Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#795741
Dimitris_P έγραψε:Εμείς παίρνουμε αυτή

Brit Premium By Nature® Dog Adult Medium
https://www.brit-petfood.gr/product/269 ... edium.html


Καλα στα λεει ο οτσο οτι εισαι πολυ μποεμ :shifty:
Άβαταρ μέλους
By otso
#795759
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Εμείς παίρνουμε αυτή

Brit Premium By Nature® Dog Adult Medium
https://www.brit-petfood.gr/product/269 ... edium.html


Καλα στα λεει ο οτσο οτι εισαι πολυ μποεμ :shifty:


Δημητρη ερχεται το ιδιο να αγορασω κιμα και να του το φτιαξω με μακαρονια , και θα ειναι κρεας και οχι τριμμένα κοκκαλα και λιπη. το εχεις σκεφτει;
glf ενδιαφερων αν και δεν μπορω να βρω την συσταση , απλα ο ποιο κοντινος μασουτης ειναι 70 χλμ μακρυα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#795763 Ο κωδικός του εργοστασίου που τα φτιάχνει είναι ο Νιτσιάκος τα κοτόπουλα. Παλιά είχε μια λίγο καλύτερη τροφή με πιο πολύ % σε κοτόπουλο (προφανώς τα υπολείματα από τη μονάδα του). Αυτή έχει λιγότερο ποσοστό από την παλιά αλλά πάλι στα νορμάλ επίπεδα για αυτές τις τροφές. Φυσικά δεν είναι πρίμιουμ. Εμείς της δίνουμε και όσο γίνεται καθαρό κρέας αν μείνει από εμάς, φρούτα (μια χαρά τα τρώει), μέχρι και μπρόκολο τρώει βρασμένο. Πέρυσι είχαμε πάρει και μπαρφ κατεψυγμένο και δίναμε κάποιες μέρες. Ε και καμιά κονσέρβα πότε πότε παίζει. Γενικά έχει.. εμπλουτισμένη διατροφή, πχ μας τρώει όλα σχεδόν τα καρύδια από μια πολύ καλή καρυδιά. Φουλ στα ιχνοστοιχία ο σκύλος.
Άβαταρ μέλους
By otso
#795767
glf έγραψε:Ο κωδικός του εργοστασίου που τα φτιάχνει είναι ο Νιτσιάκος τα κοτόπουλα. Παλιά είχε μια λίγο καλύτερη τροφή με πιο πολύ % σε κοτόπουλο (προφανώς τα υπολείματα από τη μονάδα του). Αυτή έχει λιγότερο ποσοστό από την παλιά αλλά πάλι στα νορμάλ επίπεδα για αυτές τις τροφές. Φυσικά δεν είναι πρίμιουμ. Εμείς της δίνουμε και όσο γίνεται καθαρό κρέας αν μείνει από εμάς, φρούτα (μια χαρά τα τρώει), μέχρι και μπρόκολο τρώει βρασμένο. Πέρυσι είχαμε πάρει και μπαρφ κατεψυγμένο και δίναμε κάποιες μέρες. Ε και καμιά κονσέρβα πότε πότε παίζει. Γενικά έχει.. εμπλουτισμένη διατροφή, πχ μας τρώει όλα σχεδόν τα καρύδια από μια πολύ καλή καρυδιά. Φουλ στα ιχνοστοιχία ο σκύλος.


Ευχαριστω θα το κοιταξω , και η δικη μας ειναι παμφαγο .
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#795819 Και οι δικές μου πάντως αν και τους είχα από την αρχή σκυλοτροφη προτιμούν τη γατοτροφη για κάποιο λόγο.
Επίσης έχουν μια ιδιαίτερη προτίμηση στα ρόδια. :lol:

Καλές είναι προφανώς και οι ακριβές τροφές, καλύτερες από τις φθηνές, αλλά για όταν έχεις 1 ή 2 κατοικίδια ή για όταν έχεις πολλά λεφτά.

