Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#747322
dimik έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Κάτσε ομως, στην εφαρμογή Alien της Inim, πώς κάλεις το σπίτι απέξω; Δεν έχεις κάποιον DNS ή κάτι;


Static IP, την πλήρωσα μονο και μόνο για αυτό.
Βέβαια όλο και κάτι άλλο θα θυμηθώ-βρω χρόνο να στήσω εξαιτίας της επί τη ευκαιρία.



Γιατί να εκτίθεσαι public χωρίς λόγο; Με VPN δεν γινόταν δουλειά;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#747325 Εχω 2 ρουτερ, ένα fritz του παροχου και από μέσα ένα Deco M9 με IPS, όποιος μπει στον κόπο να περάσει και από τα 2 χαλάλι του Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747327 Τα κατάφερα, with a little help from my friends!
Καλά τα είχα κάνει όλα, port forwarding και τα πάντα όλα, αλλά όταν έχεις να κάνεις με χαζά συστήματα, αυτά παθαίνεις.
Ο κολλητός είχε την ιδέα για ουσιαστικά διπλό routing, ώστε όταν καλώ τον συναγερμό απέξω, να νομίζει πως είμαι μέσα στο σπίτι. Πλέον δουλεύει!
Παραμένει βέβαια μια παλαιολιθική εφαρμογή, αλλά αυτό το ξέραμε.
Οικονομία τώρα για να πάρουμε Ajax.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#747328 Ωραίος

Ο cmarin που είναι να μας δώσει καμία συμβουλή για τον εξοπλισμό;
Κι αν τα εμπορεύεται κιόλας γιατί όχι και καμιά προσφορά

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747329 Ρε συ, δεν είμαι κάνας Cisco ccie, αλλά τα βασικά τα ξέρω. Λέω δεν μπορεί να ήμουν τόσο λάθος! Ε, με τον φίλο κάναμε snif πάνω στην πόρτα και είχε την διαφορά μεταξύ Wi-Fi και Internet. Οπότε, είχε αμέσως την σωστή ιδέα! Είναι φοβερός μηχανικός, ο καλύτερος που έχω πετύχει, όποιος θέλει ποτέ κάτι σοβαρό, να μου πει να του δώσω τα στοιχεία. Οτιδήποτε σε integration, βιομηχανικούς αυτοματισμούς και IoT, είναι ο άνθρωπός σας!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747776 Σε συνέχεια του παραπάνω, για να εξηγήσω λίγο τι έκανε ο φίλος:
Εικόνα
Δείτε το κόκκινο πλαίσιο:
Η γραμμή 3, είναι το port forwarding της ΙΡ και της TCP πόρτας. Αυτό από μόνο του δεν δούλευε.
Η γραμμή 4 λύνει το πρόβλημα. Δείτε πως αυτή η γραμμή δεν έχει WAN interface, ούτε incoming ούτε outgoing, ό,τι κάνει το κάνει εσωτερικά, και ουσιαστικά λέει πως το source είναι η ίδια ΙΡ. Απλό, αλλά άντε να το σκεφτείς!
:lol:
Στην 4, το μόνο που κάνεις, είναι αυτό:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#747794 Γι αυτό αποφεύγω customιες στο σπίτι, έχουμε που έχουμε στην δουλειά ένα σωρό τέτοιες σπαζοκεφαλιες δεν θα άντεχα να περνάω και στο σπίτι τα ίδια, δεν προλαβαίνω κιόλας.

Πάντα προτιμώ τις "έτοιμες" λύσεις.

Δεν κατάλαβα όμως τι έκοβε αρχικά το forwarding και ήθελε πατέντα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747797
glf έγραψε:Γουστάρω να βλέπω mikrotik firewalling στο forum :lol:

Εντάξει μωρέ, πραγματικά κάνεις παπάδες, αλλά πρέπει να είσαι και με το Google δίπλα να ψάχνεις. Βρίσκεις τα πάντα βέβαια. Θεωρώ πάντως πως τα Ubiquiti είναι καλύτερη περίπτωση. Πιο εύκολα και για το 99.9% των χρηστών περισσεύουν.
dimik έγραψε:Γι αυτό αποφεύγω customιες στο σπίτι, έχουμε που έχουμε στην δουλειά ένα σωρό τέτοιες σπαζοκεφαλιες δεν θα άντεχα να περνάω και στο σπίτι τα ίδια, δεν προλαβαίνω κιόλας.

Πάντα προτιμώ τις "έτοιμες" λύσεις.

Δεν κατάλαβα όμως τι έκοβε αρχικά το forwarding και ήθελε πατέντα.

