Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#685998
gianik έγραψε:Ειναι ενας παπαγάλος Πειραιώτης στο παραδίπλα σπιτι... :inlove:
Τον λένε Βαγγέλη Μαρινάκη, προς τιμήν του μεγάλου ζΜπρώχτη..
Μιλάμε κανεις κουβέντα μαζί του.. :lol:
Δεν λέω για απλές λέξεις που περνάω ξερω γω κ με φωνάζει Γιαννηηηηηη Γιανηηηηη και αν δεν του γυρίσω να τον καλημερίσω μπορει να πει μαλακααααα βάζελε, κατέβα από τη σκαλωσιά :s_biggrin

Παω διπλα του κ αρχίζω το σφυριγμα στον ρυθμό του υμνου του Ολυμπιακού αυτός αρχίζει κ ανοιγοκλεινει τα φτερά του φωνάζοντας λα λα λα λα στον ρυθμό κ αυτος του υμνου .. :s_wink


:thumbsup: :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#686002
gianik έγραψε:Ειναι ενας παπαγάλος Αφρικανικος στο παραδίπλα σπιτι... :inlove:
Τον λένε Πετρο..
Μιλάμε κανεις κουβέντα μαζί του.. :lol:
Δεν λέω για απλές λέξεις που περνάω ξερω γω κ με φωνάζει Γιαννηηηηηη Γιανηηηηη και αν δεν του γυρίσω να τον καλημερίσω μπορει να πει μαλακααααα :s_biggrin , μιλάμε κανει οποιονδήποτε ηχο μπορείτε να φανταστείτε.. ξερω γω περνάει γάτα θα αρχίσει να γαυγίζει... :s_rofl
Και αν φοβηθει η γάτα αρχίζει κ γελάει : χα χα χα χα χα χα :lol:
Παω διπλα του κ αρχίζω το σφυριγμα στον ρυθμό του υμνου του Παναθηναϊκόυ αυτός αρχίζει κ ανοιγοκλεινει τα φτερά του φωνάζοντας λα λα λα λα στον ρυθμό κ αυτος του υμνου .. :s_wink
Αυτός λοιπον ο παπαγάλος εχει επιζήσει από πλανοδιο γυφτο που αποπειράθηκε να τον βουτήξει μαζί με το κλουβί (τον πρόλαβε γειτονας) αλλα προχτες δέχθηκε επιθεση από σαινη (είδος γερακιου) και γλύτωσε επειδή άρχισε να ουρλιάζει βοηθεια βοήθεια :s_rofl :s_thumbsup :s_rofl
Το γερακι έκλασε μεντες και στον πανικό του μπλεχτηκε στις λεμονιές που έχει ο κηπος... :yahoo:


Υ.γ
Η πλάκα είναι ότι επειδή είμαστε μικρο στενάκι κ ήσυχο όλη μέρα τον ακούω.. :inlove: :inlove: :inlove:


Η γειτονιά του Gianik:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#686194 Ένας καλός φίλος είχε έναν τέτοιο παπαγάλο ομιλητικότατο που επίσης ονομαζόταν Πέτρος. Έλεγε διάφορα. Αλλά αυτό που θυμάμαι είναι ότι όταν ο πατέρας του φίλου πήγαινε να ρουφήξει τον καυτό καφέ του άκουγε τον παπαγάλο να κάνει τον ήχο του ρουφήγματος τέλεια.
Σε ένα συνεργείο είχε δεί ένα άλλο πουλάκι, νομίζω μάινα που επίσης μίλαγε πάρα πολύ.
Άβαταρ μέλους
By glf
#686290 Μιας και κλείσανε σήμερα τα Δημοτικά στην Κοζάνη λόγω.. κρύου, έκατσε η μικρή να βουρτσίσει την λυκοσκυλιτσα μας με αυτό το χτενακι.
Δείτε τι έβγαλε...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686293 Μακαρι να εχετε κεφι να τη βουρτσιζετε συχνα. Και πιο ομορφα δειχνουν τα καλοχτενισμενα ζωα και πιο καθαρα κι επισης απο αυτη τη μπαλα τριχες οι περισσοτερες θα σκορπουσαν στο σπιτι σιγα σιγα αν την αφηνατε αχτενιστη για καιρο!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#686298 ασχετο αλλά κάπου διάβασα ότι καλό ειναι οι τρίχόμπαλες που βγάζετε απ τα ζωάκια σας να τις αφήνετε σε εμφανή σημεία στην αυλή , τις χρησιμοποιούν τα πουλάκια για τις φωλιές τους να ειναι ζεστές.. :roll:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686301
gianik έγραψε:ασχετο αλλά κάπου διάβασα ότι καλό ειναι οι τρίχόμπαλες που βγάζετε απ τα ζωάκια σας να τις αφήνετε σε εμφανή σημεία στην αυλή , τις χρησιμοποιούν τα πουλάκια για τις φωλιές τους να ειναι ζεστές.. :roll:


Ουτε που το ειχα ακουσει. Ωραια πληροφορια :s_smile
Άβαταρ μέλους
By glf
#686305 Την χτενιζαμε κάθε 2-3 μέρες αλλά με μαλακή βούρτσα.
Και δεν έβγαζε τόσο πράμα.

