Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#723223 Paradox, DSC, Inim, Caddx, είναι πολλές δεκαετίες εταιριες κορυφαίες στις πωλήσεις κοιτώντας την μέση αγορά.
Επειδή είμαι στο χώρο αυτόν, η Paradox, παρόλο κολοσσός, πρέπει να έχει οικονομικά προβλήματα και αυτό φαίνεται από την στασιμότητας της εξέλιξης αλλά και την έλλειψη στοκ.
Από την άλλη η DSC έχει σύγχρονες τεχνολογικές λύσεις και ανήκει στον όμιλο Johnson 50 φορές μεγαλύτερο από την Paradox.
Λειτουργικά θα βρεις σε όλες λύσεις. Υψηλή τεχνολογια σε καμία. Αν θες hi-end λύση που θα την πληρώσεις 2πλασια, πήγαινε Technoalarm.

Για τα δικτυακά που αναφέρθηκαν, υπάρχουν πλέον μόνο δικτυακές λύσεις και ασύρματες όπως ο Ajax. Τα κάνει όλα και συμφέρει, με εφαρμογές παντού και λειτουργίες smarthome και καμερών. Τον στήνεις ακόμη και μόνος σου.

Ότι θέτε ρωτάτε...



don't panic
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#726107 Περίπτωση αλλαγής κλειδαριάς σε πόρτα ασφαλείας (?) :
Άλλαξα κλειδαριές σε σπίτι και ο κλειδαράς του χωριού, βλέποντας την ασφαλείας του διαμερίσματος δεν ασχολήθηκε καν, είπε πως ανοίγει μόνο με σπάσιμο. Η πόρτα είναι 15+ετίας.
Θα ρωτήσω εδώ στη Σαλονίκη αλλά είπα να περάσω μία από δω.
Είναι πράγματι ζόρικο άθλημα το άνοιγμα τους? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#726109
egobrain έγραψε:Περίπτωση αλλαγής κλειδαριάς σε πόρτα ασφαλείας (?) :
Άλλαξα κλειδαριές σε σπίτι και ο κλειδαράς του χωριού, βλέποντας την ασφαλείας του διαμερίσματος δεν ασχολήθηκε καν, είπε πως ανοίγει μόνο με σπάσιμο. Η πόρτα είναι 15+ετίας.
Θα ρωτήσω εδώ στη Σαλονίκη αλλά είπα να περάσω μία από δω.
Είναι πράγματι ζόρικο άθλημα το άνοιγμα τους? :hmmm:

Αυτο που ξερω ειναι οτι οι τυπου χρηματοκιβωτιου, σαν αυτη που εχεις δηλαδη, ανοιγουν ευκολοτερα απο τις αλλες.

Προσωπικα την αλλαξα με αλλη που εχει defender και αφαλο με μη αντιγραψιμα κλειδια

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#744376 ΟΚ είναι, ένα απλό σύστημα χωρίς πολλά-πολλά, αρκεί η εμβέλειά του να είναι εξασφαλισμένη σε όλο το χώρο που θές να καλύψεις και να μην αφήνει "κενά".
Στο πακέτο όμως, λείπει η εξ. σειρήνα, που είδα υπάρχει στο site με άλλα 55€., εκτός κι αν δεν τη θές. καθώς και αισθητήρας για καπνό κλπ.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#744393
Geo f1 έγραψε:Κατι τετοιο θα το θεωρουσατε πεταμενα λεφτα?
https://www.e-shop.gr/chuango-g5-plus-g ... PER.992223
CHUANGO G5 PLUS GSM/SMS/RFID TOUCH ALARM SYSTEM

πεταμενα λεφτά!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#744394 Μιας και αναστήθηκε το θέμα.

Έχω Inim πάνελ με Bosch αν θυμάμαι καλά αισθητήρες οι οποίοι δεν πιάνουν ζώα.
Έχω βάλει και το WiFi module αλλά δεν έχω κάτσει ακόμα να βάλω static IP στο σπίτι για να κάνω arm\disarm online και κάθε φορά που αλλάζει η IP πρέπει να την αλλάζω και στο app, κάτι το οποίο ξεχνάω-βαριέμαι να κάνω. Γενικά μου λείπει ο αυτοματισμός στον Inim, online, τηλεκοντρόλ κλπ

Μιας και έβαλα το Ring για θυροτηλεφωνο σκεφτόμουν να ξηλωσω τον inim και να πάω σε Ring και για τον συναγερμό.

Έχει κανείς άποψη για τον συναγερμό της Ring?



< >
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#744636
dimik έγραψε:Τον είδα αλλά με τις τιμές του εδώ αντιπροσώπου θέλω κανένα χιλιάρικο για 4 "ματιά" και τα υπόλοιπα

https://www.mstronics.com/m/221/ajax.html?sort=pd

< >

Πωπω!! σφάζουν οι τιμές :s_omg . Πάρτο από Ελλάδα....