Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#727900 Βέβαια αν πεις σε έναν ιδιοκτήτη πιτ μπουλ/ντόμπερμαν/ροτβάιλερ κλπ να προσέχει λίγο περισσότερο το σκύλο του γιατί είναι εν δυνάμει επικίνδυνο, ειδικά για κανένα παιδάκι ή σκυλάκι, θα σου δείξει μια φωτογραφία του σκύλου να γλείφει το μωρό στο ριλάξ και θα σε ειρωνευτεί για το πόσο άγριο είναι, λες και αν είναι υπάκουο στο αφεντικό του αποκλείεται να είναι επιθετικό στους υπόλοιπους. Μέχρι να γίνει η στραβή και να την κάνει τρέχοντας για το σπίτι γιατί του φυγε η μαγκιά και φοβάται να αντιμετωπίσει τις συνέπειες.
Disclaimer: τα αγαπάω τα σκυλιά και απορώ με κάτι τύπους που νομίζουν ότι μεγαλώνει η τσουτσού τους αν βάλουν στο σκύλο περιλαίμιο με καρφιά και του κόψουν τα αυτιά για να δείχνει πιο άγριος.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#727912 Φίλος με 2 dogo Argentino, έπεσε θύμα επίθεσης από λυκόσκυλο το οποίο το είχαν βγάλει οι ιδιοκτήτες βόλτα ελεύθερο.

Το λυκόσκυλο πήγε να επιτεθεί στον φίλο και όχι στα σκυλιά του και μόλις πλησίασε το έπιασε το ένα dogo από το σβέρκο και το άλλο από τον πισινό και το ακινητοποιησαν.

Οι ιδιοκτήτες του λυκοσκυλου φώναζαν θα μας σκοτώσεις το σκυλί

Τελικά δεν έπαθε τίποτα αλλά οι ιδιοκτήτες ούτε που κατάλαβαν γιατί δεν πρέπει να βγαίνει βόλτα ελεύθερο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#727914 Πραγματικά τι γρόθοι κυκλοφορούν ανάμεσά μας. Ακόμα και στη γειτονιά μερικοί το αφήνουν ελεύθερο, μικρό λέει δεν πειράζει. Αν πάει κάποιο χωρίς λουρί να έρθει κοντά ενώ είμαι με το σκυλί μου βόλτα, το διώχνω, ασχέτως αν η δικιά μου θέλει να παίξει. Δεν ξέρεις πώς θα εξελιχθεί η φάση dog eat dog.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#727918 Δεν ειναι μονο αυτα. Σκοτωθηκε τυπος με μηχανακι το καλοκαιρι στην Αιγινα, με κρανος, προσπαθησε να αποφυγει ελευθερο σκυλο και επεσε. Και διαφοροι συνεχιζουν αντι να τα βγαλουν βολτα, να ανοιγουν την πορτα και να τα αφηνουν ελευθερα σε δρομους που εξυπηρετουν ολο το νησι. Και μετα ποσταρουν χασαμε το μιλου
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#727920
dimik έγραψε:Φίλος με 2 dogo Argentino, έπεσε θύμα επίθεσης από λυκόσκυλο το οποίο το είχαν βγάλει οι ιδιοκτήτες βόλτα ελεύθερο.

Το λυκόσκυλο πήγε να επιτεθεί στον φίλο και όχι στα σκυλιά του και μόλις πλησίασε το έπιασε το ένα dogo από το σβέρκο και το άλλο από τον πισινό και το ακινητοποιησαν.

Οι ιδιοκτήτες του λυκοσκυλου φώναζαν θα μας σκοτώσεις το σκυλί

Τελικά δεν έπαθε τίποτα αλλά οι ιδιοκτήτες ούτε που κατάλαβαν γιατί δεν πρέπει να βγαίνει βόλτα ελεύθερο.

< >


Εικόνα

Τι γουρούνι είναι αυτό; Αγνοούσα την ύπαρξη του. Ξαδέρφια των Πιτ Μπουλ;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#727923
Ove20 έγραψε:
dimik έγραψε:Φίλος με 2 dogo Argentino, έπεσε θύμα επίθεσης από λυκόσκυλο το οποίο το είχαν βγάλει οι ιδιοκτήτες βόλτα ελεύθερο.

Το λυκόσκυλο πήγε να επιτεθεί στον φίλο και όχι στα σκυλιά του και μόλις πλησίασε το έπιασε το ένα dogo από το σβέρκο και το άλλο από τον πισινό και το ακινητοποιησαν.