Δεν νομίζω να προτιμούσαν οι γάτες μου για παράδειγμα να έχουν πεθάνει από την πείνα. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#795841 Έχει να κάνει πάντα και με την προτεινόμενη ποσότητα, δηλαδή άλλο να θέλει μισό κιλό φτηνής τροφής την μέρα κι άλλο 300γρ ακριβής.
Μπορεί να βγαίνει πάνω κάτω το ίδιο ή η διαφορά να είναι τύπου 5-10 ευρώ τα οποία δεν είναι τίποτα μπροστά στην υγεία του ζώου.
Άβαταρ μέλους
By otso
#795848 Απο που καταλαβαινετε οτι οντως η ακριβη τροφη ειναι και οντως καλη;
Το μονο που μπορω να συγκρινω ειναι πρωτεινες και τεφρα , προσωπικα βεβαια δεν πιστευω κανεναν , απ οτι ξερω τα δημητριακα δεν κανουν για σκυλους γατες αλλά ολα εχουν μεσα . Πιστευω οτι ολες εχουν τριμμενα κοκκαλα λιπος και σταχτη.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#795850 Με ενδιαφέρει και μένα η συζήτηση γιατί τώρα της δίνουμε μια της nd με αρνί κολοκύθα χωρίς δημητριακά υποτίθεται αλλά ήταν που ήταν ακριβή τώρα τελευταία ανέβηκε ακόμα περισσότερο. Βέβαια τα 12,5 κιλά της πάνε δυο μήνες αλλά και πάλι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#795851
Dimitris_P έγραψε:Ο δικός μας βλάκας δεν καταλαβαινει καν τους σεισμούς, κοιμάται σαν μοσχάρα. Εσάς προειδοποιούν;


Άκου μια ωραία ιστορία.

Πρίν καμία 20αροα χρονια, είχα ένα Τζακ Ράσελ, τον Τουργκουτοζάλ ( δεν τον είχα βαφτίσει εγώ, τον υιοθέτησα από μια Γαλλίδα).

Το θυμάμαι σα τώρα
Λίγη ώρα πρίν το σεισμό του 99, έκανε σα παλαβό, ερχόταν και μου γαβγίζε άγρια καθώς καθόμουν στον υπολογιστή.

Με τα πολλά, κατάλαβα ότι σε συγκεκριμένα πλήκτρα έκλαιγε.

Τί λες εσύ ότι πληκτρολόγησα με βάση το κλάμα του;;


https://www.emsc-csem.org



:omg:

Ακόμα και σήμερα δεν έχω βρει εξήγηση.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#795870
dimik έγραψε:Έχει να κάνει πάντα και με την προτεινόμενη ποσότητα, δηλαδή άλλο να θέλει μισό κιλό φτηνής τροφής την μέρα κι άλλο 300γρ ακριβής.
Μπορεί να βγαίνει πάνω κάτω το ίδιο ή η διαφορά να είναι τύπου 5-10 ευρώ τα οποία δεν είναι τίποτα μπροστά στην υγεία του ζώου.


Ναι, αν έχεις ένα μπορεί να είναι 5-10 ή και 20Ε.
Αν έχεις 3 σκυλιά και πάνω από 10 γάτες βγαίνει κάτι λίγο παραπάνω.
Σίγουρα είναι πιο υγιεινή η φθηνή τροφή από το να είναι πατημένα στο δρόμο ή πνιγμένα σε μια σακούλα ή πεταμένα σε κάποιο κάδο ή φαγωμένα στο δρόμο από κάποιο άλλο σκύλο που τσακώθηκαν.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#795916 κατ αρχην να εκαθαρίσω οτι με 5 "σκυλακια" θελω 2 20κιλα το μηνα και αν... οποτε οπως ειναι αντιληπτό σακια των 60 και 70 ευρω δεν.... ( δυστυχώς αλλα δεν )

Οποτε.
Ναι για μεγαλο διαστημα εδινα ΚΑΙ τροφη του λιντλ και ο σκύλος εφτασε 16 χρονων ο ενας ( και λυκοσκυλο ) και 18 η αλλη ( αδεσποτακι).
Οποτε προφανως και δεν θεωρω οτι ειναι "κακη" τροφη καθοτι δεν εμφανισαν προβληματα υγείας.

