Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#622191 Εγώ για να δώσω πιο συγκεκριμένη λύση, και σύμφωνα με τις φωτογραφίες που μας έβαλε ο φίλος μας και βάζοντας κάτω και προσωπική δουλειά.
1. Πέρασμα του τοίχου με τριβείο ή γωνιακό τροχό για να φύγουν τα πολύ χοντρά και να μπορεί να σπατουλαριστεί κατόπιν. Θα το έκανα μόνος μου. Δουλειά μιας ημέρας, χρειάζεσαι μόνον μια μάσκα για να μην αναπνέεις σκόνες και μια στολή μιας χρήσης επίσης για τις σκόνες. Κόστος περίπου 50€ για μάσκες και στολές και άλλα τόσα για για γωνιακό τροχό από Lidl και ό,τι χρειαστεί (τα βάζω χοντρικά τα ποσά, αλλά δεν πέφτω έξω).
2. Πλύσιμο του τοίχου με λεκάνη και μπαντανόβουρτσα για να φύγουν σκόνες και ό,τι είναι να φύγει. Μόνος μου με τα παραπάνω εργαλεία.
3. Σπατουλάρισμα του τοίχου, με χρωματισμένο στόκο με σκοπό όχι να είναι λεία η επιφάνεια, αλλά βιομηχανική. Μόνος μου (θέλεις κάμποσο στόκο και από εργαλεία ένα σετ καλές σπάτουλες). Θεωρώ πως είσαι 3-5€ /τμ. Εννοείται παίρνεις στόκο σε τσουβάλι.
Εικόνα
Πόσο είναι οι τοίχοι σε εμβαδό; Να πούμε 100 τμ; Άρα 500€ κόστος. Βάλε άλλα 100€ αν θέλεις να περάσεις και βερνίκι (που θέλεις εννοείται). Να το στρογγυλοποιήσω στα 1000€ για να είμαι σίγουρος.
4. Αφού τελειώσεις τους τοίχους. καθαρίζεις και πας στο πάτωμα. Θεωρώ πως αν απορριφθεί η λύση της πατητής τσιμεντοκονίας λόγω κόστους, και αν το πάτωμα δεν είναι πολύ κακό, η ρητίνη μπορεί να είναι η λύση, αν αναλάβεις να την περάσεις μόνος σου. Το πλακάκι, δεν θα πάει φθηνότερα θεωρώ. Και δεν βλέπω το πλεονέκτημα που μπορεί να έχει σε αυτό το χώρο. Επίσης, μιας και δεν είναι χώρος... βιτρίνας, γιατί να μην το δοκιμάσεις να το κάνεις μόνος σου σε μια γωνιά;
Εδώ δεν θα βάλω κόστος, αλλά λογικά αν πας σε πλακάκι, είσαι σίγουρα στο 20€/τμ (υλικά και εργασία) για κάτι τέρμα φθηνό, ενώ πιο κοντά στην πραγματικότητα θα έλεγα κάτι στα 25€/τμ. Η ρητίνη πόσο παραπάνω θα πάει; Νομίζω πως είναι μια χαρά λύση. Πόσο είναι το δάπεδο; 30 τμ; Να βάλουμε 800€ σύνολο για το πάτωμα; Νομίζω είναι αρκετά. Άντε 1000€ για να είμαστε πιο σίγουροι.
Εικόνα
Νομίζω η ρητίνη, θα βγει όσο το φθηνό πλακάκι, ίσως και λίγο φθηνότερα. Δεν γνωρίζω τιμές απέξω, αλλά μπορείς να ρωτήσεις.
5. Ηλεκτρολογικά: αν ακολουθήσεις την συμβουλή του pro και πας σε full industrial look, πας σε εμφανείς καλωδιώσεις. Θεωρώ πως δεν θα δείχνουν καθόλου άσχημα, αν τις βάψεις ένα ωραίο χρώμα. Εδώ βάζω ένα συνολικό χοντρικό budget 1000€, γιατί θα φέρεις ηλεκτρολόγο και θα πρέπει να σου κάνει και ένα μικρό πίνακα πιθανόν, αλλά θεωρώ πως είμαι large στην τιμή.
6. Κλιματισμό θέρμανση. 600€ αγορά, 80€ τοποθέτηση εγκατάσταση ενός A/C 9000 btu. Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.
7. 300€ για χρώματα και πινέλα (εννοείται βάφεις μόνος σου).

