Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#85607 Τέσπα. Στο δικό μου μυαλό άδεια = μηχανικός, κατάθεση σχεδίων κλπ κλπ
Για τις εργασίες με ειδοποίηση προ 48 ωρών δεν θες τπτ τέτοιο. Πας ως ιδιοκτήτης, ενημερώνεις με μια συμπληρωμένη fix φόρμα που έχει απλώς τα στοιχεία σου και το είδος των εργασιών, και τέλος.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#85609
criuser έγραψε:
junior gt έγραψε:Μισό. Πάμε πάλι από την αρχή:
Άρα για τα στεγασμένα επαγγέλματα υπάρχει ΦΠΑ στην εργασία απλά μερικές φορές και αναλόγως βέβαια του κόστους των υλικών που χρησιμοποιείς είναι πιο λίγο αυτό το ΦΠΑ σε σχέση με αυτό των υλικών. Όχι πάντα.
Για τα μη στεγασμένα και από τη στιγμή που η εργασία γίνεται με υπεργολάβο δηλαδή ο κατασκευαστής δεν έχει πχ ξύλα, εργαλέια δικά του για καλούπια κλπ τότε ο υπεργολάβος (μπεταντζής, σοβαντζής, τουβλάς κλπ), πάλι είναι υποχρεωμένος να κόψει τιμολόγιο παροχής στον κατασκευαστή το οποίο έχει ΦΠΑ. Το ΙΚΑ (των οικοδόμων) μπορεί να το πληρώνει ο κατασκευαστής ή ο υπεργολάβος είναι θέμα συμφωνίας. (συνήθως το πληρώνει ο κατασκευαστής).
Τα πάνε και δεν πάνε στο ΦΠΑ είναι πουστιές ημών των κατασκευαστών.
Σαφώς και ο υυπεργολάβος είναι ΚΑΙ μάστορας τις περισσότερες φορές, κολλάς τα ένσημά του κανονικά και από τη στιγμή που δεν του πληρώνεις μόνο τα μεροκάματά του και των υπολοίπων μαστόρων (βάσει ΙΚΑ), που δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις μόνο μεροκάματα αφού ο άνθρωπος βάζει και τα εργαλεία του), είναι και είσαι υποχρεωμένος να ζητήσεις τιμολόγιο παροχής το οποίο βεβαίως βεβαίως έχει ΦΠΑ 23% το οποίο βέβαια το επιβαρύνεσαι εσύ.
Αλλιώς βάσει ποίου παραστατικού του δίνεις παραπάνω λεφτά από τα μεροκάματα που έχεις δηλώσει στο ΙΚΑ? :hmmm:

Πάμε από την αρχή , μιλώντας πάντα γιά ιδιωτικά έργα και γιά κατασκευαστές . Στο 99 % των περιπτώσεων των στεγασμένων επαγγελμάτων υπάρχει ΦΠΑ γιατί οι εργαζόμενοι σε αυτά ασφαλίζονται στον ΟΑΕΕ . Επίσης παίρνεις τιμολόγιο γιά έτοιμο μεταποιημένο προιόν , οπότε δεν υπάρχει διαχωρισμός υλικών , εργασίας .

Γιά τα μη στεγασμένα . Αν ο μπετατζής δεν έχει κάνει δήλωση στην εφορία ότι νοικιάζει , μεταφέρει και τοποθετεί σκαλωσιές και καλούπια , τότε δεν μπορεί να δώσει απόδειξη ενοικίασης ξυλείας , όπως γινόταν κατά κόρον στο παρελθόν στα μικρά ιδιωτικά έργα . Το ΙΚΑ έχει ένα θέμα με όσους κόβουν τιμολόγιο , αλλά δεν βάζουν ένσημα στον εαυτό τους , αλλά το αντίστοιχο πρόβλημα έχει και ο ΟΑΕΕ , αφού τιμολόγια κόβουν οι επαγγελματίες και όχι οι μισθωτοί που ασφαλίζονται στο ΙΚΑ . Το ΙΚΑ των οικοδόμων , δεν το πληρώνει ΠΟΤΕ ο υπεργολάβος , αλλά πάντα ο κατασκευαστής , αφού αλλιώς ο οικοπεδούχος που είναι ο βασικός υπόχρεος απέναντι στο ΙΚΑ δεν συναινεί σε μεταβίβαση οικοπέδου .

