Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#90758
Dodger έγραψε:
dimitrisB έγραψε:
Dodger έγραψε:Για συναγερμούς σπιτιών, κάμερες, κόστη, κτλ, ρωτάμε εδώ; :lol:

Για πες λεπτομέρειες (υφιστάμενη υποδομή-καλωδιώσεις-χώρους κλπ), για να δούμε τι τιμή θα κάνουμε και για σάς... :shifty:
:)


Δεν υπάρχει υποδομή, καλωδιώσεις θα μπουν όλα από την αρχή. Σκεφτόμουν κάμερες στις 2 βεράντες και στην εξώπορτα (ίσως και μία ή δύο μέσα στο σπίτι όπου θα είναι απενεργοποιημένες όταν θα είμαι εντός) αλλά και αισθητήρες για συναγερμό στα παράθυρα και μπαλκονόπορτες. Κάτι έχω δει επίσης, σαν αισθητήρες που μπαίνουν εξωτερικά στις βεράντες.


Για να σου πω και εγώ τη γνώμη μου, καθώς με έχει πιάσει και μένα μια μικρή "μανία" με συναγερμούς, ασφάλειες, κάμερες κλπ από τότε που διέρρηξαν το παλιό μου διαμέρισμα.

Από πλευράς αισθητήρων, ξεκινάς από τα απλά και βασικά, δηλαδή παγίδες στις πόρτες και παράθυρα, και motion sensors σε όλους τους χώρους περιμετρικά του σπιτιού (δεν έχει νόημα να παγιδεύσεις έναν εσωτερικό χώρο π.χ. μπάνιο που δεν έχει πρόσβαση από τον εξωτερικό χώρο). Αν θες μπορείς να το πας λίγο πιο μακρυά, και να βάλεις αισθητήρες δόνησης στα τζάμια, laser μάτια απέξω από τις εισόδους, και -για πολύ τραβηγμένα πράγματα- pressure plates στις κύριες εισόδους. Μάλλον αυτά εννοείς λέγοντας αισθητήρες για βεράντες.

Μετά πάμε στις κάμερες. Καλό θα ήταν το σύστημα να μην είναι ένα ανεξάρτητο CCTV, αλλά να μπορεί να συνδεθεί με τον συναγερμό (είτε κάθε κάμερα, είτε το καταγραφικό), ώστε να αξιοποιήσεις και το motion detection που έχουν οι κάμερες. Με αυτό το τρόπο και θα μπορείς να καταγράφεις, και θα μπορείς να τριπάρεις το συναγερμό από τις κάμερες. Προσοχή εδώ θέλουν τα motion range, το detection window και η ευαισθησία (αλλιώς μπορεί απλά να σου σπάσει τα νεύρα). Καλό θα ήταν το σύστημα να μπορεί να δουλέψει και με κάποιο remote ftp server, ώστε ακόμα και αν κάποιος μπει και δει ότι έχεις κάμερες, να ψάξει για το καταγραφικό και να το καταστρέψει/κλέψει, εσύ αν δουλεύεις με ftp server, οι καταγραφές σου είναι ασφαλείς.

Στο θέμα του κέντρου, απαραίτητο προφανώς το ενσύρματο και ασύρματο modem, η δυνατότητα σεναρίων με διαφορετικούς κωδικούς (για να μπορείς π.χ. να φτιάξεις σενάριο Ύπνος, που να το δουλεύεις το βράδυ), και η δυνατότητα απομακρυσμένου ελέγχου μέσω κινητού. Επίσης απαραίτητη η δεύτερη τροφοδοσία και οι διπλές σειρήνες.

