Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#719826 Ξύπνησα και έχει καπνό και αποκαΐδια παντού! Δεν θυμάμαι ποτέ άλλοτε κάτι τέτοιο, μάλλον λόγω της άπνοιας.
Ούτε όταν κάηκε η Πάρνηθα, ούτε στο Μάτι.
Τέτοια καταστροφή χωρίς αέρα, δίπλα στην Αθήνα, που υποτίθεται το πράσινο το προσέχουμε και είμαστε σε επιφυλακή, δεν μπορώ να καταλάβω πώς τα καταφέραμε πάλι...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#719828 Όπως είπες και εσύ η φωτιά ήταν δίπλα στην Αθήνα και ο αέρας έστελνε όλο τον καπνό προς την Αθήνα.

Άβαταρ μέλους
By diplomat
#719834 Σήμερα το πρωί που κατέβηκα (στο Μαρούσι πάντα) να πάρω το αμάξι για να τσιμπήσω καφεδάκι, αυτό είχε ένα αξιοπρεπέστατο στρώμα στάχτης πάνω του.

Η εικόνα που έβλεπα από το μπαλκόνι στο Ολ. Χωριό παιδιά ήταν μια τεράστια στήλη καπνού, που έσπαγε κατά διαστήματα σε δύο τρεις μικρότερες, μένοντας εν πολλοίς στο ίδιο σημείο για ΩΡΕΣ. Έβλεπα τα ελικόπτερα να ρίχνουν και να γεμίζουν στις δεξαμενές της Δεκέλειας με τρελούς ρυθμούς, τα αεροπλάνα και δη το μεγάλο να κάνουν απίστευτες βουτιές μέσα στον χαμό... πραγματικά δεν έχω λόγια για τις προσπάθειες των ανθρώπων αυτών.

Αέρας όντως δεν υπήρχε. Το μυαλό μπλοκάρει μπαίνοντας στο σενάριο της ζημιάς που θα προκαλείτο με ανέμους αντίστοιχους του 2018 (ήμουν στην περιοχή για μπάνιο, τέτοιο αέρα δεν έχω δει πάνω από μια δυο φορές). Τραβήξαμε 21 από 19.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

:( :( :( :( :(
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#719840 Σοκαριστικό βίντεο από πυροσβεστικό όχημα που περνάει κυριολεκτικά μέσα από τις φλόγες (βίντεο)

Κατάφεραν να διαφύγουν τελευταία στιγμή
https://www.koutipandoras.gr/article/so ... tis-floges
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#719841 @ΗΦ

Με το φτωχό μου μυαλό και διαβάζοντας την αντίστοιχη νύξη στο άρθρο, καταλαβαίνω ότι έπαιξε σημαντικό ρόλο η ξηρότητα της ατμόσφαιρας με ό,τι αυτή συνεπάγεται. Το προηγούμενο απόγευμα, γύρω στις 20:15, περπάτησα όλο το Χωριό. Με 39 βαθμούς ΔΕΝ ΙΔΡΩΣΑ... η υγρασία πρέπει να πλησίαζε κανένα 10%.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#719867
Άβαταρ μέλους
By markvag
#719869 :( :( :(

Ελπίζω μόνο να μην αρχίσει κανένας αέρας, γιατί θα θα καούν πολλοί άνθρωποι... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#719893 κοιταξτε τι γινεται στις Ροβιες Ευβοιας. :(

Άβαταρ μέλους
By theo13
#719915
bibendum έγραψε:Theo τι νέα από το μέτωπο; Συμμετέχεις στην κατάσβεση;

< >

Δυστυχώς έχει τόσες πολλές φωτιές ταυτόχρονα που είναι αδύνατο να την γλυτώσει κάποιος. Στην Αθήνα δεν ήμουν, έχω περιοριστεί στην Πελοπόννησο. Οι πάντες είναι έξω. Πολύ δύσκολες μέρες.

.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#719925 Καλή δύναμη και προσοχή Theo!