Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#113427 Για το θέμα της τροφοδοσίας, υπάρχει δυνατότητα παροχής μέσω ηλιακού panel, προφανώς μόνο για εξωτερικού χώρου, αλλά είναι εξαιρετικά ασταθής και προφανώς εξαρτάται από χίλιους δύο παράγοντες. Χώρια που αν έρθει μια βδομάδα συνεχόμενη με συνεφιά, τότε απλά δεν έχεις καν σύστημα. Ότι ηλιακο-τροφοδοτούμενο έχω βάλει εγώ, το έχω βγάλει μετά από μερικές βδομάδες, αφού ποτέ δεν δούλεψαν όπως έπρεπε (πλην κάποιων φωτιστικών σε εισόδους και garage, που δεν είναι όμως και τόσο θέμα ασφαλείας). Θα πρότεινα σφόδρα μόνιμη τροφοδοσία και μάλιστα "προστατευμένη" (όχι δηλαδή ένα απλό καλώδιο που να φαίνεται).

Για να αντιληφθεί κίνηση, το motion detection πρέπει να είναι ενεργό. Όταν ενεργοποιηθεί (βάσει των παραμέτρων που έχεις ορίσει), τότε κάνει ότι έχεις πει στο αντίστοιχο παράθυρο της εφαρμογής, π.χ. να βγάλει photo/video, να στείλει SMS ή/και mail, να σου χτυπήσει τηλέφωνο επιτόπου, να ενημερώσει κάποιο κέντρο σημάτων κλπ. Σχεδόν όλες οι κάμερες έχουν πολλαπλές επιλογές, δεν είναι ανάγκη να επιλέξεις διαφορετικά μοντέλα. Απλώς επιβεβαιώνεις ότι η κάμερα προσφέρει τις επιλογές που προτιμάς.

Αν είναι σε δυσπρόσιτο σημείο αλλά εκτεθειμένη, τότε έχεις δύο επιλογές: είτε κανονική εξωτερικού με κέλυφος, είτε εσωτερικού και φτιάχνεις εσύ κάποιου είδους προστασία. Η πρώτη επιλογή είναι εύκολη και έτοιμη, στη δεύτερη μπορείς να προβλέψεις και πιο ακραία πράγματα, όπως π.χ. να την χτυπήσουν με αεροβόλο, οπότε τη βάζεις σε κουβούκλιο με plexiglass μπροστά από το φακό :ninja:

Για το αν θα αναβοσβήνουν τα διάφορα leds που έχει, είναι συνήθως επιλογή σου, από το menu ρυθμίσεων της κάμερας. Πάντως κάποιο led για την τροφοδοσία πρέπει να είναι πάντα ανοιχτό.

Τέλος, οι καλές iR, όχι δηλαδή αυτές με 3-4 ledάκια, βλέπουν το ίδιο και καλύτερα στο σκοτάδι από ότι στο φως (γιατί τη μέρα μπορεί να έχεις αντανακλάσεις από τζάμια, τυφλώματα από λαμαρίνες αυτοκινήτων κλπ).
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#227355 Υπάρχει καμιά πρόταση για φτηνό/ "βασικό" συναγερμό; Οικονομικό και να μπορείς να τον τοποθετήσεις μόνος σου.

Είναι για αποθήκη οπότε το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να έχει μια εξωτερική σειρήνα, μια μαγνητική επαφή για την πόρτα, έναν αισθητήρα κίνησης και αν μπορεί να συνδεθεί με τηλεφωνική γραμμή για ενημέρωση.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#227407 Προσθέτω ορισμένα πραγματάκια τελείως πρακτικά, μιας και ασχολήθηκα λίγο τελευταία.

1. Τροφοδοσία με ρεύμα οπωσδήποτε. Η κάμερα παρακολουθεί 24/7 και όταν δει κίνηση ή ακούσει ήχο καταγράφει και σου στέλνει mail (βλ. και πιο κάτω για gsm). Για μεγάλες αποστάσεις χρειάζεσαι οπωσδήποτε καλό φακό, άρα θα πας σε εξωτερικού χώρου και τα χρήματα θα φτάσουν στα €200 περίπου.

2. Για να καταγράψουν χρειάζεται να έχουν μία κάρτα sd πάνω τους (ή αλλιώς καταγραφικό που δεν συμφέρει λόγω τιμής). Κρατάνε όσο τους πεις εσύ (π.χ. 5s πριν και 10s μετά τον συναγερμό) και μπορούν να στείλουν το βίντεο σε κάποια υπηρεσία (εγώ π.χ. το έχω να τα ανεβάζει στο Dropbox). Αν θες να γράφει όλη την ημέρα, τότε θα βάλεις καταγραφικό αναγκαστικά. Η κάρτα sd αρκεί να είναι 4GB, της πλάκας δηλαδή, ίσα-ίσα να χωρέσει το βίντεο της καταγραφής, αν δηλαδή το ανεβάζεις αυτόματα στο διαδίκτυο.

