Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594131 Πάμε πάλι: :tomato: :svivhaha:
Anonymous Founder έγραψε:Έχω αρχίσει και ψάχνω συναγερμό, ποιο πολύ για τον φόβο των Ιουδαίων και μέχρι να καθαρίσει τα Εξάρχεια (και φτάσει και μέχρι το Γαλάτσι η καθαριότητα) ο Κούλης. Το σπίτι έχει 3 υπνοδωμάτια, σαλόνι-κουζίνα και μπαλκόνια εμπρός πίσω.
Παγίδες και καλωδίωση υπάρχει.
Υπάρχει κανένας που έβαλε κάτι καλό; Κάποιοι Paradox βλέπω με τιμές γύρω στα 300€ , αλλά χωρίς σύνδεση ΙΡ και θα ήθελα να έχω και εφαρμογή στο κινητό, έστω με μια έξτρα χρέωση.
Επίσης, μπορώ να ασχοληθώ και με την τοποθέτηση, αλλά λόγω χρόνου δεν θα το κάνω, αλλά παίζουν 1-2 φίλοι που ασχολούνται με ηλεκτρολογικά και ίσως και συναγερμούς.
Εννοείται ψάχνω κάτι όχι πολύ ακριβό, δεν θα έχει κάμερες επάνω ή άλλα περίεργα κόλπα.
Αν κάποιος έχει ψαχτεί, ας μου πει ένα μπούσουλα να δω τι πρέπει να κοιτάξω.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#594138 Ψάξε για Inim, δεν ξέρω σε τι τιμές παίζουν στην Ελλάδα αλλά είναι αρκετά μεγάλη εταιρεία με πολλές επιλογές.

Έχω κι εγώ τέτοιον με μάτια Bosch και GSM, κάποια στιγμή θα βάλω και το wifi.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594144 Κλαφτα. :s_yes

Παρε ενα ροτβαιλερ μανα μου :iconcool: , απειρως αποδοτικοτερο απο τις μυθοπλασιες που πουλαει ο καθενας (στην ουσια αισθηση ασφαλειας αγοραζεις, το ζητημα ειναι τι εισαι διατεθειμενος να πληρωσεις για αυτη την αιστυση) για απαραβιαστα και αρπιδιες Γιωργιτσαμ'. :iconcool: :iconcool:

Γεματοι οι σκουπιδοτενεκεδες απο "απαραβιαστα".





Το ροτβαιλερ οταν φευγετε να του αφηνετε ενα πιατακι κοκα :s_roses κολα, τους αρεσει πολυ.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#594145 Τα λέει λίγο υπερβολικά ο μετακλητος αλλά, σιχαίνομαι που το λέω, στην ουσία έχει δίκιο.

Πεταμένα λεφτά.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#594147 Γρηγορη βαλε,και το αισθημα ασφαλειας σημαντικο ειναι,ειδικα για τις γυναικες οταν ειναι μονες βραδυ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#594164 Το καλύτερο είναι μια ασφάλεια κλοπής αλλά και ο συναγερμός σου δίνει μια αίσθηση ασφαλείας και αποτρέπει μπουκες από μικροεγκληματιες.

Με πάνελ καλά κρυμμένο, εξωτερική και εσωτερική σειρήνα και φυσικά μπαταρία και τηλεειδοποιηση τουλάχιστον θα μάθεις ότι κάποιος μπήκε. Με καμιά στρατηγικά τοποθετημένη καμερουλα με DVR πάνω σε ups και cloud δε ίσως δεις και ποιος μπήκε.

Το αν θα καλέσεις αστυνομία, θα προλάβει να έρθει κλπ κλπ είναι άλλη ιστορία.

< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#594169 Ο συναγερμός λειτουργεί αποτρεπτικά: ο επίδοξος διάρρηκτης θα προτιμήσει κάποιον που δεν έχει συναγερμό έναντι κάποιου που έχει.

Αν μπορείς, σύνδεσε το και σε κέντρο σημάτων κάποιας εταιρίας. Κινητοποιούνται άμεσα, έχουν και τις διασυνδέσεις τους, ενημερώνουν για έλλειψη επικοινωνίας, ρεύματος κτλ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#594172 Για διακοπή και επαναφορά ρεύματος σε ειδοποιεί αυτόματα ο συναγερμός μέσω του GSM. Τουλάχιστον ο δικός μου το κάνει.

