Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#747177 Νομίζω ότι είναι παραφορτωμένη η γραμμή :lol:
Έχεις δοκιμάσει να τα δουλέψεις όλα μαζί ταυτόχρονα;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#747892
Dimitris_P έγραψε:Έχεις δοκιμάσει να τα δουλέψεις όλα μαζί ταυτόχρονα;


Πριν λίγο. Μου έστειλε φωτογραφία ένας κολλητός που μένει 120χλμ πιο πέρα:

Εικόνα

Ο συνφορουμίτης δεν απαντάει στο τηλέφωνο, λέει έχει πέσει το δίκτυο :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#748555 https://jysk.gr/koyrtines/etoimes-koyrt ... lsrc=aw.ds


Παίδες θα χρειαστώ μερικές μεμβράνες για να ντύσω τζάμια. Πόσο μερικές; Ας πούμε 12τετρ. μέτρα.

Βρήκα το παραπάνω με γουγλάρισμα. Φθηνές εναλλακτικές;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748568 Για ιδιωτικότητα τις θέλεις; Ή για κάτι άλλο; Σπίτι ή μαγαζί;
Τις κλασικές που μπαίνουν εξωτερικά (όχι όπως τα αυτοκίνητα) θα τις σκεφτόσουν;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#748572 Έχει κάποιος εικόνα από κόστος αγοράς και τοποθέτησης συρματοπλέγματος σε οικόπεδο; Συγγενικό μου πρόσωπο θα αγοράσει ένα οικόπεδο και μου ζήτησε να βρω τιμές, πληροφορίες, κτλ.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#748577
Anonymous Founder έγραψε:Για ιδιωτικότητα τις θέλεις; Ή για κάτι άλλο; Σπίτι ή μαγαζί;
Τις κλασικές που μπαίνουν εξωτερικά (όχι όπως τα αυτοκίνητα) θα τις σκεφτόσουν;


Για το μαγαζί. Έβαλα 4 καινούργια τζάμια. Επίσης δεν θέλω κάτι ακριβό. Τα τζάμια με αμμοβολή ήταν πιο ακριβά οπότε θα βάλω απλά μεμβράνη.
Αυτές του αυτοκινήτου είναι επίσης ακριβές.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748578 Δεν είναι ίδιες με την αυτοκινήτων. Είναι διαφορετικές και μπαίνουν στην εξωτερική πλευρά. Κάνε μια ερώτηση στην llumar, και αποφάσισε μετά. Είναι η μόνη που δίνει 10 χρόνια εγγύηση σε αυτού του τύπου.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#748585
Dodger έγραψε:Έχει κάποιος εικόνα από κόστος αγοράς και τοποθέτησης συρματοπλέγματος σε οικόπεδο; .....

Για το γνωστό "κοτετσόσυρμα-σίτα" και την πλέον απλή-συνήθη κατασκευή, υπολογίζεις 10-12€/τρέχον μέτρο, υλικά και εργασία.
Ύψος σύρματος 1,5-1,8 μ. πάχος σύρματος 2 mm και γωνιακούς πασσάλους 2μ.
Προϋπόθεση ότι δε θα χρειαστούν "τσιμέντωμα" οι βάσεις των πασσάλων, ούτε υλικά-λάμες για οριζόντια τοποθέτηση στο άνω μέρος.
ΥΓ: Επειδή υπάρχουν και άσχετοι :innocent: , μέχρι τα 20 μέτρα περίμετρο κατασκευής , τα 12€/τρ.μ είναι τιμή "χώμα". Πιθανή τιμή για ολοκλήρωση της εργασίας, ακόμα και τα 15€/τρ. μ.
Το λόγο δεν τον εξηγώ, είναι προφανής! :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#748609 Με το λίγο που έψαξα χθες βραδυ, είδα τιμές 10-11€ με γωνιακούς πασσάλους και 12-15€ με γαλβανιζέ σωλήνες. Για άλλη μια φορά ενημερωμένος ο Δημήτρης. Σαφώς και θα χρειαστεί τσιμέντωμα, οπότε ανεβαίνουμε στο μεροκάματο και τα υλικά. Θενκ γιου :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#748613 Υποψη ότι οι τιμές ανέβηκαν απ΄ το 2019 περί το 15%, λόγω υλικών.
Θυμάμαι ότι για 20 μέτρα περίφραξη, είχα πληρώσει 200 € πριν 6 χρόνια. για να "ενισχύσω" την υφιστάμενη και να σηκωθεί άλλο 1,5 μέτρο (συνολικά 3μ ύψος), ενώ τοποθετήθηκαν τότε και οριζόντιες λάμες στο τελείωμα, που έχουν πρόσθετο κόστος υλικού εργασίας.
Οι πρόσθετοι γωνιακοί πάσσαλοι, τοποθετήθηκαν με βίδες πάνω στους υπάρχοντες που ήταν ήδη τσιμεντωμένοι σε τοιχίο-μάντρα. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#748727 Με την ευκαιρία το ψύχους, διαπιστώνω για άλλη μία φορά ότι απ΄τις σημαντικότερες επενδύσεις μία κατοικία, είναι η θερμομόνωση και ειδικά η ύπαρξη - τοποθέτηση θερμοπρόσοψης.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748746 Εγώ πάλι διαπίστωσα πως έχω πρόβλημα λόγω... ερμητικά κλειστού σπιτιού : σε ένα σημείο στη βορεινή πλευρά, η ντουλάπα γέμισε με υγρασία.
Ο σωστός αερισμός είναι απαραίτητος σε κάθε περίπτωση λοιπόν. Γίνεται υγροποίηση λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας μέσα - έξω.
Θα βάλουμε συλλέκτες υγρασίας και βλέπουμε.
Εντωμεταξύ, μόνον το ένα φύλλο της ντουλάπας το παρουσίασε και η υγρασία στο δωμάτιο είναι πάντα φυσιολογική χωρίς αφυγραντήρα, γύρω στο 60-65%.
Γενικώς, θέλει κάθε μέρα άνοιγμα των παραθύρων για λίγο νομίζω. Απλά στο κρύο δεν σου πάει η καρδιά ν'ανοιξεις...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#748747 Εγώ πάλι μετά από ιδιαίτερα κρύες μέρες με κάτω από 5 βαθμούς τα βράδια διαπίστωσα ότι παρόλο που δεν έχει την κλασική θερμοπροσοψη πολυστερινης το σπίτι αλλά 20ρι τούβλο με θερμομονωτικο σοβά και γραφιατο η θερμοκρασία δεν έπεσε σε κανένα δωμάτιο κάτω από τους 20-21 βαθμούς.

Με τα AC ρυθμισμένα στο 21-22 φτάνει μέχρι και 25 βαθμούς η θερμοκρασία, αν τα βάλω στο 23 έχω δει και 27ρια.

Σε αντίθεση με το διαμέρισμα που έμενα υγροποιησεις δεν έχω παρόλα τα ανοιγομενα παράθυρα παντού vs συρόμενα στο διαμέρισμα αλλά μπαίνει λίγο αέρας από τον αποροφητηρα και κάτω από την κεντρική είσοδο.

Μπορεί τα AC να ρίχνουν την υγρασία.

Κατά τα άλλα κοίταζα αυτά τα ηλεκτρικά σώματα από μάρμαρο για έξτρα θέρμανση https://elith.gr/ αλλά εκτός από την τσιμπημένη τιμή οι απόψεις διίστανται.

< >