Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#656445 Ξεκινώντας απο το τελος. ( τα σχολιά μου βασιζωνται απο το τι βλεπω στη περιοχη μου ετσι?)

Προφανως και οσοι δεν μαζευουν τις ακαθαρσιες ειναι μεμπτο. Το οτι εχω σκυλο δε σημαινει οτι θελω να παταω και ακαθαρσιες...

η κοινωνικοποιηση οντως ειναι ενα θεμα, ειδικά αν εχεις.... ενα :) :) αλλα κακα τα ψεματα οποιος ( λιγοι αλλα με αυξανόμενο βαθμο ) ασχοληθει λιγο δεν υπαρχει σοβαρο θεμα.

δυστιχώς εκπαιδευτες ( δε βαζω το πολλοι λιγοι κ.λ.π. γιατι ειναι μεγαλο θεμα ) ενθαρινουν "πλαγιως" την αποψη οτι ειναι "παιχνιδι" με την ιστορία με τα crate πασπαλισμενη με διαφορες αληθοφανεις μπαρουφες....
Δε χρειαστικα ποτέ crate για να μαθουν τα σκυλια μου το που κανουν τουαλετα ( και πανα οσο ειναι κουταβια )
τωρα με το κορονοϊο που φτασαμε να φιλογενουμε μεχρι και 7 κουταβια ειχα γινει ο καλυτερος πελατης του πρατηρίου χαρτικών. :) :)
Το crate χρειάζεται για πολύ συγκεκριμένα πράγματα ( πχ μεταφορά αλλά και πάλι οχι απαραίτητα)

βαιβαια οπως σε ολα τα πραγματα δεν υπαρχει μονο το "ασπρο μαυρο" αλλα και.... οι 50 αποχρωσεις του γκρι :)
Αλλο το ο σκυλος μου δεν εχει επαρκή εκπαίδευση ( οπως και να την προσδιορίζεις) και τελειως αλλο τον εχω δεμενο σε μια ταρατσα 24 ωρες το 24ωρο. ( ή σε ενα χωραφι και παει λεγοντας)
αυτο το ζωο ναι θα συμπεριφέρεται απολυτως αλλοπρόσαλλα γαυγιζοντας δαγκονοντας και κανοντας σαν τρελό αν κι εφοσον το λύσουν ποτέ...
Αυτα συνηθως ή θα πεθανουν στην ταρατσα μπαλκόνι δεμενα ή θα τα παρατησουν σε καποιο βουνό οπου θα φαγωθουν με αλλα θα τα πατησει αυτοκινητο θα πυροβοληθουν κ.λ.π. κ.λ.π.

οπως σε πολλά αλλα το θεμα καταλήγει παντα στο τι παιδεία εχεις.
Οχι μόρφωση, παιδεία. ΠΧ χτες πηγαμε σε κατοικια ρομα για 2 κουταβακια που ηταν άρρωστα, σε πληροφορώ τα ειχαν καλύτερα απο πολλους απο εμας. Απλά αρρώστησαν και δεν ήξεραν (μορφωση) τι να κανουν.... Ομως ουτε τα εδεσαν ουτε τα περιορισαν ουτε βεβαια τα πεταξαν. Πήραν στο Δημο και ζήτησαν βοήθεια και συμβουλές απο την Υπηρεσία των Αδέσποτων....

Και βεβαια εδω ευθυνη εχουν και οι φιλοζωικές που και πως δινουν υιοθεσίες αλλα αυτο ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο
Τελευταία επεξεργασία από fokion και 24 Ιούλ 2020, 10:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By fokion
#656458 και ενα σχολιο που σχετιζεται με την κοινονικοποιηση.

