Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By glf
#780313 Τα υλικά πάντως έχουν ανέβει οι τιμές επικίνδυνα... Ευτυχώς είχα στοκάρει πολυστερίνη ήδη από πέρυσι. Αλλά όσα πήρα φέτος με σηκώθηκε η τρίχα. Σχεδόν 20% πάνω.. Πάντως χαμένα λεφτά δεν είναι.
Άβαταρ μέλους
By glf
#780314
224v έγραψε:Έτσι πρέπει για όλα τα κτίρια Αλλά θέλει προσωπική δουλειά ώστε να γίνει σωστά η μόνωση...


Πρέπει να το ξαναείπα. Και ένας γείτονας ξεκίνησε και βάζει μόνος θερμοπρόσοψη. Ανταλλάσουμε και σημειώσεις χαχαχα.
Αυτός βέβαια θα το πλακώσει και θα το ντύσει όλο φέτος, μικρότερη επιφάνεια και θέλει αποτελέσματα και όχι λεπτομέρειες.
Μια χαρά θα το κάνει φυσικά και αυτός, έχει εργαλεία αυλή, τα πάντα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#780315
224v έγραψε:Έτσι πρέπει για όλα τα κτίρια Αλλά θέλει προσωπική δουλειά ώστε να γίνει σωστά η μόνωση...

.
Λεφτά θέλει όχι προσωπική εργασία.
Η σωστή δουλειά θέλει γνώση, εργαλεία, χρόνο και μεράκι.
Όποιο από αυτά λείπει δεν θα γίνει σωστή.


.
Άβαταρ μέλους
By Kika
#782011 Καλημερα σε ολους. Πρωτη φορα γραφω εδω και χρειαζομαι τη βοηθεια σας καθως εχουν ηδη αρχισει οι ηλεκτρολογικες εργασιες στην ανακαινιση του σπιτιου και θελω να μαθω καποια πραγματα. Οχι οτι δεν εχω πολλες γενικοτερες αποριες, αλλα τωρα θα εστιαστω στα ηλεκτρολογικα. Τον μαστορα δεν τον εμπιστευομαι απο οτι αποδειχθηκε απο τις μεχρι τωτα εργασιες, σιγουρα δε θα τον επαιρνα αν αποφασιζα ξανα. Τελοσπαντων.
Αυτο που ενοχλει τωρα και θελω να προλαβω, ειναι οτι θελει να μου περασει τις σωληνωσεις μς τα καλωδια κατω απο το πατωμα (ξηλωσα το παλιο να βαλω καινουργιο). Ηδη εχει σκαψει τους τοιχους προς τα κατω και θελω να τον προλαβω, του τα πανβεβαια και θα συζητησουμε αυριο. Η δικη μουνλογικη λεει, οτι αφου εχει σκαψει ηδη πανω, να τους περασει απο πανω, εκει λεει θα βαλει τα καλωδια συναγερμου κ δε χωραει. Αν το σκαψει λιγο πιο πολυ, δε καταλαβαινω που ειναι το προβλημα. Μαλλον νομιζω θελει την δικια του ευκολια. Επισης, μου εβαλε σωληνα για πλυντηριο πιατων στο πατωμα στην περασια του τοιχου και το παχτωσε. Το θεωρω απαραδεκτο. Διαβασα οτι αποφευγοναι τα υψηλα ρευματα στο πατωμα, επισης τα καλωδια να ειναι τυπου ΝΥΥ και ο σωληνας σκληρου τυπου, καπου διαβασα για ευκαμπτο sibi. Εννοειται δεν εκανε τιποτα απο αυτα, απλο σωληνα οπως στους τοιχους.
Οκ, για μια πριζα στη νησιδα που ειναι στη μεση ειναι αναγκαστικο να παει απο κατω, αντε και στην τηλεοραση, ιντερνετ οου διαβασα.. αλλα ολα στο σαλονι απομκατω; Μου φαινεται καπως.
Και μια τελευταια ερωτηση: καλο ειναι να αποφευγονται, αλλα σε περιπτωση που ο σωληνας βρει κατω το σωληνα της υδρευσης τι περεπει να προσεξω; Μετα αφου τις περασουν τις παχτωνουν απο πανω;
Αυτα προς το παρον.. ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
By Kika
#782014 Καλημερα σε ολους. Πρωτη φορα εδω και θελω τη βοηθεια σας, ειμαι στη φαση των ηλεκτρολογικων στην ανακαινιση του διαμερισμστος και δεν εμπιστευομαι τον μαστορα, εκανα το λαθος και πηρα καποιον απο αυτους που τα κανουν ολα, ο νοων νοειτω…
Ειδα οτι εσκαωψε τους τοιχους γαι τις πριζες προς τα κατω, δλδ θελει να περασει σωληνες καλωδιων στο πατωμα που εχω ξηλωσει για να μπει καινουργιο. Δεν καταλαβαινω καθολου τον λογο, καθως εχει ηδη σκαψει και προς τα πανω, μου ειπε δε χωρανε εκει τα καλωδια γιατι ειναι και του συναγερμου. Θα τα που,ε αναλυτικα αυριο, αλλα δε καταλαβαινω τον λογο που δε σκαυει πιο πολυ σε πλατος τη λωριδα να μπουνε ολα (σε βαθος νομιζω δε μπορει γιατι φανηκε φενιζολ σε ενα κομματι, τουλαχιστον ετσι μου πε).
Εκτος αυτου, αυτο που εγω χωρις να γνωριζω αλλα κατι μου κοβει και το θεωρω απαραδεκτο ειναι οτι περασε απο κατω (πατωμα) στην κουζινα τον σωληνα του πλυντηριου πιατων και κετα τον παχτωσε απο πανω. οκ εκει το καταλαβαινω σε ενα σημειο πρεπει να μπεις το πατωμα ενας σωληνας γιατι εχω πριζ σε νησιδα που ναι στη μεση. Αυτος ομως μου φαινεται το βρηκε και θελει να τα περασει ολα στο σαλονι ετσι. Αντε, για τιβι και ιντερνετ εχω διαβασει δε πειραζει, αλλα τα αλλα.. επισης, θελει σωληνες βαρεου τυπου (κατι διαβασα για ευκαμπτους sibi) και καλωδιο τυπου ΝΥΥ, εννοειται αυτος δεν εκανε τιποτα απο αυτα,απλο σωληνα και τον παχτωσε. Νομιζω κοιταει τη δικια του ευκολια.
Μια τελευταια ερωτηση: αν βρει ο σωληνας των καλωδιων τον σωληνα υδρευσης η αυτονομης θερμανσης, τι πρεπει να προσεξω, γιατι εκει στη νησιδα αναγκαστικα διασταυρωνονται.η να κοιταξω να το αποφυγω οπωσδηποτε;
Αυτα προς το παρον.. ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
By g8777
#782523 Εικόνα

