Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By rafi
#746537 Περι ανακαινισεων, ειναι πολυ πιθανο να προκειται και για νεους αγοραστες.
Επισης καποιοι που μπαινουν εξοικονομω κανουνε και εσωτερικες εργασιες με την ευκαιρια του προγραμματος.

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#746543 στα ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ του Σαββάτου με τα ένθετα έχει ένα που εξηγεί για εργασίες ανακαίνισης σπιτιών δλδ μαστορεματα. πολύ κατατοπιστικό και με μυστικά για το πώς γίνονται και τα εργαλεία...αξίζει....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#746629 Στα αγγλικά το έρκερ μεταφράζεται σαν bay window που είναι αντίστοιχο με αυτά που αναφέρετε, πρόκειται για τμήμα του εξωτερικού τοίχου που προεξέχει σαν Π του υπόλοιπου και έχει τζάμι/παράθυρο και στα πλάγια της προεξοχής.

Κι εγώ λέω ότι είναι πιο πιθανό να είναι νέοι αγοραστές ή κληρονόμοι αποθανόντων (ίσως βοήθησε και το COVID) παρά απόφαση ανάλωσης χρήματος.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#746941 Καλημερα
εχω μια ερωτηση ηλεκτρολογικου χαρακτηρα - περισσοτερο επιβεβαιωση
Ο πινακας του σπιτιου εχει 5 ασφαλειες (εκτος απο θερμοσιφωνα-ηλεκτρικη-γενικο) που κατανεμονται ως 3x16A και 2x10A
Φανταζομαι οτι οι 10αρες ειναι για τα φωτα και οι 16αρες για τις πριζες

Εχω παρει 2 θερμοπομπους με max ισχυ 2300 Watt ο καθενας τους οποιους χρησιμοποιω επικουρικα στην θερμανση, κυριως στο πρωινο ξυπνημα η αργα το βραδυ δλδ συνηθως τους χρησιμοποιω χωρις να υπαρχει αλλα μεγαλη συσκευη σε παραλληλη χρηση, ξερωγω πλυντηριο/κλιματιστικο

Θεωρητικα τα μεγιστα Watt που μπορουν να δωσουν οι πριζες ειναι 3x3500, χοντρικα 10.000 Watt
Αρα με ταυτοχρονη λειτουργια και των 2 θερμοπομπων, σε διαφορετικα δωματια πες 4.500Watt ειμαι αρκετα κατω απο το μεγιστο οριο, σωστα?

Ειναι σωστοι οι μπακαλιστικοι υπολογισμοι μου?
Θα μπορουσα να σηκωσω και ταυτοχρονη λειτουργια κλιματιστικου, ειναι inverter?
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#746943
Geralt έγραψε:Κ
Αρα με ταυτοχρονη λειτουργια και των 2 θερμοπομπων, σε διαφορετικα δωματια πες 4.500Watt ειμαι αρκετα κατω απο το μεγιστο οριο, σωστα?


ναι παίζεις άφοβα

Geralt έγραψε:Θα μπορουσα να σηκωσω και ταυτοχρονη λειτουργια κλιματιστικου, ειναι inverter?


τι κλιματιστικό είναι; τα btu κυρίως
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#746946
JimClark έγραψε:
Geralt έγραψε:Κ
Αρα με ταυτοχρονη λειτουργια και των 2 θερμοπομπων, σε διαφορετικα δωματια πες 4.500Watt ειμαι αρκετα κατω απο το μεγιστο οριο, σωστα?


ναι παίζεις άφοβα

Geralt έγραψε:Θα μπορουσα να σηκωσω και ταυτοχρονη λειτουργια κλιματιστικου, ειναι inverter?


