Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#778348 σε μπουκάλα για ψησταριά υγραερίου, τι διαφορά έχουν στην ουσία το προπάνιο και το μείγμα προπάνιο-βουτάνιο?

επίσης, η μπουκάλα η ίδια έχει μια ποικιλία: η κλασική σιδερένια, μια πιο σύγχρονη coral-gas και μια μπλε σαν πλαστική εξωτερικα.
Υπάρχει μεταξύ τους διαφορά πέρα από το βάρος τους? ίσως ζήτημα ασφάλειας στην κλασική?
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#778352
egobrain έγραψε:σε μπουκάλα για ψησταριά υγραερίου, τι διαφορά έχουν στην ουσία το προπάνιο και το μείγμα προπάνιο-βουτάνιο?

επίσης, η μπουκάλα η ίδια έχει μια ποικιλία: η κλασική σιδερένια, μια πιο σύγχρονη coral-gas και μια μπλε σαν πλαστική εξωτερικα.
Υπάρχει μεταξύ τους διαφορά πέρα από το βάρος τους? ίσως ζήτημα ασφάλειας στην κλασική?


Συνηθως οι οικιακες ειναι φτιαγμενες να λειτουργουν με μιγμα.
Κοιτα στις προδιαγραφες της δικης σου τι προτεινει.
Το προπανιο αποδιδει καλυτερα σε πολυ χαμηλες εξωτερικες θερμοκρασιες.
Επισης χρειαζονται διαφορετικο ρυθμιστη πιεσης γι αυτο θελει προσοχη τι θα συνδεσεις.
Ο ρυθμιστης γραφει επανω για τι αεριο ειναι.

Μεταξυ σιδερενιων και συνθετικων, μονο θεμα βαρους ειναι και επισης επειδη οι συνθετικες ειναι ημιδιαφανεις μπορεις να βλεπεις περιπου ποσο εχει ακομα μεσα.
Εγω εχω δυο σιδερενιες ωστε αν σωθει η μια να συνδεσω αμεσως την αλλη και να συνεχισω το ψησιμο χωρις να τρεχω για να αντικαταστησω αμεσα την φιαλη.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#778367 Συνηθισε μια ρουτινα ασφαλειας ωστε να γινεται παντα το ιδιο, ακομα κι αν τυχει να εισουν αφηρημενος.
Τελειωνει το ψησιμο, κλεινεις πρωτα την βανα της φιαλης και μετα τα μπουτον των καυστηρων.
Θελεις να ξεκινησεις ψησιμο, ριχνεις μια ματια στα μπουτον των καυστηρων ωστε να σιγουρευτεις οτι ειναι κλειστα, ανοιγεις την βανα της φιαλης, μετα ανοιγεις τα μπουτον των καυστηρων και ταυτοχρονως ενεργοποιεις την αναφλεξη.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#780086 Οχι! Δεν δημιουργειται προβλημα μηχανικο αν κανεις κατι αναποδα. Αυτοι ειναι κανονες ασφαλειας και μονο, μελετημενοι για να αποτρεψουν την οποια διαρροη ή δυσλειτοιργια ακομα κι αν καποια στιγμη αφαιρεθεις.
Κλεινοντας πρωτα τους καυστηρες και μετα την φιαλη μενει αεριο εγκλωβισμενο στο κυκλωμα
Συν οτι μπορει καποια στιγμη να τυχει κατι (πολυ πιθανο) και απο βιασυνη να ξεχασεις να κλεισεις την φιαλη. Και η φιαλη δεν φαινεται οπτικα οτι εναι κλειστη ή ανοιχτη, ενω τα μπουτον των καυστηρων φαινονται

Κλεινοντας πρωτα τη φιαλη και μεχρι να κλεισεις τους καυστηρες καιγεται ολο το αεριο μεχρι την βανα της φιαλης και μενει κενο το κυκλωμα συν οτι ακομα και να ξεχαστεις και να μην κλεισεις τους καυστηρες, το συστημα ειναι ασφαλες απο οποια διαρροη ενω το αντιθετο οχι.
Θελει παντα προσοχη πριν ξεκινησεις, να σιγουρευεσαι οτι πριν ανοιξεις την φιαλη οι καυστηρες να ειναι κλειστοι, γιατι αλλιως με το που ανοιξεις την φιαλη και μεχρι να δωσεις αναφλεξη θα εχει διαρευσει αρκετο αεριο μεσα στον κλειστο χωρο της ψησταριας, πραγμα επικινδυνο.