https://www.google.com/maps/@37.9347005,23.6297972,3a,75y,6.04h,74.47t/data=!3m6!1e1!3m4!1skcXck7Xky-CDVUCLoonq2w!2e0!7i13312!8i6656


Μεγαλε Τζουζεπε Μπουσσε. :inlove:


:s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#782545
Kika έγραψε:Καλημερα σε ολους. Πρωτη φορα γραφω εδω και χρειαζομαι τη βοηθεια σας καθως εχουν ηδη αρχισει οι ηλεκτρολογικες εργασιες στην ανακαινιση του σπιτιου και θελω να μαθω καποια πραγματα. Οχι οτι δεν εχω πολλες γενικοτερες αποριες, αλλα τωρα θα εστιαστω στα ηλεκτρολογικα. Τον μαστορα δεν τον εμπιστευομαι απο οτι αποδειχθηκε απο τις μεχρι τωτα εργασιες, σιγουρα δε θα τον επαιρνα αν αποφασιζα ξανα. Τελοσπαντων.
Αυτο που ενοχλει τωρα και θελω να προλαβω, ειναι οτι θελει να μου περασει τις σωληνωσεις μς τα καλωδια κατω απο το πατωμα (ξηλωσα το παλιο να βαλω καινουργιο). Ηδη εχει σκαψει τους τοιχους προς τα κατω και θελω να τον προλαβω, του τα πανβεβαια και θα συζητησουμε αυριο. Η δικη μουνλογικη λεει, οτι αφου εχει σκαψει ηδη πανω, να τους περασει απο πανω, εκει λεει θα βαλει τα καλωδια συναγερμου κ δε χωραει. Αν το σκαψει λιγο πιο πολυ, δε καταλαβαινω που ειναι το προβλημα. Μαλλον νομιζω θελει την δικια του ευκολια. Επισης, μου εβαλε σωληνα για πλυντηριο πιατων στο πατωμα στην περασια του τοιχου και το παχτωσε. Το θεωρω απαραδεκτο. Διαβασα οτι αποφευγοναι τα υψηλα ρευματα στο πατωμα, επισης τα καλωδια να ειναι τυπου ΝΥΥ και ο σωληνας σκληρου τυπου, καπου διαβασα για ευκαμπτο sibi. Εννοειται δεν εκανε τιποτα απο αυτα, απλο σωληνα οπως στους τοιχους.
Οκ, για μια πριζα στη νησιδα που ειναι στη μεση ειναι αναγκαστικο να παει απο κατω, αντε και στην τηλεοραση, ιντερνετ οου διαβασα.. αλλα ολα στο σαλονι απομκατω; Μου φαινεται καπως.
Και μια τελευταια ερωτηση: καλο ειναι να αποφευγονται, αλλα σε περιπτωση που ο σωληνας βρει κατω το σωληνα της υδρευσης τι περεπει να προσεξω; Μετα αφου τις περασουν τις παχτωνουν απο πανω;
Αυτα προς το παρον.. ευχαριστω

Καλώς όρισες!
Στα σπίτια, ο βασικός κανόνας είναι: ρεύμα ψηλά, νερά χαμηλά. Αυτό λέει και ο κανονισμός.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλει να το κάνει έτσι πάντως, αν δεν χωράει η σωλήνα τα καλώδια, βάζεις δίπλα κι άλλο σωλήνα και περνάς ό,τι χρειάζεται.
Προσωπικά, δεν θα περνούσα κανένα καλώδιο στο πάτωμα. Φέρε άλλο ηλεκτρολόγο θα σου πρότεινα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#782562 Φέρε κανονικό ηλεκτρολόγο γιατί έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί μετά βεβαίωση ηλεκτρολόγου και το νεο ηλεκτρολογικό σχέδιο του σπιτιού.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#782578
