Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kacey
#87524 σαφως, ο ιδιοκτητης πρεπει να επικυρωσει το συμβολαιο στην εφορια (σε 3 αντιγραφα, ενα για την εφορια και ενα για το καθενα τους)* και με το επικυρωμενο αντιγραφο ή την εκτυπωση απο το taxis ο ενοικιαστης παει στη ΔΕΗ και κανει συμβαση. Νομιζω οτι αν το κανεις μεσω taxis τοτε ο ιδιοκτητης "δηλωνει" την ενοικιαση και το ΑΦΜ του ενοικιαστη και ο ενοικιαστης μεσω του δικου του taxis "αποδεχεται" την ενοικιαση, και μετα απο αυτο ειναι εγκυρη η διαδικασια.

*δεν θυμαμαι επισης αν στην εφορια πανε ξεχωριστα ιδιοκτητης και ενοικιαστης για να επικυρωσει ο καθενας το δικο του αντιγραφο, κατα τη παραπανω λογικη του taxis οπου η δηλωση ενοικιασης απο τον ιδιοκτητη απαιτει και την αποδοχη απο τον ενοικιαστη.

"Πως τον αναγκάζεις να πάρει τη ΔΕΗ στο όνομά του;"

υποτιθεται οτι ως αδειο, το ακινητο ΔΕΝ εχει ρευμα οποτε αναγκαστικα αυτος που το μισθωνει παει και κανει συμβαση με τη ΔΕΗ στο ονομα του, για να του βαλουν ρολοι και να παρει ρευμα. Τι κανεις αν εχει ηδη ρευμα? Δεν ξερω (δεν μου εχει τυχει) αλλα υποθετω οτι ή πας και το διακοπτεις ωστε να παει μετα ο αλλος να παρει, ή πατε μαζι και γινεται καποια μεταφορα του λογαριασμου και των υποχρεωσεων.
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#87528
kacey έγραψε:Νομιζω οτι αν το κανεις μεσω taxis τοτε ο ιδιοκτητης "δηλωνει" την ενοικιαση και το ΑΦΜ του ενοικιαστη και ο ενοικιαστης μεσω του δικου του taxis "αποδεχεται" την ενοικιαση, και μετα απο αυτο ειναι εγκυρη η διαδικασια.

Αυτό.
kacey έγραψε:*δεν θυμαμαι επισης αν στην εφορια πανε ξεχωριστα ιδιοκτητης και ενοικιαστης για να επικυρωσει ο καθενας το δικο του αντιγραφο, κατα τη παραπανω λογικη του taxis οπου η δηλωση ενοικιασης απο τον ιδιοκτητη απαιτει και την αποδοχη απο τον ενοικιαστη.

όχι δεν χρειάζεται νομίζω. Εφόσον χρειαστείς αντίγραφο του συμβολαίου για οτιδήποτε απλά μπαίνεις στο taxis και το τυπώνεις.
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#88184
sknipper έγραψε:Ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να νοικιάσεις ένα διαμέρισμα, εννοώ πως γίνεται επίσημη η συμφωνία. Με ενδιαφέρει κυρίως η προστασία του ιδιοκτήτη, της περιουσίας του και του εισοδήματός του. Άκουσα ότι υπάρχουν έτοιμα μισθωτήρια που απλά τα συμπληρώνουν και οι δύο και τα οποία στηρίζουν τον ιδιοκτήτη.
Αυτό μετά δηλώνεις στην εφορία; Ή χρειάζονται και δικηγόροι κλπ;


Οι δικηγόροι δεν χρειάζονται πουθενά (αυτό είναι αξίωμα με καθολική ισχύ :shifty: )

Μιλάμε για μισθώσεις κατοικιών
Τα έτοιμα είναι μια χαρά, εννοώ είναι φτιαγμένα κατά βάση υπέρ του ιδιοκτήτη...Ό,τι θες ρώτα (εννοώ εμένα όχι δικηγόρο :shifty: )

Έχε επίσης υπόψη σου ότι ο μίνιμουμ χρόνος μίσθωσης κατοικίας είναι η 3ετία και αυτό δεσμεύει και τους 2...Δεν μπορεί να συμφωνηθεί χρόνος μικρότερος της 3ετίας (αυτό σημαίνει ότι ακόμα και να υπογράψει κάποιος πχ 2ετία όποιος από τους 2 το επιθυμεί μπορεί πάντα να επικαλεστεί τη νόμιμη μίνιμουμ διάρκεια των 3 ετών)
Taxis
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/ ... wsewn.html