Για τα υπολοιπα θα γραψω το απογευμα γιατι τωρα δεν εχω χρονο.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#780118 Πρωτο καψιμο οταν ειναι καινουρια. 20 λεπτα με τους καυστηρες στο φουλ και κλειστο καπακι ωστε να καει οτι μηχανολαδο υπαρχει απο την παραγωγη.
Ξεκινημα για ψησιμο. Οι καυστηρες στο φουλ με κλειστο καπακι για περιπου 15 λεπτα μεχρι να πιασει σταθερη θερμοκρασια.
Η μαντεμενια σχαρα αποθηκευει θερμοτητα και επομενως χρειαζεται χρονο, αναλογως της μαζας της, για να την αποθηκευσει και να την αποδωσει κατα το ψησιμο.
Μετα αναλογως των προτιμησεων και του ψησιματος, ρυθμιζεις την ενταση των καυστηρων.
Οταν την χρησιμοποιεις σαν φουρνο με εμμεσο τροπο, απ την αρχη ρυθμιζεις τους καυστηρες αναλογα και απλώς περιμενεις να προθερμανθει εκει που θελεις και τοτε βαζεις το φαγητο.
Μετα το ψησιμο εγω, μονο αν εχει η σχαρα υπολειματα την καιω για κανα πενταλεπτο παρα πανω, να καρβουνιασουν. Αλλα γενικα αυτο γινεται με την προθερμανση στο επομενο ψησιμο αφου την χρησιμοποιω ειτε για ψησιμο ειτε για φουρνο συνεχως και 5-6 μερες την εβδομαδα. Αν ειναι να ψηνεις αραια και που πχ μια φορα την βδομαδα τοτε ισως ειναι σωστο να την αφησεις να καψει κανα τεταρτο μετα το ψησιμο εφ οσον εχει εντονα υπολειματα.
Μετα τριψιμο την σχαρα στο πανω μερος της με συρματινη βουρτσα να φυγουν τα καρβουνιασματα και αλοιμα με σπορελαιο ωστε να μην σκουριασει το μαντεμι και επισης με τον καιρο να πιασει πατινα ωστε να κλεισουν οι ποροι του και να γινει καπως αντικολλητικο. (το ελαιολαδο δεν δημιουργει πατινα)

Συντηρηση: (τι κανω εγω)
Ιδανικα θεωρω για ευκολια καθαρισμου γιατι μετα ειναι πιο δυσκολο, δυο φορες σε καθε φιαλη. Δεν το κανω γιατι παντα ενω το λεω το αμελω και το κανω καθε φορα που αλλαζω φιαλη, αν και αυτα εξαρτωνται απο τι φτιαχνεις και ποσο λιπαρα πραγματα ψηνεις.
Καιω την ψησταρια κανα μισαωρο φουλ με κλειστο καπακι ωστε να γινει πυρολυση. Η πυρολυση δεν θελει μονο υψηλη θερμοκρασια αλλα θελει και χρονο σε υψηλη θερμοκρασια.
Αφου κρυωσει. τριβω την σχαρα μπρος και πισω με την συρματοβουρτσα και την αλοιφω με σπορελαιο
Τριβω τους ανακλαστηρες και τους ξεπλενω.
Τριβω με μια αλλη μικρη καθαρη συρματοβουρτσα τα μπεκ των καυστηρων
Κατω απ τος καυστηρες επειδη η θερμοκρασια δεν φτανει για πυρολυση ειναι μαζεμενη ολη η μπιχλα :lol:
Αφαιρω και μουλιαζω σε λιποκαθαριστικο τους ανακλαστηρες που ειναι κατω απο τους καυστηρες και που ειναι γεματοι κολλημενα καμμενα λιπη και μετα τους ξυνω με μια μεταλλικη ξυστρα.
Με μια πλαστικη σπατουλα τριβω το σωμα της ψησταριας ωστε να φυγουν οτι εξεχοντα υπολειματα
Αφαιρω και καθαριζω με λιποκαθαριστικο την χοανη συλλογης του λιπους αφου πρωτα εχω διωξει με την πλαστικη σπατουλα προς το δοχειο συλλογης λιπους οτι λιπη και υπολειματα εχει επανω.
Αλλαζω το δοχειο με ενα καινουριο συναρμολογω και την καιω για ενα τριλεπτο να στεγνωσει απο τυχον υγρασιες.
Καποιες ψησταριες μπορει να ειναι καπως διαφορετικες αλλα η φιλοσοφια καθαρισμου ειναι η ιδια.

Ο τακτικος καθαρισμος δεν πρεπει να αμελειται επ ουδενι διοτι τα λιπη που δεν υφιστανται πυρολυση συσσωρευονται και με τις υψηλες θερμοκρασιες που αναπτυσσονται μπορει να αναφλεγουν και να παρει ολη η ψησταρια φωτια.

Ά!Εγω ψηνω παντα με κλειστο το καπακι
Επισης ενα θερμομετρο ψησιματος ειναι πολύ χρησιμο εως απαραιτητο.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#780122 Και για να ειμαστε ον τοπικ, γιατι τα αλλα ειναι μαλλον για τις "λευκες συσκευες"

Αρνακι με πατατες. (Με αυτον τον τροπο γευστικα μοιαζει πολύ με σουβλιστο)
Στο τρυπημενο αλουμινοχαρτο αριστερα, πανω απ τον αριστερο καυστηρα, εχω βαλει ξερες κληματοβεργες για να καπνιστει ελαφρα και να παρει αρωμα το κρεας.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#780133 Και μετά μου λέτε το κάρβουνο έχει βρωμιά

Πλύσιμο σούβλες και σχάρα με απορρυπαντικο πιάτων και σφουγγαρι και άδειασμα της στάχτης μια στο τόσο.