τι κλιματιστικό είναι; τα btu κυρίως


ειναι 18αρι και συγκεκριμενα αυτο εδω
https://www.skroutz.gr/s/14682290/Midea ... escription

στο ταμπελακι του αναγραφει
rated current 13.5A
rated input 2950W
ειναι ομως σε αλλη πριζα, σε αλλο δωματιο απο εκει που θα αναβω τους θερμοπομπους
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#746948 Θα δεις αν το κλιματιστικό είναι σε κάποια πριζα που η γραμμή είναι κοινή με πρίζα που θα βάλεις κάποιο θερμοπομπό. Σε άλλο δωμάτιο μπορεί να είναι, αλλά μπορεί η γραμμή να είναι η ίδια...

Το οποιο σημαινει οτι θα κατεβάσεις μια 16άρα. Αν νεκρώσει και η πρίζα του ερ κον και η πρίζα που θα βάλεις ένα θερμοπομπό, έχεις "θέμα" γιατί σε εκείνη τη γραμμή θα πας να βάλεις μέγιστο ταυτόχρονο φορτίο 2950 + 2300 που ξεφεύγει από τα όρια.

άρα ιδανικά, ένα ερκον στη μιά 16άρα γραμμή και ένα θερμοπομπό σε μια από τις υπόλοιπες 16άρες ξεχωριστά.

Και εννοείται λογική χρήση ταυτόχρονα με κουζίνα και θερμοσίφωνα...
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#746951
JimClark έγραψε:Θα δεις αν το κλιματιστικό είναι σε κάποια πριζα που η γραμμή είναι κοινή με πρίζα που θα βάλεις κάποιο θερμοπομπό. Σε άλλο δωμάτιο μπορεί να είναι, αλλά μπορεί η γραμμή να είναι η ίδια...

Το οποιο σημαινει οτι θα κατεβάσεις μια 16άρα. Αν νεκρώσει και η πρίζα του ερ κον και η πρίζα που θα βάλεις ένα θερμοπομπό, έχεις "θέμα" γιατί σε εκείνη τη γραμμή θα πας να βάλεις μέγιστο ταυτόχρονο φορτίο 2950 + 2300 που ξεφεύγει από τα όρια.

άρα ιδανικά, ένα ερκον στη μιά 16άρα γραμμή και ένα θερμοπομπό σε μια από τις υπόλοιπες 16άρες ξεχωριστά.

Και εννοείται λογική χρήση ταυτόχρονα με κουζίνα και θερμοσίφωνα...