g8777 έγραψε:Εικόνα

https://www.google.com/maps/@37.9347005,23.6297972,3a,75y,6.04h,74.47t/data=!3m6!1e1!3m4!1skcXck7Xky-CDVUCLoonq2w!2e0!7i13312!8i6656


Μεγαλε Τζουζεπε Μπουσσε. :inlove:


:s_shout :s_shout :s_shout :s_shout :s_shout


Αυτό γεμίζει με νερό σε περίπτωση πολιορκίας;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#782595 Επίσης Kika πες του να σου κατεβάσει και ουδέτερο σε όλους τους φωτοδιακοπτες για να μπορείς να παίξεις έξυπνα στο μέλλον και να σου κάνει μεγάλο χώρο από πίσω αν γίνεται για να χωράνε smart controllers l
Άβαταρ μέλους
By dimik
#782600
Anonymous Founder έγραψε:
Kika έγραψε:Καλημερα σε ολους. Πρωτη φορα γραφω εδω και χρειαζομαι τη βοηθεια σας καθως εχουν ηδη αρχισει οι ηλεκτρολογικες εργασιες στην ανακαινιση του σπιτιου και θελω να μαθω καποια πραγματα. Οχι οτι δεν εχω πολλες γενικοτερες αποριες, αλλα τωρα θα εστιαστω στα ηλεκτρολογικα. Τον μαστορα δεν τον εμπιστευομαι απο οτι αποδειχθηκε απο τις μεχρι τωτα εργασιες, σιγουρα δε θα τον επαιρνα αν αποφασιζα ξανα. Τελοσπαντων.
Αυτο που ενοχλει τωρα και θελω να προλαβω, ειναι οτι θελει να μου περασει τις σωληνωσεις μς τα καλωδια κατω απο το πατωμα (ξηλωσα το παλιο να βαλω καινουργιο). Ηδη εχει σκαψει τους τοιχους προς τα κατω και θελω να τον προλαβω, του τα πανβεβαια και θα συζητησουμε αυριο. Η δικη μουνλογικη λεει, οτι αφου εχει σκαψει ηδη πανω, να τους περασει απο πανω, εκει λεει θα βαλει τα καλωδια συναγερμου κ δε χωραει. Αν το σκαψει λιγο πιο πολυ, δε καταλαβαινω που ειναι το προβλημα. Μαλλον νομιζω θελει την δικια του ευκολια. Επισης, μου εβαλε σωληνα για πλυντηριο πιατων στο πατωμα στην περασια του τοιχου και το παχτωσε. Το θεωρω απαραδεκτο. Διαβασα οτι αποφευγοναι τα υψηλα ρευματα στο πατωμα, επισης τα καλωδια να ειναι τυπου ΝΥΥ και ο σωληνας σκληρου τυπου, καπου διαβασα για ευκαμπτο sibi. Εννοειται δεν εκανε τιποτα απο αυτα, απλο σωληνα οπως στους τοιχους.
Οκ, για μια πριζα στη νησιδα που ειναι στη μεση ειναι αναγκαστικο να παει απο κατω, αντε και στην τηλεοραση, ιντερνετ οου διαβασα.. αλλα ολα στο σαλονι απομκατω; Μου φαινεται καπως.
Και μια τελευταια ερωτηση: καλο ειναι να αποφευγονται, αλλα σε περιπτωση που ο σωληνας βρει κατω το σωληνα της υδρευσης τι περεπει να προσεξω; Μετα αφου τις περασουν τις παχτωνουν απο πανω;
Αυτα προς το παρον.. ευχαριστω

