Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#692066
g8777 έγραψε:Για μαξιλαρι υπνου για ανθρωπο με συχνο αυχενικο καθως και πονο στον ωμο, ποια απο τις 2 λυσεις ειναι καλυτερη;

https://www.johnlewis.com/tempur-original-support-medium-queen-pillow/p2055879

ή κάποιο της Cocomat;

(Μαλλον το ερωτημα ειναι memory foam ή καουτσουκ; :hmmm: )
Εχω της cocomat και είμαι τόσο ευχαριστημένος που το παιρνω μαζί στις διακοπές.
Αλλά δεν έχω τα προβληματα που λες.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By g8777
#692068 Παιζει μια προωθητικη της cocomat (1+1 δωρο) αλλα και παλι με το tempur στρωμα αλλαξε συγκλονιστικα η ποιοτητα του υπνου μου. Οποτε λεω μηπως και στο μαξιλαρι ειναι μια κατηγορια πανω απο τους υπολοιπους.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#692071 Προτείνω να μην σκεφτείς τίποτε άλλο από Tempur.
Πάρε αυτό:
Εικόνα
https://elitestrom.gr/proionta/tempur-sonata-medium/
ή εναλλακτικά αυτό:
Εικόνα
https://elitestrom.gr/proionta/maxilaria/traditional/

Έχω το πρώτο και η γυναίκα μου το δεύτερο. Κανείς δεν τα αλλάζει με τίποτε. Αν έχεις θέμα με τον αυχένα, δοκίμασε το πρώτο, εφαρμόζει γύρω από το λαιμό και προσφέρει τρομακτική ανακούφιση. Οι τιμές τους δεν είναι πολύ ακριβότερες από την cocomat.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#692076 Εχεις δικιο, μαλλον εκει θα καταληξω κατα πως φαινεται.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692078
g8777 έγραψε:Για μαξιλαρι υπνου για ανθρωπο με συχνο αυχενικο καθως και πονο στον ωμο, ποια απο τις 2 λυσεις ειναι καλυτερη;


Σωπα ρε Τζι... ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια σκατα κι εγω. Αυχενας κι αριστερος ωμος σε χαλια κατασταση.

Προσωπικα ενω μου αρεσει να κοιμαμαι με μαξιλαρι, δε μπορω καθολου οταν ειμαι ανασκελα να σηκωνεται το κεφαλι ψηλα. Για αυτο το λογο παντα εχω μικρο/κοντο μαξιλαρι. Ακομα και για μιση ωρα να βαλω στο σβερκο 2 μαξιλαρια ωστε να σηκωθει λιγο το κεφαλι και να δω λιγο τιβι, με σακατευει με τη μια στον αυχενα. Δηλαδη οταν ειμαι στα χαλια μου, βγαζω εντελως το μαξιλαρι για λιγες μερες και ισιωνω.

Κοντολογις... Εχεις δοκιμασει χωρις καθολου μαξιλαρι? Δε μου ειναι ευχαριστη η εντελως οριζοντια σταση, αλλα προσωπικα με βοηθαει στο αυχενικο!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#692081
George_Prix έγραψε:
g8777 έγραψε:Για μαξιλαρι υπνου για ανθρωπο με συχνο αυχενικο καθως και πονο στον ωμο, ποια απο τις 2 λυσεις ειναι καλυτερη;


Σωπα ρε Τζι... ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια σκατα κι εγω. Αυχενας κι αριστερος ωμος σε χαλια κατασταση.

Προσωπικα ενω μου αρεσει να κοιμαμαι με μαξιλαρι, δε μπορω καθολου οταν ειμαι ανασκελα να σηκωνεται το κεφαλι ψηλα. Για αυτο το λογο παντα εχω μικρο/κοντο μαξιλαρι. Ακομα και για μιση ωρα να βαλω στο σβερκο 2 μαξιλαρια ωστε να σηκωθει λιγο το κεφαλι και να δω λιγο τιβι, με σακατευει με τη μια στον αυχενα. Δηλαδη οταν ειμαι στα χαλια μου, βγαζω εντελως το μαξιλαρι για λιγες μερες και ισιωνω.

Κοντολογις... Εχεις δοκιμασει χωρις καθολου μαξιλαρι? Δε μου ειναι ευχαριστη η εντελως οριζοντια σταση, αλλα προσωπικα με βοηθαει στο αυχενικο!
Στρώμα Tempur χωρίς μαξιλάρι δεν νομίζω ότι γίνεται, χωρίς μεγαλύτερα προβλήματα στον αυχένα..

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By g8777
#692082
George_Prix έγραψε: Εχεις δοκιμασει χωρις καθολου μαξιλαρι?


Ναι, δεν με επαιρνε ο υπνος με τιποτα. :lol:

Εντωμεταξυ εχω αποκτησει και αλλη συνηθεια με την παροδο του χρονου. Θελω οπωσδηποτε ενα παναλαφρο μαξιλαρι να καλυπτει το προσωπο μου , η παραμικρη υποψια φωτος με ξυπναει. :s_hang

Οποτε κοιμαμαι σαν σαντουιτς. :s_cry

Γκεακο ησυχασε. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#692083
g8777 έγραψε:
George_Prix έγραψε: Εχεις δοκιμασει χωρις καθολου μαξιλαρι?


Ναι, δεν με επαιρνε ο υπνος με τιποτα.