Δεν γίνεται όμως πάντα αυτό. Έχω πάρα πολλά Wi-Fi στο δίκτυο και απλώς θα κλάταρε ένα κανονικό Router. Επίσης, όταν το στήσαμε, δεν ήταν τόσο ώριμη η φάση των Mesh, άσε που δεν σου δίνει την ευκαιρία να κάνεις όλα τα κόλπα που έχει το Mikrotik.
Γενικώς, θεωρώ υπερβολικούς τους φόβους, αλλά δεν είναι πως δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ, όταν έχεις ένα σωρό IoT μέσα. Όλο και κάποια τρύπα θα βρεθεί. Εγώ έχω φτιάξει χωριστό δίκτυο για τα IoT και δεν μπορούν να μπουν παραμέσα. Αυτό είναι σαν rule στο ΑΡ βέβαια που είναι κι αυτό Mikrotik. Δεν το έστησα μόνος μου βέβαια, γιατί θα μου έπαιρνε βδομάδες να παιδεύομαι!
:lol:
Όσον αφορά το port forwarding, ούτε εγω κατάλαβα αρχικά γιατί δεν δούλευε. Ήξερα όμως πως η εφαρμογή δούλευε όταν ήμουν στο Wi-Fi κανονικά, αλλά όχι όταν έμπανα από 4G. Οπότε, αυτό έδωσε την λύση, όπως εξήγησα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#747804 Anonymous Founder σε θαυμάζω με αυτά που ψάχνεις!

Ειλικρινά :s_howdy

Όσο μου φαίνονται πρωτοποριακά, ειλικρινά δε μπορώ να χωρέσω όλο αυτό το setup ως χόμπυ στη ζωή μου για να ασχοληθώ και να τα κάνω πράξη.

Επομένως αν αυτή τη στιγμή φτιάχνει κανείς σπίτι πάει στον ασύρματο Ajax, αλλιώς στον Ajax Fibra?

Τα ασύρματα ματάκια και αισθητήρες έχουν μπαταρία βλέπω, CR123A, 3 V, κάθε πότε θέλει αλλαγή?

Κάποιο καλό μαγαζί στη συμπρωτεύουσα που να τον έχει μπορούμε να προτείνουμε?

:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#747830 Ο Fibra δεν έχει κυκλοφορήσει στην αγορά ακόμη. Τέλος Μαρτίου. Είναι υβριδικός (ενσύρματος και ασύρματος) αλλά τεχνολογία bus (δηλ σε μια ενσύρματη γραμμή μπορούν να πέσουν 100δες περιφερειακά αφού είναι addressable).

Οι μπαταρίες ανάλογα τη συσκευή και τη χρήση κρατάνε από 3 έως 5 χρόνια. Η σειρήνα, τρώει την περισσότερη αν βαρέσει, μπορεί να πάρει και τροφοδοσία εάν είναι εφικτό. Γενικά το κόστος των μπαταριών είναι μικρό.

don't panic
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747867
PeterPan έγραψε:Anonymous Founder σε θαυμάζω με αυτά που ψάχνεις!

Ειλικρινά :s_howdy

Όσο μου φαίνονται πρωτοποριακά, ειλικρινά δε μπορώ να χωρέσω όλο αυτό το setup ως χόμπυ στη ζωή μου για να ασχοληθώ και να τα κάνω πράξη.

Επομένως αν αυτή τη στιγμή φτιάχνει κανείς σπίτι πάει στον ασύρματο Ajax, αλλιώς στον Ajax Fibra?

Τα ασύρματα ματάκια και αισθητήρες έχουν μπαταρία βλέπω, CR123A, 3 V, κάθε πότε θέλει αλλαγή?

Κάποιο καλό μαγαζί στη συμπρωτεύουσα που να τον έχει μπορούμε να προτείνουμε?