Οι ιδιοκτήτες του λυκοσκυλου φώναζαν θα μας σκοτώσεις το σκυλί

Τελικά δεν έπαθε τίποτα αλλά οι ιδιοκτήτες ούτε που κατάλαβαν γιατί δεν πρέπει να βγαίνει βόλτα ελεύθερο.

< >


Εικόνα

Τι γουρούνι είναι αυτό; Αγνοούσα την ύπαρξη του. Ξαδέρφια των Πιτ Μπουλ;
Όχι κι έτσι.

Εδώ αλφιστα με προτίμηση σε μαλακά πλαστικά.

Και τα 2 τα πήρε από "παρατημένα", το ένα από γείτονα που μετακόμισε και το παράτησε στην αυλή λέγοντας του τάιζε το καμία φορά και δεν ήρθε ποτέ πίσω και το άλλο από γέννα που ήθελε να ξεφορτωθεί κάποιος. Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#727925
mirage έγραψε:Πως μου γυρίζει το μάτι όταν βλέπω κομμένα αυτιά, ουρές κτλ.


Γαμα τα. Αισχος. Και φυσικα τις περισσοτερες φορες τα αφεντικα ειναι τιποτα ντουκια "αντρακλες". Που οσο τους ελειπε απο μυαλο, προσπαθησαν να το αναπληρωσουν με μυς :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#727972 Τα δικά μου που είναι κάτω από 15 κιλά τα καθένα όταν περνάμε από κανένα σημείο με περιορισμένη ορατότητα ή και κόσμο τα έχω τόσο κοντά που πρακτικά αν έρθει κάτι προς εμάς πρώτα θα πέσει πάνω μου και μετά στις σκυλιτσες.

Που εννοείται πως ούτε επιθετικά είναι, μπορώ άνετα να ελέγξω και τα 2 με το ένα χέρι ενώ αν χρειαστεί μπορώ το ίδιο άνετα να τους ανοίξω το στόμα, να τα σηκώσω ή ότι άλλο χρειαστεί!
Άβαταρ μέλους
By fokion
#728047 προσοχή ακολουθει κατεβατό... ( με προκαλεσατε :) :) )

Ας ξεκινησουμε απο τα βασικά.

ΚΑΝΕΝΑ σκυλί δεν ειναι επιθετικό. Ανεξαρτητως ρατσας. Τελεια και παυλα. Το ντοπερμαν της γειτωνιας μας "τρωμαζει" απο την 15κιλη Ηρα που παει να του παιξει κι εχω δωσει νερο στη χουφτα μου σε αγνωστο 60κιλο ροντβαιλερ. Η μονη επαφη που ειχα με τα δοντια του ηταν οταν με τη τεραστια γλωσα του εκτός απο νερο ακουμπουσε και το χερι μου μαζι :lol: :lol: :lol:

αντιθετα με εχουν δαγκωσει διαφορα μαλτεζ και συναφή.... Απλά εδω "δε μας νοιαζει" λογω μεγεθους και το λεμε και χαριτωμενιά...

Επιθετικός ( ή εστω αδιαφορος ) ειναι ο ιδιοκτήτης ( καποιος το ειπε πιο πανω ) και αφηνει ανεξελεγκτο το σκυλο του.
Το φιμοτρο δε, ειναι ενα "εργαλειο" να σε βοηθησει να ΛΥΣΕΙΣ το προβλημα αλλα ΔΕΝ ειναι η λυση.....

το βασικό "προβλημα" προερχεται απο εμας τους ιδιους. Ο - οποιος - σκυλος εχει αναγκη να ειναι ενταγμενος σε μια "αγελη" ( γι αυτον μελη αγελης ειμαστε κι εμεις ) και παραλληλα να εκτονωνεται. με οποιοδηποτε τροπο.

"Εκτόνοση" ειναι για το λυκοσκυλο να ειναι φυλακας το τσπανοσκυλο στα προβατα και το κυνηγόσκυλο τα αντιστοιχα.
αν το εχεις μονο του σε ενα μπαλκόνι ταρατσα κήπο κλπ και σε βλεπει 30 λεπτά τη μερα, χαιρεται...
αλλιως βρητε αλλους τροπους - συνηθως μεγάλες βολτες ή/και παρεα σας σε δραστηριότητες

Εξ ισου σημαντικό ειναι η κοινονικοποιηση.... Αν συνεχως βλεπει τον εξω κόσμο απο ενα μπαλκώνι τοτε οταν θα βγει βολτα θα ειναι ενας πυραυλος εδαφους εδαφους.....

