Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#728077
glf έγραψε:Μέχρι και τις γάτες έμαθε να μη κυνηγάει. Θέλει, αλλά αν της πω ΜΗηη τις αφήνει.


Ολοσωστος. Εχω 3 γατια και συνεχεια τσακωνομαι με κατι κοπριτες (που βγαζουν βολτα τα σκυλακια τους). Τα εχουν ελευθερα στη βολτα και κυνηγανε τα γατια. Ακουω κατι κραυγες να σταματησουν το κυνηγητο βεβαια, αλλα τα σκυλια τους γραφουν κανονικα και συνεχιζουν να τρεχουν. Αφου δε μπορεις να ελεγξεις το ζωο σου τι το αφηνεις χωρις λουρι ρε βοδι?

Παρομοια φαση με το παρτυ που στηνουν οι σκυλαδες καθε φορα που βγαζουν βολτα τα σκυλια απεναντι απο το σπιτι. Τα εχουν ελευθερα και καθε λιγο ακουω περαστικους να φοβουνται να περασουν και γιαγιαδες να τσιριζουν τρομαγμενες. Επισης ακομα και το παιχνιδι τους οταν ειναι ελευθερα αυτα τα γομαρια (καμια 35αρια κιλα το μικροτερο της παρεας) δεν ειναι ηρεμο. Στανταρακι σε καποια φαση θα ακουσω φωνες απο τους ιδιοκτητες που το παιχνιδι κατεληξε σε καβγα και προσπαθουν να τα χωρισουν.

Κι ολα αυτα γιατι δεν τηρουν το νομο και τα βγαζουν εξω χωρις λουρι. Αν τηρουσαν το νομο ουτε τα γατια θα κινδυνευανε ουτε χαμος αναμεσα στα σκυλια θα γινοτανε, ουτε θα φοβιζανε τους περαστικους.

Στην ουσια εγω ειμαι ο μαλακας που ντρεπομαι να τους καταγγειλω. Ειναι τοσο μεγαλη η αποστροφη μου προς τη ρουφιανια, που ενω ξερω οτι αυτο θα ηταν για γενικο καλο και δεν αποτελει καν ρουφιανια, παλι δεν βρισκω τη δυναμη να σηκωσω το τηλεφωνο. Οποτε βραζω στο ζουμι μου κι απλα βγαινω και τους βριζω μια στο τοσο για να ηρεμησω λιγακι :innocent:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#728079 Μα νομιζω το ειπα.
"Απλά εδω "δε μας νοιαζει" λογω μεγεθους και το λεμε και χαριτωμενιά..."

Ιδια δε θα ειναι αλλα ζημια θα κανει........

ΥΓ.
Παει στο πιο πριν μηνημα αλλα το καταλαβατε :lol:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#728080
George_Prix έγραψε:................................................


Σε αυτο ειμαι καθετος οριζοντιος και διαγωνιος.....

ΚΑΝΕΝΑ σκυλι ελευθερο ( σε κοσμο, στο βουνό τερμα απανω κανε οτι θες, το πολύ πολύ να σου φυγει και να μην το βρεις ποτέ.. που κι αυτο κακό ειναι προφανως) ΚΑΝΕΝΑ....

ακομα και το πιο ηρεμο μαλθακό μαλακοπίτουρας, "κατι" μπορει να του κανει κλικ και να γινει του κουτρουλη............

ΜΟΝΟ στα κλειστα περιφραγμενα ειδικά για σκύλους παρκα............ ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου σκυλί χωρίς λουρί....
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#728085
Γιώργης έγραψε:Δεν μίλησε όμως κανένας για επιθετικό σκυλί αλλά για (εν δυνάμει) επικίνδυνο, γιατί διαφορετικός είναι ο κίνδυνος για ένα παιδάκι από δάγκωμα μαλτέζ και διαφορετικός από ροτβάιλερ.