Καλώς όρισες!
Στα σπίτια, ο βασικός κανόνας είναι: ρεύμα ψηλά, νερά χαμηλά. Αυτό λέει και ο κανονισμός.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλει να το κάνει έτσι πάντως, αν δεν χωράει η σωλήνα τα καλώδια, βάζεις δίπλα κι άλλο σωλήνα και περνάς ό,τι χρειάζεται.
Προσωπικά, δεν θα περνούσα κανένα καλώδιο στο πάτωμα. Φέρε άλλο ηλεκτρολόγο θα σου πρότεινα.


Εδώ στην Κύπρο πάντως περνάνε όλα από το πάτωμα και στο δικό μου και σε ότι σπίτι έχω δει, σε τοίχο ανεβαίνουν μόνο για να αλλάξουν όροφο και όλα από έναν συγκεκριμένο τοίχο, ξεχωριστό για ρεύμα και νερό.

Προσωπικά δεν το θεωρώ κακό, όλα είναι μέσα σε διπλούς σωλήνες και από πάνω έχει πέσει το τσιμέντο του πατώματος. Σε περιπτώση βλάβης πολύ δύσκολα να φτάσει νερό στο ρεύμα και η επιδιόρθωση είναι σχετικά εύκολη χωρίς σκαψίματα. Επίσης τρυπάς όπου θέλεις χωρίς πολύ σκέψη

Ακόμα και στην δουλειά δηλαδή με raised floor ξύλινο από κάτω περνάνε όλα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#782606
Dimitris_P έγραψε:Τι εννοείς είναι απλή η επιδιόρθωση; Δεν σπας πλακάκι και τσιμέντο;
Οχι, εφόσον οι σωλήνες νερού είναι διπλοί τραβάς απλά τον προβληματικό σωλήνα ή καλώδιο και το αλλάζεις.


Οι σωλήνες νερού είναι εύκαμπτοι σαν αυτούς της ενδοδαπεδιας

Κάπως έτσι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#782607 Ωραία, άρα σκάβεις λίγο στην άκρη για να τραβήξεις τον προβληματικό. Και αν χαλάσει εκεί στην ένωση (στο Τ που κάνει ) τι γίνεται; Επειδή δεν φαίνεται καθαρά στη φωτό, είναι με μούφες η γωνία ή συνεχίζει η ίδια σωλήνα;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#782608 Η φώτο είναι ενδεικτική, στο δικό μου σπίτι έχει σε κάθε όροφο βάνες συγκεντρωμενες σε ένα σημείο κι από κάθε βανα ξεκινάει ένας σωλήνας προς κάθε παροχή, δεν έχει διακλαδώσεις.
Αν χαλασει κάποιος αντικαθιστάς τον συγκεκριμένο χωρίς να σκάψεις πουθενά. Εικόνα