Υπαρχουν 4 αρχές στα ζωα.
Ηρεμία
Εμπιστοσύνη
Φροντιδα
αγαπη.

Με αυτη τη σειρα.
Οταν ο ιδιοκτήτης ειναι συνεχώς εν εξαλλω κατάσταση ο σκυλος θα ειναι ηρεμος? Οχι. ο σκυλος "καταλαβαινει" τη γλωσσα σωματος και πρατει αναλλογως. Αν ο ιδιοκτήτης ειναι ηρεμος ο σκυλος δεν νιωθει αναγκη να τον προστατεψει ( ορμαω στους αλλους) Ειπαμε.... αγελη....

Οταν ο ιδιοκτήτης με την συμπεριφορά του δεν εχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του ζωου του, περιμενετε το ζωο να δειξει εμπιστοσύνη σε οτιδήποτε/οποιονδήποτε αλλο??

Τα αλλα 2 ειναι αυτονόητα. Αλλα πχ μονο με αγαπη ( ανάποδα δηλαδη η σειρά ) απλά κανεις παρομοια εγκλήματα.

Ειναι σα το παιδί. Πρεπει να του μαθαίνεις κανονες. Και οι σκύλοι ειναι φοβερά της συνήθειας. με την ρουτίνα νιώθουν ηρεμοι. Πχ το κυνηγόσκυλο το αφηνω να μυρίζει περα δωθε γιατι αυτο ειναι το φυσιολογικό του, τον μαρλευ ( αφου ρωτησω ) τον αφήνω να χαριεντίζεται με οποιον περπατάει :) κ.ο.κ.

Που καταλήγουμε.
Οπως καθε παιδι μας εχει το χαρακτήρα του ετσι και τα σκυλια. και δουλεύεις αναλλογα τα προβληματα κι ενθαρυνεις τα καλα.
Εχω 5 σκυλια τα οποια εχω μεγαλώσει ΟΛΑ απο κουταβια. ΚΑΝΕΝΑ δεν εχει τον ιδιο χαρακτήρα με το αλλο.
Αλλο ειναι φοβικό ( αρα προσέχω στη βολτα αλλα σκυλια να ΜΗΝ έρχονται κοντά) άλλο ειναι...... ρανταπλαν :) ( ναι ο Μαρλευ :) :) ) αλλο ειναι η χαρα της ζωής, αλλο τώρα που γερασε εχει τις παραξενιες της....
ΚΑΝΕΝΑ δεν ειναι επιθετικό σε άνθρωπο ( σε βαθμό |λογοκρισία|) τα 2 εχουν ενα θέμα με τις γατες.... η "γρια" περπαταει διπλα τους.... :) :)

Μη σας κουραζω αλλο.
Μη κατατασετε τα ζωα συμφωνα με τη ρατσα - κατατάξτε τα σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη......

Προσαρμοζομαι εγω - προσαρμοζω κι αυτα δουλευοντας τα ελατωματα τους που με ενοχλούν.
Αλλα σαν ιδιοκτητης ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ. ξαναλεω ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ.

Κι ενα τελευταιο.
Οι εκπαιδευτες ειναι εκει ΝΑ ΣΑς ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ δειχνοντας σας το ΤΡΟΠΟ. ΔΕΝ θα λυσουν αυτοι το προβλημα αν δεν το δουλεψετε εσεις. και οχι απαξ. Συνεχως. με ΣΤΑΘΕΡΗ συμπεριφορά εχετε τελικά ενα ΣΤΑΘΕΡΟ σκυλο.

Και ναι ακομα και με μεγαλη ηλικια δουλευεται μια συμπεριφορά. Πιο δυσκολα? Μαλλον ναι αν και παλι εξαρταται απο το σκυλο.... απλά με πιο πολύ δουλειά ( επαναλήψεις) μεχρι να καταλαβει τι θελετε να κανει....

Ακομα και στο internet να ψαξετε θα βρητε βιντεο με εκπαιδευτες που θα δειτε πως αντιμετωπίζουν καταστασεις. Προσεξτε ποιος ΙΔΙΕΣ τακτικές χρησιμοποιούν...

Οκ...
το ξεφτυλισα στο μεγεθος... :)
ΥΓ. disclaimer ή οπως θελετε πειτε το
ΔΕΝ ειμαι εκπαιδευτης ΔΕΝ το εχω σπουδασει, απλά εχω ζησει και με εκπαιδευτές και με..... ζωα!

