Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#652663 Αμα δεν τα μαθει η μαμα τους να κυνηγουν, μπορει να παιξουν αλλα δεν θα εχουν την επιμονη.

@sknipper
Τι εγινε, ήρθε η γατα? Περιμενουμε αναφορα και φωτο!!!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#652679 Εμάς πάλι το κορίτσι είναι λαίμαργο. Ψάχνουμε να την μάθουμε να μην τρώει από κάτω όταν είμαστε έξω γιατί πρώτα από όλα είναι επικίνδυνο
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#652688
trident1971 έγραψε:Αμα δεν τα μαθει η μαμα τους να κυνηγουν, μπορει να παιξουν αλλα δεν θα εχουν την επιμονη.

@sknipper
Τι εγινε, ήρθε η γατα? Περιμενουμε αναφορα και φωτο!!!
Όχι ακόμα, είπαμε θα είναι έτοιμη περί τις 18 Αυγούστου αλλά αν εμείς λείπουμε διακοπές θα την παραλάβουμε στις 5-6 Σεπτεμβρίου. Μέχρι τότε φωτογραφίες μόνο.Εικόνα
Το είδος αυτό γάτας υποτίθεται ότι το χρησιμοποιούσαν στο ρωμαϊκό στρατό για να τους προσέχει τις αποθήκες φαγητού από ποντίκια κλπ. Οπότε πρέπει να έχει να κάνει και με τη ράτσα.
Πάντως σε μεγάλο ξενοδοχειακό συγκρότημα που είχα βρεθεί είχανε πολλές γάτες λιγάκι σαν αξιοθέατο με βάσεις γατών κλπ. Αν και στη μέση του πουθενά και με μεγάλες ανοιχτές εκτάσεις δεν υπήρχαν ζωύφια...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#652693 Προσωπικο συμπερασμα ειναι οτι εχει να κανει με το γατι το ποσο καλος κυνηγος ειναι. Ουτε με την εκπαιδευση της μανας ουτε με το αν ειναι φαγωμενο ή νηστικο.

2 απο τα γατια μας που ειναι αδερφακια και μεγαλωσαν μαζι με τη μανα τους ειναι εντελως διαφορετικα. Το ενα ολη μερα κοιμαται και το αλλο ψαχνεται και κυνηγαει.

Ο καλυτερος κυνηγος απ΄ολους ομως ειναι ενας αρσενικος που μαλιστα απο 2-3 εβδομαδων χαθηκε απο τη μανα του και μαζευτηκε σε μας. Μονο εγω τον εχω δει να κραταει στο στομα 2 ποντικια και 4 περιστερια (χαλαστικο θεαμα με τα περιστερακια αλλα και παλι ρεσπεκτ στον κυνηγο). Για να ειδα εγω τοσα φανταζομαι οτι εχει πιασει πολυ περισσοτερα. Το εχει μεσα στο DNA του ο ατιμος. Στηνει καρτερι καπου και δε σταματαει να προσπαθει μεχρι να πιασει κατι. Ακομα και πεταλουδες, σκαθαρια, ακριδες τα χτυπαει αλυπητα.

Και ενα τελευταιο... Απ΄ οτι εχω καταλαβει τα γατια δεν εχουν καψουρα μονο με τα ποντικια. Οτιδηποτε ειναι στα μετρα τους και κινειται ειναι αυτοματα στοχος. Πιο πολυ μου δινουν την αισθηση οτι παιζουν παρα οτι κυνηγανε για να φανε.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#652703 3η εβδομάδα μαζί μας η Μέλη.
Έκανε και το πρώτο της εμβόλιο πριν λίγες μέρες και εσωτερική αποπαρασίτωση.
Μετά το δεύτερο εμβόλιο σε 15 μέρες θα αρχίσουμε τις βόλτες.
Το έχουμε κάψει οικογενειακός με το πλάσμα.ΕικόναΕικόναΕικόνα

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#652737
George_Prix έγραψε:Προσωπικο συμπερασμα ειναι οτι εχει να κανει με το γατι το ποσο καλος κυνηγος ειναι. Ουτε με την εκπαιδευση της μανας ουτε με το αν ειναι φαγωμενο ή νηστικο.

2 απο τα γατια μας που ειναι αδερφακια και μεγαλωσαν μαζι με τη μανα τους ειναι εντελως διαφορετικα. Το ενα ολη μερα κοιμαται και το αλλο ψαχνεται και κυνηγαει.

Ο καλυτερος κυνηγος απ΄ολους ομως ειναι ενας αρσενικος που μαλιστα απο 2-3 εβδομαδων χαθηκε απο τη μανα του και μαζευτηκε σε μας. Μονο εγω τον εχω δει να κραταει στο στομα 2 ποντικια και 4 περιστερια (χαλαστικο θεαμα με τα περιστερακια αλλα και παλι ρεσπεκτ στον κυνηγο). Για να ειδα εγω τοσα φανταζομαι οτι εχει πιασει πολυ περισσοτερα. Το εχει μεσα στο DNA του ο ατιμος. Στηνει καρτερι καπου και δε σταματαει να προσπαθει μεχρι να πιασει κατι. Ακομα και πεταλουδες, σκαθαρια, ακριδες τα χτυπαει αλυπητα.

Και ενα τελευταιο... Απ΄ οτι εχω καταλαβει τα γατια δεν εχουν καψουρα μονο με τα ποντικια. Οτιδηποτε ειναι στα μετρα τους και κινειται ειναι αυτοματα στοχος. Πιο πολυ μου δινουν την αισθηση οτι παιζουν παρα οτι κυνηγανε για να φανε.