Χωρίς να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες, αυτά είναι τα βασικά, αν θες μπορώ να σου πω περισσότερα και για αυτά που έχω κάνει σπίτι μου, αλλά θα χρειαστούμε ώρα :innocent:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#90760 Η μεγαλύτερη μούφα είναι να συνδεθείς με εταιρεία security .. :shifty: .
Όσον αφορά τις κάμερες , νομίζω είναι περιττό έξοδο , καθώς από την μία '' προκαλείς '' περισσότερο , από την άλλη δεν παρέχουν καμμιά ουσιαστική προστασία , εύκολα τίθενται νοκ αουτ , πιο πολύ χρησιμεύουν μετά το έγκλημα , αν έχουν καταγράψει τυχόν δράστες , οχήματα κ.λ.π
Προσωπικά τα πιο πολλά λεφτά θα τα έριχνα στην εξωτερική πόρτα ασφαλείας του οικήματος (και πιο πολύ στην κλειδαριά της..) καθώς και στην κεντρική θύρα του διαμερίσματος , ως επίσης και στα παράθυρα ,μπαλκονόπορτες ..
Οι καινούριου τύπου συναγερμοί , ενεργοποιούνται πανεύκολα μέσω κινητών android , έχεις εικόνα του σπιτιού σου απευθείας στο κινητό σου , όλα ασύρματα (δεν σκάβεις τοίχους κ.λ.π) , εσωτερικές σειρήνες (σε περίπτωση παραβίασης της εξωτερικής) , αλλά εννοείται όλα αυτά ανεβάζουν το κόστος στο θεό..
Η προσωπική μου εμπειρία δείχνει πως ότι σύστημα και να βάλεις , αν το σπίτι σου μπει για κάποιον λόγο στο μάτι οργανωμένης σπείρας , θα μπουν μέσα και δεν θα πάρεις χαμπάρι.. Έχω μπει σε σπίτια φρούρια , σε περιοχές που είναι γεμάτες οχήματα security (Κηφισιά , Εκάλη , Πανόραμα Βούλας...) και τρόμαξα από αυτά που είδα..Δεν μιλάμε σαφώς για κανά γύφτο , ή κανά πρεζόνι που στην διάρκεια της ημερας θα προσπαθήσει να σου ανοίξει το σπίτι..Μιλάμε για οργανωμένες σπείρες που με διάφορους τρόπους , μαθαίνουν για χρηματοκιβώτια , για πλήθος χρυσαφικών κ.λ.π στο σπίτι..
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#90768 Βλέπω πως ο Ace είναι καλά ενημερωμένος, εγώ δεν φτάνω ως εκεί στις γνώσεις για το όλο θέμα. :oops:
Χοντρικά πάντως, υπολόγισε σε μάρκα PARADOX για τα δεδομένα σου και σχεδόν για όλα όσα έγραψε ο Ace, πλήν καμερών, σχεδόν στα 1.000€. Προσθέτοντας 2-3 κάμερες σε απλή λειτπουργία (δεν γνωρίζω κόστη για τη συσχέτισή τους με το υπόλοιπο σύστημα συναγερμού), περί τα 1.300€ με καταγραφικό.
Αν θελήσεις να προσθέσεις στα παραπάνω και σύστημα GSM με κάρτα SIM για ενημέρωση "συμβάντων" στο κινητό, αλλά και 2-3 σένσορες πυρανίχνευσης, θα φτάσεις άνετα τα 1.500€ .
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#90773 Σας μερσώ όλους :s_thumbsup

Paradox έβαλε ο bro πριν από λίγο, στο διπλανό διαμέρισμα (η κατοικία έχει 2 διαμερίσματα). Το κόστος εκεί το υπολόγιζα, 1000-1500max. Αυτό με τις κάμερες το είδα από έναν φίλο που έχει καφετέρια. Είμασταν στη Κρήτη και κοιτούσε μέσω του κινητού του τι γίνετε στο μαγαζί :metalo: οπότε, why not? Θα τα διαβάσω πάλι όλα από το σπίτι και τα ξαναλέμε.

@ The Ace ετοίμασε ένα pm αναλυτικό :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#90777
Dodger έγραψε:Σας μερσώ όλους :s_thumbsup

Paradox έβαλε ο bro πριν από λίγο, στο διπλανό διαμέρισμα (η κατοικία έχει 2 διαμερίσματα). Το κόστος εκεί το υπολόγιζα, 1000-1500max. Αυτό με τις κάμερες το είδα από έναν φίλο που έχει καφετέρια. Είμασταν στη Κρήτη και κοιτούσε μέσω του κινητού του τι γίνετε στο μαγαζί :metalo: οπότε, why not? Θα τα διαβάσω πάλι όλα από το σπίτι και τα ξαναλέμε.