Άρα, τα παραπάνω, τα βγάζω χοντρικά 4000€, με προσωπική εργασία βέβαια σε αυτά. Αν δεν θέλεις προσωπική εργασία, τότε υπολόγισε άλλα 1000€ για να είσαι σίγουρος (γιατί κανείς δεν θα δουλέψει μεροκάματο).

Τα παραπάνω είναι πολύ συντηρητικοί υπολογισμοί πάντως. Θεωρώ πως άνετα γίνεται και φθηνότερα και θεωρώ πως το αποτέλεσμα θα είναι και πολύ καλό. Τώρα, αν θέλεις κάτι καλύτερο, εννοείται sky's the limit, εγώ έβαλα μια λύση που θεωρώ θα δείχνει και όμορφη.

Να πω εδώ ξανά πως κουβέντα κάνουμε και δεν προσβάλλουμε κανέναν. Προσπαθούμε απλώς να βοηθήσουμε. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#622208
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ για να δώσω πιο συγκεκριμένη λύση............
Να πω εδώ ξανά πως κουβέντα κάνουμε και δεν προσβάλλουμε κανέναν. Προσπαθούμε απλώς να βοηθήσουμε. :s_roses

Θα πιαστώ μόνο το κόστος: 4.000€, είχα αναφέρει 5.000€, χωρίς την προσωπική δουλειά.
Βέβαια, είναι άγνωστο πόσο πιάνει το χέρι του καθενός, αλλά και ο διαθέσιμος χρόνος, ενώ οι συγκεκριμένες δουλειές δεν είναι απλές σε εφαρμογή και απαιτούν γνώσεις.
Προσωπικά -αν και ως γνωστόν ασχολούμαι- δεν διαθέτω ούτε τέτοιες γνώσεις και δεν θα αναλάμβανα τέτοιο ρίσκο.
:hmmm: Είναι που γερνάω κιόλας και μπορεί να μου φαίνονται "βαριές".... :lol:
Άρα τα ποσά <3.000€ αι έναν τ'ετοιο χώρο-έργο, είναι γιατί δεν θέλουμε ή δεν έχουμε να τα δώσουμε (και καλά κάνουμε).
Το μέγεθος (τ.μ.) και η υφιστάμενη κατάσταση του χώρου, δεν επιδέχονται φτηνότερες λύσεις και προσπάθησα να έρθω πιό κοντά σε μία πρόταση-λύση προσιτή και κλασσική, με τη "βάση δεδομένων" που δόθηκε .
Απο δώ και πέρα, ..... :s_dunno

Anonymous Founder έγραψε:Να πω εδώ ξανά πως κουβέντα κάνουμε και δεν προσβάλλουμε κανέναν. Προσπαθούμε απλώς να βοηθήσουμε. :s_roses
:s_yes
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#622210 Θεωρώ πως μια χαρά εκτίμηση έκανες στο κόστος. Εγώ πάντως στην δική μου εκτίμηση, είμαι όπως είπα πολύ συντηρητικός, αφού παντού έβαλα παραπάνω από τον προϋπολογισμό. Θεωρώ πως με αυτή την προσέγγιση, τα 4000€ είναι το εντελώς άνω όριο, το τελικό θα είναι πιο κοντά στα 3000€. Αλλά απαιτεί ενασχόληση, χρόνο και κόπο. Το αποτέλεσμα θεωρώ πως ίσως είναι πιο ενδιαφέρον, καθότι πιο πρωτότυπο.
:)
Άβαταρ μέλους
By GTS
#622211 Εχω ακουσει και δει καλες δουλειες ανακαινισης σε πολυ χαμηλα κοστολογια αρκει να βρεις το καταλληλο μαστορι και να παρετε τα υλικα σε καλες τιμες μαζι (πχ απο Λιροι, ετσι ωστε να μην εχουμε σπαταλη υλικων).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#622213 Για μαστόρους, ας δοκιμάσει το douleutaras.gr . Εγώ έχω βρει καλούς μπογιατζήδες, συνεργείο καθαρισμού, συναγερμό σπιτιού από εκεί και σε τιμές που κανείς άλλος δεν μου έδωσε. Και βλέπεις και κριτικές.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#622220
Anonymous Founder έγραψε:Το αποτέλεσμα θεωρώ πως ίσως είναι πιο ενδιαφέρον, καθότι πιο πρωτότυπο.
:)

