Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#645876 Τα σκρουτζομάγαζα τα έχω περιορίσει πολύ. Αν δεν έχει τουλάχιστον 1500 θετικές αξιολογήσεις δεν υπάρχει περίπτωση να προπληρώσω με κάρτα. Ειδικά στα συγκεκριμένα "μαγαζιά" που δεν σε άφηναν να πληρώσεις με αντικαταβολή έπρεπε να τους είχε υποψιάσει. Αλλά πού! Κοιτάνε μόνο φτηνή τιμή. Τίποτα άλλο. Πληρώστε τώρα για φύκια.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#645892 Εννοείται μόνο αντικαταβολή ή να πας να το πάρεις από εκεί.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#645962 Καλη λυση για οσους θελουν να πληρωσουν με καρτα (κι οχι μετρητα στον κουριερ) ή φυσικα να το δουνε κι απο κοντα πριν το πληρωσουν, ειναι να λενε "παραλαβη απο τη μεταφορικη". Λιγο βαρετο το τρεξιμο βεβαια, αλλα σε μερικες αγορες επιβαλεται...
Άβαταρ μέλους
By skous
#645994
Asimov έγραψε:Εννοείται μόνο αντικαταβολή ή να πας να το πάρεις από εκεί.
+1

Εγώ επιλέγω αντικαταβολή και για άλλο λόγο. Διότι εάν το έχεις προπληρωσει έχω διαπιστώσει ότι 5/10 σου αφήνει η μεταφορική χαρτάκι (και ας είσαι στο σπίτι) για να πας από εκεί στο τέλος...

Ενώ με την αντικαταβολή δεν μου έχει συμβεί ποτε (και να συμβεί απλά δεν θα πάω να παραλάβω)


< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#645995 Ακριβώς.
Επίσης νομίζω ότι κάποιοι κουριερ (η acs σίγουρα) έχουν μαζί POS οπότε δεν είναι απαραίτητο να έχεις μετρητά για την αντικαταβολή
Άβαταρ μέλους
By Serf
#646561 Παραγγελία από ebay.co.uk έφυγε από Κίνα 8/4 και έφτασε αεροδρόμιο Ελλάδα 2/5. Έκτοτε καμία ενημέρωση του tracking status. Τι κάνουμε; Κόλλησε τελωνείο (αξία 16 λίρες αγγλίας);
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#646837 Εγώ έχω παραγγελίες τον λίγων δολαρίων από Κίνα από τον Ιανουάριο (από Banggood - Aliexpress). Να περιμένω ή τον ήπιαμε;
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#646864 Η εμπειρία παραγγελίας από εξωτερικό που είχα μες στην καραντίνα ήταν ebay από Γιούζα, με προπληρωμένο εκτελωνισμό, σε 15 μέρες στην πόρτα μου μέσω dhl.
Να πω την αλήθεια δεν το περίμενα νωρίτερα από μήνα.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#646893
lazarefa έγραψε:Εγώ έχω παραγγελίες τον λίγων δολαρίων από Κίνα από τον Ιανουάριο (από Banggood - Aliexpress). Να περιμένω ή τον ήπιαμε;


Όπου να 'ναι θα σου έρθουν.
Πριν λίγες μέρες παρέλαβα αναλογες παργγελίες που είχα κάνει Δεκέμβριο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#647154 Αγορα απο banggood, η μεθοδος αποστολης eu priority line ειναι οκ για τελωνειο; Διαβαζω πως ειναι, καποιος που να εχει παραλαβει ;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#647169 Με κάποιο τρόπο τα μεταφέρουν Ολλανδία χωρίς να περάσουν τελωνείο (πιθανότατα με καράβι κρυμμένα σε κανά κοντέινερ;) και από εκεί και μετά έρχονται Ελλάδα μέσα σε μία εβδομάδα περίπου.

Λογικά το tracking number έχει κωδικό NL και κάνει κανένα μήνα μέχρι να δεις κάποια κίνηση.