Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#7569
Serf έγραψε:Ερώτηση για online κλείσιμο ξενοδοχείου (μέσω booking.com) ταιριάζει εδώ;

Σε περίπτωση που έχει γίνει κράτηση δωματίου με χρήση πιστωτικής χωρίς χρέωση αυτής (ούτε προδέσμευση χρημάτων εφόσον δεν έχει έρθει σχετικό ενημερωτικό SMS στο κινητό) τι θα γίνει σε περίπτωση που δεν εμφανιστούμε στο δωμάτιο και - συμπτωματικά - ακυρωθεί η πιστωτική λόγω απώλειας;

Σε πελάτη μου (ενοικιαζόμενα δωμάτια) που είχε ακριβώς αυτό το πρόβλημα, η Booking.com τον παρέπεμψε να επικοινωνήσει απευθείας με τον πελάτη για να διεκδικήσει το no-show fee.
Άβαταρ μέλους
By IOANNIS
#7600
Serf έγραψε:Ερώτηση για online κλείσιμο ξενοδοχείου (μέσω booking.com) ταιριάζει εδώ;

Σε περίπτωση που έχει γίνει κράτηση δωματίου με χρήση πιστωτικής χωρίς χρέωση αυτής (ούτε προδέσμευση χρημάτων εφόσον δεν έχει έρθει σχετικό ενημερωτικό SMS στο κινητό) τι θα γίνει σε περίπτωση που δεν εμφανιστούμε στο δωμάτιο και - συμπτωματικά - ακυρωθεί η πιστωτική λόγω απώλειας;



=> https://www.booking.com Όροι και προϋποθέσεις

https://www.booking.com 6. Ακύρωση έγραψε:6. Ακύρωση

Πραγματοποιώντας κράτηση σε ένα κατάλυμα, αποδέχεστε και συμφωνείτε με τη σχετική πολιτική ακύρωσης και μη εμφάνισης του συγκεκριμένου παρόχου του καταλύματος και με οποιουσδήποτε επιπλέον όρους (παροχής υπηρεσιών/προϊόντων) και προϋποθέσεις του καταλύματος, οι οποίοι μπορεί να ισχύουν για την κράτησή σας ή κατά τη διάρκεια της διαμονής σας, συμπεριλαμβανομένων υπηρεσιών ή/και προϊόντων τα οποία παρέχονται από το κατάλυμα (μπορείτε να ζητήσετε τους όρους και προϋποθέσεις από τον ίδιο τον πάροχο του καταλύματος). Η γενική πολιτική ακύρωσης και μη εμφάνισης κάθε καταλύματος διατίθεται στον ιστοχώρο μας στη σελίδα με τις πληροφορίες για το κατάλυμα, κατά τη διάρκεια της διαδικασίας κράτησης και στο e-mail επιβεβαίωσης. Παρακαλείστε να λάβετε υπόψη σας ότι για ορισμένες τιμές ή ειδικές προσφορές δεν υπάρχει δυνατότητα ακύρωσης ή αλλαγής. Παρακαλείστε να ελέγξετε τις πληροφορίες του δωματίου προσεκτικά για τέτοιους όρους προτού πραγματοποιήσετε την κράτησή σας. Παρακαλείστε να σημειώσετε ότι κρατήσεις για τις οποίες απαιτείται προκαταβολή ή (μερική ή πλήρης) προπληρωμή, μπορεί να ακυρωθούν (χωρίς προηγούμενη ενημέρωση ή προειδοποίηση) στο βαθμό που το σχετικό (υπολειπόμενο) ποσό(-ά) δεν μπορεί να εισπραχθεί πλήρως την εκάστοτε ημέρα πληρωμής σύμφωνα με τη σχετική πολιτική πληρωμής και κρατήσεων του καταλύματος. Ο κίνδυνος από καθυστερημένες πληρωμές, εσφαλμένα τραπεζικά στοιχεία ή στοιχεία χρεωστικών/πιστωτικών καρτών, άκυρες χρεωστικές/πιστωτικές κάρτες ή ανεπαρκή κεφάλαια βαρύνει εσάς και δεν θα δικαιούστε επιστροφή χρημάτων οποιουδήποτε προπληρωμένου ποσού (με μη επιστρέψιμη χρέωση) εκτός εάν το κατάλυμα συμφωνεί με ή επιτρέπει κάτι διαφορετικό στην πολιτική (προ)πληρωμής και ακύρωσης.