Πέραν του μπετατζή , εργαλεία είναι η πρέσα σοβατίσματος που την νοικιάζεις και οι σκαλωσιές που επίσης τις νοικιάζεις .
Αρα χτίστης , σοβατζής και μπογιατζής , διαχωρίζεται πλήρως η εργασία από τα υλικά . Το ίδιο ισχύει σε κάθε περίπτωση γιά πλακάδες και πατωματζήδες .

Σε κάθε περίπτωση βέβαια μπορείς να παίρνεις τιμολόγιο από όλους , αλλά υπάρχει θέμα με το ποιός προσλαμβάνει και απολύει τους οικοδόμους και πως ο υπεργολάβος είναι ασφαλισμένος σαν μισθωτός , ενώ κόβει τιμολόγια σαν επαγγελματίας γιά την ίδια δουλειά . :rtfm:


Ξαναρωτώ λοιπόν. Βάσει ποιού παραστατικού όλοι αυτοί (οι υπεργολάβοι) λαμβάνουν (εάν λαμβάνουν) κάτι τοις παραπάνω από το δηλωμένο στο ΙΚΑ μεροκάματό τους?
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#85680 Edit για το ΙΚΑ γιατι τωρα το ειδα: άλλο σε ποιανού όνομα είναι το αμοε και άλλο ποιοςτο πληρώνει. Είναι θέμα συμφωνίας. Και για να πληρωθεί ο υπεργολάβος όταν βαρύνει αυτόν πρέπει να φέρει την απόδειξη εξόφλησης. Αν και τις περισσότερες φορές όπως είπα η συμφωνία είναι να το πληρώνει ο κατασκευαστής
Άβαταρ μέλους
By criuser
#85685 Αντί να ξαναρωτάς , καλό ήταν να ξαναδιαβάσεις αυτό που έγραψα και απαντάει στο ερώτημα σου .
Στο ότι δεν απαντάει μονολεκτικά , είναι θέμα των αντιφάσεων που υπάρχουν .
Τυπικά λοιπόν , όπου υπάρχει χρήση εργαλείων , η ενοικίαση αυτή χρειάζεται τιμολόγιο . Αν δεν υπάρχει χρήση εργαλείων , τότε η διαφορά του μεροκάματου , από τους άλλους μαστόρους , περιλαμβάνει το εργολαβικό όφελος και μπορεί να πάει με το ΙΚΑ και ΦΜΥ .

Γενικά όμως υπάρχει αντινομία μισθωτός να κόβει τιμολόγιο γιά το ίδιο έργο .
Αλλά έχουμε πολλά τέτοια στην χώρα μας .

Τώρα μου έβγαλε το νέο σου μήνυμα .

Το ΙΚΑ σε οικοδομή , πολυκατοικία , σε καμμία περίπτωση δεν το πληρώνει ο εργολάβος . Στην απογραφή του έργου , απογράφεται ο οικοπεδούχος και ο κατασκευαστής . Το πληρώνει ο κατασκευαστής , αλλά πάντα γιά λογαριασμό του οικοπεδούχου , ο οποίος είναι ο κατά νόμο υπεύθυνος .

Στα δημόσια έργα , ισχύουν άλλα , αλλά δεν έχω κάνει ποτέ μου και έτσι δεν ξέρω τι παίζει .
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#85686 ρε junior εχεις πιασει κουβεντα τωρα εσυ με τον criuser για τα οικονομικα και περιμενεις να παρεις αληθεια.

Στο τεχνικο γραφειο που δουλευα παντα πιστωτικο εβγαινε το ΦΠΑ καθε 3μηνο. Ενσημα ξερουμε καλα ποσα βαζουν. Παιρνουν τον καταλογο του ΙΚΑ βαζουν τα νομιμα να ειναι κομπλε με τον νομο. Αοι αυτα, τις περισσοτερες φορες τα πουλανε σε τιποτα εργατες που ψαχνουν ενσημα γιατι λογω ανεργιας θελουν να εχουν υγειονομικη καλυψη η γιατι ψαχνουν να βγαλουν συνταξη και μπορει να βγαζουν λεφτα και απο το ΙΚΑ. Κατα τ αλλα οι εργολαβοι και οι μηχανικοι μπαινουν μεσα.