3. Θα βάλεις την κάμερα με κουτάκι anti-vandal και καθάρισες από αυτό το πρόβλημα. Για να το σπάσουν θα πρέπει να φτάσουν κοντά και θα τους έχεις καταγράψει ήδη.

4. Υπάρχουν κάμερες που έχουν επάνω τους και κάρτα gsm, οπότε στέλνει αυτόματα sms ή σε παίρνει τηλέφωνο. Πιο φτηνό βέβαια να πάρεις μία απλή IP εξωτερικού χώρου, ασύρματη ή ενσύρματη, και να τελειώνεις με το θέμα. Απλά θα έχεις συνέχεια ανοιχτό το κινητό για να ακούς τα mails που έρχονται. Εγώ τα στέλνω σε 4 λογαριασμούς, οπότε όλο και κάποιος θα τα ακούσει.

5. Θα ρυθμίσεις εσύ ποιες ώρες θες να καταγράφει, να χτυπάει, και πότε θα ανάβουν και πότε θα σβήνουν τα LED του φωτισμού. Π.χ. σε αυτές που έχω βάλει εγώ που είναι κινέζικες της πλάκας (είναι εσωτερικού χώρου) έχω ρυθμίσει να χτυπάει το βράδυ, μετά τις 00:00 που πέφτουμε για ύπνο ή που δεν κινούμαστε στους χώρους επιτήρησης, έλεγχος ήχου και εικόνας (ο ήχος θέλει προσοχή γιατί εμένα χτυπούσε με αυτοκίνητα που περνούσαν απέξω, ακόμη και στο medium), ενώ τα leds τα έχω απενεργοποιήσει όλα, ώστε ο επίδοξος κλέφτη να μην δει την κάμερα αμέσως, άρα να προλάβει αυτή να μου στείλει σήμα. Ορίζεις, επίσης, χώρο ενεργοποίησης συναγερμού, π.χ. όταν κάτι περνάει την σκάλα για το μπαλκόνι και όχι αν περνάει στον κήπο ακριβώς από κάτω.

6. Αν θες παραπάνω από μία, όπως ανέφερε και ο Ace, πάρε ίδια μάρκα, ώστε να έχεις ίδιο app και να τελειώνεις. Μέχρι 4 μπορείς να τις βλέπεις άριστα και στην οθόνη του υπολογιστή.

axel12p έγραψε:Υπάρχει καμιά πρόταση για φτηνό/ "βασικό" συναγερμό; Οικονομικό και να μπορείς να τον τοποθετήσεις μόνος σου.

Είναι για αποθήκη οπότε το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να έχει μια εξωτερική σειρήνα, μια μαγνητική επαφή για την πόρτα, έναν αισθητήρα κίνησης και αν μπορεί να συνδεθεί με τηλεφωνική γραμμή για ενημέρωση.


Υπάρχουν εξαιρετικές λύσεις κινέζικες με κόστος περίπου €100. Η πιο καλή εταιρεία είναι η Chuang που κατασκευάζει και δίνει και σε άλλες, οπότε μπορεί να βρεις απομίμηση πολύ εύκολα. Είναι, όμως, και λίγο πιο ακριβή (π.χ. το Πλαίσιο έχει πλήρη συναγερμό με €550 - δεν το συζητάω καν). Αυτό που θα έκανα εγώ είναι εξαιρετικά απλό. Από ebay αγοράζεις συναγερμό κινέζικο, ασύρματο, που είναι DIY και τελειώνεις. Υπάρχουν με σκέτο gsm ή pstn/gsm, οπότε έχει δικλείδα ασφαλείας σε περίπτωση στραβής. Θα σου δώσω εντελώς τυχαία ορισμένα κομμάτια που ως κόστος είναι εξαιρετικά χαμηλά.