:s_howdy

Εντάξει, είναι ένα χόμπι που μ'αρέσει και θεωρώ πως ανταμοίβει εν τέλει: κάνει την παραμονή στο σπίτι πιο ευχάριστη. Όσο πιο έξυπνο, τόσο πιο ευχάριστο, για μένα πάντα, είμαι βέβαιος (παραπάνω από βέβαιος) πως κάποιοι άλλοι δεν γουστάρουν καθόλου κάτι τέτοιο.
Το πιο αστείο είναι βέβαια πως κάποιοι νομίζουν πως με κάτι τέτοια ασχολούνται όσοι έχουν λεφτά, ενώ είναι ακριβώς το αντίθετο: ασχολούμαστε γιατί δεν έχουμε λεφτά, αλλά γουστάρουμε την φάση!
:lol:
Αν φτιάχνεις σπίτι, εννοείται πας σε Ajax όπου:
-Αν μπορείς να βάλεις ενσύρματους αισθητήρες, βάζεις, γιατί η Ajax δίνει το module multi transmitter και βάζεις όποιους συμβατικούς αισθητήρες θέλεις. Αυτό το module παίζει και με τον απλό Ajax, δεν χρειάζεσαι τον Fibra που λογικά θα βγει πιο ακριβός.
-Μπορείς να βάλεις ασύρματους αισθητήρες της Ajax αν δεν έχεις ήδη καλωδίωση. Οι μπαταρίες αντέχουν για χρόνια, δεν είναι πρόβλημα νομίζω, αλλά σαφώς θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου πως κάποια στιγμή θα χρειαστούν αλλαγή άρα δεν πρέπει να τις παραχώσεις κάπου.

Η δική μου γνώμη είναι πως είναι τέλειο να μπορείς να βάλεις και τους δύο, ενσύρματους και ασύρματους, γιατί αν κάτι ξέχασες, εύκολα το καλύπτεις με έναν ασύρματο.
Όσο για εγκαταστάτη, με λίγο ψάξιμο θα βρεις σίγουρα. Πχ από το Skroutz, η παρακάτω και πουλάει Ajax προϊόντα και κάνει εγκαταστάσεις σύμφωνα με την σελίδα της:
https://oogaming.gr/product-category/bu ... veillance/
Άβαταρ μέλους
By nikos
#747879 Καλημέρα.
Εγώ που έχω σύνολο 4 μπαλκονοπορτες και μια πόρτα εισόδου πόσο θα μου βγει ένας ajax?
Λογικά θέλω 4 παγίδες για τις μπαλκονόπορτες (4x30 ευρώ 120) και μια εισόδου συν ένα ανιχνευτή κίνησης στο σαλόνι που είναι στο αρχικό πακέτο που κάνει 230 πάμε 350?
Θα μπορέσω να τον βάλω μόνος μου ή χρειάζεται εγκατάσταση?
Πια η διαφορά αναμεσα σε αυτες τις δύο παγίδες https://www.dcs.gr/-/7933-ajax-doorprot ... 3MiOiIifV0
https://www.dcs.gr/-/7932-ajax-doorprot ... 3MiOiIifV0
Εμένα γιατί τα παρακάτω Κιτ μου φαίνονται ίδια?
https://www.dcs.gr/-starter-kit/5681-aj ... 3MiOiIifV0
https://www.dcs.gr/-starter-kit/6905-aj ... 3MiOiIifV0
https://www.dcs.gr/-starter-kit/6872-aj ... 3MiOiIifV0
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747891 Καλημέρα. Οι συναγερμοί κανονικά έχουν χωριστή παγίδα για παντζούρι και παράθυρο. Αλλά έχει να κάνει με το τι θέλεις και εσύ. Το ίδιο ισχύει και για τα ραντάρ κίνησης, έχεις ένα σε κάθε δωμάτιο, ενώ αν το δωμάτιο είναι μεγαλύτερο, μπορεί να χρειάζεσαι και δεύτερο.
Οι ασύρματοι αισθητήρες μπαίνουν από τον οποιοδήποτε, απλώς τους στερεώνεις όπου θέλεις και μετά τους προγραμματίζεις από το κεντρικό hub. Χρειάζονται κάποιες απλές γνώσεις, όχι κάτι τρελό, αλλά δεν είναι και δεδομένο, πρέπει να σου αρέσει λίγο η φάση και ν'ασχολείσαι.

Όσον αφορά τις διαφορές μεταξύ των παγίδων, η μία έχει και αντικραδασμική προστασία/σένσορα.
Τα κιτ που έβαλες , δεν είναι ίδια. Πχ το δεύτερο έχει το PIR με κάμερα, που μόλις βγάζει φωτογραφία μόλις πιάσει κίνηση. Επίσης και τα hub δεν είναι ίδια, κάποιο βλέπω έχει 2 SIM ενώ άλλο έχει μία. Δεν είμαι ειδικός, αλλά σίγουρα δεν είναι ίδια.
Γνώμη μου επίσης είναι πως αν καταλήξεις σε λύση Ajax, να την χτίσεις με ό,τι χρειάζεσαι, και ίσως να συμβουλευτείς κάποιον που τα γνωρίζει καλά. Ο cmarin για παράδειγμα τα ξέρει και μπορεί να σε βοηθήσει.