Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#669633 Μεταξύ banggood και aliexpress έχουμε κάποια προτίμηση ή σύσταση; Μιλάω για αγορά από αποθήκες Ευρώπης (Τσεχία) και όχι από Κίνα. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#669635
drdino έγραψε:To 307 υπάρχει στην Ελλάδα, ναι, συνεχίζει ακάθεκτο φτου φτου. Το 308 αγοράστηκε το 2014 προς £8500 με περίπου 15.000 χλμ και πουλήθηκε φέτος προς £3.000 με 110.000 περίπου χιλιόμετρα.


Και εδώ με αυτά τα λεφτά με λίγη τύχη βρίσκω 206 GTi σε καλή κατάσταση! :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#669636
sknipper έγραψε:Μεταξύ banggood και aliexpress έχουμε κάποια προτίμηση ή σύσταση; Μιλάω για αγορά από αποθήκες Ευρώπης (Τσεχία) και όχι από Κίνα. Ευχαριστώ.
Banggood.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#669644 Έκανα κι εγώ την πρώτη μου παραγγελία από banggood, κάποια πράγματα από CN και κάποια από CZ. Έχω κατεβάσει το Parcel app και παρακολουθώ από εκεί τα tracking numbers. Γαμάτο app
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#671277 Υπάρχει κόστος τελωνείου CN->UK ; Αν είναι να παραγγείλω κάτι πραγματάκια από banggood με διεύθυνση αποστολής UK
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#671500
Dimitris_P έγραψε:Υπάρχει κόστος τελωνείου CN->UK ; Αν είναι να παραγγείλω κάτι πραγματάκια από banggood με διεύθυνση αποστολής UK


Το βρήκα
https://www.gov.uk/goods-sent-from-abroad/tax-and-duty

Πληρώνεις ΦΠΑ 20% από 15 λίρες και άνω και τελωνείο από 135 λίρες και πάνω. Μια χαρά.

Αν είναι gift λέει ΦΠΑ για πάνω από 39, αλλά δεν βλέπω επιλογή στο banggood send as gift ούτε περιοχή σχολίων για να το γράψεις
Άβαταρ μέλους
By drdino
#671524 Για UK διαλέγεις priority line και μόνο και ναι, οι μέρες που λέει είναι ψιλοστάνταρ.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#673458 Tracking number από DPD συνεχίζεται το tracking όταν μπει Ελλάδα; Λογικά θα αναλάβει ΕΛΤΑ από κει και πέρα, όμως δεν είναι EMS format ο αριθμός
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#674730 Έχει κανείς ιδέα τι έξτρα θα πληρώσω για ένα βιβλίο που παρήγγειλα από USA και απεστάλη με FedEx? (κάποια απλή υπηρεσία φαντάζομαι γιατί τα μεταφορικά ήταν 9$)
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#674743 acs ήδη άρχισε τις ακυρώσεις παραδόσεων "ανωτέρα βία" λόγω υπερφόρτωσης συστήματος...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#674768 Α ωραία και θέλω να παραγγείλω μερικά πράγματα από Καυκα . Δικά του οχήματα βλέπω βάζει στις βαριές παραγγελίες ή και σε b2b
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#674873
BARHonda έγραψε:Έχει κανείς ιδέα τι έξτρα θα πληρώσω για ένα βιβλίο που παρήγγειλα από USA και απεστάλη με FedEx? (κάποια απλή υπηρεσία φαντάζομαι γιατί τα μεταφορικά ήταν 9$)


Αν ειναι πανω απο καμια 20αρια ευρω η αξια του αντικειμενου, θα πληρωσεις γυρω στα 15 ευρω εκτελωνισμο + καποιο ποσοστο % επι της αξιας του αντικειμενου.