Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By DAP
#719929
axel12p έγραψε:Καλή δύναμη και προσοχή Theo!


+ 100000000000000
Νομιζω οτι ολοι μας εδω μεσα το ιδιο θα θελαν να γραψουν............
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#719969 Εκκενώνεται Ιπποκράτειος και Δροσοπηγή... είχα πεταχτεί στο Ολυμπιακό Χωριό να καθαρίσω λίγο τις στάχτες και να τσιμπήσω ρούχα και στο φεύγα ρίχνω ένα βλέφαρο αριστερά περνώντας τη γέφυρα στην Κύμης και βλέπω νέα στήλη καπνού...

:( :( :( :(
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#719973 Βασικά απορώ γιατί δεν υπάρχουν πλέον αντιπυρικές ζώνες; :hmmm:

Παλιότερα έβλεπα συχνά στα βουνά αντιπυρικές ζώνες, τώρα σπάνια πλέον. Δεν ξέρω αν παλιότερα ήταν υπεύθυνος ο Στρατός, αλλά νομίζω πως οι Περιφέρειες ή τα Δασαρχεία θα έπρεπε να φροντίζουν για την ύπαρξη τέτοιων έργων.

Δυστυχώς σε ότι αφορά τις φυσικές καταστροφές (και όχι μόνο), δεν το έχουμε καθόλου με την πρόληψη. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#719976 Στο συγκεκριμένο σημείο υπήρχε μια αντιπυρική που την έβλεπες χαρακτηριστικά πηγαίνοντας προς Θρακομακεδόνες στη γέφυρα της Κύμης. Τί να σου κάνει και αυτή, θυμάμαι και την άλλη (η οποία ήταν και κατά πολύ μεγαλύτερη) στα Γεράνεια όπως τα βλέπαμε από Αγ. Θεοδώρους, πάνε και αυτά...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#719978
axel12p έγραψε:Βασικά απορώ γιατί δεν υπάρχουν πλέον αντιπυρικές ζώνες; :hmmm:

Παλιότερα έβλεπα συχνά στα βουνά αντιπυρικές ζώνες, τώρα σπάνια πλέον. Δεν ξέρω αν παλιότερα ήταν υπεύθυνος ο Στρατός, αλλά νομίζω πως οι Περιφέρειες ή τα Δασαρχεία θα έπρεπε να φροντίζουν για την ύπαρξη τέτοιων έργων.

Δυστυχώς σε ότι αφορά τις φυσικές καταστροφές (και όχι μόνο), δεν το έχουμε καθόλου με την πρόληψη. :thumbsdown:

μεχρι το 2007 υπηρχαν μετα εγιναν δρομακια και φυτεψαν πευκα και οτι διαολο αλλο βρηκαν

κοινως δεν θα βρεις ακρη
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#719989 Αν δεν μπορούν να την σβήσουν τώρα που δεν έχει αέρα από αύριο που θα φυσάει 6 με 8 μποφόρ τι θα γίνει;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#719991 ειναι παρηγορο παντως οτι ολα εχουν δουλεψει σωστα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#719992 Θα κάψει ότι είναι να κάψει και θα φτάσει σε ένα σημείο στο οποίο να μπορεί να ελεγχθεί.
Μακάρι να μην έχουμε θύματα, όχι μόνο εκεί αλλά και στις υπόλοιπες πυρκαγιές που υπάρχουν ή αυτές που θα ακολουθήσουν τις επόμενες ημέρες.

Και κάτι σχετικά με τα πεύκα που μου έκανε και εμένα εντύπωση όταν είδα τα σχετικά πλάνα στην τηλεόραση
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#719994
axel12p έγραψε:Θα κάψει ότι είναι να κάψει και θα φτάσει σε ένα σημείο στο οποίο να μπορεί να ελεγχθεί.
Μακάρι να μην έχουμε θύματα, όχι μόνο εκεί αλλά και στις υπόλοιπες πυρκαγιές που υπάρχουν ή αυτές που θα ακολουθήσουν τις επόμενες ημέρες.

Και κάτι σχετικά με τα πεύκα που μου έκανε και εμένα εντύπωση όταν είδα τα σχετικά πλάνα στην τηλεόραση
Εικόνα
Το πευκο είναι ενδημικό της Αττικής δηλαδή αυτοφυές, τα πλατανια φυτρώνουν όπου έχει νερό.
Η Αττική γενικά νερό δεν έχει.

Όταν κάψει όσα κάψει θα παρει δεκαετίες μεχρι να ξαναπρασινησει. Μέχρι τότε;

Από την μια η κλιματική αλλαγή με τις πυρκαγιες και τους καύσωνες το καλοκαίρι, τις βροχές και καταιγίδες το φθινόπωρο - χειμώνα, και από την άλλη η ανικανότητα του κρατικου μηχανισμου...θα καιγόμαστε ή θα πνιγομαστε..

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By GTS
#719996 Η Πελοπόννησος σε 5 χρόνια είχε γίνει πάλι πράσινη. Για τα πεύκα έχουν ορισμένα χρόνια ζωή μετά γερνάνε και καίγονται. Δεν είμαι σίγουρος ποσό ίσως 50-70 χρόνια.


< >