Επίσης κάνει self test και ενημερώνει μέσω SMS βάσει προγράμματος που του ορίζεις. Εγώ πχ το έχω βάλει μια φορά την εβδομάδα γιατί δεν υπάρχει λόγος για συχνότερα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που να συμφέρει η συνδρομή σε εταιρεία.



< >
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#594176 Για όποιον ενδιαφέρεται για ένα πραγματικά τεχνολογικό προϊόν να δει αυτό.
Ajax security
https://ajax.systems/


Τον έχω 10 μήνες, παρα πολλά παρελκόμενα για ότι σου ταιριάζει, από αισθητήρες καπνού, μέχρι αυτοματισμούς για smart home, έχω 2 ip cam πάνω εσωτερικές και βλέπω αμέσως εικονα, το διαχειρίζεσαι όλο από cloud και εφαρμογή κινητού, είναι από Ουκρανία με φοβερό design και ασύρματος που τον στήνεις μόνος σου σε 10 λεπτά και όσο χρειάζεται να τοποθετήσεις τους αισθητήρες. Ούτε καλωδίωση ούτε τίποτα. Λίγο πιο ακριβός απο τους ενσυρματους, ,αλλά γλυτώνεις καλωδιώσεις, ειδικά σε νοικιάρικα σπίτια που τον παίρνεις και φεύγεις.

Για ενσυρματους, paradox, DSC, Inim είναι κορυφαίοι. Αποφύγετε τις κινεζιες....

Όποιος θέλει πληροφορίες pm me.....

don't panic
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#723024 Ανάμεσα σε συναγερμό Paradox και Vanderbilt by Siemens, τι επιλέγουμε; Αν υποθέσουμε ότι ο εγκαστατης είναι καλός στη δουλειά του...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#723026 Θα πήγαινα στο πρώτο, αλλά να τσεκάρεις και τι παίζει με απομακρυσμένο έλεγχο, εφαρμογή κλπ. Εγώ με τον δικό μου την πάτησα προς το παρόν, θέλω να το ξαναδώ γιατί έχει κι αυτό την πολυπλοκότητά του και δυστυχώς εγώ τον έβαλα όταν δεν είχα Internet στο σπίτι. O δικός μου είναι Inim.
To πρόβλημα με τους συναγερμούς είναι πως σε όλα τους σου θυμίζουν ηλεκτρονικά περασμένων δεκαετιών δυστυχώς. Λες και δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι έχει γίνει στον κόσμο τα τελευταία χρόνια...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#723064 Σε σπίτι - εξοχικό - πεθερικά έχουμε τοποθετήσει τον τελευταίο 1+ χρόνο συναγερμό DSC και είμαστε πλήρως ικανοποιημένοι (χωρίς να έχουμε βέβαια καμιά τρελή απαίτηση). Προφανώς με πλήρη έλεγχο από απόσταση.

Βασικά συστατικά:

HS2032 ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΕΩΣ 16 ΖΩΝΕΣ
HS2LCDRF8E6 ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ LCD ΜΕ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΔΕΚΤΗ
TL 280 ΠΛΑΚΕΤΑ ETHERNET ΓΙΑ IP ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΗ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ
HSM2108 ΠΛΑΚΕΤΑ ΕΠΕΚΤΑΣΗΣ 8 ΖΩΝΩΝ

Ο εγκαταστάτης είναι γνωστός-εμπιστοσύνης, οπότε δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία μελέτης της αγοράς, σύγκρισης, κτλ. Και δεν έχω άποψη για Paradox και Vanderbilt που ρωτάς Dodger.

Hint: Στο εξοχικό που έχει συχνές διακοπές ρεύματος ο εγκαταστάτης πρότεινε και συνδέσαμε το router πάνω στην μπαταρία του συναγερμου, οπότε η απομακρυσμένη διαχείριση παραμένει διαθέσιμη και χωρίς ρεύμα.
Άβαταρ μέλους
By dexter
#723066 Έχω τοποθετήσει 5 χρόνια συναγερμό caddx. Μηδέν σφάλματα. Ακόμη δεν έχει βγάλει ένδειξη για μπαταρία. Βέβαια παίζει ρόλο κ ο εγκαταστάτης.