Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#692247 Μαξιλάρια χωρίς δοκιμή, θα έλεγα για κανένα λόγο. Εγώ πριν επιλέξω τα δικά μου, είχα πάει και δοκίμαζα για πάνω από μισή ώρα, για να δω ποιο με βολεύει σε ύψος, τύπο κλπ. Η συμβουλή μου είναι πως όσα φαίνονται στην αρχή πολύ αφράτα και μαλακά, είναι ό,τι χειρότερο στην συνέχεια. Επίσης, τα πολύ άκαμπτα, εμένα τουλάχιστον με ενοχλούν μετά από λίγο. Μόνον όσα αγκαλιάζουν το σώμα και το στηρίζουν είναι αυτά που με βόλεψαν. Γι'αυτό και επιμένω για το memory foam της Tempur, κανένα άλλο δεν μου δημιούργησε αυτό το "αγκάλιασμα".
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#692332 Η γυναίκα μου δοκίμασε το μαξιλάρι μου (Mediastrom memory foam) και της άρεσε. Οπότε το καπάρωσε. Η mediastrom δε στέλνει εξωτερικό, οπότε με μια προσφορά παρήγγειλα 2 για Ελλάδα.

Μετά από 10 μέρες με το παλιό δικό της (Mediastrom πάλι αλλά σκληρό και όχι memory foam) δε μπορούσα να κοιμηθώ.

Έτσι παρήγγειλα ένα Memory foam το οποίο μου έκατσε καλά κ επιτέλους ξανακοιμάμαι ήρεμα. Την Παρασκευή που ήρθε έπεσα στις 8 το βράδυ στο κρεβάτι να το δοκιμάσω κ αποκοιμήθηκα έως τις 1 τα ξημερώματα!

Παρήγγειλα και ένα comfort Cooltouch soft της Tempur. Από ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπία μου είπαν πως όλα της tempur είναι memory foam.

Καλό είναι όπως λέει ο HF τα μαξιλάρια να τα δοκιμάζει κανείς. Απλώς λόγω κορωνοϊού εδώ είναι όλα κλειστά. Επίσης δίνεται δικαίωμα επιστροφής 30 μέρες.

τα μαξιλάρια που είχαμε με τη σύζυγο τόσα χρόνια, τα είχαμε δοκιμάσει στο μαγαζί αλλά για έναν περίεργο λόγο στο σπίτι είχαμε αποφασίσει να τα αλλάξουμε και έτσι κοιμόμασταν τόσα χρόνια μέχρι πριν μερικές μέρες...


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#692692
g8777 έγραψε:
dimik έγραψε:Περίμενε 2-3 μέρες να σου πω



:s_thumbsup :s_thumbsup :s_thumbsup :s_thumbsup



Update, καλός ύπνος, κανένα παράπονο από την σύζυγο, καμία ενόχληση στον αυχένα το πρωί για μένα.
Πιο μαλακό ή διαφορετικής κατασκεύης-ποιότητας memory foam από των ΙΚΕΑ αλλά χαρακτηριστικά βαρύτερο.
Το αν αξίζουν την διπλή τιμή είναι ένα ερώτημα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#692866 Και εγώ δοκίμασα το tempur Comfort soft, θελω να δω αν θα το συνηθίσω. Ωραίο είναι, ποιοτικό, κ όπως είπες κάπως βαρύτερο.

Προσωπικά (αυτά γούστα είναι) θεωρώ καλύτερο για μένα το mediastrom aloe memory foam

Προσπάθησα να πασάρω το tempur στη :inlove: αλλά δε θέλει :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#692870 Όσο δεν πάω δουλειά το πρωί με ένα σφίξιμο στον αυχένα και 50% πιθανότητες για ημικρανία ας είναι και από παλέτα το μαξιλάρι

Θέλω να πεταχτώ απέναντι από την δουλειά μου που έχει κατάστημα Tempur ένα πρωί για να ρίξω μια ματιά στα στρώματα αλλά όλο το ξεχνάω.

Btw θείος μου εμπορευοταν κάποτε Tempur και εκτός από στρώμα και μαξιλάρια είχε κάτι καταπληκτικες παντόφλες, τις φορούσες και νόμιζες ότι πετάς.

< >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#694108 Ψάχνουμε να βάλουμε έναν μπουφέ στην άκρη του σαλονιού με χώρο για κάβα και σκαλώνω στη διατήρηση των κρασιών.
Από σεργιάνι ιντερνετικό για τη διάταξή του μας άρεσε κάτι τέτοιο:

Εικόνα

Ζουμί: ποιες συνθήκες και τοποθέτηση ΔΕΝ θέλουν τα κρασιά της κάβας? Για φωτισμό, θερμοκρασίες, οριζόντια θέση μπουκαλιών.
Υπάρχουν και άλλες διατάξεις για το κεντρικό εκτεθειμένο σημείο (πχ τέτιου τύπου, πιο ανοιχτό) αλλά πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσουν τα παραπάνω ζητήματα.

