αλλά υποθέτω ότι μπαίνει και επιτοίχιο, ενώ μπορείς να του βάλεις και μεγάλες λάμπες για άπλετο φως
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#157134
Pitt έγραψε:
otso έγραψε:με λυπησε πολυ που μπαναραν τον μαστρο αντωνη , επειδη ξεχωρα απο τα οποια ασχημα ειχε τα οποια εγω δεν εδινα σημασια και δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι του την επεφταν , ηταν παντα προθυμος να βοηθησει και ειχε τεραστια εμπειρια , εμενα προσωπικα οποτε τον ειχα ρωτησει με ειχε βοηθησει.


Συμφωνώ μαζί σου. :s_thumbsup

Ο άνθρωπος είχε εμπειρία και φαινόταν ότι κατείχε κάποια θέματα. Δυστυχώς κάποιες λίγες φορές η εμπειρία του είχε ξεπεραστεί από τις εξελίξεις της τεχνολογίας και έτσι κάποιοι βρήκαν την ευκαιρία να του την πέσουν, αντί να τον αντιμετωπίσουν με κατανόηση και όπως αρμόζει σε άτομο της ηλικίας του.

Το ban έπεσε λόγω του ατελείωτου floodαρίσματος σε σχετικά και άσχετα θέματα και όχι γιατί δεν μας άρεσαν οι τεχνικές γνώσεις του.
Και είχαμε προσπαθήσει με κάθε τρόπο να τον ηρεμήσουμε, αλλά δυστυχώς δεν ήθελε να καταλάβει.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#157153
The Ace έγραψε:Τα δύο που έχω πάρει εγώ δεν τα βρίσκω, αλλά με ένα πρόχειρο googlάρισμα βρήκα αυτό που θα σου δώσει μια ιδέα

Εικόνα

To δίνουν ως οροφής, αλλά υποθέτω ότι μπαίνει και επιτοίχιο, ενώ μπορείς να του βάλεις και μεγάλες λάμπες για άπλετο φως


Επειδή ο σκους ανέφερε ότι θα βάφεται γυναίκα σε αυτό το φως, να αναφέρω πως η δική μου μουρμουράει κάθε φορά σε ένα παρόμοιο που έχω στην τουαλέτα γιατί το φως που ρίχνουν είναι πολύ δυνατό και δεν διαχέεται καθόλου, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βαφτεί σωστά. Και τα ακούω φυσικά εγώ :lol:


< using some app
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#157154 Ακόμα και αν δεν είναι περιστρεφόμενες οι βάσεις των λαμπτήρων (που στα περισσότερα είναι), υπάρχουν λύσεις: να βρεις λαμπτήρες με μεγάλη γωνία δέσμης (φωτισμού), να βρεις λαμπτήρες με σκίαση, να προσθέσεις μικρούς ανακλαστήρες (ή να βρεις φωτιστικό που έχει έτοιμους τέτοιους, βλέπε κάτωθι) κλπ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By skous
#157343 hm interesting αυτό μτ τον ανακλαστήρα

Το παραπάνω spot το έχω και εγώ οροφή σε άλλο σπίτι, αλλά δεν μου αρέσει αισθητικά για να μπεί σε τοίχο :)
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#158338 Ειχαμε παρει μια πολυθρονα απο τα εντος πριν 3 χρονια στυλ Joey φιλαρακια.
Καπως ετσι δλδ
http://www.biros.gr/dat/E20B11C6/image2_zoom.jpg

Και τωρα η κουτσουνα θελει να την δωσουμε και να παρουμε ΑΥΤΗ!
http://www.ikea.gr/kathistiko/kanapedes ... 924/78067/

Δεν ειναι τραγικο? :(
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#158342
Geo f1 έγραψε:Ειχαμε παρει μια πολυθρονα απο τα εντος πριν 3 χρονια στυλ Joey φιλαρακια.
Καπως ετσι δλδ
http://www.biros.gr/dat/E20B11C6/image2_zoom.jpg

Και τωρα η κουτσουνα θελει να την δωσουμε και να παρουμε ΑΥΤΗ!
http://www.ikea.gr/kathistiko/kanapedes ... 924/78067/

Δεν ειναι τραγικο? :(


H συγκεκριμένη είναι τραγική γενικότερα, εκτός και αν είσαι 135 ετών και θυμάσαι τις πολυθρόνες που είχε η γιαγιά σου....

....όμως το να πετάξεις μια τύπου-LazyBoi για να πάρεις αυτή είναι βαθμού κακουργήματος, και προφανώς θα σου αφαιρεθεί δια παντός η κάτωθι

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#158354 Βρηκα μια περσινη φωτο που στα αριστερά διακρίνεται η πολυθρόνα...
Τι σκαλωμα εφαγε με του Ικεα δεν ξερω
Εικόνα

< 3