Ασυζητητί και μακάρι να μπορέσει. Το δικό μου, είπα ήταν κλασσική λύση!
Αλλά κατ εμέ, ξεφεύγει των δυνατοτήτων ενασχόλησης "κοινών θνητών" και τέτοιες εργασίες για να δώσουν τέτοιο αποτέλεσμα, θα ξεπεράσουν κατά πολύ τις 5.000€, αν τις εκτελέσουν μαστόρια-συνεργεία.
Anonymous Founder έγραψε:Για μαστόρους, ας δοκιμάσει το douleutaras.gr . Εγώ έχω βρει καλούς μπογιατζήδες, συνεργείο καθαρισμού, συναγερμό σπιτιού από εκεί και σε τιμές που κανείς άλλος δεν μου έδωσε. Και βλέπεις και κριτικές.

Την άνοιξη πέρσι, που έκανα έρευνα αγοράς για να τοποθετήσω μόνο 10τμ θερμοπρόσοψης, έδωσα εργατικά-υλικά 350€. Και μετά, το έβαψα 3 χέρια (1 αστάρι + 2 χρωμα), μόνος μου.
Αυτοί ήταν οι φτηνότεροι (και όντως, ήταν απο το site που πρότεινε ο HF), για να μη σας τρελάνω ότι ένας απ΄το net και άλλος ένας απ΄αυτούς που πετάνε διαφημιστικά στα σπίτια, μου είπαν τηλεφωνικά και 500 και 600€ !!! :dizzy:
GTS έγραψε:Εχω ακουσει και δει καλες δουλειες ανακαινισης σε πολυ χαμηλα κοστολογια αρκει να βρεις το καταλληλο μαστορι και να παρετε τα υλικα σε καλες τιμες μαζι (πχ απο Λιροι, ετσι ωστε να μην εχουμε σπαταλη υλικων).

Εσείς που βρίσκετε και καλούς μαστόρους και φτηνούς, δεν ξέρω....
Γιατί εγώ, βρίσκω σε τιμή-αποτέλεσμα, μόνο μέτριους. Και δεν πέρασαν απο εδω, ούτε 2 , ούτε 3 που πηραν κάποιες δουλειές.

GTS έγραψε: να παρετε τα υλικα σε καλες τιμες μαζι (πχ απο Λιροι, ετσι ωστε να μην εχουμε σπαταλη υλικων).

:lol: Οι τύποι για τη θερμομόνωση, προκειμένου να "γλυτώσουν λεφτά", έφεραν λιγότερη απο την απαιτούμενη ποσότητα έτοιμου σοβά θερμοπρόσοψης.
Αποτέλεσμα: Μέ αφησαν αμανάτι για άλλη μία ημέρα, διότι..... έτρεχαν να αγοράσουν άλλο ένα 5κιλο και να τελειώσουν, την επομενη βεβαίως το απογευμα, αφού το πρωί είχαν ήδη κλείσει άλλη δουλειά και έπρεπε να πάνε.
Οπότε φίλε GTS : Μάλλον με κόβουν για μ@λκα και εσένα σε ... σκιάζονται ! :s_sorry
Ρε, πόσο απλά είναι τα πράγματα και δεν το ήξερα..... :lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#622223
dimitrisB έγραψε:Για να το λές, θα ΄χεις κάνει πολλές τέτοιες εργασίες, οπότε.... i have no further comments! :oops:


Δεν εχω κανει καμμια σε δικο μου σπιτι αλλα εχω δει διαμερίσματα που είναι προσφατα ανακαινισμένα.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#622224 viewtopic.php?p=621818#p621818
dimitrisB έγραψε:Να ξέρεις κάτι φίλε μου:
Ποτέ δε σας σας συμβούλεψα και έγραψα κάτι , που δεν το "δούλεψα" ο ιδιος, ή δεν την έπαθα και έμαθα, δυστυχώς.
Είμαι κάθετα αντίθετος στις καταστάσεις : "Ένας ξάδερφος, γνωστός, γείτονας , μου είπε....".......
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#622225 Μόνος μου δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί δεν έχω τις γνώσεις, δεν έχω χρόνο και δεν θέλω.

Θα λάβω σοβαρά υπόψη όσα μου είπατε και θα τα μεταφέρω σε 2-3 μαστοριά που θα ζητήσω προσφορά

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη....
Άβαταρ μέλους
By pro
#622227
saxon_747 έγραψε:Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος και αναλυτικός τι θα έκανες με 2000€? (Η τιμή είναι ενδιαφέρουσα...)


Αφού ξεκαθαρίσαμε εδώ μέσα ότι οι τοίχοι έιναι δυνατόν να βαφούν, ας πάμε στα οικονομοτεχνικά:

1. Το πάτωμα σου κάτι θέλει. Εγώ σου πρότεινα laminate, για την μόνωση και την τιμή (κι επειδή είπες ότι δεν έχεις υγρασίες). Μπορείς να πας και σε πλακάκι. Για την εποξική που προτείνουν κάποιοι δεν έχω άποψη (μου αρέσει το αποτελέσμα, αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ). Ας πούμε 1300 που έχει αναφερθεί.

2. Τοίχοι: Ελαφρύ τρίψιμο με σπάτουλα ίσως και συρματόβουρτσα τοπικά (2 ώρες δουλειά). Ισως κάποιο στοκάρισμα σε πολύ συγκεκριμένα σημεία - αν και δεν νομίζω να χρειάζεται - Αστάρωμα (3 ώρες δουλειά). Βάψιμο τοίχων (άσπρο ταβάνι, 2 αποχρώσεις του γκρι για τοίχους, μαύρο/κόκκινο/κίτρινο/διάλεξε για σωλήνες). Αφήνω τεχνοτροπίες κλπ για να μην το δυσκολέψω. Το κάνεις μόνος σου σε 2 μερούλες το πολύ. Κόστος υλικών: τραβηγμένο από τα μαλλιά 350 ευρώ (βάζω μέσα να αγοράσεις και ρολά κοντάρια κλπ). Αν δεν το έχεις ξανακάνει τι καλύτερο να ξεκινήσεις από ένα τέτοιο χώρο (κι όχι από το σαλόνι σου). Το γκρι με το ανάγλυφο του τοίχου σου θα δώσει πολύ ωραίο αποτέλεσμα.

3. Ηλεκτρολογικά: είπες δεν χρειάζεται κάτι. Αλλά έστω ότι χρειάζεσαι 4 φωτιστικά οροφής και 2 έξτρα πρίζες. Κόστος υλικών 150 -200 ευρώ. Εγώ θα τα έκανα μόνος μου, εσύ δώσε κι ένα μεροκάματο σ'ένα ηλεκτρολόγο.

Για το χώρισμα εγώ θα έβαζα κάθετα μια ραφιέρα και ίσως τύπωνα ένα μουσαμά στις διαστάσεις της ραφιέρας (π.χ. το μανχάταν βράδυ, τη σαντορίνη, την σαρλίζ θερόν, κλπ) που θα κρεμούσα για να τον βλέπω από το γραφείο. Μπορεί να βρεις νομίζω με 10ευρώ το τετραγωνικό (τυπωμένο), άρα για μια ραφιέρα άντε κανένα 60άρι.