Αυτό για τη ΔΕΗ και να πάρει το ρολόι στο όνομά του ο μισθωτής είναι σωστό καθώς η ΔΕΗ "κυνηγάει" αυτόν που έχει σύμβαση μαζί του, αλλά στην ΕΥΔΑΠ αυτό δεν έχει νόημα γιατί η ΕΥΔΑΠ "κυνηγάει" τελικά πάντα τον ιδιοκτήτη! (έχω σχετική υπόθεση με λογαριασμούς ΕΥΔΑΠ εκατομμυρίων από 30 διαφορετικούς χρήστες όπου η ΕΥΔΑΠ τα ζητάει όλα από τον ιδιοκτήτη :dizzy: ( όχι δεν είναι φοιτητική γκαρσονιέρα :lol: )
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#88287
koutsan έγραψε:....Έχε επίσης υπόψη σου ότι ο μίνιμουμ χρόνος μίσθωσης κατοικίας είναι η 3ετία και αυτό δεσμεύει και τους 2.........)
Χρήαιμες πληροφορίες, ευαριστώ.
Αυτό για την τριετία ως ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης κατοικίας, δεν το ήξερα και μάλιστα μου είπε κάποιος ότι μπορείς να βάλεις όσο θέλεις, που μπορώ να το βρω για να το μοστράρω επιδεικτικά στον "γνώστη";
Την συμφωνία/μισθωτήριο απλά την δηλώνεις ηλεκτρονικά ή πρέπει και να πας στη ΔΟΥ και να τους δώσεις αντίγραφο ή κάτι τέτοιο; Μάλλον αυτό γινόταν παλιά και πλέον αρκεί η ηλεκτρονική δήλωση;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#88289
sknipper έγραψε:
koutsan έγραψε:....Έχε επίσης υπόψη σου ότι ο μίνιμουμ χρόνος μίσθωσης κατοικίας είναι η 3ετία και αυτό δεσμεύει και τους 2.........)
Χρήαιμες πληροφορίες, ευαριστώ.
Αυτό για την τριετία ως ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης κατοικίας, δεν το ήξερα και μάλιστα μου είπε κάποιος ότι μπορείς να βάλεις όσο θέλεις, που μπορώ να το βρω για να το μοστράρω επιδεικτικά στον "γνώστη";
Την συμφωνία/μισθωτήριο απλά την δηλώνεις ηλεκτρονικά ή πρέπει και να πας στη ΔΟΥ και να τους δώσεις αντίγραφο ή κάτι τέτοιο; Μάλλον αυτό γινόταν παλιά και πλέον αρκεί η ηλεκτρονική δήλωση;


http://www.pomida.gr/misthoseis/symvoyl ... aston.html

νούμερο 5
Άβαταρ μέλους
By kacey
#88431 Ερωτηση, αν καποιος ξερει ή θυμαται. Οταν χτισαμε το κτιριο που στεγασαμε το μαγαζι μας στο ισογειο +3 οροφογραφεια απο πανω, θυμαμαι (μεσες ακρες, ισως να κανω και λαθος) οτι επειδη ηταν υποχρεωτικο να φτιαξεις θεσεις σταθμευσης σε πυλωτη, για να μπορεις να μην εχεις πυλωτη αλλα να τη κανεις ισογειο καταστημα επρεπε να πληρωσεις (αρκετα) χρηματα στο δημο ωστε να "αγορασεις" ή να "χρηματοδοτησεις" αντιστοιχες θεσεις σταθμευσης που θα προνοουσε ο δημος να παραχωρησει ή δημιουργησει.

Ισχυει κατι τετοιο ή παρομοιο ή θυμαμαι λαθος?
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#88446 Καλά θυμάσαι, νόμος 960/1979, άρθρο 1 παρ. 2 εδάφιο γ'
Σημείωση: έκτοτε έχει τροποποιηθεί άπειρες φορές, δεν γνωρίζω με ακρίβεια τι ισχύει σήμερα, θέλει ψάξιμο. Τότε όμως και, μάλλον μέχρι τουλάχιστον το 1999, έτσι είχαν τα πράγματα.
Edit: βλ. και άρθρα 310-314 ΦΕΚ Δ'/580/27.07.1999
Άβαταρ μέλους
By kacey
#88463 (αν γνωριζεις και εχεις ορεξη) για να μη πηξω στο ψαξιμο, αυτο εχει τη λογικη οτι εγω μπορω με καποιο τροπο να ζητησω απο το δημο Χ θεσεις σταθμευσης, ή οτι "o kacey δεν εφτιαξε Χ θεσεις στη πυλωτη του οπως επρεπε = δεν "αφαιρεσε" Χ οχηματα απο το δρομο = πληρωσε για να δημιουργησει ο δημος Χ κοινοχρηστες θεσεις για τους υπολοιπους"?
Άβαταρ μέλους
By Serf
#88530 Μόλις λύθηκε οικογενειακή απορία ετών για αντίστοιχη περίπτωση στη Νέα Σμύρνη. Όπου πάντα θεωρούσαμε ότι ισχύει το 1ο σενάριο...
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#88571 Σχετικα με τον απο κατω και τον ανελκυστηρα που εβαλε και ξυπνουσε τους ηλικιωμενους γονεις μου.
Με ειδε στην πυλωτη και μου επιτεθηκε φραστικα. Λυπαμαι που το λεω αλλα τον εβαλα μεσα στο μαγαζι του και τον απογειωσα. Τελικα αφου με ακουσε ολο το τετραγωνο και αφου ημουν για γαργαρες απο τις φωνες τι μου λεει ? "Ξερεις εχω καλεσει τον ταδε μαστορα να βγαλει το μοτερ απο τον τοιχο και να το βαλει τερμα κατω υπογειο με λαστιχα και μονωση.
Ρε π@@@@@ μου τελικα δεν γλυτωνω τα χαπια! Ουτε αδειες ειχε ουτε τιμολογιο αγορας το μοτερ ουτε τιποτα. Μονο φωνες.
Νομος Τζακ Νορις τελικα.
:dizzy:
Άβαταρ μέλους
By koutsan
#88580 Ελπίζω να του τράβηξες και κάνα μανίκι φορώντας καπότα με αλάτι και να μην έμεινες μόνο στα αδερφίστικα με φωνές και λοιπές υστερίες.
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#88586 Οχι μωρε το παιδι. Νεος οικογενειαρχης φραγκοφονιας και νεο λαμογιο στη γειτονια. Επρεπε να καλμαρει λιγο. Ολο εχω αδειες ελεγε και τιποτα δεν ειχε. Με παρακαλεσε να σταματησω να τον "ψαχνω".
Θρασυς ελληνας.