Αυτό το μεταλλικό χτενακι ενώ φαίνεται πολύ απλό, φτάνει μέχρι τις κάτω τρίχες και τις παίρνει.

Για πουλάκια είχα φτιάξει μέχρι και σπιτάκι ξύλινο αλλά δεν το τίμησαν ποτέ :)

Τώρα πουλάκια δεν παίζει να δούμε... Χιόνισε και έπιασε.

Ένα ακόμη καλό χιονακι να ρίξει και θα βάλω το σκύλο να τραβάει τις μικρές με το έλκηθρο...Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#686388 Τα πουλιά χτίζουν μόνα τους τις φωλιές τους γιατί αυτά γνωρίζουν πως θα προστατευθούν καλύτερα (από καιρικές συνθήλες και επίδοξους εισβολείς). Γι'αυτό συνήθως, αφήνουμε κοντά σε παλιές φωλιές ή σε δέντρα, ψιλά κλαράκια, άχυρα ή ακόμα και τρίχες όπως σωστά αναφέρθηκε πιο πάνω, για να φτιάξουν μόνα τους τη φωλιά τους. Αξιέπαινο πάντως αυτό που έκανες.
Άβαταρ μέλους
By glf
#686411
dimik έγραψε:Προτίμησε σαμάρι τύπου Υ μπροστά στο στερνο.
Φυσιοθεραπευτρια σκύλων σε ένα σεμινάριο που συμμετείχα περιέγραφε πως τα σαμάρια με οριζόντιο ιμάντα περιορίζουν την κινητικότητα και δημιουργούν προβλήματα μακροπροθεσμα.

< >
Τέτοιο που λες πρέπει να είναι.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#686459
glf έγραψε:Προτίμησε


https://twitter.com/Amber02150/status/1 ... 1661280258
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#687070 o ιδιοκτητης του σκυλου εχει σπασει το ποδι του.Σε καποια φαση αρχισε να κουτσαινει ο σκυλος του.
Τον παει για ακτινες κλπ πληρωνει 300 λιρες,και τελικα ο σκυλος δεν ειχε τιποτα.Απλα κουτσενε και αυτος επειδη το εκανε και το αφεντικο του. :lol: :lol: :lol: :inlove: :inlove: :inlove:

Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#687071 Off topic αλλα θυμηθηκα μια ωραια ιστορια με το μιμιτισμο, που αξιζει να κραταμε στην ακρη του μυαλου μας, ειδικα οι γονεις. Για να μην ξεχναμε ποσο ευαισθητα ειναι τα παιδια και ποσα πραγματα μπορουν να τα επηρεασουν απο τον περιγυρο.

Οταν ηταν μικρος ο αδελφος μου σε καποια φαση ειχε αρχισει να κεκεδιζει στα ξαφνικα. Μιλησε η μανα μου με το γιατρο και μεσα στις ερωτησεις ηταν "αν κεκεδιζει καποιος στο περιβαλλον του παιδιου". Ο αδελφος μου εκανε τοτε παρεα με ενα αλλο παιδακι στην οικοδομη που κεκεδιζε η μανα του (την οποια αγαπουσε πολυ ο αδελφος μου). Η θεραπεια που προτεινε ο γιατρος ηταν "κοψτε τα σουρτα-φερτα με τη συγκεκριμενη ΤΩΡΑ".

Η μανα μου ηρθε σε τοσο δυσκολη θεση που ακομα το μνημονευει μια στο τοσο. Τι να πει στη γυναικα? Οτι δε σε κανουμε παρεα για τον ταδε λογο? Θα εσκαγε απο τη στεναχωρια της η αλλη. Οποτε προτιμησε να ξεφτιλιστει η ιδια η μανα μου απο το να την πληγωσει και της ειπε "σε αγαπαει πολυ ο γιος μου κι εχω αρχισει να ζηλευω οποτε ας ξεκοψουμε λιγακι". Σε συντομο διαστημα, ο αδελφος μου επανηλθε στην κανονικη ομιλια.