Τα σκυλια ειναι "της συνηθειας και του προγραμματος". Αυτη η επαναλλαμβανόμενη ρουτινα τα κανει να νιωθουν περισσότερη ασφαλεια.
Με το κορονοιό πολλά ζωα που εμεναν μονα τους για μεγαλο μερος της μερας ξαφνικά ( για αυτα ) ειχαν ολη μερα παρεα. Καλο προφανως για αυτά
Και με το "6" εκει που εβγαιναν εξω ενας Θεος ξερει καθε ποτε, τα εβλεπες βολτα 5 φορες την ημερα (λεμε) ή αντι μια μπες βγες περπαταγαν για ωρες. Καλο προφανως κι αυτο για αυτα.
Ειλικρινά ειδα ζωα που δε τα ειχα δει ποτέ μου..... ( και που ξαναεξαφανιστικαν τωρα πιά....... :( :( :( )

Φανταστητε απλά ποσο στρεσαρίστηκαν οταν τα αφεντικά τους ξαναεπιασαν δουλεια η και πλεον δεν υπηρχε η αναγκη του "6" για να βγουν οι ανθρωποι εξω απο το σπιτι ....
Άβαταρ μέλους
By mirage
#656471 Πολύ σωστά όλα τα παραπάνω. Επισης να προσθέσω πως ένας σκύλος που γαβγιζει όταν συναντά έναν άλλο σκυλο σε μια βόλτα δεν ειναι απαραίτητα ανεκπαιδευτος ή μη-κοινωνικος. Το γάβγισμα ειναι ενα από τα μέσα επικοινωνίας των σκυλιών και μπορεί να σημαίνει διαφορα πράγματα.
Επειδή χτες διαβασα αυτο:
https://www.voria.gr/article/elegchi-se ... ssalonikis
Μπορει να μου εξηγήσει κάποιος τι έγγραφα ακριβώς πρέπει να έχει μαζί του ένας ιδιοκτήτης σκυλου; Νόμιζα ολα αυτα ειναι στο τσιπακι. Τουλάχιστον εδώ έτσι είναι.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#656474 Θα ηθελα να δω ενα διαχωρισμο στο νομο. Πχ να τιμωρουνται μονο οι ιδιοκτητες σκυλων που γαβγιζουν σε εξωτερικους χωρους των σπιτιων. Αν γαυγιζει ο αλλος μεσα απο το σπιτι με ανοιχτα παραθυρα, οκ συμβαινει, αλλ επισης δειχνει κι αυτο που λεει ο Φωκιων, πως ειναι μελος της οικογενειας. Θα επρεπε να στοχευθουν τα καθαρματα που τους αφηνουν 24 ωρες τη μερα σε μπαλκονια/ταρατσες
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#656476
Chris έγραψε:Θα ηθελα να δω ενα διαχωρισμο στο νομο. Πχ να τιμωρουνται μονο οι ιδιοκτητες σκυλων που γαβγιζουν σε εξωτερικους χωρους των σπιτιων. Αν γαυγιζει ο αλλος μεσα απο το σπιτι με ανοιχτα παραθυρα, οκ συμβαινει, αλλ επισης δειχνει κι αυτο που λεει ο Φωκιων, πως ειναι μελος της οικογενειας. Θα επρεπε να στοχευθουν τα καθαρματα που τους αφηνουν 24 ωρες τη μερα σε μπαλκονια/ταρατσες

Ο σκυλος που γαυγιζει μεσα στο σπιτι θα το κανει μια, θα το κανει δυο η τρεις και θα σταματησει γιατι θα καταλαβει ο κατοχος τι "θελει να του πει". Φανταζομαι δηλαδη οτι καπως ετσι συμβαινει.

Αυτα τα κακομοιρα που ειναι στα μπαλκονια ολη νυχτα και οι κατοχοι μεσα στο σπιτι με κλιματισμο, γαυγιζουν γιατι περασε μια γατα, ενας αλλος σκυλος, ενας ανθρωπος και ξεσηκωνουν την γειτονια αφου θα αρχισουν το γαυγισμα ΟΛΑ τα σκυλια της περιοχης;

ΥΓ. Θα πρεπει να το εχω ξαναγραψει, επαθα πλακα στην Μαδριτη το 2004 οταν φιλος που ειχε ενα μποξερ θηλυκο μας πηρε και πηγαμε βολτα μαζι με τον σκυλο σε ενα κοντινο παρκο. Τα σκυλια εκαναν την αναγκη τους σε προκαθορισμενο, περιφραγμενο, και με αμμο σημειο, που καθαριζε δυο φορες την ημερα ο δημος.

