Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#238041 Ρε παιδιά λογικά είναι αυτά. Η αστυνομία σαφώς δεν έχει κέντρο λήψης σημάτων. Άλλο να πάρεις την αστυνομία και να πεις ότι στο σπίτι μου βαράει ο συναγερμός και άλλο με το που βαράει να ειδοποιείται η αστυνομία και να τρέχουν από μόνοι τους.
Και άλλο όπως λέει ο Γιάννης να παίρνει η εταιρεια security στην αστυνομία η οποία έχει ήδη ειδοποιήσει τον ιδιοκτήτη και το έχει ψάξει περι 'false' κλπ και μετά να επεμβαίνει η αστυνομία με αποστολή περιπολικών κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#238047
junior gt έγραψε:... να παίρνει η εταιρεια security στην αστυνομία η οποία έχει ήδη ειδοποιήσει τον ιδιοκτήτη και το έχει ψάξει περι 'false' κλπ και μετά να επεμβαίνει η αστυνομία με αποστολή περιπολικών κλπ.


Πως ακριβως το έχει "ψάξει" η εταιρεία security περί 'false' πριν παρουν την αστυνομια; πχ παμε παραδειγμα για το εξοχικό μου. Χτυπάει συναγερμός -> με καλούν -> δεν έχω ιδέα.
Αν δεν στείλουν ανθρωπο τους εκεί να ελέγξει, πως ξέρουν αν είναι 'false' η όχι;
Αν στείλουν ανθρωπο τους...ίσως πάει γρηγορότερα απο την αστυνομία (αν είναι 'false' όλα οκ, αν δεν είναι...δεν μπορεί να κανει τιποτα ιδιαίτερο μιας και δεν νομιμοποιείται καν), ίσως όμως κι όχι (αν είναι 'false' πήγε η αστυνομια τζάμπα, αν δεν είναι...έχουν όλα τα μέσα, την εκπαιδευση και τη νομιμοποίηση να δράσουν άμεσα).
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#238060 Κατ'αρχήν σε παίρνουν τηλέφωνο. Αν είσαι σπίτι σε ρωτάνε αν όλα είναι καλα και αν έκανες εσύ καμμιά |λογοκρισία|. Πχ άνοιξες κανα παράθυρο. Δεύτερον ακόμα και αν δεν είσαι σπίτι σου λένε ποια ζώνη βάρεσε. Αν αυτή είναι κάποιο εξωτερικό ραντάρ πχ σε μπαλκόνι χωρίς να έχει βαρέσει κάποια μαγνητική ή εσωτερικό ραντάρ είναι πολύ μεγάλη πιθανότητα να είναι false.
Αυτό είναι το ψάξιμο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#238102 Επίσης, κάθε φορά που η εταιρία φυλαξης σου τηλεφωνει ακόμα και αν αναφέρεις ότι όλα είναι οκ, αναφέρεις και ένα κωδικό (διαφορετικό από αυτό που οπλιζει το σύστημα) για επαλήθευση...

...>.
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#238138 Μάλλον δεν λαβατε καθολου υπόψη το παράδειγμα που είπα με το εξοχικό στις απαντήσεις για την κληση της εταιρειας για ψαξιμο -> δεν είμαι καθόλου στο χώρο, απεχω μια ωρα απο αυτον ως βαση..τι τηλέφωνο θα μου κανουν; στο κινητό; και να απαντήσω τι, μυρίζοντας τα νύχια μου έστω;
Η μήπως αν μπει κλέφτης -> βαρεσει συναγερμός -> καλέσουν στο σπίτι (αν υπάρχει η δυνατότητα αυτή, εχοντας το σπίτι σταθερό τηλ κι όχι απλα ενα gsm dedicated για τον συναγερμό) -> ο κλέφτης θα το σηκώσει; (LOL :D )-> αν δεν απαντήσει; οκ, false alarm?
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#238148 Καταρχην άμα πάρουν στο σταθερό και δεν απαντήσεις σε παίρνουνε στο κινητό.
Τους λες τον κωδικό και ότι λείπεις από το σπίτι και σου λένε ποια ζώνη χτύπησε. Ξαναλέω άν χτύπησε ένα εξωτερικό ραντάρ και τίποτε άλλο τότε είτε είναι false το πιθσνότερο, είτε έκανε τη δουλιά του ο συναγερμός και ο τύπος την έκανε και κανένας δε θα τον προλάβει.
Αν σου πει βάρεσε μαγνητική και εσωτερικό ραντάρ αποκλείεται να είναι false και τα δυο οπότε τους λες να πάνε επειγόντως (αν περιλσμβανεται στο συμβόλαιό σου) και ταυτόχρονα να ειδοποιήσουν την αστυνομία.
Άβαταρ μέλους
By Alxnks
#238173 Δεν μου τα είχαν περιγραψει έτσι απο την τοπική εταιρεια όταν είχα παει να μιλήσω μαζί τους. Κι εγώ φυσικά θα τους έλεγα να πάνε οτιδηποτε και να έδινε συναγερμό, τι παει να πει εξωτερικο-> πιθανότερο να είναι false ? "Πηγαινετε αμεσα να δειτε τι είναι και περιμένω ενημέρωση" θα ηταν η απάντηση μου.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#238181 Καλά στα λόγια όλα ωραία είναι , τι γίνεται στην πράξη είναι το θέμα....
Παράδειγμα;
Είσαι εσύ διακοπές κ χτυπάει ο συναγερμός στο σπίτι σου στην Αθήνα , 3 τα ξημερώματα...Πάω εγώ ο αστυνομικός να ελεγξω , η κεντρικη πόρτα της πολυκατοικίας είναι κλειδωμένη, χτυπάω το κουδούνι σου , ουδείς απαντάει , φεύγω...Πάνω μπορεί να γίνεται της μουρλης όμως....
Θέλω να πω ότι και με την σεκιουριτυ , δεν κερδιζεις κάτι , αν γίνει η στραβη δεν σε σώζει τπτ..
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#238192
giannik1977 έγραψε:Καλά στα λόγια όλα ωραία είναι , τι γίνεται στην πράξη είναι το θέμα....
Παράδειγμα;
Είσαι εσύ διακοπές κ χτυπάει ο συναγερμός στο σπίτι σου στην Αθήνα , 3 τα ξημερώματα...Πάω εγώ ο αστυνομικός να ελεγξω , η κεντρικη πόρτα της πολυκατοικίας είναι κλειδωμένη, χτυπάω το κουδούνι σου , ουδείς απαντάει , φεύγω...Πάνω μπορεί να γίνεται της μουρλης όμως....
Θέλω να πω ότι και με την σεκιουριτυ , δεν κερδιζεις κάτι , αν γίνει η στραβη δεν σε σώζει τπτ..