Εντωμεταξυ εχω αποκτησει και αλλη συνηθεια με την παροδο του χρονου. Θελω οπωσδηποτε ενα παναλαφρο μαξιλαρι να καλυπτει το προσωπο μου , η παραμικρη υποψια φωτος με ξυπναει. :s_hang

Οποτε κοιμαμαι σαν σαντουιτς. :s_cry

Γκεακο ησυχασε. :s_empathy
Πάρε τέτοια.

https://a.scdn.gr/images/sku_main_image ... hromo.jpeg



Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#692084
g8777 έγραψε:
George_Prix έγραψε: Εχεις δοκιμασει χωρις καθολου μαξιλαρι?


Ναι, δεν με επαιρνε ο υπνος με τιποτα. :lol:

Εντωμεταξυ εχω αποκτησει και αλλη συνηθεια με την παροδο του χρονου. Θελω [b]οπωσδηποτε ενα παναλαφρο μαξιλαρι να καλυπτει το προσωπο μου , η παραμικρη υποψια φωτος με ξυπναει. [/b] :s_hang

Οποτε κοιμαμαι σαν σαντουιτς. :s_cry

Γκεακο ησυχασε. :s_empathy

και εμεις το θελουμε αυτο σε σενα
Εικόνα
:shifty: :shifty: :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#692085 :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

pwned :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

:s_howdy


@ NikoPatrelakis

ειχα δοκιμασει μια φορα. Εμπαινε φως απο μια χαραμαδα :x , την πεταξα σε μια μερα. :s_coffee
Άβαταρ μέλους
By dimik
#692089
g8777 έγραψε:Για μαξιλαρι υπνου για ανθρωπο με συχνο αυχενικο καθως και πονο στον ωμο, ποια απο τις 2 λυσεις ειναι καλυτερη;

https://www.johnlewis.com/tempur-original-support-medium-queen-pillow/p2055879

ή κάποιο της Cocomat;

(Μαλλον το ερωτημα ειναι memory foam ή καουτσουκ; :hmmm: )
Περίμενε 2-3 μέρες να σου πω

Πήρα 2 tempur ένα αυτό με το κοιλωμα για την σύζυγο και το Symphony για μένα. Θεωρώ το μέτρημα του ώμου για υπολογισμό του σωστού μεγέθους must.

Εχω ίδιο σχέδιο με το Symphony και memory foam των Ikea τα οποία αγόρασα πρόσφατα κανένα 50ρικο το ένα αλλά μετά από παράπονα των μεγάλων δυνάμεων είπα να δοκιμάσω και το value των tempur.
Από των ΙΚΕΑ πάντως δεν έχω παράπονο. Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#692209
g8777 έγραψε:Για μαξιλαρι υπνου για ανθρωπο με συχνο αυχενικο καθως και πονο στον ωμο, ποια απο τις 2 λυσεις ειναι καλυτερη;
https://www.johnlewis.com/tempur-original-support-medium-queen-pillow/p2055879
ή κάποιο της Cocomat;
(Μαλλον το ερωτημα ειναι memory foam ή καουτσουκ; :hmmm: )
H γυναίκα μου που έχει θέμα με αυχενικό και επίσημα διαγνωσμένο σε αυτό ακριβώς το μαξιλάρι έχει καταλήξει. Πολύ βαρύ παρεπιμτόντως. Σαν σχήμα το θεωρώ σωστό για να διατηρεί τον αυχένα στην προτεινόμενη φυσιολογική έκταση.
Αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι. Ο καθένας είναι διαφορετικός, όσο καλό και να είναι κάποιο δεν κάνει για όλους. Εγώ πχ δεν μπορώ με τίποτα αυτό που πήρε. Είμαι του μινιμαλιστικού σε μαξιλάρι και το θέλω πολύ λεπτό και σχετικά σφιχτό. Δεν θα πρέπει να βουλιάζω, δεν θα πρέπει να μου ενοχλεί τη μύτη και δεν μπορώ το memory foam γιατί με ζεσταίνει και δυσκολεύει τις κινήσεις. Παλιότερα με είχε βολέψει ένα μικρό του ΙΚΕΑ με αυτό το κυματιστό σχήμα. Πρόσφατα όμως κατέληξα σε λεπτό λάτεξ.
Η επιλογή δεν είναι εύκολη για κάποιους, καλό είναι αν μπορείς να το δοκιμάσεις όχι για δευτερόλεπτα αλλά περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#692233
dimik έγραψε:
g8777 έγραψε:Για μαξιλαρι υπνου για ανθρωπο με συχνο αυχενικο καθως και πονο στον ωμο, ποια απο τις 2 λυσεις ειναι καλυτερη;

https://www.johnlewis.com/tempur-original-support-medium-queen-pillow/p2055879

ή κάποιο της Cocomat;

(Μαλλον το ερωτημα ειναι memory foam ή καουτσουκ; :hmmm: )
Περίμενε 2-3 μέρες να σου πω

Πήρα 2 tempur ένα αυτό με το κοιλωμα για την σύζυγο και το Symphony για μένα. Θεωρώ το μέτρημα του ώμου για υπολογισμό του σωστού μεγέθους must.

Εχω ίδιο σχέδιο με το Symphony και memory foam των Ikea τα οποία αγόρασα πρόσφατα κανένα 50ρικο το ένα αλλά μετά από παράπονα των μεγάλων δυνάμεων είπα να δοκιμάσω και το value των tempur.
Από των ΙΚΕΑ πάντως δεν έχω παράπονο. Εικόνα

< >
Εφτασον...

Για να δούμε, αντέχουν την μοσχαροκεφαλη μου;
Αν είναι όσο καλά λένε θα πάω να δοκιμάσω και στρώμα.

Σαν πρώτη όψη, premium |λογοκρισία| υλικά, το μικρό είναι αρκετά σκληρό το άλλο φαίνεται πιο μαλακό με πιο γρήγορη επαναφορά. ΕικόναΕικόνα

< >