Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#182907
dimik έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Εννοείται Lego και ας είχαν έτοιμη "αληθοφάνεια" τα playmobil

Με τα Lego οργίαζε η φαντασία και η δημιουργία


Σορυ αλλά όσο κι αν προσπαθήσω δεν μπορώ να φανταστώ ινδιάνους και καουμπόηδες να καλπάζουν ή ιππότες να σκαρφαλώνουν σε τείχη με Lego :lol:

Όχι απλά γινόταν, αλλά όταν μαζευες και πολλά τουβλάκια αρχιζες να φτιάχνεις τα δικά σου πράγματα πέραν του υπάρχοντος σχεδίου, και σε μια "μάχη" τα διελυες και τα ξαναφτιάχνει

Τα playmobil ήταν αυτό που βλέπεις και τέλος, οπότε τα βαριοσουν πιο εύκολα βέβαια είχαν περισσότερη λεπτομέρεια και όπως είπα έτοιμη αληθοφάνεια, αλλά νομίζω ότι δε σου ενίσχυαν εξίσου τη δημιουργικότητα και το να έχεις καλή σχέση με κατασκευή και γενικά να χρησιμοποιείς εγχειρίδια
Άβαταρ μέλους
By bihlas87
#182910 Εγώ είχα αυτό, ολόκληρο βιβλίο είχε με 7-8 διαφορετικούς συνδυασμούς.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#182915
QsisVTS έγραψε:
dimik έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Εννοείται Lego και ας είχαν έτοιμη "αληθοφάνεια" τα playmobil

Με τα Lego οργίαζε η φαντασία και η δημιουργία


Σορυ αλλά όσο κι αν προσπαθήσω δεν μπορώ να φανταστώ ινδιάνους και καουμπόηδες να καλπάζουν ή ιππότες να σκαρφαλώνουν σε τείχη με Lego :lol:

Όχι απλά γινόταν, αλλά όταν μαζευες και πολλά τουβλάκια αρχιζες να φτιάχνεις τα δικά σου πράγματα πέραν του υπάρχοντος σχεδίου, και σε μια "μάχη" τα διελυες και τα ξαναφτιάχνει

Τα playmobil ήταν αυτό που βλέπεις και τέλος, οπότε τα βαριοσουν πιο εύκολα βέβαια είχαν περισσότερη λεπτομέρεια και όπως είπα έτοιμη αληθοφάνεια, αλλά νομίζω ότι δε σου ενίσχυαν εξίσου τη δημιουργικότητα και το να έχεις καλή σχέση με κατασκευή και γενικά να χρησιμοποιείς εγχειρίδια



Ήμουν ρομαντικός πιτσιρικάς, δεν μου άρεσε να φτιάχνω αλλά να διαβάζω και να αναπαριστώ.
Ο πατέρας μου έλεγε "αυτό το παιδί δεν θα πιάσει ποτέ κατσβίδι" μέχρι που μου πήρε ΗΥ και το μετάνιωσε :lol:

Κι όμως με τα Playmobil κάτι μαστόρευα, πέρα από το ότι έφτιαχνα στρατούς μια μεσαιωνικούς, μια του 18ου αι. π.χ, στο πειρατικό μου καράβι δε άνοιξα τρύπα με τιρμπουσόν :vava: :lol: στο κατάλληλο ύψος ώστε στην μπανιέρα με το κατάλληλο βάρος να παίρνει νερό. Μετά ανακάλυψα τα δυναμιτάκια και έκανα άλλες καταστροφές. Για να επεκτείνω τα οχυρά μου π.χ επειδή δεν μου αγόραζαν άλλα κάστρα έφτιαχνα με ξυλάκια από σουβλάκια και μονωτική, τους έφτιαχνα και επάλξεις και μετά έριχνα αναμμένα δυναμιτάκια με τα κανόνια :lol:
Γενικά κυνηγούσα την αληθοφάνεια για αυτό και μου την έδινε το πιξελιασμα των Lego και ποτέ δεν αγόρασα ούτε 1. :lol:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#182921 Στα χρόνια μου είχαμε τα Meccano, μόνο αυτά ήθελα, ίσως είχα την έφεση από μικρός για τα μαστορέματα ή να μου κόλλησε από το Meccano δώρο του ηλεκτρολόγου θείου μου.