Αλλα μια συμβουλή ΠΡΕΠΕΙ να σας την δωσω. Αν βλεπετε καποια προβληματική συμπεριφορά ΡΩΤΗΣΤΕ εναν ειδικό...
Πριν ειναι αργά γιατι θα υπαρξει "θυμα"....
ειτε.... καναπές ειτε αλλο ζωο ειτε παιδί ειται το ιδιο το ζωο....
κι ειναι κριμα...
Ειναι Εμβιο ον χωρις.......... διακοπτη
ασχοληθητε....
Τελευταία επεξεργασία από fokion και 24 Σεπ 2021, 21:27, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By glf
#728053 Όπως πάντα τα γράφεις ωραία και σωστά. Εμείς έχουμε πολύ ωραία σχέση με τη δικιά μου σκυλίτσα. Μέχρι και τις γάτες έμαθε να μη κυνηγάει. Θέλει, αλλά αν της πω ΜΗηη τις αφήνει.

Πριν δύο βδομάδες ήρθαν για πρώτη φορά επίσκεψη τα παλιά αφεντικά της μαζί με τον μεγάλο της αδερφό ενα Λαμπραντόρ 40 κιλά 8 χρόνων.
Τι χαρά έκανε δε λέγεται και όλη την ώρα παίζανε δίπλα μας τα σκυλιά στον καφέ.
Είναι τώρα 9 μήνες μαζί μας.

Στο τέλος που μπήκαν να φύγουν στο αυτοκίνητο τους, της είπα ένα Πανε σπίτι και τσουπου τσουπου ανέβηκε μόνη της στο μπαλκόνι.
Όλοι μας είδαμε ότι τώρα εδώ είναι το σπίτι και η.. αγέλη της.

Ωραίες φάσεις..
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#728062
fokion έγραψε:ΚΑΝΕΝΑ σκυλί δεν ειναι επιθετικό. Ανεξαρτητως ρατσας. Τελεια και παυλα.


Αυτό είπα να το πω και εγώ αλλά επειδή έχω κουραστεί από άλλες φορές, όχι εδώ, το απέφυγα.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#728070 τα αδεσποτα που δεν ειναι "επιθετικής" ρατσας... γιατι γινονται επιθετικά??? γιατι τα κυνηγανε τα κλωτσανε τους πετανε πετρες και βεβαιως γιατι πεινανε... Αυτοσυντήρηση απλά...

Στο Δημαρχειο του Γερακα εχουμε το Κανέλο... Μορφή.... περαν του οτι επισήμως ειναι τσιπαρισμένος ως αδεσποτος στο Δημο το σπιτι του ειναι ο Δημος... Αραχτός στο γκαζόν....
βεβαια οταν βρεχει ή εχει κρυο ή χιονιζει ή καυσωνα κλπ πολύ απλά ο Κανελος κατοικοεδρευει ΜΕΣΑ στο Δημαρχειο.... εννιωται και με την παρέα του....
Εννοειται ειναι πληρης απο εμβόλια στειρωσεις κλπ με εξοδα παντα του Δημου...

Ο Κανελος λοιπον καθε μεσημερι παει σε ενα απο τα παρακείμενα σχολεία μπαινει στην αυλή και κανει παρεα στα παιδια :)
Κι οταν σχολάνε παει μαζί τους μεχρι την πλατεία :)

Οταν καποιος λοιπον "παραπονεθηκε" οτι ειναι επιθετικός ( γιατι του κουναγε μια μαγκουρα στη μουρη) και ζητησε την απομακρυνση του ( να πηγαινε δηλαδη που??? ) βρεθηκε αντιμέτωπος με καμια..... 200αρια παιδια απο το Γυμνασιο & Λυκειο που λεγαμε πριν.....
Ας μη πω την απαντηση του Δημαρχου στην... καταγγελία.... :) : )

το καλοκαιρι δε που ειναι κλειστά τα σχολεία κατευαινει στη Πλατεια που ειναι οι φιλοι του στις καφετέριες εκει :)

Ο ιδιος σκυλος - διαφορετικές συμπεριφορές.........
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#728072 Δεν μίλησε όμως κανένας για επιθετικό σκυλί αλλά για (εν δυνάμει) επικίνδυνο, γιατί διαφορετικός είναι ο κίνδυνος για ένα παιδάκι από δάγκωμα μαλτέζ και διαφορετικός από ροτβάιλερ.