Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#237887 Έστω ότι χτυπάει ο συναγερμός και μου έρχεται μήνυμα και κλήση στο κινητό. Το σπίτι είναι Πειραιά και εγώ εκείνη την στιγμή βρίσκομαι Αλεξανδρούπολη. Αν πάρω το 100 τοπικά, θα προωθήσουν την ενημέρωσή μου από Αλεξανδρούπολη στην Αθήνα στην Α.Δ. ή στο τοπικό Α.Τ. ή θα πρέπει να πάρω εγώ τηλέφωνο π.χ. στο Α.Τ. της περιοχής για να γίνει κινητοποίηση;

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#237889 αν πάρεις το 100 της περιοχής όπου είσαι (π.χ Αλεξανδρούπολη) , ζήτησε τους να προωθήσουν το σήμα στην Αμεση Δράση Αττικής τηλεφωνικά.. Υπόθεση γι αυτούς λιγότερη από 20''...
Άλλη εναλλακτική , ενημερώνεις κάποιον συγγενή σου ή φίλο που είναι εδώ (Αθήνα) και ενημερώνει αυτός το 100.. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#237911 3η εναλακτική να ρυθμίσεις το σύστημα συναγερμού να καλεί και το τοπικό τμήμα του Πειραιά όπυο ανήκεις και με αυτόματο μύνημα να ενημερώνει , οπότε και ο Αξ Υπηρεσίας του οποίου καλεί το 100 και πάει περιπολικό...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#237936
giannik1977 έγραψε:3η εναλακτική να ρυθμίσεις το σύστημα συναγερμού να καλεί και το τοπικό τμήμα του Πειραιά όπυο ανήκεις και με αυτόματο μύνημα να ενημερώνει , οπότε και ο Αξ Υπηρεσίας του οποίου καλεί το 100 και πάει περιπολικό...


Γιάννη, δεν είναι πλέον τόσο εύκολο. Το δυσκόλεψαν πολύ και καλά έκαναν.
Αλίμονο αν η Άμεση Δράση έσπευδε σε κάθε false alarm.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#237940 Δυστυχώς είναι υποχρεωμένη ...Πολλές φορές φυσικά (κυρίως σε τράπεζες) έχουν υποβληθεί μηνύσεις για άσκοπη κινητοποίηση , καθώς με το που έφτανε η ΔΙ.ΑΣ γελουσαν οι υπάλληλοι κ βαζαν στοιχήματα πόσο γρήγορα θα έρθουν.Μεγάλο κόστος κ κατασπαταληση δυνάμεων το να ελεγχεις τους συναγερμούς αλλά δεν υπάρχει τρόπος να το αποφυγεις . Αν φυσικά έμπαινε ένα μηδαμινό κόστος (2€) ας πούμε κάθε φορά που ενεργοποιείται ο συναγερμός πολλοί θα το σκέφτονταν δίπλα πριν εσκεμμένα ενεργοποιήσουν το σύστημα..
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#237972 Θα μου επιτρέψεις να σου πώ ότι δεν είναι έτσι ακριβώς Γιάννη. Δεν ξέρω τι καθεστώς ισχύει για τις τράπεζες, αλλά εδώ και μερικά χρόνια έχει αλλάξει το νομικό πλαίσιο και απαγορεύεται η ελεύθερη δρομολόγηση μηνυμάτων ιδιωτών προς την Άμεση Δράση. Μπορεί υπό συνθήκες να γίνει με κόστος (400€ ετησίως νομίζω ή κάτι τέτοιο, έχει χρόνια που ασχολήθηκα και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες).
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#237973 Έτσι, γιατί ο Έλληνας στη τσέπη πονάει, πουθενά αλλού
Άβαταρ μέλους
By gianik
#237981
Pitt έγραψε:Θα μου επιτρέψεις να σου πώ ότι δεν είναι έτσι ακριβώς Γιάννη. Δεν ξέρω τι καθεστώς ισχύει για τις τράπεζες, αλλά εδώ και μερικά χρόνια έχει αλλάξει το νομικό πλαίσιο και απαγορεύεται η ελεύθερη δρομολόγηση μηνυμάτων ιδιωτών προς την Άμεση Δράση. Μπορεί υπό συνθήκες να γίνει με κόστος (400€ ετησίως νομίζω ή κάτι τέτοιο, έχει χρόνια που ασχολήθηκα και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες).


Επιμένω ότι είναι έτσι Pitt..Πίστεψε με κάθε μέρα με τέτοια ασχολούμαι...
Το βράδυ που θα έχω χρόνο θα σου στείλω π.μ...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#237999 http://www.dikaiologitika.gr/dikaiologi ... -astynomia

Απαιτούμενα δικαιολογητικά για την σύνδεση του συναγερμού με την Αστυνομία

i.Αίτηση.
ii.Έγκριση καταλληλότητας (έγκριση τύπου) του συστήματος συναγερμού, από το Υπουργείο Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων.
iii.Περιγραφή από διπλωματούχο μηχανικό για τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τον τρόπο λειτουργίας του.
iv.Βεβαίωση Ο.Τ.Ε. για την έγκριση σύνδεσης του συστήματος συναγερμού μέσω ευθείας γραμμής του. Η εν λόγω βεβαίωση δεν απαιτείται προκειμένου περί ασυρμάτων συστημάτων συναγερμού η σύνδεση των οποίων πραγματοποιείται με την εγκατάσταση του συστήματος λήψης σε κατάλληλο χώρο αυτών.
v.Σχεδιάγραμμα διπλωματούχου μηχανικού στο οποίο εμφαίνεται ο χώρος προστασίας και ο τρόπος πρόσβασης σε αυτόν.
vi.Υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του Ν. 1599/1986 (Φ.Ε.Κ. 75/Α'/1986) για τον ορισμό υπευθύνου χειριστή του συστήματος, καθώς και του αναπληρωτού του με τη διεύθυνση κατοικίας και τον αριθμό τηλεφώνου τους.