+1. Ετσι ειναι.
(Οταν διαβασα 2 ποντικια , νομιζα οτι τα ειχε μαζι στο στομα :lol: )
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#652746
alexandros.K έγραψε:
George_Prix έγραψε:Προσωπικο συμπερασμα ειναι οτι εχει να κανει με το γατι το ποσο καλος κυνηγος ειναι. Ουτε με την εκπαιδευση της μανας ουτε με το αν ειναι φαγωμενο ή νηστικο.

2 απο τα γατια μας που ειναι αδερφακια και μεγαλωσαν μαζι με τη μανα τους ειναι εντελως διαφορετικα. Το ενα ολη μερα κοιμαται και το αλλο ψαχνεται και κυνηγαει.

Ο καλυτερος κυνηγος απ΄ολους ομως ειναι ενας αρσενικος που μαλιστα απο 2-3 εβδομαδων χαθηκε απο τη μανα του και μαζευτηκε σε μας. Μονο εγω τον εχω δει να κραταει στο στομα 2 ποντικια και 4 περιστερια (χαλαστικο θεαμα με τα περιστερακια αλλα και παλι ρεσπεκτ στον κυνηγο). Για να ειδα εγω τοσα φανταζομαι οτι εχει πιασει πολυ περισσοτερα. Το εχει μεσα στο DNA του ο ατιμος. Στηνει καρτερι καπου και δε σταματαει να προσπαθει μεχρι να πιασει κατι. Ακομα και πεταλουδες, σκαθαρια, ακριδες τα χτυπαει αλυπητα.

Και ενα τελευταιο... Απ΄ οτι εχω καταλαβει τα γατια δεν εχουν καψουρα μονο με τα ποντικια. Οτιδηποτε ειναι στα μετρα τους και κινειται ειναι αυτοματα στοχος. Πιο πολυ μου δινουν την αισθηση οτι παιζουν παρα οτι κυνηγανε για να φανε.

+1. Ετσι ειναι.
(Οταν διαβασα 2 ποντικια , νομιζα οτι τα ειχε μαζι στο στομα :lol: )


Οχι μαζι! Διαφορετικες περιστασεις :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#652910 Δεν θυμάμαι αν το είχα γράψει, αλλά στις αρχές είχαμε μεγάλο θέμα με την ξηρά τροφή, δεν την έτρωγε, σταδιακά ξεκίνησε ώσπου τώρα την κατεβάζει σχεδόν αμάσητη :lol: :inlove:

Είχαμε πάρει διάφορες τροφές μέχρι να βρούμε ποιά της άρεσει και είχαμε καταλήξει σ'ένα mix από σολομό, brit κοτόπουλο και belcando μοσχάρι.

Το μιξ τελειώνει και λέω να συνεχίσουμε με 15κιλο brit κοτόπουλο :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#652911 Ένα κουταλάκι λάδι σολωμου στην τροφή που δεν τρώει να δεις πως την εξαφανίζει.

Στον δικό μου είχα πάρει πανάκριβη orijen για ενηλίκους κι ενώ αυτή για κουτάβια την εξαφάνιζε στην νέα έκανε τον δύσκολο, μέχρι που καταλήξαμε να του βάζω τροφή και να περιμένει να ρίξω και λάδι για να φάει

Τον γύρισα σε Acana πριν καμιά εβδομάδα και δεν έχει πρόβλημα με αυτήν. Βγαίνει και οικονομικοτερη με 17κιλη συσκευασία.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#652927 Γιατί εκτός από το ότι θέλω το καλύτερο που αντέχει η τσέπη μου για ένα μέλος της οικογένειας πλεον, αν δεις τις ημερήσιες ποσότητες στις top τροφές είναι μικρότερες από τις υπόλοιπες λόγω ποιοτικότερων υλικών, άρα η ουσιαστική διαφορά μακροπρόθεσμα είναι μικρή.
πχ από την Acana και την Orijen η συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα για σκύλο 30kg που ασκείται καμια ώρα την μέρα είναι μόλις 240γρ, σε άλλες τροφές έχω δει έως και 400γρ.

Έχω δοκιμάσε πάντως κι άλλες, Hills, Eukanuba, Taste of Wild και κατέληξα ότι δεν αξίζει για 5-10 ευρώ τον μήνα να τον ταίζω 2ης κατηγορίας τροφή.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#652935
Dimitris_P έγραψε:Ωραία, ρωτάω για να μάθω! :) Άρα έχει κάνει κανονικό food tasting :lol:


Έχω ρίξει πολύ διάβασμα σε reiviews κλπ για τροφές, το συμπέρασμα είναι οτι μια τροφή με υψηλό ποσοστό πρωτείνης από πολλές πηγές, καθόλου σιτηρά και αρκετά φρούτα, σπόρους, όσπρια είναι η ιδανική.
Σε συνδιασμό πάντα με έξτρα λιχουδιές τύπου αυγό βραστό, κανένα φρούτο, κανένα λαχανικό, κρέας (χωρίς μπαχαρικά) που περίσσεψε από το οικογενειακό τραπέζι κοκ.
Εδώ έχει αρκετές πληροφορίες μαζεμένες https://www.allaboutdogfood.co.uk/the-d ... -directory


Από εκεί και πέρα είναι θέμα τσέπης, διαθεσιμότητας κλπ.

Το τέλειο είναι να μαγειρεύεις εσύ για τον σκύλο αλλά εκεί πιάνουμε άλλα επίπεδα πρόσφυσης σε κόστος/χρόνο.