Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#642079
JBT έγραψε:Πόσο βγήκε τελικά το μηχάνημα; Με όλα του τα παρελκόμενα τελική τιμή

Πόση ώρα βγάζουν οι μπαταρίες και πόση ώρα θέλουν για φόρτιση;

Τι μας έκανες τώρα ρε πετραν

Το πήρα στα 649€ με μπαταρία 4S Lipo 14,8V 4000mA στα 50€ έξτρα, δλδ 700€ όλα μαζί. Έχει όλα όσα χρειάζονται, είναι ready to run. Φορτιστή είχα έναν κ πήρα κ έναν ακόμη, αλλά είναι φθηνοί. Αυτούς έχω:

https://www.amazon.de/Carson-500606053- ... B00IFDYEIS
https://www.amazon.de/gp/product/B07YWW ... UTF8&psc=1

Φόρτιση καλό είναι να κάνω με όχι πάνω από τα Α της μπαταρίας ανά ώρα, δλδ όχι πάνω από 4Αh. Επείδή έχουν Balance οι φορτιστές για Lipo μπαταρίες, ρυθμίζουν αναλόγως την ένταση φόρτισης, δλδ max είναι τα 4 Αh αλλά συνήθως θέλει 1,5 ώρες.

Με την μπαταρία έκανα λάθος. Η παραγγελία έγινε online και ένα μαγαζί μου πρότεινε αυτή την μπαταρία. Το αμάξι αφού το πήρα είδα ότι έχει σύνδεση σε σειρά για 2 μπαταρίες, δλδ δουλεύει στα 4S και στα 6 S (1S είναι 3,7V) αλλά θέλει 2 μπαταρίες των 2S ή των 3S έκαστη. Τώρα πρέπει να βρω ένα βύσμα που κλείνει το ηλεκτρικό κύκλωμα με μία 4S ή 6S μπαταρία, δλδ παρακάμπτει την 2η μπαταρία.

Από Δευτέρα ανοίγουν τα καταστήματα πάλι οπότε είτε θα αλλάξω την μπαταρία είτε θα την κρατήσω και θα τη χρησιμοποιήσω στο starter box που έχω για τα nitro, το ένα εκ των οποίων το ανέβασα από το υπόγειο κ θέλω να το βάλω κάποια στιγμή μπροστά. Άνοιξα τον κινητήρα γιατί είχε κολλήσει το πιστόνι από τα χρόνια παρά το λάδι που είχα βάλει τότε.

Κάπως χαλάρωσα με το σπίτι, περάστηκαν κουρτίνες, έπιπλα μπάνιου, φωτιστικά. Οπότε έχω κ λίγο χρόνο για εμένα κ απασχολώ τον μικρό με καμιά βούρτσα να καθαρίζει τα λάστιχα από τις λάσπες που έχουν τα παλιά rc ! :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#642104 Αν θέλει μέχρι 3S χ2 σιγουρέψου ότι υποστηρίζεται η σύνδεση 4S x1 γιατί μπορεί να μην το υποστηρίζει. Διότι αν και συνολικά είναι λιγότερο η κάθε υποδοχή (και το κύκλωμά της) μπορεί να μην σηκώνει πάνω από 3S. Και βέβαια ίσως να τίθεται και θέμα ζυγίσματος, αν είναι για 2 και βάλεις μία...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#642110 Ναι, μπορεί να είναι κ έτσι όπως τα λες. Προς το παρόν περιμένω να τους τηλεφωνήσω τη Δευτέρα ή να περάσω να την αλλάξω (είναι σχετικά κοντά). Μάλλον θα την αλλάξω με 2 μπατ. των 3S.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#647620 Πήρα στον μικρό ένα τηλεκατευθηνόμενο της revell που λειτουργεί με Li-ion 7,4V 500mah 2S. Μπορώ να αγοράσω για αυτό μπαταρίες Li-Po με ίδια τάση χωρίς πρόβλημα, σωστά?
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#647853
PeterPan έγραψε:Πήρα στον μικρό ένα τηλεκατευθηνόμενο της revell που λειτουργεί με Li-ion 7,4V 500mah 2S. Μπορώ να αγοράσω για αυτό μπαταρίες Li-Po με ίδια τάση χωρίς πρόβλημα, σωστά?
Άκυρο το project.
Ήρθε το Σάββατο το παρακάτω αυτοκινητάκι Εικόνα

Δοκιμάστηκε την Κυριακή κ η μπαταρία κλάταρε σε 10 λεπτά. Από κύλιση αρκετά καλό. Τετρακίνητο με διαφορικό μπροστά-πίσω. Όταν το ξαναφόρτισα χθες το απόγευμα άκουσα έναν ήχο από το πίσω διαφορικό. Το άνοιξα ως ένα βαθμό αλλά ξενέρωσα στην ιδέα κιόλας. Ξαναπακετάρισμα κ πίσω στο βενζινάδικο χθες το βράδυ. Η ετικέτα έγραφε πως θα πήγαινε Σλοβενία. σήμερα το μεσημέρι πήρα πίσω τα λεφτά μου. Πολύ καλή εξυπηρέτηση το Amazon.