Και να ελεγα οτι ειναι ο μοναδικος που εχει εμπειρια απο οικοδομη να μας δουλευε αλλα ξερουμε και αλλα ατομα τι συμβαινει.
Άβαταρ μέλους
By criuser
#85690 Αλλο το να δουλεύεις με ιδιωτικές οικοδομές , όπου εκεί παίζουν διάφορα , άλλο το να κάνεις κατασκευή , που άμα χρωστάς στο ΙΚΑ , απλά ΔΕΝ πουλάς αν δεν έχεις ενημερότητα ασφαλιστική και φορολογική .

Αλλά οι ξερόλες περισσεύουν στο φόρουμ :rtfm: :s_whiteflag
Τώρα γιά αυτόν που ήταν πιστωτικός στο ΦΠΑ , είναι μεγάλος κόπανος , γιατί είναι κατακόκκινος στην εφορία .
Εχουμε πολλά φυντάνια στον κλάδο .
Καλό βράδυ .
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#85701 Και ο τελευταίος υπεργολάβος μπεταντζής, σοβαντζής κλπ έχει κανει έναρξη επαγγέλματος. Έχει εργαλεία ο μπεταντζής πύργους, ξυλεία, πανέλα, δονητές κλπ, ο σοβαντζής πρέσσες κλπ, και πάει λέγοντας. Με τον ΟΑΕΕ κανένα πρόβλημα αφού άμα είναι στο ΙΚΑ παίρνει απαλλαγή ασφάλισης. Άρα λοιπόν όλοι μα όλοι έχουν τιμολόγια παροχής.
Να βαφτίζουμε λοιπόν το ψάρι κρέας δεν έχει νόημα.
Αρα λοιπόν και στην εργασία είτε αυτή είναι στεγασμένη είτε με οικοδομικά ένσημα υπάρχει ΦΠΑ στην οικοδομή. Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε....
Τώρα το τι γίνεται ή μάλλον το τι γινότανε είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Αλλάόχι αυτό που γινότανε να το βαφτίζουμε ότι έτσι πρέπει να γίνεται και είναι και νόμιμο.
Και μια απορία: πώς εσύ του έδινες του ανθρώπου το κέρδος του νόμιμα πάντα? Μέσω ΙΚΑ πώς? Ο ΙΚΑς είναι ασφαλιστικός φορέας δεν είναι εφορία...
Άβαταρ μέλους
By criuser
#85784 Επιμένω ότι υπάρχει θέμα γιά κάποιον να ασφαλίζεται ως ημερομίσθιος στο ΙΚΑ , αλλά να κόβει τιμολόγιο ως επαγγελματίας γιά την ίδια δουλειά . Αλλά το κράτος δεν έχει πρόβλημα να βαφτίζει το κρέας ψάρι και έτσι γίνεται αυτό .

Παλιότερα έπαιζε το εξής στις ιδιωτικές δουλειές , όχι τις κατασκευές . Εβαζε ο ιδιοκτήτης τα ένσημα και έπαιρνε τιμολόγιο ενοικίασης ξυλείας από τον μπετατζή , ενώ επειδή ήταν ιδώτης δεν έκανε ΦΜΥ . Αυτό προφανώς είχε θέμα και το κυνήγησαν από τις εφορίες και έτσι τα τελευταία χρόνια που υπήρχε δουλειά και το ΦΠΑ ήταν στο 18 % έπαιρναν τιμολόγιο από τον μπετατζή . Αλλά ο μπετατζής έπρεπε να κάνει αυτός το ΦΜΥ που ήταν όλοι στον αέρα και δεν το έκαναν .

Στις κατασκευές , εγώ έπαιρνα από τα μέσα του 90 τιμολόγιο από όλους , μπετά , τούβλα , σοβάδες , ακριβώς γιά να μην μπλέκω , αλλά δεν ήμουν η πλειοψηφία . Αντίθετα μεγάλες κατασκευαστικές με πολλά έργα ταυτόχρονα δούλευαν με ΦΜΥ γιατί υπήρχε μεγάλη διαφορά από τον ΦΠΑ , αλλά και γιατί είχαν και δικά τους εργαλεία και ο υπεργολάβος ήταν περίπου μόνιμος κουμανταδόρος με αυξημένο μεροκάματο .

