Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#727035 Έχει τρίτη μέρα που ο σκύλος χαζοφτερνιζεται κυρίως όταν είναι μέσα στο σπίτι.
Οι γυναίκες με ρωτάνε αν.. κρύωσε όπως εμείς πχ.
Άβαταρ μέλους
By glf
#727056 Ναι το ξεκίνησε μετά απο νυχτερινή βόλτα στα χωράφια. Μπορεί να είναι κάτι από χόρτα, αν και βγαίνουμε συνέχεια σε κείνο το μέρος, είναι το καθημερινό μας.

Τη μύτη την κοιταξα όσο μπορώ μέχρι και με φακό. Και αν την πατήσω ελαφρά από έξω απο το πανω μέρος, νιώθω την.. τρυπα αέρα μέσα οτι την σπρώχνω και ο σκύλος δεν έχει καμία δυσφορία αν θα ειχε κάτι μέσα να το ερεθίζει.

Στατιστικά, κατα 90% φταρνιζεται μεσα στο σπίτι.

Επίσης πριν 10 μέρες τελείωσα το βάψιμο σε 2 δωμάτια στο σπίτι.
Μπας και;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#727648 Σήμερα είχαμε άσχημο σκυλοκαβγά :(
Δυο γείτονες είχαν βγάλει τα σκυλάκια τους βόλτα, από δύο ο καθένας. Και τα τέσσερα με λουρί, αλλά είχαν την ατυχία να συναντηθούν σε τυφλή στροφή του πεζοδρομίου και το ένα (κάτι σαν πιτ μπουλ) άρπαξε με τη μία το κοκεράκι του άλλου από το κεφάλι ... Μάταια προσπαθούσαν να το πάρουν από τα δόντια του. Πέρασε κανένα λεπτό σίγουρα στα σαγόνια του, μέχρι να το αφήσει (αναίσθητο και μέσα στα αίματα :( ). Αγνοείται η τύχη του, μιας και έφυγαν κατευθείαν για τον γιατρό. Ανέπνεε πάντως, είχε ανοιχτά τα ματάκια (πριν μπει τελικά στο αυτοκίνητο για τον γιατρό), αλλά δεν κουνιόταν... Μας έκανε την καρδιά περιβόλι ρε γμτ πρωί πρωί ...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#727683 Υποθέτω ένας τρόπος υπάρχει να το βγάλεις και είναι να του ανοίξεις το στόμα το οποίο και έπρεπε να το κάνει ο ιδιοκτήτης προφανώς.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#727688 Έχω ακούσει και για άλλους δύο τρόπους: 1) Μπουγέλο, 2) Τράβηγμα από την ουρά.
Το σκυλάκι ευτυχώς τη γλίτωσε απ' ό,τι έμαθα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#727693 Η δικιά μου σα να σταμάτησε το φτέρνισμα, της πέρασε. Και ο κτηνίατρος που την είδε άστο μου είπε..
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#727734
Scotch έγραψε:Σήμερα είχαμε άσχημο σκυλοκαβγά :(
Δυο γείτονες είχαν βγάλει τα σκυλάκια τους βόλτα, από δύο ο καθένας. Και τα τέσσερα με λουρί, αλλά είχαν την ατυχία να συναντηθούν σε τυφλή στροφή του πεζοδρομίου και το ένα (κάτι σαν πιτ μπουλ) άρπαξε με τη μία το κοκεράκι του άλλου από το κεφάλι ... Μάταια προσπαθούσαν να το πάρουν από τα δόντια του. Πέρασε κανένα λεπτό σίγουρα στα σαγόνια του, μέχρι να το αφήσει (αναίσθητο και μέσα στα αίματα :( ). Αγνοείται η τύχη του, μιας και έφυγαν κατευθείαν για τον γιατρό. Ανέπνεε πάντως, είχε ανοιχτά τα ματάκια (πριν μπει τελικά στο αυτοκίνητο για τον γιατρό), αλλά δεν κουνιόταν... Μας έκανε την καρδιά περιβόλι ρε γμτ πρωί πρωί ...


To καημένο. Τρομάρα που θα πήρε αν έζησε. :( :( :( :( :(
Άβαταρ μέλους
By fokion
#727887
Scotch έγραψε:Σήμερα είχαμε άσχημο σκυλοκαβγά :(
από δύο ο καθένας.


Απο εδω ξεκιναει το λαθος.... οταν ηδη ενα ζορίζεσαι να το χειριστείς ( κακώς που το άφησες να φτάσει "εκει" αλλα ειναι αλλη κουβεντα) το βγαζεις μονο του ΑΚΡΙΒΩΣ για να είσαι 100% επικεντρωμένος σε αυτο.....
Οχι μονο στο σκυλι σου αλλα και γενικά
και βεβαια αν εχεις ενα οιονεί επιθετικό σκυλί δε "πηγαίνεις" χωρις "ορατοτητα"
Μου κανει παντως μεγαλη εντυπωση οτι ορμησε "με τη μια".... θα πρεπει να το κοιταξει με εκπαιδευτή αμεσα....

αν και αν δεν εισαι μπροστα τη φαση δυσκολα βγαζεις συμπέρασμα...


ΥΓ
Θελει πολύ δουλεια το φίμωτρο ωστε το σκυλί να μην ειναι "εκνευρισμένο" ακομα πιο πολύ...
αλλα αν ειναι να κανεις τοση δουλεια γιατι να μην τη κανεις προς το σωστο δρομο να δεις και να διορθώσεις το "γιατι"....
γιατι καποια στιγμη θα σπασει ο διαολος το ποδαρι του και ΔΕΝ θα φοραει φιμοτρο.....
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#727898 Οπτική επαφή δεν είχα, μόνο ακουστική, για να δω τι έγινε. Από αυτά που άκουσα μετά, κατάλαβα ότι το κόκερ είχε λουρί/ιμάντα και είχε ξεμακρύνει λίγο, οπότε και ήρθε στο πιάτο του θηρίου, το οποίο έμαθα ότι είναι πολύ νευρικό και πως μπλέκει τακτικά σε καυγάδες. Σίγουρα θέλει (ήθελε μάλλον) κάποια εκπαίδευση. Δεν ξέρω αν είναι αργά πια. Νομίζω αν ήμασταν uk, το σκυλάκι αυτό θα το είχαν "στείλει" (--> :s_hang ) μετά από αυτό το σκηνικό.

Εγώ σκέφτομαι και το άλλο. Τι θα γινόταν αν αντί για το κόκερ ήταν στη θέση του ένα παιδάκι...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#727899 Όταν ξέρεις ότι έχεις ένα φύσει επιθετικό σκυλί, τότε το φίμωτρο το βάζεις από μικρή ηλικία ώστε να συνηθίσει σε αυτό. Αν τώρα, το σκυλί είναι 5 ετών και σου έρθει να του βάλεις φίμωτρο, θα φάει και σένα :lol: Πιστεύω πως αν είναι κάποιας ηλικίας το σκυλί, δύσκολα θα "μάθει" ακόμη και με εκπαιδευτή. Πρέπει ΚΥΡΙΩΣ να ασχοληθεί ο ιδιοκτήτης, θέλει υπομονή. Μέγα λάθος που έβγαλε 2 σκυλιά έξω χωρίς να μπορεί να τα κουμαντάρει.