Αλλα αυτο που μου εκανε ακομα μεγαλυτερη εντυπωση ηταν οτι κανενα σκυλι δεν τραβαγε, κανενα δεν ορμουσε μολις εβλεπε αλλο και μιλαω για "δυσκολες" ρατσες (οπως τις λενε εδω ), ντοπερμαν, ροτβαιλερ, λυκοσκυλα, κλπ.

Ηταν τρομερο να το βλεπεις και αν καποιο σκυλι πηγαινε "ξεφυγει", αρκουσε μια εντολη απο τον κατοχο κι ενα χαδι για να ηρεμησει. Καμια σχεση με εδω που οι κατοχοι αλλαζουν δρομο για να μην συναντηθουν..

Α, και εκει ειδα σκυλια σε αυλες να γαυγιζουν στους περαστικους, αλλα οχι ολη μερα ομως.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#656477 Ετσι ειναι. Το πιο εντυπωσιακο για εναν που εχει συνηθισει στην ελλαδα ειναι να δει εισοδο σουπερ μαρκετ στο εξωτερικο, με 3-4 σκυλαρους δεμενους σε κολωνες να αραζουν περιμενονταν τους ιδιοκτητες τους, χωρις γκρινια, γαυγισματα κλπ


< >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#656481 Απο το μπαλκονι κοιταω και μου κανει εντυπωση που περνανε 2-3 συγκεκριμενα ζευγαρια βολτα με ΣΚΥΛΑΡΟΥΣ.... και το λουρι του σκυλου σε αποστσση 100 μετρων που τους παρακολουθω ειναι παντα με καμπυλη, περπαταει πειθηνια και δεν το τεντωνει, ποσως μαλλον να τον τραβηξει προς καποια κατευθυνση. Εχω παθει πλακα.

Υπαρχει ενα σκυλι βεβαια σε αλλο στενο που γαυγιζει μερα νυχτα και με εβαλε σε σκεψεις η ειδηση για το προστιμο :s_devil και 2 βλαμενα μικροσκοπικα στην πολυκατοικια που χαλανε τον κοσμο και με επιστρεφουν στην πραγματικοτητα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#656482 Μην ξεχνάμε πως η εκπαίδευση του σκύλου περνα από την εκπαίδευση του ιδιοκτήτη και πόσο μπορεί να επικοινωνεί σωστα με το ζώο.
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By fokion
#656488 Απανταω συληβδην - ως ξερετε με πολλαπλές παραθεσεις ζορίζομαι γερος ανθρωπος :)

Τι πρεπει να εχει μαζι του. Θεωρητικά το βιβλιαριο και να ειναι ΕΝΗΜΕΡΟ απο εμβολια αποπαρασιτισμους κ.λ.π..
Ναι το τσιπακι εχει αυτες τις πληροφορίες ΑΝ ομως το οργανο εχει προσβαση - δες παρακάτω
Λεω θεωρητικά γιατι στη βολτα κανεις δε το κουβαλαει μαζι προφανως.
Αν ομως πας για μπανιο στη θαλασσα θα συνηστουσα εντονα να το εχετε μαζι. Και το Λιμενικό εχει αρμοδιοτητα να κανει ελεγχο.
Εννοειται τσιπαρισμενο - αν και καμια αστυνομια / λιμενικό / δασαρχειο δεν εχει ( εκτός ελαχιστων) σκανερ να διαβασει το τσιπ και ακομα πιο πολύ να εχει προσβαση στη βαση δεδομενων του ΥΠΑΑΝ ωστε να ελενξει οτι "αυτος" ο σκυλος ειναι ΟΝΤΩΣ δικό σας ( εδω εχει ενα κενό ο νομος - μονο Κτηνιατροι εχουν προσβαση )
Και εννοειται επισεις με λουρί