Εάν επιθυμείτε να ελέγξετε, να προσαρμόσετε ή να ακυρώσετε την κράτησή σας, παρακαλείστε να ανατρέξετε στο e-mail επιβεβαίωσης και να ακολουθήσετε τις οδηγίες που παρέχονται σε αυτό. Παρακαλείστε να λάβετε υπόψη σας ότι μπορεί να χρεωθείτε για την ακύρωση σύμφωνα με την πολιτική ακύρωσης, (προ) πληρωμής ή μη εμφάνισης του καταλύματος ή να μην δικαιούστε επιστροφή των χρημάτων σας για ποσά που (προ)πληρώσατε. Σας συμβουλεύουμε να διαβάσετε προσεκτικά την πολιτική ακύρωσης, (προ)πληρωμής ή μη εμφάνισης του καταλύματος προτού πραγματοποιήσετε την κράτησή σας και θυμηθείτε να κάνετε τις υπόλοιπες πληρωμές εγκαίρως, σύμφωνα με την εκάστοτε κράτηση.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#7841
Serf έγραψε:Ερώτηση για online κλείσιμο ξενοδοχείου (μέσω booking.com) ταιριάζει εδώ;

Σε περίπτωση που έχει γίνει κράτηση δωματίου με χρήση πιστωτικής χωρίς χρέωση αυτής (ούτε προδέσμευση χρημάτων εφόσον δεν έχει έρθει σχετικό ενημερωτικό SMS στο κινητό) τι θα γίνει σε περίπτωση που δεν εμφανιστούμε στο δωμάτιο και - συμπτωματικά - ακυρωθεί η πιστωτική λόγω απώλειας;


Αν αυτός που έχασε τα χρήματα του επικοινωνήσει με την τράπεζα και αποδείξει ότι πρέπει να γίνει χρέωση στην ακυρωμένη κάρτα μια χαρά περνάει και στην καινούργια. Όπως έχεις προστασία σαν αγοραστής έτσι έχει και προστασία ο πωλητής απλά πρέπει να κινήσει την διαδικασία.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#8048
bibendum έγραψε:http://www.eglobalcentral.de/nikon-d5300-slr-digitalkamera-body-only-gehause-schwarz.html

Η απορία μου είναι ότι πχ για την παραπάνω μήχανη ΟΛΑ τα μαγαζια (ιντερνετικα και μη) έχουν τιμη 650 (skrouzt) - 720 (σε κανονικο μαγαζι) οποτε η διαφορα ειναι τεραστια. Πως μπορουμε να μαθουμε αν ειναι αξιοπιστο και τι τελικα πουλαει; :hmmm:


Δεν έχω ιδέα για το συγκεκριμένο μαγαζί, μπορεί να είναι απάτη, μπορεί να είναι legit. Στη 2η περίπτωση, αν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά τότε το πιθανότερο είναι ότι φέρνει στοκ από Χονγκ Κονγκ / Σιγκαπούρη όπως το digitalrev. Να ξέρεις όμως ότι τότε δεν έχεις ευρωπαϊκή εγγύηση.

Geo f1 έγραψε:Εμενα κατι παπουτσια απο Μαιαμι ηρθαν στην πορτα μου παντως. :s_tongue

Από το Μαϊάμι, ε; Για κοίτα λίγο κάτω από τους πάτους, αν έχει τίποτα άσπρη σκόνη τότε δεν πρέπει να είναι ταλκ ή Daktarin... :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By glf
#8167 πότε πότε παραγγέλνω junk από κινέζους στο ebay. στα 2-3 ευρώ.
έβαλα στο γκαράζ ένα παλιό ράδιο από αυτοκίνητο, είχα και τα ηχεία να κάθονται...
και παρήγγειλα μια κεραία fm για το ράδιο, με το σωστό βύσμα.

2-3 ευρώ λέμε

όταν ήρθε την σύνδεσα αλλά από λήψη ένα χάλι μαύρο. καλύτερα έπιανε με ένα σκέτο καλώδιο που είχα φτιάξει

ε και τον βαζω τον κινέζο ουδέτερη βαθμολογία.