Wireless Wired GSM+PSTN Home Burglar Alarm System Android IOS APP Controlled
APP Control TFT Wireless GSM SMS Autodial Home House Security Alarm System
Wireless Autodial Home Office Burglar Intruder Pir Motion Sensor Alarm System
Wireless GSM Autodial Home Burglar Intruder Fire Alarm - Solar Alarm Siren Boxes
LCD WIRELESS GSM AUTODIAL SMS HOME HOUSE OFFICE SECURITY BURGLAR INTRUDER ALARM
Βασικά, αν θες μόνον μία επαφή και ένα ραντάρ χρειάζεσαι το παρακάτω +€30 για την σειρήνα την εξωτερική.
KERUI 8218G Wireless Sensor Keypad Alarm System Intruder Burglar Security NEW
IOS Android APP Control Wireless GSM&PSTN Home House Alarm System Security

Όλα αυτά δουλεύουν ικανοποιητικότατα και θα σε καλύψουν με μόνο πρόβλημα ότι πρέπει κάθε 6-12 μήνες να αλλάζεις μπαταρίες στους αισθητήρες (μηδαμινό κόστος). Δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο από αυτά για την εφαρμογή που θες.

Ο φίλος που τα έχει δοκιμάσει για κάποια χρόνια στο εξοχικό του (δουλεύει και στον τομέα - δεν είναι εγκαταστάτης κτλ, είναι τεχνικός Δντης σε εταιρεία που βάζει σοβαρά συστήματα: όπως σε στρατό, ΔΥ κτλ - οπότε ξέρει αν δουλεύει κάτι ή όχι) δεν είχε κανένα πρόβλημα εκτός ενός αισθητήρα που χτυπάει στην αποθήκη από τα ποντίκια, οπότε ίσως να χρειάζεσαι κι εσύ pet immune αισθητήρες, άρα να πας λίγο πιο πάνω σε τιμή.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#227614
axel12p έγραψε:Υπάρχει καμιά πρόταση για φτηνό/ "βασικό" συναγερμό; Οικονομικό και να μπορείς να τον τοποθετήσεις μόνος σου.

Είναι για αποθήκη οπότε το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να έχει μια εξωτερική σειρήνα, μια μαγνητική επαφή για την πόρτα, έναν αισθητήρα κίνησης και αν μπορεί να συνδεθεί με τηλεφωνική γραμμή για ενημέρωση.

Ψαξε για Olympia electronics. Ελληνική εταιρία με πολύ καλό support. Η εγκατάσταση γίνεται εύκολα, το ίδιο και η παραμετροποιηση

...>.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#227650
axel12p έγραψε:Υπάρχει καμιά πρόταση για φτηνό/ "βασικό" συναγερμό; Οικονομικό και να μπορείς να τον τοποθετήσεις μόνος σου.

Είναι για αποθήκη οπότε το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να έχει μια εξωτερική σειρήνα, μια μαγνητική επαφή για την πόρτα, έναν αισθητήρα κίνησης και αν μπορεί να συνδεθεί με τηλεφωνική γραμμή για ενημέρωση.


Μου περιγράφεις ακριβώς και το πακέτο της Somfy, ασύρματο μεν, λίγο πιο ακριβό λογικά από αυτό που θα περιμένεις.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#228277
glf έγραψε:Απο καρτες gsm για διαφορες τετοιες χρησεις τι προτεινετε;


Αν θες μόνον τηλέφωνο θα δεις ποια εταιρεία στην περιοχή σου έχει καλύτερο σήμα και θα αγοράσεις μία για καρτοκινητό. Θα βάζεις €5 τον χρόνο και αυτό ήταν όλο. Αν και όταν χρειαστεί να τηλεφωνήσει τα 4-5-6 τηλέφωνα που χρειάζεται να κάνει θα βγουν από τα €5. Θα βάλεις ένα ηχογραφημένο μήνυμα για να σε καλεί (ή ακόμη και την ΕΛ.ΑΣ.) όταν χρειαστεί και είσαι έτοιμος.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#228548
pipinos1976 έγραψε:
glf έγραψε:Απο καρτες gsm για διαφορες τετοιες χρησεις τι προτεινετε;


Αν θες μόνον τηλέφωνο θα δεις ποια εταιρεία στην περιοχή σου έχει καλύτερο σήμα και θα αγοράσεις μία για καρτοκινητό. Θα βάζεις €5 τον χρόνο και αυτό ήταν όλο. Αν και όταν χρειαστεί να τηλεφωνήσει τα 4-5-6 τηλέφωνα που χρειάζεται να κάνει θα βγουν από τα €5. Θα βάλεις ένα ηχογραφημένο μήνυμα για να σε καλεί (ή ακόμη και την ΕΛ.ΑΣ.) όταν χρειαστεί και είσαι έτοιμος.

Ευχαριστώ.

