Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#684770 Καλά αυτό που αγόρασα εγώ δεν έχει στην πράξη καθόλου IP :lol:
Επίσης και σαν κατασκευή δεν είναι ιδιαίτερα ποιοτικό, το Blitzwoolf είναι λογικά ποιοτικότερο.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#687546 πολυθρονα.
Εχω μια poang απο ΙΚΕΑ. Τελευταια καθομαι πολλες ας πουμε ωρες με τα ποδια σε υποποδιο για ξεκουραση και εχοντας και το laptop στα ποδια. Ολα καλα στη θεση αυτη εκτος απο την ιδια τη πολυθρονα. Αντι να ξεκουραστω, που δεν λεω, χαλαρωνω εν μερει, αλλα με ποναει η μεση. Δεν εχει καλη οσφυικη στηριξη ή κατι τετοιο.
Επειδη το εχω αναγκη, εχετε να προτεινεται καποια λυση? Δεν με ενδιαφερουν μασαζ και τετοια και το μπατζετ δεν ξερω, αλλα πχ 500€ δεν μπορω να δωσω.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#687569 Πάρε ένα μαξιλάρι, μικρό, μεσαίο, οποίο σε βολευει καλυτερα και βάλε το στην μέση.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#687779
Νίκος Παππάς έγραψε:Πάρε ένα μαξιλάρι, μικρό, μεσαίο, οποίο σε βολευει καλυτερα και βάλε το στην μέση.

Εχω δοκιμασει, μικρο και μεγαλο. Δεν ειδα διαφορα, ασε που φευγει απο τη θεση που ιδανικα θα ηθελα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#688270 Έχουμε το fine gray στα παιδιά. Όσες φορές έχει τύχει να κοιμηθώ σ' αυτό, έχω κάνει εξαιρετικό ύπνο. Δεν ξέρω, ωστόσο, πώς συγκρίνεται με το tempur.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#688329 Ήμουν έτοιμος να πατήσω κουμπί για tempur μέχρι που είπα να ρωτήσω τον χειροπρακτη που με κουραρει για τον αυχένα.

Μου είπε όχι memory foam και latex, παραδοσιακό με ελατήρια προς σκληρό και μάλιστα επειδή υπάρχει μεγάλη διαφορά βάρους με την σύζυγο 2 στρώματα ή αν βρω ένα που να έχει διαφορετικά ελατήρια στην κάθε πλευρά.

Για τα tempur μου είπε ότι έτυχε να έχει σχέσεις με στέλεχος της στην Βρετανία και παραδέχθηκε και ο ίδιος ότι είναι hypermarketed και υπερτιμημένα.

Για μαξιλάρι πήρα αυτό για δοκιμή https://www.ikea.com/gb/en/p/mjoelkkloc ... -40446768/ και με βόλεψε, τουλάχιστον δεν έχω ξυπνήσει ακόμα με πόνο στον αυχένα.


Γενικά στάση ύπνου και βάρος παίζουν μεγάλο ρόλο όπως επίσης χρειάζεται δοκιμή πριν την αγορά.


< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#688331 Εγώ είμαι τόσο ικανοποιημένος που εκτός απο τα παιδιά θα κόψω και 3 κομμάτια 50x50 για τις γάτες.
3 είπα; Γράψε λάθος, 4 είναι, τις ξαναμετρησα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#688333 :lol:
Εγώ δεν έχω χειροπράκτη, ο αυχένας μου πάντως έχει να πει τα καλύτερα για το Tempur. Κι εμείς έχουμε δύο μονά και είναι πολύ καλύτερα από το ένα διπλό.
Από εκεί και μετά, ο καθένας κάνει ό,τι νομίζει, αλλά στρώμα αγοράζεις πάντα με δοκιμή, ό,τι και να πει ο καθένας ειδικός ή μη.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#688336 Αφορά τα μαξιλάρια, το αναφέρω εδώ.

Κοιμάμαι 10 χρόνια χρησιμοποιώντας μαξιλάρι media strom aloe vera memory foam.

Η σύζυγος έχει ένα της media strom αλλά άλλη κατηγορία, πολύ σκληρό για τα γούστα μου, πρέπει να είναι το latex.

Το περίεργο είναι πως στο μαγαζί όταν είχαμε πάει, εγώ αγόρασα το σκληρό κ η σύζυγος το memory foam, αφού τα τεστάραμε εκεί (όσο μπορεί κανείς να τεστάρει σε ένα μαγαζί). Στο σπίτι δεν της άρεσε το δικό της, ούτε εμένα το δικό μου. Επομένως τα κάναμε τράμπα πριν χρόνια κ βολευτήκαμε. Προχθές μου πήρε το μαξιλάρι κατά λάθος κ εγώ κοιμήθηκα με το δικό της, το πρωί αισθάνθηκα το μούδιασμα στο χέρι μου από τη στάση του αυχένα.

Σήμερα παρήγγειλα 2 νέα aloe vera memory foam, θα τα στείλει στην Ελλάδα κ θα τα πάρουμε εν καιρώ. Σκέφτηκα και το tempur, είδα ότι βγάζει 3 είδη, ένα σκληρό, ένα μαλακό κ ένα που πλένεται εύκολα. Είναι επίσης 40χ80 εκ., κατ' εμέ μεγάλα, ίσως έχω θέμα με μαξιλαροθήκες. Το τελευταίο επιχείρημα είναι πως ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις, επομένως ξαναπήρα από τη media strom. Έχει και κάποιες μικροεκπτώσεις αν ενδιαφέρεστε.

Αλήθεια, έχει κανείς tempur μαξιλάρι?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#688339 Και όχι μονο αυχένας . Μέσες, αγκωνες, γόνατα βελτιώθηκαν κατα πολύ.

Αυτό βέβαια που ΟΥΤΕ το γαμωΤαμπον κατάφερε να λύσει είναι


Εικόνα

ΓΤΙΧΚΤΠΜ :(
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#688342
g8777 έγραψε:Και όχι μονο αυχένας . Μέσες, αγκωνες, γόνατα βελτιώθηκαν κατα πολύ.

Αυτό βέβαια που ΟΥΤΕ το γαμωΤαμπον κατάφερε να λύσει είναι


Εικόνα

ΓΤΙΧΚΤΠΜ :(

Αυτό δεν πρέπει να είναι γάτα, τίγρης πρέπει να είναι... :lol:
Όσο για τη σύντροφο, και αυτή κάθε άλλο παρά λιγνή :lol:
Αυτός πάντως ήρωας :lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#688358 Μήπως ξέρει κανείς ποιοι τεχνίτες αναλαμβάνουν προμήθεια και εγκατάσταση συρόμενων εσωτερικών θυρών με τζαμιλίκια κάτι σαν το παρακάτω;

Εικόνα