Στα τωρινά μια εποχη το πετσοπ εφερνε οντως του Νιτσιακου σε μια απλή ασπρη σακουλα οπου ειχε μονο το ταμπελακι επανω χωρις φανταχτερα χρωματα κλπ αλλα τοτε ειχε ..... 12,5 ευρω το 20κιλο....
τη σταματησα γιατι απο ενα σημειο και μετά "ηταν σε ελλειψη" συνεχώς... προφανως δεν συνεφερε τα πετσοπ τοσο φτηνα αντι να πουλανε τις πιο ακριβές. Δε ξερω δεν εχω μετρησημα στοιχεία....

Η επομενη ηταν και ειναι η Versele Laga σε οποια γευση θελετε ( τις αλλαζα καθε τοσο ετσι για ποικιλία) , αξιοπρεπης τροφή η οποια τωρα ειναι γυρω στα 30 ευρω το 20κιλο. Δυστυχώς...

που θελω να καταλήξω.
Καμια τροφή δεν ειναι "κακη"....

Απλά - λενε γιατι δεν εχω πιασει "κορυφαιες"- οτι το κοστος των ακριβων ειναι οτι χορταινουν με λιγότερη ποσοτητα τροφής.

Αρα αν εκει που τους Βαζατε Χ ποσοτητα - χρησιμοποιώ μεζουρα - και αφηναν και κανα δυο κροκετες που λεει ο λογος οκ
αν θελουν την διπλή ή εστω 1,5 ποσοτητα για να χορτάσουν καταλαβαινετε οτι το κοστος εμμεσα αυξανει....

Επισεις κοιταται αν παχαινουν ή αδυνατίζουν ή αν μαδανε περισσότερο απο οτι συνηθως...

Trial and error.

Επισεις αυτο που εχω δει ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ειναι οτι οσο καλυτερη η τροφη τοσο λιγότερα ( σε λογικά πλαισια παντα ετσι?? ) τα κακά και τοσο πιο...... "πιασιμα" αν καταλαβαινετε τι εννοω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
αν και μπορει να διαφερει απο σκυλο σε σκυλο καθοτι με μια οι 4 σκυλοι ηταν ........ στερεα μπετό, στον ενα ήταν συμαντικά πιο...... μελατα :lol: :lol:

Επισεις κανενας σκυλος μου δεν ειχε προβλημα ( που λεγεται ) απο τις αλλαγες απο τη μια στην αλλη εταιρεία.

η ND που αναφερθηκε ειναι απο τις ΚΑΛΕΣ τροφές ειδικά οι "περιεργες" για σκυλια πχ που εχουν αλεργίες.. Βεβαια κι αυτη πηρε την πολύ ανηφόρα....

Προσωπικά δεν ειμαι των μαγειρευτών τροφών τυπου μπαρφ κλπ. Προτιμώ στην όποια ξηρά να ρίχνω λιγο φρεσκο λαδακι απο πανω...

Να ξεκαθαρίσω. αυτα ειναι προσωπικές αποψεις που εχω δει απο τα δικά μου αλλα και αυτα του καταφυγίου.
Ουτε κτηνιατρος ειμαι ουτε πετσοπ εχω :lol:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#795918 ΥΓ. Καποια στιγμή θα μου φερουν για δοκιμή μια που δεν υπαρχει στο εμποριο αλλα την πουλανε - λιγα - κτηνιατρεία.... Λεγεται οτι ειναι undercover φαρμινα.....
Δεν μου εχουν πει ουτε ονομα ουτε τιμη

Ιδωμεν και ενημερωνω παραυτα
Άβαταρ μέλους
By fokion
#795919
NiTse έγραψε:Με ενδιαφέρει και μένα η συζήτηση γιατί τώρα της δίνουμε μια της nd με αρνί κολοκύθα χωρίς δημητριακά υποτίθεται αλλά ήταν που ήταν ακριβή τώρα τελευταία ανέβηκε ακόμα περισσότερο. Βέβαια τα 12,5 κιλά της πάνε δυο μήνες αλλά και πάλι.


Την ιδια δινει η κορη μου στο ενα απο τα δικά της που εχει στομαχικό προβλημα και οτιδηποτε αλλο το βγαζει....
Αν σε παιρνει κρατα τη...