Αυτά θα έκανα εγώ, και θα το έκανα κούκλα με κάτω από 2000 όπως προείπα (εννοείται δεν υπολογίζω στο κόστος ραφιέρες, έπιπλα, διακοσμητικά). Από κει και πέρα, πάρε ιδέες κι εσύ αποφασίζεις.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#622228
dimitrisB έγραψε:https://www.petrolheads.gr/viewtopic.php?p=621818#p621818
dimitrisB έγραψε:Να ξέρεις κάτι φίλε μου:
Ποτέ δε σας σας συμβούλεψα και έγραψα κάτι , που δεν το "δούλεψα" ο ιδιος, ή δεν την έπαθα και έμαθα, δυστυχώς.
Είμαι κάθετα αντίθετος στις καταστάσεις : "Ένας ξάδερφος, γνωστός, γείτονας , μου είπε....".......
:s_howdy


Αυτο που είπα είναι το φθηνό μαστορι έκανε την ανακαίνιση στο διαμέρισμα φίλου (έχω πάει 4 φορες - είναι AirBnB).Έχουμε κάνει εκτεταμένη ανακαίνιση σε διαμέρισμα αν και δεν το επίβλεψα εγώ ξέρω το κόστος και το αποτέλεσμα αφού ζω εκεί μέρος του χρόνου. Επίσης έχω δει ανακαινίσεις σε σπίτια φίλων (έβαψα και εγώ μια φορά) αλλά και ανακαινίσεις στην Αγγλία σε σπίτια που είχα μείνει. Είναι ερωτηματικό φυσικά αν θα με χρεώσει όσο χρέωσε τον άλλο αλλά και από έναν Σουηδό που έχει αγοράσει 5 παλιά διαμερίσματα στην Αθήνα τις ίδιες τιμές άκουσα (αλλαγή υδραυλικών νέο μπάνιο, νέα κουζίνα, τρίψιμο πατώματα, βαψίματα, επισκευές αντικαταστάσεις πορτών κλπ. Η πρώτη ερώτηση συνηθως είναι ποιος έκανε την ανακαίνιση και ποσό κόστισε και έτσι βρίσκεις εργάτες πιστεύω.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#622264 Η πρώτη ερώτηση θα έπρεπε να σχετίζεται με το ύψος του προστίμου σε Πολεοδομια και ασφαλιστικό φορέα.

Εργανη 2020 :inlove:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#622280 Μιας που βρήκα τους ειδικούς εδω, να σας πω μια περίπτωση που θέλω να κάνω θερμομόνωση.

Πρόκειται για το διαμέρισμα που ρωτησα πιο νωρις για τοποθέτηση τζακιου αερίου.
Το διαμέρισμα είναι ορθογώνιο, 18μΧ7μ.
Ο ενας τοίχος (Ανατολικός) των 18 μέτρων είναι όλος τσιμέντο, πάχους περίπου 30 εκατοστών (είναι το τέλος της πολυκατοικίας) και δεν εχει καμία μόνωση.
Εκεί εχω πρόβλημα, το καλοκαίρι ο τοίχος ζεσταίνεται υπερβολικα και το χειμώνα παγώνει με αποτέλεσμα να δημιουργεί υγρασία οταν υπάρχει επαφή με αντικείμενα.

Απο τα 18 μετρα, αυτα που με ενδιαφέρουν είναι 5,30μ της κρεβατοκάμαρας και 5,5 μέτρα του σαλονιού. Ενδιάμεσα ειναι η κουζίνα (δεν μπορω να κανω κατι στον τοιχο γιατι ειναι τα ντουλαπια), φωταγωγός και τα μπανια (πλακακια).

Το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω είναι κέλυφος εξωτερικά, αλλά ειναι ψηλα και πρέπει να συνεννοηθω και με τους γείτονες για σκαλωσιές (δύσκολα).
Αρα πρέπει να προσανατολιστώ σε εσωτερική μόνωση. Σκέφτομαι να ντύσω 'ολο τον τοίχο με αυτά τα γαλάζια μονωτικά φυλα και να το καλυψω με γυψοσανίδα.
Εχει δοκιμάσει κανεις αυτη τη λύση; Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο;