Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#174658
Dimitris_P έγραψε:Πώς φαίνεται η ιδέα να μπει το γραφείο (υπολογιστής κλπ) σε μια γωνιά σε σαλόνι αντί να μπουν στο δωμάτιο; Με την σκέψη αφού είμαστε μόνοι να μην κλεινόμαστε στο δωμάτιο αλλά να είμαστε δίπλα στην κουζίνα, στο τζάκι κλπ. Να υπάρχει δηλαδή μια ζεστασιά.

Κάποια πρόταση για ηλεκτρική σκούπα; Απορροφητική και αθόρυβη, όσο γίνεται.


Αν έχεις μεγαλούτσικο σαλόνι, μπορείς να το βάλεις. Εγώ έχω ένα γραφείο στυλ Λουδοβίκου σε μια γωνία του σαλονιού που δένει με τα έπιπλα.
Εντάξει, η οθόνη λίγο τα χαλάει, αλλά δεν ενοχλεί στο μάτι.

Τρία αρνητικά βλέπω τόσα χρόνια:

1. Πρέπει να έχεις συμμαζεμένο το γραφείο, δεν μπορείς να το έχεις ανω κάτω όπως θα το είχες σε ένα δωμάτιο που θα έκλεινες την πόρτα και καθάρισες.

2. Αν η κυρά έχει επισκέψεις (φίλες κουμπάρες και δεν συμμαζεύεται) εσύ μάλλον θα πρέπει να την κάνεις. Όχι τόσο για να μη τις ενοχλείς στο κουτσομπολιό, αλλά γιατί θα σου πάρουν το κεφάλι και δεν θα μπορείς ούτε να διαβάσεις, ούτε να γράψεις.

3. Καμιά φορά (ευτυχώς σπάνια) όταν η σύζυγος βλέπει τηλεόραση και εγώ προσπαθώ να συγκεντρωθώ στην δουλειά μου, είναι κομματάκι δύσκολο.


Για σκούπα συμφωνώ με τον Γιάννη και να προσθέσω να έχει και φίλτρο HEPA
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#174659 Για το γραφείο ό,τι και ο προηγούμενος. Το βρίσκω πολύ βολικό στο σαλόνι, στην πράξη έχω το λάπτοπ μόνιμα στο τραπεζάκι του καναπέ. Αν μεενοχλήσουν το παίρνω και το πάω αλλού. Μόνο που θέλει λάπτοπ. Και το πολυμηχάνημα είναι ασύρματο και το έχω μέσα σε ένα ντουλάπι στην τραπεζαρία....
Αν έχεις χώρο ώστε το γραφείο να έχει τη γωνιά του και να ταιριάζει όλα καλά. Υπάρχουν και γραφεία/γωνιές με τον υπολογιστή εκτυπωτή να κρύβονται μέσα αλλά δεν είναι τόσο βολικό. Παλιά σε μεγάλο σαλοκουζινοτραπεζαρία είχα βάλει το γραφείο πίσω από καναπέδες ώστε και να βλέπω έξω (είχα ωραία θέα) και την τηλεόραση και να είμαι σωστά για να ακούω μουσική από το στερεοφωνικό μου. Βασικά σπάνια καθόμουν στον καναπέ μου...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#175070
Dimitris_P έγραψε:Πώς φαίνεται η ιδέα να μπει το γραφείο (υπολογιστής κλπ) σε μια γωνιά σε σαλόνι αντί να μπουν στο δωμάτιο;

Με παιδιά ή χωρίς; Με παιδιά, εφιάλτης, χωρίς παιδιά, μια χαρά!
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#175455 Αν ο υπολογιστής είναι μικρός, εμφανίσιμος ή/και μπορεί να μπει κάπου που να μη σου χαλάει την αισθητική, κάντο, έχω 2-3 φίλους που είναι ακριβώς έτσι όπως το περιγράφεις. Αν είναι γκουμούτσα ή/και "κακάσχημος", τότε πάλι μπορείς να το κάνεις, ΑΝ επενδύσεις 50-60€ για να πάρεις ένα ωραίο κουτάκι και κάνεις μεταμόσχευση.

Η καλύτερη λύση είναι προφανώς κάποιο mini/NUC επάνω στην τηλεόραση, αλλά υποθέτω ότι θες και τα υπόλοιπα του γραφείου, άρα δεν σου κάνει....σωστά ?
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#175457 Ουτε εσενα θα σου αρεσει Δημητρη μετα απο μερικα χρονια :s_tongue
Ακομα και τωρα μου αρεσει να εχω τον χωρο μου. Να ειμαι καπου λιγο μονος μου ρε αδελφε!

Ασχετα αν στην πραξη δεν γινεται πολυ.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#175626 Μπορεί βέβαια να είναι μεγάλο το κουτί και να σου αρέσει οπότε το βάζεις κανονικά στο σαλόνι χωρίς να σε νοιάζει για τους άλλους.

Αν πάντως υπάρχει χώρος ένα ξεχωριστό γραφείο (ή game room για μερικούς από εμάς) είναι ότι καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#176141 Καμία εφαρμογούλα σχετική με τη διαρρύθμιση του σπιτιού παίζει; Απλά πράγματα, τόσο το κρεβάτι, τόσο το τραπεζάκι, αυτές οι διαστάσεις του δωματίου, εδώ η ντουλάπα, τί χωράει πού. Είχε το ΙΚΕΑ κάποια στιγμή μια online, δεν κοίταξα αν παίζει ακόμη.

Tapatalk & XT1068
Άβαταρ μέλους
By drdino
#176154 Stanley floor planner χρησιμοποίησα εγώ.
Άβαταρ μέλους
By koumis
#176183 Ψαχνω απλες καρέκλες αλλα δεν ξέρω πως να τις ζητήσω και που.
θέλω αυτό το σχέδιο (μεταλλικός σκελετός δηλαδή)
Εικόνα
αλλα με πλατη και κάθισμα από αυτό
Εικόνα

κάτι σαν αυτό δηλαδή
Εικόνα
αλλα όχι απαραίτητα με μπρατσα

Ιδεες?
Αρχικα σκέφτηκα μήπως έβγαινε η Poang τοιουτοτρόπως αλλά τζίφος....
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#176185 Αν σε βοηθαει, το υλικο λεγεται βιεν(ν)εζικη ψαθα, υπαχουν στο γκουγκλ εργαστηρια που πουλανε η φτιαχνουν
αν δεν βρεις ετοιμο πιθανα να μπορεις να παρεις σκελετο οπως θες και να τον ντυσουν
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#176199 @koumis, επειδή είχα έξη καρέκλες ακριβώς όπως τις περιγράφεις, να ξέρεις ότι θέλουν μεγάλη προσοχή αν κάτσει κάποιος βαρύς. Αν κάτσει πολύ μπροστά δεν υπάρχει πρόβλημα, αν όμως καθήσει πίσω ακουμπώντας την πλάτη τότε λυγίζει. Σε νορμάλ βάρη δεν έχει πρόβλημα. Λυγίζει και ταλαντώνεται αλλά επανέρχεται στην θέση της.

Sent through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By koumis
#176202 Ευτυχως στο σπίτι ο βαρύτερος ειαμι εγώ (76kg).
Για τους επισκέπτες και την τραπεζαρία υπάρχουν άλλες....βαρεων βαρών!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#176213
drdino έγραψε:Stanley floor planner χρησιμοποίησα εγώ.

Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ. Έχει έκδοση και για PC; Είναι free;

Tapatalk & XT1068
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#176216 Στη χειρότερη και με google sketchup παίζεις μπάλα.
Έχει ένα mode που "ζωγραφίζεις" με κλίμακα (οπότε και μπορείς να μετράςπραγματικές διαστάσεις) και είναι πολύ απλό στο να φτιάχνεις γεωμετρικά σχήματα. Και έχει και χαζο "βλβιβλιοθήκες" με συνήθη αντικείμενα.

Μετά μπορείς να κάνεις και 3d"vr" περιήγηση και να "κάθεσαι"/"στέκεσαι" σε κάποιο σημείο και να βλέπεις πως φαίνεται κλπ.