Aπό κάπου μπήκαν, δε θα περιμένεις εκεί την εταιρεία; Πριν λίγα χρόνια που μπήκαν στο πατρικό μου, από τη βεράντα ανέβηκαν, με πήραν τηλ να πάω με τα κλειδιά να ανοίξω στους αστυνομικούς. Όταν έφτασα μετά από 20 λεπτά, ήταν 3 μηχανές ΔΙΑΣ, 6 άτομα. Οι 2 περίμενα στη πίσω βεράντα, οι 2 στη μπροστά και λίγο πιο δίπλα στη κάτω πόρτα οι άλλοι 2. Τους άνοιξα, ανέβηκαν αλλά -δυστυχώς- την είχε κάνει από το σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#238197 Ποια εταιρεία να περιμένω Γιάννη; Όταν η σεκιουριτυ ενημερώνει την αστυνομία , αναφέρει εάν θα μεταβεί στο σημείο υπεύθυνος για εσωτερικό έλεγχο(συνηθισμένο κυρίως σε τράπεζες ή μεγάλες εταιρείες). Σε σπίτι αν δεν πάει ο ιδιοκτήτης ποιον να περιμένω;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#238198 Επίσης δεν είναι σίγουρο ότι έχουν μπει από καπου...Ο συναγερμός χτυπάει για πολλούς λόγους...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#238200 Εννοειτε δεν μιλάω για την περίπτωση που διαπιστωνεις διάρρηξη...Εκεί περιμένεις να έρθει κάποιος για να ελεγξεις...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#238204 Γιάννη με τη Σεκιούριτι κερδίζεις πρώτον το κέντρο σημάτων που δεν έχει η αστυνομία, δεύτερον την πιο άμεση επέμβαση της αστυνομίας αφού έχει προηγηθεί όλη η διαδικασία που περιέγραψα πριν και ειδοποιούνται από τη security, τρίτον το ότι σε ένα πεντάλεπτο το πολύ είναι έξω απότο σπίτι σου και μιλάνε μαζί σου στο κινητό. Και μπορεί να μην έχουν δικαίωμα θεωρητικά να καταδιώξουν και να συλλάβουν αλλά πρακτικά δεν είναι ακριβώς έτσι..Και έλσ και στη ιέση υου κλέφτη νσ είναι κάποιος απόξω και να τον παρακολουθεπι ακόμα και αν θεωρητικά δεν έχει δικαίωμα να τον συλλάβει.
Επίσης τους ειδοποιείς με συγκεκριμένο κωδικό όταν απενεργοποιείς το συναγερμό σου υπό απειλή, τους ειδοποιείς με τηλεκοντρόλ πανικού, ακόμα και συνοδεία στο σπίτι τη νύχτα μπορεί να σε πάνε.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#248869 Χτες το βραδάκι κατά τις εννιάμιση διέρρηξαν το σπίτι ενός γείτονα. :(
Το πρωι είχε φύγει για Λονδίνο. Τον ειδοποίησε ο συναγερμός πήρε αστυνομία, γείτονες κλπ αλλά είχανε γίνει καπνός.