Α οκ δεν γνώριζα ότι μπορεί η γραμμή να είναι ίδια ακόμη και σε διαφορετικό δωμάτιο
Οκ ευχαριστώ για την επεξήγηση να σαι καλά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#746954 Κάτι ακόμη σημαντικό που πολύς κόσμος αγνοεί: το κλιματιστικό, σπάνια τραβάει το μέγιστο ρεύμα από αυτό που γράφει στα χαρακτηριστικά του. Μιλάω πάντα για κλιματιστικό Inverter. Οι θερμοπομποί όμως σπάνια κλείνουν εντελώς, και τραβάνε αρκετό ρεύμα για μεγάλο χρόνο. Αποτέλεσμα είναι να ζεσταίνεται υπερβολικά το καλώδιο από τον πίνακα μέχρι την πρίζα και ειδικά σε παλαιότερες οικοδομές να "ψήνεται" η μόνωση του καλωδίου.
Επομένως, σαν γενικότερη συμβουλή, τους θερμοπομπούς με προσοχή και όσο γίνεται λιγότερο ή καλύτερα, όχι σε μεγάλες εντάσεις.
Το ίδιο ισχύει για όλα τα θερμαντικά σώματα με ηλεκτρικές αντιστάσεις (καλοριφέρ λαδιού, αερόθερμα, θερμοπομποί, θερμαντικές αντιστάσεις, κλπ). Και όλα αυτά να θυμάστε έχουν μια απόδοση 100%: αν κάψουν 1kWh θα θερμάνουν ακριβώς το ίδιο, 1kW, το COP τους δηλαδή είναι 1 και αυτό είναι η οροφή του. Ενδεικτικά, ένα κλιματιστικό εύκολα έχει σήμερα πάνω από 3, 4 ή και 5, κάνοντάς τα 3 , 4 ή και 5 φορές πιο αποδοτικά. Όποιος υπόσχεται κάτι διαφορετικό, απλώς ψεύδεται.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#746960 Ακόμα και στις νέες οικοδομές -κατοικίες, μην είστε σίγουροι ότι υπάρχει ανεξάρτητη ασφάλεια και κυρίως, μοναδική γραμμή καλωδίωσης ενός ΑC για αυτή τη "συσκευή". Πολύ συχνά, και κάποια άλλη πρίζα καλύπτεται με την ίδια γραμμή - ασφάλεια, μιάς κι έτσι εξοικονομείται καλώδιο-σκάψιμο-εργατοώρες κλπ για ανεξάρτητες γραμμές.
Ρε σείς, εδώ στα εντοιχισμένα μου καζανάκια (5 τεμ) διαπίστωσα ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΑΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ στην είσοδο του νερού στο καζανάκι (φλοτέρ), με αποτέλεσμα για τυχόν επισκευή, να πρέπει να κλείσεις τη γραμμή απ΄το διακόπτη του πίνακα ύδρευσης.
Τι αν λέμε τώρα, για κάτι που κοστίζει 3€, σύνολο 15€. ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#747131
Anonymous Founder έγραψε:Το ίδιο ισχύει για όλα τα θερμαντικά σώματα με ηλεκτρικές αντιστάσεις (καλοριφέρ λαδιού, αερόθερμα, θερμοπομποί, θερμαντικές αντιστάσεις, κλπ). Και όλα αυτά να θυμάστε έχουν μια απόδοση 100%: αν κάψουν 1kWh θα θερμάνουν ακριβώς το ίδιο, 1kW, το COP τους δηλαδή είναι 1 και αυτό είναι η οροφή του. Ενδεικτικά, ένα κλιματιστικό εύκολα έχει σήμερα πάνω από 3, 4 ή και 5, κάνοντάς τα 3 , 4 ή και 5 φορές πιο αποδοτικά. Όποιος υπόσχεται κάτι διαφορετικό, απλώς ψεύδεται.


Μάλλον δεν έχεις πετύχει τη διαφήμιση της Kumtel.
Έτσι όπως τα λένε εκεί παίζει και να σου επιστρέφουν ρεύμα! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#747162 Μιλώντας για ηλεκτρολογικά, έχω κι εγώ θέμα με την κουζίνα.

Εχω μια 16άρα ασφάλεια για ολα (ψυγείο, καταψύκτη, ψυγειό κρασιού, combi, αποροφητήρα και πλυντήριο πιάτων :vava: ) και μια 2χ20άρα για τις επαγωγικές.

1)κανονικά το πλυντήριο πιάτων θέλει δικιά του παροχή
2)Κανονικά θέλω και μια δεύτερη παροχη γιατί σκοπεύω να βάλω φουρνο ατμού.
Άβαταρ μέλους
By dimitris
#747167
Geralt έγραψε:Θεωρητικα τα μεγιστα Watt που μπορουν να δωσουν οι πριζες ειναι 3x3500, χοντρικα 10.000 Watt
Αρα με ταυτοχρονη λειτουργια και των 2 θερμοπομπων, σε διαφορετικα δωματια πες 4.500Watt ειμαι αρκετα κατω απο το μεγιστο οριο, σωστα?

Ειναι σωστοι οι μπακαλιστικοι υπολογισμοι μου?
Θα μπορουσα να σηκωσω και ταυτοχρονη λειτουργια κλιματιστικου, ειναι inverter?

Δεν υπάρχει σε όλα τα ρολόγια μονοφασικού κεντρική ασφάλεια 25Α; Αν ναι, με 2 θερμοσυσσωρευτές 4500W και ψυγείο, φώτα κλπ είναι οριακά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747170 25Α είναι οι παλιές παροχές μονοφασικού. Οι πιο νέες είναι 35Α οι απλές, και 63Α το ενισχυμένο μονοφασικό.
http://www.monachos.gr/forum/showthread.php/977