@The_Ace ετοίμασε ένα pm αναλυτικό :s_thumbsup


Με 1500€ μπορείς να κάνεις δουλειά, απλώς μην περιμένεις όλα τα bells&whistles που προαναφέρθηκαν. π.χ. για το δικό μου σπίτι το κόστος ξεπερνούσε τα 2000€ (νομίζω κάπου στα 2400€ μου έδωσε προσφορά ο συναγερματζής) με "απλό" κανονικό συναγερμό. Εξ'ου και τελικά στράφηκα σε λύση Smart-home, μέσω του οποίου έκανα και όλο το σύστημα ασφαλείας (και το πλήρωσα αρκετά παραπάνω).

Το θέμα είναι τι και πόσους σένσορες θα βάλεις, γιατί το κοστολόγιο αυξάνεται γρήγορα (αφού πολλαπλασιάζεις για κάθε είδος και κάθε επιπρόσθετο χώρο). Επίσης καλό και άγιο το ασύρματο, αλλά το ενσύρματο είναι εγγυημένο, δουλεύει πάντα, δεν χρειάζεται μπαταρίες ή solar panel για τροφοδοσία, και δεν έχει παρεμβολές. Καλό λοιπόν να υπάρχουν και οι δύο επιλογές, και διαλέγεις αναλόγως. Επίσης έχε υπόψη σου ότι η κεντρική "μονάδα", το καντράν δηλαδή, μπορεί να κάνει από 50€ μέχρι 500€, οπότε και αυτό αλλάζει το κόστος.

Τέλος, αυτό με τις κάμερες μπορεί να είναι ένα standalone CCTV (όπως αυτά που βρίσκεις και στο Πλαίσιο), μπορεί να είναι IP καταγραφικό με IP κάμερες, και μπορεί να το στήσεις κατευθείαν πάνω στο κέντρο του συναγερμού (νομίζω η Paradox το υποστηρίζει, ίσως και άλλοι). Σε κάθε περίπτωση μπορείς να τις βλέπεις μέσω κινητού, tablet, laptop κλπ, αλλά το βασικό για μένα είναι η συνεργασία με το συναγερμό και όχι κάτι διακριτό και ξεχωριστό.

Τεςπα, όπως είπα το έχω ψάξει αρκετά, μου λες τι θες και τι ζητάς, και σου λέω ότι ξέρω και ότι έχω μάθει :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By kacey
#90790
giannik1977 έγραψε:Η μεγαλύτερη μούφα είναι να συνδεθείς με εταιρεία security .. :shifty: .



Γιατι? Κατ'αρχας, τι εννοεις εσυ "να συνδεθεις με security"? Τι περιλαμβανεις στη "συνδεση"?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#90793 Να συνδεθείς με εταιρεία security , εννοώ όταν ενεργοποιείται ο συναγερμός , ειδοποιούνται και αυτοί (εκτός από εσένα) και καλούν το 100 και μετά από ώρα πάει περιπολικό και ελέγχει εξωτερικά το σπίτι ,το κατάστημα κ.ο.κ.. (αν πληρώσεις extra , μπορεί να περνάει και οχημα δικό τους κάθε βράδυ ή κάθε 3 βράδια κ.λ.π , αναλόγως τι πληρώσεις..)
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#90794
kacey έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Η μεγαλύτερη μούφα είναι να συνδεθείς με εταιρεία security .. :shifty: .


Γιατι? Κατ'αρχας, τι εννοεις εσυ "να συνδεθεις με security"? Τι περιλαμβανεις στη "συνδεση"?


Η "σύνδεση" αφορά τη σύνδεση του συναγερμού με το κέντρο λήψης σημάτων της εταιρείας. Κοινώς μπορείς πέρα από τη σειρήνα, να επιλέξεις να χτυπάει/ανάβει λαμπάκι στο κέντρο της εταιρείας, η οποία επιτόπου (εντός δευτερολέπτων) κάνει κάποιες προκαθορισμένες ενέργειες (συνήθως παίρνουν τηλέφωνο και ελέγχουν τις κάμερες, αν υπάρχουν). Επίσης ενημερώνουν για το τι φαίνεται να συμβαίνει (αν ο συναγερμός έχει τέτοιες δυνατότητες) και προχωρούν σε επιβεβαιώσεις. Πέρα από αυτό, μπορούν επίσης να στείλουν κάποιο όχημα και να ειδοποιήσουν την αστυνομία. Οι ίδιοι όμως δεν έχουν δικαιοδοσία, ούτε φυσικά τον εξοπλισμό για να μπορέσουν να σταματήσουν ή/και συλλάβουν διαρρήκτες (χώρια που δεν το θέλουν κιόλας). Πιο πολύ το κάνεις για λόγους ξεγνοιασιάς ("κάποιος κοιτάει πάντα"), παρά για καθαρά πρακτικούς λόγους...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#90795 η ακόμα ενεργοποιούν από μόνοι τους τον συναγερμό , ώστε να δεις πόσο χρήσιμο είναι να έχεις εταιρεία security και συναγερμό.... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#90804
The Ace έγραψε:
kacey έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Η μεγαλύτερη μούφα είναι να συνδεθείς με εταιρεία security .. :shifty: .