Θέλω να σου πω ότι δεν υπήρχε μόνιμη τακτική μέχρι το 2005 , αλλά ήταν κατά περίπτωση .
Από το 2006 που έχουμε ΦΠΑ στην οικοδομή , συμβαίνει το εξής . Αν πουλάς κυρίως δεύτερη κατοικία η επαγγελματική χρήση , συμφέρει να παίρνεις τιμολόγια από παντού . Αν όμως πουλάς πρώτη κατοικία που παίρνει απαλλαγή , τότε δεν συμφέρει . Αν δεν ξέρεις σε ποιόν θα πουλήσεις που είναι και το συνηθέστερο , δεν ξέρεις τι να κάνεις .

Από αυτούς που ήξερες ότι είχαν τιμολόγια , πόσους ξέρεις ότι έχουν σήμερα που δεν έχει δουλειά ? Ελάχιστοι , γιατί κανείς δεν θέλει να πληρώνει τέλος επιτηδεύματος , όταν δεν υπάρχει δουλειά , όταν οι δουλειές είναι πλέον ιδιωτών που σπανίως έως ποτέ θέλουν τιμολόγια , όταν ασχολούνται με μερεμέτια .

Η συζήτηση όμως ξεκίνησε από την διαφορά φόρου μεταβίβασης που έχουμε πλέον με το 3 % γιά τα μεταχειρισμένα και με το 23 % γιά τα καινούργια . Ακόμα και αν βάλουμε τιμολόγια σε μπετά και σοβάδες που έχουν εργαλεία , πάλι δεν μπαίνει τιμολόγιο στους υπόλοιπους . Αλλά τώρα βέβαια υπάρχει μία δυνατότητα με το ΙΚΑ που βάζεις χαμηλότερα ένσημα , αλλά και εκεί έχεις το θέμα ότι πρέπει ο οικοπεδούχος - κατασκευαστής να πληρώσει την ασφάλεια των υπαλλήλων κάποιου και να δηλώσει εκείνος πόσο μεροκάματο παίρνουν . :lol:

Σκέφτεσαι να πας να αγοράσεις ένα αμάξι με τιμολόγιο και να υποβάλλεις κατάλογο στο ΙΚΑ και να πληρώνεις τις ασφαλιστικές εισφορές των εργαζομένων στην αυτοκινητοβιομηχανία και στην αντιπροσωπεία και πόσα λεφτά παίρνει ο καθένας . :rtfm: :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#85814 Γράφεις σεντόνια μπερδεύοντας όλη την κουβέντα και περιγράφοντας τι γίνεται στην πράξη και τι τρυκ έχουν εφευρεθεί για να φοροδιαφεύγουν όλοι στην οικοδομή, από τον υπεργολάβο, μέχρι τον κατασκευαστή και τον οικοπεδούχο. Και μιλάμε για φοροδιαφυγή με την 100% ανοχή του κράτους για να μην πω συμβολή του τουλάχιστον μέχρι πριν την κρίση Γιατί μετά κοιτάει να πάρει τσαμπουκά αυτά που έχασε.
Τα πράγματα όμως είναι απλά για κάποιον που θέλει να μην φοροδιαφεύγει: τιμολόγια παροχής μπορούν και πρέπει να έχουν όλοι οι υπεργολάβοι στεγασμένοι και άστεγοι, οιοικονομικές σχέσεις πρέπει να αποτυπώνονται σε συμφωνητικό το οποίο κατατίθεται στην εφορία και οι πληρωμές γίνονται με την έκδοση τιμολογίων καο συνημμένα πιστοποίηση εργασιών όπου αποτυπώνεται το πώς προκύπτει η αμοιβή βάσει πσντα αυτών που περιγράφει η σύμβαση. Κατά συνέπεια αυτό που λές ότι πληρώνεις τον άλλον με αυξημένο ΙΚΑ για το εργολαβικό του κέρδος (που βέβαια ποτέ δεν γίνονταν σλλά απλά τα έπαιρνε μαύρα) απλά δεν είναι νόμιμο από τη στιγμή που η συμφωνία ήταν πχ αμοιβή με τιμή μονάδας.
Η μόνη περίπτωση να μην έχεις ΦΠΑ στην εργασία είναι να έχει ο καταδκευαστής σε σχέση εξαρτημένης εργασίας ΟΛΑ τα συνεργεία στην οικοδομή και βέβαια να έχει ή να νοικιάζει όλα τα εργαλεία που χρειάζονται για την κατασκευή πράγμα που δεν γίνεται ποτέ των ποτών γιατί πολύ απλά κοστίζει πολύ περισσότερο.