Παρενθεση. Πραγματικά αδυνατω να καταλαβω γιατι τα πετσοπ μπορουν και πουλανε τσιπακια εφοσον ΔΕΝ μπορουν να δηλωσουν ζωο στο ΥΠΑΑΝ παρα μονο οι Κτηνιατροι....
Απάντηση. ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή τα ελεγκτικά οργανα δεν εχουν σκανερ και προσβαση στη βαση με την αγορά απο το πετσοπ "αγοραζουν" ενα αυτοκολλητο που κολανε στο βιβλιάριο οπου τους κανει - στον επιφανειακό ελεγχο λογω των προηγουμενων - κατ' επιφασην νομιμους. ( Συνηθως αλλα οχι μονο κυνηγοι για τους ελεγχους των Δασαρχειων ) Κλεινει η παρενθεση.

ΑΝ λεω ΑΝ αυτος ο εστω και ελλειπής νομος εφαρμοζόταν με συνεχείς ελεγχους ΗΔΗ τα πραγματα θα ηταν ΠΟΛΥ καλυτερα. Δυστυχώς ομως δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ελεγχος μια και η υποστελεχομενη Αστυνομία εχει σοβαρότερα πραγματα να κανει και η Δημοτική Αστυνομια στην ουσία της καταργηθηκε ( Μπορω να το αναλυσω αλλα δεν αφορά το θεμα)
Οσο για τους Εισαγγελεις? Μεχρι να κουνηθουν το ζωο ειτε εχει "εξαφανιστει" ειτε εχει πεθανει...

Επιπροσθετα οπως προανεφερα ΚΑΝΕΙΣ δεν εχει σκανερ να διαπιστωσει αν ΕΣΤΩ υπαρχει τσιπακι.
Ευθυνη βεβαια φερουν και οι κτηνιατροι. Ελαχιστοι τσεκαρουν αν υπαρχει τσιπακι ( που ειναι υποχρεοτικό θυμιζω) ποσο δε να ελενξουν τα στοιχεία του κατοχου ειδικά αν τους ειναι αγνωστος ο φερων το ζωο, και υποχρεωτικά και να δηλωσουν και να τσιπαρουν... ( αφηνω τις στειρώσεις στην ακρη γιατι ΚΑΙ αυτο ειναι ενα αααααλλο μεγαλο κεφαλαιο)
Φοβουνται με "χασουν τον πελατη" που θα παει στον διπλανό κτηνιατρο που σκοτιστικε ποιανου ειναι ο σκυλος - το 20αρικάκι κατ ελαχιστο τον ενδιαφερει...
Εδω θα μου πεις υπαρχουν ακομα κτηνιατροι που κοβουν αυτιά και ουρές τι συζηταμε τωρα...

Μονο σε ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΡΑΥΓΑΛΕΕΣ κακοποιήσεις και ΕΦΟΣΟΝ ο Αξ. Υπηρεσίας ΕΙΝΑΙ ευσυνείδητος ισως καταφερει να στειλει αστυνομικούς οπως και παλι απο το νομο προβλεπεται... Αλλα ετσι υποστελεχομενη που ειναι ουτε περιπολικά περισευουν ουτε ατομα....

Αρα, για ολα τα παραπανω ο νομος στην ουσία του ειναι ανενεργός. Κι εξ ου τα δεμενα σε ταρατσες, τα παρατημενα οπου βρεθεις κι οπου σταθείς απο τις ανεξέλεγκτες γενες των δεσποζόμενων, καλα για τις ακαθαρσίες δε το συζητώ καν... Εδω γελαμε...

η εκπαίδευση ειναι θέμα ΘΕΛΗΣΗΣ του ιδιοκτήτη να εκπαιδευτεί ο ίδιος και ο σκύλος του. Γιατί 15 εκπαιδευτές να παρεις αν δεν ασχοληθείς ο ιδιος ειναι δωρον αδωρον. Και βέβαια το οικονομικό που είναι κι αυτό ενα θέμα...
Ο εκπαιδευτής αυτό που ανει ειναι να σου δίνει κατευθύνσεις, τι να προσέχεις στη συμπεριφορά ωστε να δεις πως πρεπει να φερθεις κ.λ.π. Και βασικά αυτό. να σε "πείσει" οτι κατ αρχήν ο σκύλος εχει χαρακτήρα που πρεπει να παρατηρήσεις αναγνωρίσεις ετσι ωστε να φερθείς ανάλογα.