Γιατι? Κατ'αρχας, τι εννοεις εσυ "να συνδεθεις με security"? Τι περιλαμβανεις στη "συνδεση"?


Η "σύνδεση" αφορά τη σύνδεση του συναγερμού με το κέντρο λήψης σημάτων της εταιρείας. Κοινώς μπορείς πέρα από τη σειρήνα, να επιλέξεις να χτυπάει/ανάβει λαμπάκι στο κέντρο της εταιρείας, η οποία επιτόπου (εντός δευτερολέπτων) κάνει κάποιες προκαθορισμένες ενέργειες (συνήθως παίρνουν τηλέφωνο και ελέγχουν τις κάμερες, αν υπάρχουν). Επίσης ενημερώνουν για το τι φαίνεται να συμβαίνει (αν ο συναγερμός έχει τέτοιες δυνατότητες) και προχωρούν σε επιβεβαιώσεις. Πέρα από αυτό, μπορούν επίσης να στείλουν κάποιο όχημα και να ειδοποιήσουν την αστυνομία. Οι ίδιοι όμως δεν έχουν δικαιοδοσία, ούτε φυσικά τον εξοπλισμό για να μπορέσουν να σταματήσουν ή/και συλλάβουν διαρρήκτες (χώρια που δεν το θέλουν κιόλας). Πιο πολύ το κάνεις για λόγους ξεγνοιασιάς ("κάποιος κοιτάει πάντα"), παρά για καθαρά πρακτικούς λόγους...


Εάν μένεις σε μονοκατοικία και σε αραιοκατοικημένη περιοχή ο συναγερμός χωρίς security δεν έχει κανένα νόημα. Τουλάχιστον άμα κάποιος προσπαθήσει να μπει άμα είσαι μέσα. Κατ'αρχήν ειδικά αν είναι χειμώνας με αέρα και βροχή κανένας δε θα τον ακούσει. Κατά δεύτερον και να τον ακούσει άμα έχεις αυλή κλπ κανένας δε θα δει τίποτα. Αντίθετα με την εταιρεία security ξέρεις (και το κυριότερο ξέρει και ο κλέφτης) ότι σε χρόνο τρία με τέσσερα λεπτά κάποιος εκπαιδευμένος άνθρωπος θα βρεθεί κοντά σου, (ανεξάρτητα αν έχει ή δεν έχει τυπικά δικαιοδοσία να συλλάβει-τυπικά δεν έχει κανένας εκτός από την αστυνομία), η αστυνομία θα ενημερωθεί επακριβώς για το τι συμβαίνει και όπως έχω τσεκάρει χωρίς να ξέρω το γιατί έρχεται πολύ πιο γρήγορα όταν υπάρχει προστασία από εταιρεία security.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#90807
giannik1977 έγραψε:Να συνδεθείς με εταιρεία security , εννοώ όταν ενεργοποιείται ο συναγερμός , ειδοποιούνται και αυτοί (εκτός από εσένα) και καλούν το 100 και μετά από ώρα πάει περιπολικό και ελέγχει εξωτερικά το σπίτι ,το κατάστημα κ.ο.κ.. (αν πληρώσεις extra , μπορεί να περνάει και οχημα δικό τους κάθε βράδυ ή κάθε 3 βράδια κ.λ.π , αναλόγως τι πληρώσεις..)