Όλα μεταλλικά λαμαρινένια με βίδες παξιμάδια σχοινάκια τροχαλίες γραναζάκια κλπ.

https://www.google.gr/search?q=mecano&s ... LP8PLCM%3A

Το βασικό σέτ

https://www.google.gr/search?q=mecano&s ... YljVQXM%3A
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#182935 Το πρωτο δωρο που εφερε ο "Αη Βασιλης" και το θυμαμαι ηταν ενα σετ Playmobil. Τιποτα μαγικο, μικρο κουτι, ενας Ινδιανος με ενα άλογο, αλλα εγω τρελλαθηκα. Μετα μου πηραν κανα 2 ανθρωπακια ακομα.

Τα Lego ομως, ηταν/ειναι ανυπερβλητα. Φτιαχνεις ο'τι σου κατεβει, οπως το θελεις, εξαπτουν τη φαντασια, ειναι μαγικα. Ακομα και τωρα θα επαιζα αν υπηρχε πιτσιρικι διπλα.

Ειχα φτιαξει μονος μου ενα approximation του "Φοίνικα" απο την "Ομαδα G"... ατελειωτη ωρα παιχνιδι


Meccano ειχαν τα μεγαλυτερα ξαδελφια μου... μου αρεσαν, αλλα ημουν πολυ μικρος και σιγα σιγα αποσυρονταν.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#182939 Ακομα θυμαμαι το playmobil φαντασμα που λαμπιριζε στο σκοταδι...μπρρρ

< 3
Άβαταρ μέλους
By g8777
#182949
Geo f1 έγραψε:Ακομα θυμαμαι το playmobil φαντασμα που λαμπιριζε στο σκοταδι...μπρρρ

< 3

Εικόνα

:lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#182964
g8777 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Ακομα θυμαμαι το playmobil φαντασμα που λαμπιριζε στο σκοταδι...μπρρρ

< 3

Εικόνα

:lipsealed:

Ρε μλκ ελεος....... :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#182966
Anonymous Founder έγραψε:Τα Lego στα χρόνια μου ήταν πανάκριβα, καθότι εισαγόμενα.
Τα playmobil φτιάχνονταν στην Ελλάδα κατόπιν αδείας και ήταν φθηνότερα, οπότε κι εγώ με αυτά έπαιζα.
Μια αιωνιότητα έχει περάσει βέβαια...


Ε ναι λεγκο ηταν πανακριβα παρ οτι εχω τα μισα χρονια απο σενα :P

Μια φορα μου ειχαν παρει γονεις σε κατι Χριστουγεννα. Ειχαν ενδιαφερον οι κατασκευες. Τα playmobil αδιαφορα.

Κατα τ αλλα majorette και matchbox και bburago
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#182968
g8777 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Ακομα θυμαμαι το playmobil φαντασμα που λαμπιριζε στο σκοταδι...μπρρρ

< 3

Εικόνα

:lipsealed:

best post ever :metalo: :metalo: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#183158
g8777 έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Ακομα θυμαμαι το playmobil φαντασμα που λαμπιριζε στο σκοταδι...μπρρρ

< 3

Εικόνα

:lipsealed:


Εικόνα






:s_biggrin :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#183428 Playmobile και από εμένα. Τα Lego μου χρησίμευαν μόνο ως πυρομαχικά κατά του αδελφού μου. :lol: Τα έβρισκα χωρίς λόγο κουραστικά ως παιχνίδι και χοντροκομμένα ως σχέδιο.