μου στέλνει με 1000 ευγένειες mail γιατί του μαγάρισα τη βαθμολογία. τον είπα γιατί.
με απαντάει πάλι να σου κάνω refund το μισό ποσό να μου τη βάλεις θετική. τον γράφω (όχι mail)
με ξαναστέλνει μετά από 2 μέρες να μου κάνει refund όλο το ποσό...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#8176
MIXOStsi έγραψε:Από που να 'ναι tr. number YCxxxxxxxxxYW ? :s_dunno


Οκ, το βρήκα...
Έχει μπει Ελλάδα από 29/8 κι ακόμα τίποτα... :s_mad
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#8188
MIXOStsi έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:Από που να 'ναι tr. number YCxxxxxxxxxYW ? :s_dunno


Οκ, το βρήκα...
Έχει μπει Ελλάδα από 29/8 κι ακόμα τίποτα... :s_mad

Με τον ίδιο tracking number το ψάχνεις στα ΕΛΤΑ.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#8190 Ναι το ξέρω... Αν όμως έχουν όρεξη τα Ελ.Τα. και το καταχωρήσουν. Σε αυτή την περίπτωση, δεν... :s_mad
Άβαταρ μέλους
By IOANNIS
#8229
MIXOStsi έγραψε:Ναι το ξέρω... Αν όμως έχουν όρεξη τα Ελ.Τα. και το καταχωρήσουν. Σε αυτή την περίπτωση, δεν... :s_mad


Ένα πολύ καλό Site για παρακολούθηση πακέτων είναι το παρακάτω :

http://www.trackitonline.ru/

Εάν βάλεις και το destination country τότε ψάχνει και το official local post office, π.χ. για Ελλάδα ψάχνει και τα ΕΛΤΑ στο τέλος πέραν του που ανήκει το Tracking Number.

Επίσης εάν το πακέτο αλλάξει Μεταφορέα/Carrier σου δείχνει και τα Tracking αυτού παράδειγμα σε πακέτο από Amazon.com mου έδειξε ότι το Amazon το έστειλε μέσω Landmark Global και έπειτα άλλαξε μεταφορέα και μου έδειξε και τα tracking από UPS μέχρι να το παραλάβω.

Επιπλέον για κάθε Μεταφορέα στην αρχή των tracking πληροφοριών σου βάζει link για να κάνεις tracking κατευθείαν από αυτόν.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#8276 Πολύ καλό !!! :s_thumbsup
Απο Yanwen δείχνει οτι περνάει στα Ελ.Τα. Courier αλλά από 'κει και πέρα και πάλι χαμένα ίχνη... Τους πήρα και τηλέφωνο αλλά δεν βρήκαν κάτι... Αναμένω να δω πως θα εξελιχθεί.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By elteo
#8522
glf έγραψε:πότε πότε παραγγέλνω junk από κινέζους στο ebay. στα 2-3 ευρώ.
έβαλα στο γκαράζ ένα παλιό ράδιο από αυτοκίνητο, είχα και τα ηχεία να κάθονται...
και παρήγγειλα μια κεραία fm για το ράδιο, με το σωστό βύσμα.

2-3 ευρώ λέμε

όταν ήρθε την σύνδεσα αλλά από λήψη ένα χάλι μαύρο. καλύτερα έπιανε με ένα σκέτο καλώδιο που είχα φτιάξει

ε και τον βαζω τον κινέζο ουδέτερη βαθμολογία.

μου στέλνει με 1000 ευγένειες mail γιατί του μαγάρισα τη βαθμολογία. τον είπα γιατί.
με απαντάει πάλι να σου κάνω refund το μισό ποσό να μου τη βάλεις θετική. τον γράφω (όχι mail)
με ξαναστέλνει μετά από 2 μέρες να μου κάνει refund όλο το ποσό...


Αυτός έχει κάνει Ελλάδα σίγουρα. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#8526
MIXOStsi έγραψε:Πολύ καλό !!! :s_thumbsup
Απο Yanwen δείχνει οτι περνάει στα Ελ.Τα. Courier αλλά από 'κει και πέρα και πάλι χαμένα ίχνη... Τους πήρα και τηλέφωνο αλλά δεν βρήκαν κάτι... Αναμένω να δω πως θα εξελιχθεί.

Ευχαριστώ


Το βρήκα μόλις γύρισα σπίτι... :s_biggrin
Κανονικά με Ελ.Τα. ήρθε...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#8540
Bayern7 έγραψε:
bibendum έγραψε:Ψάχνοντας κατι συγκριτικά για φωτογραφικές μηχανές βρήκα αυτό

http://www.eglobalcentral.de/nikon-d530 ... hwarz.html

Το εν λόγω site έχει καταληξει και eu, com, co.uk, es οποτε θεωρητικά δραστηριοποιείται σε διάφορες χώρες τη Ευρώπης το online shop.