Α και λάδωμα στα γρανάζια που και που.

Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#780136 Ο φίλος πιο πάνω είναι υπερβολικός
Δεν χρειάζεται σε κάθε ψήσιμο, να κάνεις λαμπίκο όλη την ψησταρια

Μια βασική πυρολυση των σχαρων,μετά από το ψήσιμο αρκει

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα έναντι του κάρβουνου είναι ο απόλυτος έλεγχος της φωτιάς κατ εμέ
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#780137 Που γραφω οτι μετα απο καθε ψησιμο κανω λαμπικο την ψησταρια; :hmmm:


Μονο το πανω μερος της σχαρας γραφω οτι τριβω με την βουρτσα και αν! (Και αυτο δεν κραταει πανω απο 5 - 10 δευτερολεπτα)

Υπερβολικος λοιπον δεν ειμαι! :rtfm:
Αναλυτικα περιγραφικος ισως σε σημειο υπερβολης, ναι ειμαι! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#780157
Y.V έγραψε:Που γραφω οτι μετα απο καθε ψησιμο κανω λαμπικο την ψησταρια; :hmmm:


Μονο το πανω μερος της σχαρας γραφω οτι τριβω με την βουρτσα και αν! (Και αυτο δεν κραταει πανω απο 5 - 10 δευτερολεπτα)

Υπερβολικος λοιπον δεν ειμαι! :rtfm:
Αναλυτικα περιγραφικος ισως σε σημειο υπερβολης, ναι ειμαι!
Τους άγχωσες με το σεντόνι σου lol

Ναι οκ καταλαβαίνω ότι θες να βοηθήσεις, απλά είναι πολύ συμπυκωμενη πληροφορία

Ας εστιάσουμε στην βασική πυρολυση και μετά πάμε στο....detailing
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#780182 Y.V, χρήσιμο το πανωσέντονο :s_thumbsup

μερικές απορίες (αν είναι για άλλο τοπικό ας μεταφερθούν εκεί)

- πρώτο πέρασμα με σπορέλαιο γράφεις μετά από ψήσιμο που άφησε ψίχουλα. δεν χρειάζεται αντίστοιχο πριν / μετά το πρώτο κάψιμο ή πριν το πρώτο ψήσιμο?
- όταν λαδώνουμε τη σχάρα (μετά από ψήσιμο, όχι στη συντήρηση) την περνάμε ένα κι από κάτω? για πατίνα που λες
- βάζεις λιποκαθαριστικό. είδα στο yt ότι θέλει προσοχή με χημικά καθαριστικά γιατί περνάμε στις τροφές κοκ :hmmm:
- αξίζει να βάζουμε αλουμινόχαρτο στην επιφάνεια που δέχεται τα λίπια κάτω και τα οδηγεί στο μπολάκι συλλογής? το γράφαν πολλοί σε κριτικές σκρουτζ
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#780184 Μονο στην πανω επιφανεια βαζω σπορελαιο.

Λιποκαθαριστικο χρησιμοποιω μονο για τους κατω ανακλαστηρες και την χοανη που εμενα ειναι αφαιρουμενη. Μετα τα ξεπλενω καλα με νερο.
Μπορεις να το κανεις και με απορρυπαντικο πιατων αλλα αν εχεις καθυστερησει την συντηρηση εχουν πηξει - ψηθει τα λιπη στους κατω ανακλαστηρες δεν καθαριζουν ευκολα.
Η χοανη στην πραγματικοτητα δεν χρειαζεται λιποκαθαριστικο. Καθαριζει ανετα και με απορρυπαντικο αφου εκει τα λιπη δεν εχουν "ψηθει" να σκληρηνουν.
Προσοχη τα επαγγελματικα λιποκαθαριστικα ειναι για ανοξειδωτα και εμαγιε. Δεν κανουν για αλουμινια γιατι τα διαβρωνουν. Επισης χρειαζονται απαραιτητως γαντια γιατι ειναι ισχυρο βασικο διαλυμα με PH 13, πολυ καυστικο!
Υπαρχει ενα "απαλο" λιποκαθαριστικο στα σουπερ μαρκετ που ειναι μια χαρα για τα απλα λιπη. Και δεν χρειαζεται γαντια


Υποθετω οτι βαζουν αλουμινοχαρτο στην χοανη αν στις ψησταριες τους δεν ειναι εμαγιε αφαιρουμενη για να βολευει στο καθαρισμα.
Εμενα αφαιρειται και δεν εχω βαλει ποτε αλουνινοχαρτο, οποτε δεν ξερω.