Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#656535 Ενω εμεις δεν καιμε χορτα οταν φυσαει αερας και φυσικα δεν πεταμε τσιγαρα απο το αυτοκινητο... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#656548
melos86 έγραψε:Ενω εμεις δεν καιμε χορτα οταν φυσαει αερας και φυσικα δεν πεταμε τσιγαρα απο το αυτοκινητο... :thumbsdown:

ποσες φωτιες αρχιζουν απο αμελια στην ελλαδα? μην λεμε τα αυτονοητα τωρα αλιμονο..
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#656560 Αυτή στο Μάτι από αμέλεια δεν ξεκίνησε;
Ένα γερό θυμάμαι συν το σενάριο ΔΕΗ.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#656574 Η φωτιά στις Κεχριές ήταν απο τα πιο δύσκολα συμβάντα που έχω βρεθεί.
Είναι δεδομένο ότι θα δουλεύεται για πολλές μέρες ακόμα και επίσης θα υπάρχουν αναζωπυρώσεις (ελπίζω μικρές) . Ο υπόροφος των πεύκων ήταν απίστευτα πολύς. Η φωτιά με λίγα λόγια έπρεπε να σου δώσει "χέρι" για να σβήσει. Δηλαδή να αποκοπεί η φορά της λόγω μορφολογίας εδάφους ή ύπαρξης καλλιεργειών. Δύο φορές μας έκλεισε, ήταν πολύ εύκολο να εγκλωβιστεί κάποιος και να κινδυνεύσει. Ευτυχώς (έως τωρα) το τίμημα ήταν μικρό καθώς τραυματίστηκε μόνο ένας συνάδελφος και κάηκε ολοσχερώς ένα όχημα.
Οι φωτιές είναι πολλές και δεν είναι μόνο αυτές που βλέπουμε στην τηλεόραση.
Στο Πεταλίδι Μεσσηνίας είχε επίσης μεγάλη φωτιά αλλά όλα πήγαν καλά. Το ίδιο σε Αχαΐα και Αργολίδα. Τώρα στην Ηλεία έχει θέμα αλλά πιστεύω θα πάει καλά.

.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#656869 Υπάρχει κάποια φωτιά στα βορειανατολικά του Ολ. Χωριού, λογικά προς αγία Κυριακή/Βαρυμπόμπη, μα δε μπορώ να διακρίνω ακριβώς.

Εκεί βρίσκεται ο 6ος ΠΣ, οπότε ελπίζω να προλάβουν.

:( :( :(
Άβαταρ μέλους
By gianik
#656871
theo13 έγραψε:Η φωτιά στις Κεχριές ήταν απο τα πιο δύσκολα συμβάντα που έχω βρεθεί.
Είναι δεδομένο ότι θα δουλεύεται για πολλές μέρες ακόμα και επίσης θα υπάρχουν αναζωπυρώσεις (ελπίζω μικρές) . Ο υπόροφος των πεύκων ήταν απίστευτα πολύς. Η φωτιά με λίγα λόγια έπρεπε να σου δώσει "χέρι" για να σβήσει. Δηλαδή να αποκοπεί η φορά της λόγω μορφολογίας εδάφους ή ύπαρξης καλλιεργειών. Δύο φορές μας έκλεισε, ήταν πολύ εύκολο να εγκλωβιστεί κάποιος και να κινδυνεύσει. Ευτυχώς (έως τωρα) το τίμημα ήταν μικρό καθώς τραυματίστηκε μόνο ένας συνάδελφος και κάηκε ολοσχερώς ένα όχημα.
Οι φωτιές είναι πολλές και δεν είναι μόνο αυτές που βλέπουμε στην τηλεόραση.
Στο Πεταλίδι Μεσσηνίας είχε επίσης μεγάλη φωτιά αλλά όλα πήγαν καλά. Το ίδιο σε Αχαΐα και Αργολίδα. Τώρα στην Ηλεία έχει θέμα αλλά πιστεύω θα πάει καλά.

.




Καλο κουραγιο Θοδωρη .. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#657693 Κεχριές. Θα μπορούσε να είναι ολική καταστροφή.
Ένα κομμάτι αυτό που βλέπετε. Στο βάθος παρακάτω είναι κλάμα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#657703 Κάπου εκεί στο λατομείο/στρατόπεδο πρέπει να ξεκίνησε...
Δεν υπήρχε περίπτωση να μην καεί κάποια στιγμή ούτε φυσικά να σταματήσει εύκολα να καίγεται με την πυκνότητα που είχε..
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#659106 Φωτιά στη Νίκαια – Συναγερμός στην Πυροσβεστική

https://www.in.gr/2020/08/11/greece/fot ... s7Lk2GRfq0

Στη γειτονιά της μητέρας μου όταν ήταν μικρή.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#661077 Εσείς οι Αθηναίοι, δεν οργανώνετε τπτ περιπολίες στην Ακρόπολη όσο είναι καιρος :s_whiteflag

Έπαιρνα τηλέφωνο τους δικούς μου Ελλάδα και δεν είχαν ακούσει τπτ για τις Μυκήνες, ασύλληπτα πράγματα
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#661079
rx8_drifter έγραψε:Έπαιρνα τηλέφωνο τους δικούς μου Ελλάδα και δεν είχαν ακούσει τπτ για τις Μυκήνες, ασύλληπτα πράγματα

Κοίτα, έκτακτη είδηση δεν έπαιξε αλλά αν είχαν ανοιχτή την TV στις βραδινές ειδήσεις θα το μάθαιναν.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#661089 Το απόγευμα που μιλήσαμε δεν είχαν ακούσει τπτ.
Πιθανόν εσύ να αναφέρεσαι στην πυρκαγιά σε Αγροτοδασική έκταση στο δήμο Άργους Μυκηνών.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#661097 Έχω την εντύπωση πως είναι πιο πιθανό να κάνουν ζημιά οι πυροσβέστες με την μάνικα, παρά η φωτιά που καίει τα ξερόχορτα. :hmmm:

Άβαταρ μέλους
By popolaros
#661130 Εικόνα