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#647854
sknipper έγραψε:Αν θέλει μέχρι 3S χ2 σιγουρέψου ότι υποστηρίζεται η σύνδεση 4S x1 γιατί μπορεί να μην το υποστηρίζει. Διότι αν και συνολικά είναι λιγότερο η κάθε υποδοχή (και το κύκλωμά της) μπορεί να μην σηκώνει πάνω από 3S. Και βέβαια ίσως να τίθεται και θέμα ζυγίσματος, αν είναι για 2 και βάλεις μία...
Επειδή είναι σε σειρά οι μπαταρίες μια χαρά. Ρώτησα κ το κατάστημα τώρα που άνοιξαν. Βρήκα κ το μαγικό ανταπτοράκι που κλείνει το κύκλωμα.

Όλα μια χαρά πλέον.

Για τον μικρό προσανατολίζομαι να πάρω κάτι από Hpi ή Arrma. Έχουν ρυθμιστή γκαζιού στην τηλεκατεύθυνση οπότε από εκεί θα του μειώσω τη δύναμη.
Μάλλον σε monster Truck ή desert truck σκέφτομαι με πιο πιθανό το πρώτο.


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#648140 Τελικά κατέληξα στο παρακάτω για τον μικρό

Εικόνα

Μεγάλη εταιρία κ η traxxas, από τις καλύτερες κ με πολύ καλό Service.
Traxxas Rustler brushless 4x4 VXL. Μπορεί να δουλέψει και με Nimh και με Lipo μπαταρίες. Στα 8,4V Nimh πιάνει 30 μίλια/ώρα, έχει όμως πρόγραμμα Training για παιδιά που τα μειώνει στα μισά. Εγώ θα δοκιμάσω Nimh 7,2V που αναφέρει ότι παίρνει κ θα είμαι ακόμη πιο κάτω.

Έβλεπα ένα βίντεο από το παιδί ενός άλλου στο μαγαζί που οδηγούσε στα 5 του ολόκληρο brushless monster truck


< >
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#670083 Έχοντας ασχοληθεί αρκετά με τηλεκατευθυνόμενο μοντελισμό (κυρίως σε θερμικά αυτοκίνητα 1/8 & 1/10) την διετία 2009-2010 (ξέρω, ήμουνα νιός και γέρασα :lol: ) θυμάμαι ότι έμπαινα εκείνες τις εποχές σε ένα αρκετά καλό ελληνικό εξειδικευμένο φόρουμ, το modelteam.gr . Δυστυχώς από ότι κατάλαβα το συγκεκριμένο φόρουμ έχει κλείσει εδώ και κάποια χρόνια, οπότε μοιραία όλες οι πολύτιμες χρηστικές πληροφορίες που είχε, λίγο πολύ πάνε στράφι.
Επειδή σκεφτόμουν κάποια στιγμή να ξαναρχίσω την ενασχόληση με το χόμπι, έχετε υπόψη κάποιο ανάλογο, αξιοπρεπές ελληνικό φόρουμ αποκλειστικά για τηλεκατευθυνόμενο μοντελισμό;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#670085 Ενα απο τα πραγματα που μια ζωη σκεφτομουνα να ασχοληθω και δεν αξιωθηκα ποτε να το κανω (εκτος απο κατι βολτουλες με ερασιτεχνικα τηλεκατευθυνομενα).

Παλιοτερα θυμαμαι ζαχαρωνα κι εγω τα θερμικα, αλλα τελευταια ειχα δει απο σποντα σε μια αγωνιστικη πιστα να τρεχουνε και ειδα οτι το εχουνε γυρισει ολοι στα ηλεκτρικα. Πλεον εχει προοδευσει τοσο πολυ η τεχνολογια που ειναι απιστευτες οι επιδοσεις τους. Εγω ειχα μεινει στα ηλεκτρικα που εβλεπα πριν 20 χρονια και επαθα σοκ με το γκαζι των σημερινων.

Μαζι με μενα τα ειδε κι ο γιος μου βεβαια, οποτε πλεον αυξανονται οι πιθανοτητες να ασχοληθουμε οικογενειακως σε καποια φαση!
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#670086 Ήδη από τότε που άφησα εγώ το χόμπι, τα ηλεκτρικά είχαν μπει δυνατά, κυρίως λόγω των brushless μοτέρ και του ολοένα χαμηλότερου κόστους σε καλές Li-Po μπαταρίες και ηλεκτρονικά, παραμετροποιήσιμα speed controls, ωστόσο για μένα, τα θερμικά μοντελάκια έχουν άλλη ψυχή, με την προεργασία που θέλουν, το καύσιμο, το μπουζί, το σαματά που σηκώνουν κλπ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#670089
lazarefa έγραψε:Ήδη από τότε που άφησα εγώ το χόμπι, τα ηλεκτρικά είχαν μπει δυνατά, κυρίως λόγω των brushless μοτέρ και του ολοένα χαμηλότερου κόστους σε καλές Li-Po μπαταρίες και ηλεκτρονικά, παραμετροποιήσιμα speed controls, ωστόσο για μένα, τα θερμικά μοντελάκια έχουν άλλη ψυχή, με την προεργασία που θέλουν, το καύσιμο, το μπουζί, το σαματά που σηκώνουν κλπ.