Γνώμες?
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#694124 νομίζω οι θερμοκρασίες ελληνικού σαλονιού απέχουν πολύ από αυτές που απαιτούνται για να διατηρείς κρασιά. Βρες κάποιο μπουφέ στον οποίο να μπορείς να εντοιχίσεις ψυγείο κρασιών, αν θες να διατηρείς όντως.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#694140 @ μιγιάκωβε ( :inlove: ) :
Δε νομίζω ο egobrain να έχει τις "δυνατότητες" (απο πολλές πλευρές) για κάτι τέτοιο που εννοείς.
Άρα, ας ρίξει μιά ματιά εδώ https://blog.botilia.gr/el/apothikeusi- ... i-krasiou/ και ... ότι "χωρέσει" και μπορεί να ικανοποιήσει απ΄αυτά που απαιτούνται, ας πράξει!!!
ΥΓ: Η δική μου "κάβα" (45 μπουκάλια), είναι έτσι τακτοποιημένη μακρυά απο φώς και ... όσο πιό δροσερά γίνεται.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#694167 το κρατάω mjacob, θα δω πως μπορεί να βγει..

dimitrisB, κατατοπιστικά όσα λέει το άρθρο.
για ποιες δυνατότητες μιλάς?
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#694279 Υποθέτω ότι μπορεί να μην έχεις διαθέσιμο χώρο για κάποια μεγάλη κατασκευή-έπιπλο και ταυτόχρονα πρόσθετα χρήματα για ένα συντηρητή-ψυγείο κρασιών, αφού το δεύτερο έχει συγκεκριμένη και μόνο χρήση.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#694336 Με μια πρώτη ματιά βλέπω πως υπάρχουν βολικού μεγέθους (για μπουφέ) συντηρητές με χωρητικότητα 15-30 μπουκάλια σε όχι ιδιαίτερα αλμυρή τιμή.
Όχι κάποιος πολύπλοκος φάκελος πτήσης για να διακρίνεις, συμπάθα με, πολλές πλευρές..
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#694892 Στις χρυσές κρασοεποχές μου είχα κάβα περί τα 40+ μπουκάλια και τα είχα σε μια αποθήκη στο υπόγειο, ξαπλωμένα σε ξύλινα κρασοραφάκια του ΙΚΕΑ.
Τώρα αγοράζω μια 12-15άδα και μπαίνουν σε ράφι αποθηκευτικής ντουλάπας όρθια. Αλλά πίνονται τακτικά.
Αν ξανασχοληθώ θα έπαιρνα συντηρητή αλλά δεν θα πλήρωνα για ράφια κερασιάς, πολλές ζώνες κλπ αρκεί να κρατάει 15°C.

To έπιπλο είναι όμορφο αλλά θα το τμήμα για τα κρασιά θα το χρησιμοποιούσα περισσότερο διακοσμητικά παρά για να διατηρήσω κρασιά.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#710913 Μετά από ένα μήνα που κοιμάμαι σε tempur firm 25cm και tempur μαξιλάρι, ομολογώ ότι μου αρέσει. Είναι μοναδική αίσθηση αυτή του αγκάλιασματος και της σταθερότητας του σώματος. Δεν θέλω να γυρίσω να πω ότι αξίζει τα λεφτά του, θα πω ότι για την ώρα είμαι χαρούμενος με την αγορά μου χωρίς να σκεφτώ το κόστος. η εμπειρία των 3.5 ετών με το μέτριο προς κακό mediastrom advance care, δεν με άφησε περιθώρια να σκεφτώ την τιμή.


Από αυτά που είδα τότε πάντως, θετική εντύπωση το λάτεξ dunlopillo, τα seally και ειδικά το ακριβό τους μοντέλο και τα matt royal- τα σκληρα μοντέλα
Μέτρια εντύπωση τα απλά της elite Strom και τα coco mat - πολύ πρόλογος για το τπτ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#710916
popolaros έγραψε:Μετά από ένα μήνα που κοιμάμαι σε tempur firm 25cm και tempur μαξιλάρι, ομολογώ ότι μου αρέσει. Είναι μοναδική αίσθηση αυτή του αγκάλιασματος και της σταθερότητας του σώματος. ...
Το θέμα στρώματος είναι αρκετά και θέμα γούστου. Πχ αυτά που λες για το αγκάλιασμα και τη σταθερότητα για μένα είναι το χειρότερο πράμα. :lol: Για αυτό και δεν τα μπορώ τα tempur με τίποτα. Και με ζεσταίνουν και με φυλακίζουν/θάβουν και έτσι εμποδίζουν την αλλαγή πλευράς.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#715562