vii.Αποδεικτικό καταβολής τέλους που προβλέπεται από τη διάταξη της παραγράφου 3 του άρθρου 13 του Ν. 2622/1998, όπως αντικαταστάθηκε με τη παράγραφο 4 του άρθρου 20 του Ν. 4058/2012.
viii.Οποιοδήποτε έγγραφο με το οποίο να αποδεικνύεται η νόμιμη χρήση του χώρου στον οποίο πρόκειται να εγκατασταθεί το σύστημα συναγερμού.
ix.Σε περίπτωση άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητας, βεβαίωση έναρξης αυτής

από την οικεία Δ.Ο.Υ..

Ένσημα - Παράβολα.

ΕΛ.ΑΣ. € 3,00, Μ.Τ.Σ. € 3,00 και παράβολο Δημοσίου € 40,00. Εφόσον εγκριθεί η αίτηση, καταβάλλεται υπέρ του Δημοσίου ετήσιο τέλος € 400,00 για κάθε σύνδεση, το οποίο προσαυξάνεται κατά ποσοστό 15% (παράγραφος 3 του άρθρου 13 του Ν. 2622/1998, όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 4 του άρθρου 20 του Ν. 4058/2012).

Προθεσμία διεκπεραίωσης.

Εντός πενήντα (50) ημερών.

Διάρκεια ισχύος της διοικητικής πράξεως.

Ένα (1) έτος.

Παρατηρήσεις.

Για τη συνέχιση σύνδεσης συστημάτων συναγερμού με Αστυνομικές Υπηρεσίες υποβάλλονται από τον ενδιαφερόμενο σε αυτές, εντός του προτελευταίου από τη λήξη της σύνδεσης μήνα, τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

i.Αίτηση.
ii.Φωτοαντίγραφο της Απόφασης με την οποία εγκρίθηκε η υφιστάμενη σύνδεση ή η συνέχιση αυτής.
iii.Υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του Ν. 1599/1986 (Φ.Ε.Κ. 75/Α'/1986) ότι δεν έχουν μεταβληθεί οι προϋποθέσεις βάσει των οποίων χορηγήθηκε η έγκριση σύνδεσης.

Παράβολα ΕΛ.ΑΣ. € 3,00, Μ.Τ.Σ. € 3,00 και παράβολο Δημοσίου € 40,00. Εφόσον εγκριθεί η αίτηση, καταβάλλεται υπέρ του Δημοσίου ετήσιο τέλος € 400,00 για κάθε σύνδεση, το οποίο προσαυξάνεται κατά ποσοστό 15% (παράγραφος 3 του άρθρου 13 του Ν. 2622/1998, όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 4 του άρθρου 20 του Ν. 4058/2012).




__
Sent through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By thednick
#238005 Παντως όταν το είχα ψάξει είχα βρει ότι η αστυνομία αναφέρει συγκεκριμένη διαδικασία για την σύνδεση του συναγερμού με το 100

http://www.astynomia.gr/index.php?optio ... =131&lang=

η οποία προβλέπτει και την καταβολή παραβόλων (400+Ε) (το οποίο ειναι λογικό, δεδομένου ότι αναμένεις να έχεις false positives, και δεν ειναι δουλειά της αστυνομίας να ασχολείται με αυτα).

Edit: Με προλαβαν!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#238010 Καλά όλα αυτά κ ωραία...
Αν ο pitt πάρει τηλ την Άμεση Δράση Αττικής κ πει ότι έχει ενεργοποιηθεί ο συναγερμός στο εξοχικό του στο Λαγονήσι , θα πάει περιπολικό η ΔΙ.ΑΣ να ελέγξουν...Δεν θα ρωτήσει ο τηλεφωνητής αν έχει καταβαλει ο pitt παραβολα...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#238015 Εγώ μίλησα σαφώς για δρομολόγηση μηνυμάτων προς την αστυνομία. Αν πάρω ο ίδιος τηλέφωνο φυσικά θα επέμβουν.

__
Sent through Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By gianik
#238017 Τότε για ποιο λόγο κάποιος να πληρώσει τόσα λεφτά όταν μπορεί να το κάνει τσαμπα;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#238018 Για να μην υπάρξει καθυστέρηση ίσως; Ή στην περίπτωση που σβήσει το κινητό για τον χ,ψ λόγο;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#238021 Με το που ενεργοποιείται ο συναγερμός ενημερώνεται ο ιδιοκτήτης κ η security. Ο υπάλληλος της τηλεφωνεί στο 100 κ πάει το περιπολικό. Ή ίδια ακριβώς διαδικασία θα γίνει αν πάρει ο ιδιοκτήτης το 100. Μπορεί κ να πάρει κ πιο γρήγορα καθώς οι security έχουν πολλούς συναγερμούς ταυτόχρονα..