ΚΑΙ η μυρωδια που γεμιζει ολη η ατμοσφαιρα με τα θερμικα, συγκαταλεγεται στα πλεονεκτηματα :yahoo:

Το ξερω οτι ακομα τα θερμικα θεωρουνται οι απολυτες αγωνιστικες μηχανες. Αλλα λιγο που τα ψαχνω μια στο τοσο (ποτε δεν τα ξεγραψα παρα την απιστευτη παρακωλυση που εδειξα) βλεπω οτι ειδικα για ξεκινημα ολοι πλεον συνιστουν ηλεκτρικα λογω της ευκολιας στη χρηση. Ασε που αυτο που ειδα εγω απο τα ηλεκτρικα, μου φτανει και μου περισσευει για αρχη. ΠΟΛΥ ΓΚΑΖΙ :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#670091 Τα ηλεκτρικά είναι πολύ εύκολα, δλδ κ στις διακοπές μπορείς να το πάρεις μαζί σου στο χωριό κτλ. Θέλει το αμάξι και τον φορτιστή.
Πολύ βολικό. Ειδικά τα traxxas και hpi αντέχουν πολύ.
Το θερμικό θέλει χώρο, ανοιχτωσιά για να το στρώσεις, βενζίνες, ηλεκτρικά starter (αν θέλει κανείς) ή φουσκάλες στα δάχτυλα από τη μίζα κτλ. Αλλά η μυρωδιά της εξάτμισης είναι όλα τα λεφτά.

Τώρα που δεν έχω πολύ χρόνο κ άπλα να τα δοκιμάζω, το γύρισα στα ηλεκτρικά. Αλλά στο μέλλον με τους μικρούς, θα επιστρέψουμε στα θερμικά πιστεύω.

Στα θερμικά η προετοιμασία αξίζει κυρίως.

Όσον αφορά το site, δυστυχώς δε γνωρίζω. Να βρεις ένα καλό κατάστημα με πωλητή που έχει μεράκι.

Να πω πως αν παίζετε σε πίστα, τότε πάρετε Buggy, αν παίζετε σε πιο ανώμαλο έδαφος, truggy. Απλώς το Buggy έχει καλό στήσιμο για γρήγορους χρόνους κ το truggy είναι πιο κολπατζίδικο...


< >
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#670097 Tα βασικά μου αυτοκίνητα σε 1/8 ήταν το Kyosho Inferno και το Robitronic Mantis:
https://www.robitronic.com/en/mantis-18-truggy-en.html

Ειδικά το τελευταίο είχε δουλέψει απειροελάχιστα, ίσα που έκανε μερικά μέτρα με τον κινητήρα...
Κάθεται σε μια γωνιά του σπιτιού σαν καινούριο.
Άβαταρ μέλους
By mikeerfol
#670126
lazarefa έγραψε:Έχοντας ασχοληθεί αρκετά με τηλεκατευθυνόμενο μοντελισμό (κυρίως σε θερμικά αυτοκίνητα 1/8 & 1/10) την διετία 2009-2010 (ξέρω, ήμουνα νιός και γέρασα :lol: ) θυμάμαι ότι έμπαινα εκείνες τις εποχές σε ένα αρκετά καλό ελληνικό εξειδικευμένο φόρουμ, το modelteam.gr . Δυστυχώς από ότι κατάλαβα το συγκεκριμένο φόρουμ έχει κλείσει εδώ και κάποια χρόνια, οπότε μοιραία όλες οι πολύτιμες χρηστικές πληροφορίες που είχε, λίγο πολύ πάνε στράφι.
Επειδή σκεφτόμουν κάποια στιγμή να ξαναρχίσω την ενασχόληση με το χόμπι, έχετε υπόψη κάποιο ανάλογο, αξιοπρεπές ελληνικό φόρουμ αποκλειστικά για τηλεκατευθυνόμενο μοντελισμό;



Στο web archive βγάζει κάποια αποτελέσματα .
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#670132 Καλημέρα. Σε ευχαριστώ, το δοκίμασα αυτό, δυστυχώς μπορείς να ανοίξεις ένα πολύ μικρό ποσοστό των θεμάτων, περίπου 5-10% από αυτά. Κρίμα τόσες πληροφορίες να πάνε χαμένες πάντως. Ειδικά για τηλεκατευθυνόμενα αυτοκίνητα νομίζω ήταν μονόδρομος το εν λόγω φόρουμ για ελληνική γλώσσα. Έχω την εντύπωση ότι το διατηρούσε το κατάστημα Γιατράκος. Κάποια στιγμή η συγκεκριμένη επιχείρηση αποφάσισε να πάψει να εμπορεύεται τηλεκατευθυνόμενα (περί το 2017-18) οπότε μάλλον αυτός ήταν και ο λόγος του ξαφνικού θανάτου του εν λόγω φόρουμ. Κρίμα πάντως.