Όλα μπορούν να γίνουν επικίνδυνα ανάλογα τι έχουν απέναντι τους και για αυτό είπαμε πως όλα χρειάζονται προσοχή και εκπαίδευση.
Και οι δικές μου που είναι 10 και 13 κιλά μια χαρά θα μπορούσαν να φάνε ένα παιδάκι 5 χρονών.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#728092 Δεν διαφωνώ, και ένα ποδήλατο αν πέσει πάνω σου με ταχύτητα μπορεί να σκοτώσει, αλλά περισσότερο κινδυνεύεις από μια μηχανή ή ένα αυτοκίνητο, γι'αυτό εκεί χρειάζεται δίπλωμα. Το θέμα είναι ότι αναλόγως τι έχεις στα χέρια σου πρέπει να δείχνεις και την αντίστοιχη προσοχή, θυμίζω ότι η κουβέντα ξεκίνησε από ένα πιτμπουλ που κόντεψε να σκοτώσει ένα μικρόσωμο επειδή συναντήθηκαν στο πεζοδρόμιο για ένα δευτερόλεπτο. Μου τυχαίνει συχνά να βγαίνω για τρέξιμο και να διασταυρώνομαι με ανθρώπους που πάνε βόλτα το σκύλο χωρίς λουρί ή με το λουρί λάσκα, ε όταν ο σκύλος είναι ντόμπερμαν είναι λογικό να είμαι σε επιφυλακή όταν περνάω δίπλα του τρέχοντας κι ας είναι κατά βάθος ψυχούλα, αν είχα δε παιδί ή σκυλί μαζί μου μπορεί και να άλλαζα πεζοδρόμιο. Το πρόβλημα είναι όμως ότι αυτός που θα έπρεπε να προσέχει είναι ο ιδιοκτήτης του σκύλου και όχι εγώ, αλλά αυτός είτε από άγνοια, είτε από αδιαφορία, δεν νιώθει.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#728107 Μπορεί η ράτσα να μην είναι ενδεικτική της επιθετικότητας του κάθε ατόμου (σκυλιού), αλλά η προσωπικότητα των σκύλων διαφέρει και μερικά είναι επιθετικά, ανεξαρτήτως του ιδιοκτήτη. Ένα μικρό παράδειγμα το βλέπω στα δικά μου μικρά, που είναι αδερφάκια. Μεγαλώνουν μαζί, προφανώς με την ίδια συμπεριφορά από εμάς και στα δύο. Το ένα είναι τσαμπουκαλίδικο, το άλλο είναι ντροπαλό. Έχουν κι αυτά τον χαρακτήρα τους...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#728108
Γιώργης έγραψε: θυμίζω ότι η κουβέντα ξεκίνησε από ένα πιτμπουλ που κόντεψε να σκοτώσει ένα μικρόσωμο επειδή συναντήθηκαν στο πεζοδρόμιο για ένα δευτερόλεπτο.


ενα σκυλι που οπως γραφτηκε στο επομενο ποστ ειναι ΗΔΗ προβληματικό......

Τεσπα... προφανως και δεν θα σου πω εγω τι θα κανεις ..
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#728241
Γιώργης έγραψε:Δεν έχω καταλάβει πού διαφωνούμε πάντως :lol:


Η διαφωνία υποθέτω είναι στη στοχοποιηση.

Για παράδειγμα το ποιμενικό του πεθερου είναι πολύ μεγαλύτερο και από τις 3 ράτσες που ανέφερες στο πρώτο σου μήνυμα και σίγουρα πολύ πιο επικίνδυνο έτσι και μπεις στην περιοχή του.
Ακόμα και στη βόλτα που θα το πας φαίνονται οι διαφορές.

Τα Labrador επίσης είναι μεγαλύτερα από ίσως τα περισσότερα είδη pit bull αλλά δεν βλέπω τρελό φόβο.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#728344 Οκ, παραδείγματα έφερα, αλλά η αλήθεια είναι ότι ένα πίτμπουλ πχ δείχνει πιο άγριο εξωτερικά από ένα λαμπραντόρ κι ας είναι μικρότερο και η στατιστική λέει ότι τα άσχημα συμβάντα με πιτμπουλ είναι περισσότερα. Από εκεί και πέρα, δεν αμφιβάλλω ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζει ο ιδιοκτήτης και όχι η ράτσα, αλλά επειδή πολλοί ιδιοκτήτες είναι ηλίθιοι καταλήγει να την πληρώνει ο σκύλος.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#731446 https://twitter.com/humorandanimals/sta ... 6328342530
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#732698 Για περίπου 15 χρόνια δεν πλησίαζε γάτα, αλεπού κλπ, γιατί το σκυλί μου είναι δολοφόνος, έχω θάψει πολλά πτώματα... Πλέον γέρασε πολύ το κορίτσι μου όμως, κι έτσι μπόρεσαν να πλησιάσουν και άλλα ζώα. Έτσι "με υιοθέτησε" κι ένας γατούλης. Είναι απίθανο ζώο, πιο πιστός από όλα τα σκυλιά που είχα. Περιμένει υπομονετικά για ώρες να ανοίξει το παντζούρι της ΚΠ το πρωί, ανεβαίνει στα πεζούλια για να είναι πιο κοντά σου κλπ. Τρία σκυλιά έχω τώρα, κανένα δεν είναι τόσο αγαπησιάρικο με τους ανθρώπους όσο ο γατούλης αυτός. Στην αρχή τον έδιωχνα, αλλά τελικά με έκανε να τον αγαπήσω. Ο Γκομπολίνο (θυμάσαι Τζι αυτό το όνομα, τότε στην Ανάβυσσο με το ΧΔ και τον ΑΩ;) λοιπόν, pet number 4. :inlove:

Στην βεράντα φυσικά, δεν μπαίνει ζώο μέσα στο σπίτι μου! :rtfm:

Εικόνα

Μου κάνει τρομερή εντύπωση ότι δεν κάνεις ζημιές. Οι άλλες γάτες ξέσκιζαν τα σκουπίδια κλπ. Αυτός είναι κύριος.