Ένας καλός συναγερμός κάνει κλήση και σε άλλες περιπτώσεις : όταν η μπαταρία τελειώνει, όταν υπάρχει διακοπή ρεύματος, κατά τον οπλισμο και απενεργοποιηση του κτλ. Τα 5€ δεν φτάνουν... (το δικό μου σύστημα πχ κάνει σε 2 μήνες περίπου 500 κλήσεις)

...>.
Άβαταρ μέλους
By glf
#228585 Βλέπω οτι τα καρτοκινητα θελουν 3 ή 5€ ΤΟ ΜΗΝΑ εστω και για sms. Που εχουν για ενα χρονο;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#228658
pipinos1976 έγραψε:
glf έγραψε:Απο καρτες gsm για διαφορες τετοιες χρησεις τι προτεινετε;


Αν θες μόνον τηλέφωνο θα δεις ποια εταιρεία στην περιοχή σου έχει καλύτερο σήμα και θα αγοράσεις μία για καρτοκινητό. Θα βάζεις €5 τον χρόνο και αυτό ήταν όλο. Αν και όταν χρειαστεί να τηλεφωνήσει τα 4-5-6 τηλέφωνα που χρειάζεται να κάνει θα βγουν από τα €5. Θα βάλεις ένα ηχογραφημένο μήνυμα για να σε καλεί (ή ακόμη και την ΕΛ.ΑΣ.) όταν χρειαστεί και είσαι έτοιμος.

Ευχαριστώ.

Κάντο κάθε 3μηνο το 5€.Η κοσμοτε και η βοντα στους 3 μηνες σου παίρνουν ότι € εχεις ως υπόλοιπο αν δεν κάνεις ανανέωση.Το εχει ανακοινώσει και η wind αλλά δεν το έχει κάνει πράξη ακόμα.Ψαξου για καρτοσυμβόλαιο μηδενικού πάγιου.
Άβαταρ μέλους
By glf
#228664 Εγω σε ολους ειδα οτι καθε μηνα μηδενιζει το κοντερ απο sms που εχεις πάρει.
Εχω 3 καρτοκινητα voda και μετα το μηνα καθομαι τα βγαζω και τα βαζω σε κινητο για να ξαναγεμισω sms .
Δλδ ποντιακο ανεκδοτο
Άβαταρ μέλους
By bill33
#228669
glf έγραψε:Εγω σε ολους ειδα οτι καθε μηνα μηδενιζει το κοντερ απο sms που εχεις πάρει.
Εχω 3 καρτοκινητα voda και μετα το μηνα καθομαι τα βγαζω και τα βαζω σε κινητο για να ξαναγεμισω sms .
Δλδ ποντιακο ανεκδοτο

Η αγορά πακέτου λήγει στον μήνα.Δεν χρειάζεται να αγοράσεις πακέτο όμως για ενα δυο sms που θα στέλνει.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#228735
saxon_747 έγραψε:Ένας καλός συναγερμός κάνει κλήση και σε άλλες περιπτώσεις : όταν η μπαταρία τελειώνει, όταν υπάρχει διακοπή ρεύματος, κατά τον οπλισμο και απενεργοποιηση του κτλ. Τα 5€ δεν φτάνουν... (το δικό μου σύστημα πχ κάνει σε 2 μήνες περίπου 500 κλήσεις)


Γιατί να τα κάνεις όλα αυτά; Στην πεσμένη μπαταρία το καταλαβαίνω, αλλά κάθε πότε θα γίνεται αυτό; Άντε και στην διακοπή ρεύματος (στον Πειραιά που μένω 1-2 το χρόνο περίπου). Αλλά γιατί κάθε φορά που ενεργοποιείται ή απενεργοποιείται να στέλνει μηνύματα; Ποιος ο λόγος; Μιλάς για 250 κλήσεις τον μήνα ή 8 κλήσεις τη ημέρα. Είναι απίστευτος αριθμός. Ή είσαι μανιώδης με την ασφάλεια ή κάπου οι ρυθμίσεις δεν είναι εντάξει. Σκοπός είναι να κάνεις την δουλειά σου χωρίς ενοχλήσεις. Αν είναι να ασχολείται κάποιος συνεχώς με τα SMS του συναγερμού καταστράφηκε. Εδώ συστήματα €2500 και δεν ενοχλούν καθόλου, ενώ καλύπτουν κάθε δυνατή και αδύνατη περίπτωση εισβολής (καθαρό σύστημα, δηλαδή χωρίς καλωδίωση, για ένα διαμέρισμα). Τί άλλο μπορεί να χρειάζεται πια;

Για τις κάρτες δεν ήξερα ότι πήγε 3 μήνες. Έχω ένα κινητό με κάρτα, αλλά μπαίνει χρήμα από την πιστωτική, οπότε δεν γεμίζω ποτέ. Τότε, λοιπόν, χρειάζονται €5 κάθε 3 μήνες.

Ευχαριστώ.