The Ace έγραψε:
Η "σύνδεση" αφορά τη σύνδεση του συναγερμού με το κέντρο λήψης σημάτων της εταιρείας. Κοινώς μπορείς πέρα από τη σειρήνα, να επιλέξεις να χτυπάει/ανάβει λαμπάκι στο κέντρο της εταιρείας, η οποία επιτόπου (εντός δευτερολέπτων) κάνει κάποιες προκαθορισμένες ενέργειες (συνήθως παίρνουν τηλέφωνο και ελέγχουν τις κάμερες, αν υπάρχουν). Επίσης ενημερώνουν για το τι φαίνεται να συμβαίνει (αν ο συναγερμός έχει τέτοιες δυνατότητες) και προχωρούν σε επιβεβαιώσεις. Πέρα από αυτό, μπορούν επίσης να στείλουν κάποιο όχημα και να ειδοποιήσουν την αστυνομία. Οι ίδιοι όμως δεν έχουν δικαιοδοσία, ούτε φυσικά τον εξοπλισμό για να μπορέσουν να σταματήσουν ή/και συλλάβουν διαρρήκτες (χώρια που δεν το θέλουν κιόλας). Πιο πολύ το κάνεις για λόγους ξεγνοιασιάς ("κάποιος κοιτάει πάντα"), παρά για καθαρά πρακτικούς λόγους...


Ωραια. Κατ'αρχας τα ξερω ολα αυτα, μαγαζι ειχα, επι X χρονια ημασταν συνδεδεμενοι με security (δεν θυμαμαι ποσα, πανω απο 20+). Απλα ρωτησα "τι εννοειτε με το <<συνδεση>>" γιατι ακριβως επειδη το θεωρω πολυ χρησιμο δεν μπορουσα να καταλαβω τι εννοειτε εσεις ως "αχρηστο". Πχ την ειδοποιηση της αστυνομιας και μετα εμου με την ενεργοποιηση του συναγερμου τη θεωρω πολυ χρησιμη γιατι αν δεν ειμαι εγω εκει, δεν προκειται να το κανει κανεις και γιατι κερδιζεις χρησιμα λεπτα (αν η αστυνομια κανει τη δουλεια της και παει αμεσως να τσεκαρει... :whistlink: ). Τη περιπολια τη θεωρω σημαντικη γιατι ενω προφανως δεν θα παει να εμποδισει τον οποιοδηποτε ο σεκιουριτας, το οτι καποιος ελεγχει σε τακτικα χρονικα διαστηματα προφανως και ειναι αποτρεπτικο στο να χτυπησεις το Α μαγαζι, οταν στο Β μαγαζι δεν ελεγχει κανεις. Εκτος αυτου, αυτος που ελεγχει μπορει να ειδοποιησει ο ιδιος το κεντρο και την αστυνομια οταν βλεπει κατι υποπτο. Φανταστειτε ακομα και εγω μεσα στο τελευταιο χρονο περιπου εχω ειδοποιησει πανω απο 5-6 φορες την αστυνομια να παει να ελεγξει καποιον, επειδη δεν μου αρεσε αυτο που εβλεπα. Τελος, η δυνατοτητα κρυφου συναγερμου οπου ειδοποιεις οτι πεφτεις θυμα ληστειας χωρις να ξερει ο ληστης οτι ειδοποιησες.
giannik1977 έγραψε:η ακόμα ενεργοποιούν από μόνοι τους τον συναγερμό , ώστε να δεις πόσο χρήσιμο είναι να έχεις εταιρεία security και συναγερμό.... :whistlink:


Τωρα αυτο το τελευταιο, τι να πω, δεν το εχω σκεφτει ποτε.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#90809 Kωστα βάλτο στην άκρη του μυαλού σου...
Junior gt είσαι λάθος δεν έχω χρονο τώρα να γράψω, μεγάλη πληγή ανοιγεις αν βρω χρονο το βράδυ θα σου εξηγήσω.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#90812 Εχει συμβει παντως και το σκηνικο να επιστρεφουν οι γονεις μου σπιτι μετα απο εξοδο (Σαρωνιδα, δεν το λες και ερημικο μερος) και να βρισκουν τους αστυνομικους εκει να τους περιμενουν εχοντας ηδη τσεκαρει το εξωτερικο του σπιτιου γιατι χτυπησε ο συναγερμος και ειδοποιηθηκαν απο την εταιρια, ενω οι ιδιοι (γονεις μου) δεν ειχαν παρει χαμπαρι και ουτε ειχαν ακουσει τα κινητα τους που τους επαιρνε η εταιρια να τους ειδοποιησει και αυτους.