Η απορία μου είναι ότι πχ για την παραπάνω μήχανη ΟΛΑ τα μαγαζια (ιντερνετικα και μη) έχουν τιμη 650 (skrouzt) - 720 (σε κανονικο μαγαζι) οποτε η διαφορα ειναι τεραστια. Πως μπορουμε να μαθουμε αν ειναι αξιοπιστο και τι τελικα πουλαει; :hmmm:

ενδεικτικα η d7100 στο skroutz την βρισκεις 949,00 στο eglobalcentral την βρισκεις 659,99

too good to be true.
έψαξα πρόχειρα στο internet για reviews και τα σχόλια είναι καλά στην συντριπτική τους πλειοψηφία...
Τι διάολο μπορεί να παίζει;


Και εγω στα reviews ειδα πολυ καλα σχολια και οτι ηταν ικανοποιημενοι. Σε μεμονωμενα ποστ διαβασα οτι ειναι μια εταιρεια που εχει εδρα το Hong Kong και στελνει απο εκει οποτε υπαρχει ο φοβος του τελειωνειου. Καποιος αλλος εγραψε οτι στην τιμη δεν περιλαμβανεται το ΦΠΑ αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη. Εντυπωση μου κανει βεβαια οτι μερικα κινητα τα εχει πιο ακριβα απ οτι τα εχει το skroutz πχ ενω για φακους οι τιμες ειναι σχεδον ιδιες με αλλα καταστηματα, οποτε αν ηταν απατεωνια δεν θα ταν για ολα τα προιοντα; Η εχουν καποια καλα για ξεκαρφωμα και στις μηχανες κανουν μουφιες;

Αλλα εγω που ειμαι Γερμανια πχ και παραγγειλω απο το γερμανικο site πως μπορουν να με φορτωσουν εξοδα τελωνειου;
Άβαταρ μέλους
By IOANNIS
#8553
bibendum έγραψε:
Bayern7 έγραψε:
bibendum έγραψε:Ψάχνοντας κατι συγκριτικά για φωτογραφικές μηχανές βρήκα αυτό

http://www.eglobalcentral.de/nikon-d530 ... hwarz.html

Το εν λόγω site έχει καταληξει και eu, com, co.uk, es οποτε θεωρητικά δραστηριοποιείται σε διάφορες χώρες τη Ευρώπης το online shop.

Η απορία μου είναι ότι πχ για την παραπάνω μήχανη ΟΛΑ τα μαγαζια (ιντερνετικα και μη) έχουν τιμη 650 (skrouzt) - 720 (σε κανονικο μαγαζι) οποτε η διαφορα ειναι τεραστια. Πως μπορουμε να μαθουμε αν ειναι αξιοπιστο και τι τελικα πουλαει; :hmmm:

ενδεικτικα η d7100 στο skroutz την βρισκεις 949,00 στο eglobalcentral την βρισκεις 659,99

too good to be true.
έψαξα πρόχειρα στο internet για reviews και τα σχόλια είναι καλά στην συντριπτική τους πλειοψηφία...
Τι διάολο μπορεί να παίζει;


Και εγω στα reviews ειδα πολυ καλα σχολια και οτι ηταν ικανοποιημενοι. Σε μεμονωμενα ποστ διαβασα οτι ειναι μια εταιρεια που εχει εδρα το Hong Kong και στελνει απο εκει οποτε υπαρχει ο φοβος του τελειωνειου. Καποιος αλλος εγραψε οτι στην τιμη δεν περιλαμβανεται το ΦΠΑ αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη. Εντυπωση μου κανει βεβαια οτι μερικα κινητα τα εχει πιο ακριβα απ οτι τα εχει το skroutz πχ ενω για φακους οι τιμες ειναι σχεδον ιδιες με αλλα καταστηματα, οποτε αν ηταν απατεωνια δεν θα ταν για ολα τα προιοντα; Η εχουν καποια καλα για ξεκαρφωμα και στις μηχανες κανουν μουφιες;

Αλλα εγω που ειμαι Γερμανια πχ και παραγγειλω απο το γερμανικο site πως μπορουν να με φορτωσουν εξοδα τελωνειου;



Την συγκεκριμένη φωτογραφική μηχανή Nikon D5300 την βρίσκεις στο Amazon.de στα 570 ευρώ γιατί να την παραγγείλης από το συγκεκριμένο site που είναι εκτός Ευρωπαϊκής Ενωσης ?

http://www.amazon.de/Nikon-D5300-SLR-Di ... QGUEVUCUOT