ΥΓ. Οταν τσιπαρετε το σκύλο σας ΑΠΑΙΤΗΣΤΕ το αντίγραφο της δήλωσης που αποδεικνύει οτι ο σκύλος είναι πλεον στο ονομα σας. Ετσι κι αλλιως πρεπει να στείλετε βαση νομου κι ενα αντίγραφο στο Δημο
Άβαταρ μέλους
By fokion
#656504
Geo f1 έγραψε:Το ΥΓ δεν το γνώριζα.

.


Εικόνα

Το ανωτερω ειναι αποσπασμα απο βεβαιωση τσιπαρίσματος σκύλου μου.

βεβαια δε θα με εκπλήξει το γεγονός αν το πας στο Δημο σου να..... μη ξερουν τι να το κανουν....ή μη ξεροντας να σου πουν δε προβλεπεται....
Γενικώς η εφαρμογή του νομου ειναι εξαιρετικά πλημελής εξ ου και τα απειρα θεματα...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#656505
trident1971 έγραψε:Απο το μπαλκονι κοιταω και μου κανει εντυπωση που περνανε 2-3 συγκεκριμενα ζευγαρια βολτα με ΣΚΥΛΑΡΟΥΣ.... και το λουρι του σκυλου σε αποστσση 100 μετρων που τους παρακολουθω ειναι παντα με καμπυλη, περπαταει πειθηνια και δεν το τεντωνει, ποσως μαλλον να τον τραβηξει προς καποια κατευθυνση. Εχω παθει πλακα.

Υπαρχει ενα σκυλι βεβαια σε αλλο στενο που γαυγιζει μερα νυχτα και με εβαλε σε σκεψεις η ειδηση για το προστιμο :s_devil και 2 βλαμενα μικροσκοπικα στην πολυκατοικια που χαλανε τον κοσμο και με επιστρεφουν στην πραγματικοτητα.


Δεν εκπλήσσομαι..
Μη με ρωτησεις γιατί αλλα τα μικρόσωμα ( πχ κατω απο 10 κιλά ) ειναι πιο φασαριοζικα και αεικίνητα!! και πιο συγκεκριμενα τα τυπου μαλτεζακι... Αβυσσος η ψυχη τους :lol: :lol: :lol:
τα 30κιλα μου το μονο προβλημα που εχουν ειναι οτι... πρεπει να κανεις υπερπήδηση εμποδίων να περασεις... :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#656544 Όπως και οι άνρθωποι έτσι και τα ζώα, δεν παίρνουν όλοι από εκπαίδευση και δεν μπαίνουν όλοι στα ίδια καλούπια.
Γνωστοί μου έχουν εδώ και χρόνια ένα μινι πίντσερ, ένα σκατό νευρόσπαστο. Που είναι το πιο χαιρέκακο, διαβολικό, επιθετικό και ενοχλητικό σκυλί που υπάρχει σε σαλόνι. Γαυγίζει τους πάντες, δαγκώνει όποιους μπορέσει και προλάβει. Πριν 2-3 χρόνια απέκτησε παρέα ένα κυνηγόσκυλο, ησυχότατο και πιο πρόσφατα ένα τρίτο πολύ φυσιολογικό. Όλα στην ίδια οικογένεια με 2 παιδιά στο ίδιο σπίτι κλπ. Το μικρό κάθαρμα δεν αλλάζει με τίποτα. Περιμένουμε όλοι (εκτός από την αφεντικίνα του) πότε θα ψοφήσει να απαλλαγούμε.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#656545
sknipper έγραψε: Περιμένουμε όλοι (εκτός από την αφεντικίνα του) πότε θα ψοφήσει να απαλλαγούμε.


Δεν ακουγεται πολυ ωραιο το παραπανω