σσ. Επαναλαμβάνω κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει κάποιος που είναι οικοδόμος στο ΙΚΑ να έχει κάνει και έναρξη επαγγέλματος στη εφορία και να παίρνει απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ. Όλοι μου οι υπαργολάβοι έτσι δουλεύουνε.
Άβαταρ μέλους
By criuser
#85833 Δεν μπερδεύω την κουβέντα , εσύ αναμασάς τα ίδια .
Το ξέρω ότι όλοι οι υπεργολάβοι έχουν τιμολόγια . Το ερώτημα είναι ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ? Η γενικότερη νομοθεσία προβλέπει ,ότι οι μισθωτοί - ημερομίσθιοι ασφαλίζονται στο ΙΚΑ και οι ελεύθεροι επαγγελματίες στον ΟΑΕΕ .
Στην οικοδομή επιτρέπει την αντίφαση γιά το ίδιο έργο , οι υπεργολάβοι να είναι ταυτόχρονα και ημερομίσθιοι και ελεύθεροι επαγγελματίες .
Αν ήθελες να είσαι απόλυτα σωστός έπρεπε να πληρώνεις ως οικοπεδούχος - κατασκευαστής ΙΚΑ πάνω στα ημερομίσθια που παίρνει ο κάθε οικοδόμος και ο υπεργολάβος , εφ΄ όσον εργάζεται και ο ίδιος να σου δίνει τιμολόγιο γιά το εργολαβικό του όφελος και το κόστος ενοικίασης και χρήσης των εργαλείων του .

Αλλιώς θα έπρεπε να σου δίνει τιμολόγιο γιά τελειωμένη εργασία με εργαλεία η και με υλικά , αλλά έπρεπε να πληρώνει ο ίδιος τις ασφαλιστικές εισφορές αυτών που χρησιμοποιεί στο ΙΚΑ , να τους κάνει ΦΜΥ και να πληρώνει ο ίδιος ΟΑΕΕ γιά τον εαυτό του . Αλλά επειδή το κράτος δεν έχει πιστοποιήσει κανένα και επειδή κανείς τους δεν θα πλήρωνε τις εισφορές , ζητάει από τον οικοπεδούχο να πληρώσει εκείνος τις εισφορές , κατά παράβαση κάθε έννοιας δικαίου και σαν μοναδική περίπτωση .

Εχουμε μάλιστα και το πρόβλημα να πρέπει ο οικοπεδούχος να γνωρίζει πόσα λεφτά παίρνει κάθε οικοδόμος , που δεν το γνωρίζει , να του κάνει παρακράτηση από αυτά γιά να πληρώσει το 19 % που είναι οι εισφορές του ασφαλισμένου και αντί γιά αυτό κόβει 1 στα 5 ένσημα .

Συμφωνώ ότι υπάρχει μπάχαλο στο χώρο , αλλά αρμόδιο γιά αυτό είναι πλήρως το κράτος που ποτέ δεν έπαιξε τον ρόλο του . Δεν έχασε λοιπόν τίποτα το κράτος , αφού όλο το σκηνικό γινόταν από το ίδιο . Απλά τώρα προσπαθεί να τα αρπάξει από παντού , πουλάει σπέκουλα και προπαγάνδα και κάποιοι τσιμπάνε .

Νομίζω ότι το εξαντλήσαμε το θέμα .
Άβαταρ μέλους
By kacey
#85848
kacey έγραψε:Υποθετω οτι αναφερεται σε οτι γινεται απο ψηφισεως του νομου και μετα, οχι πχ για οποιοδηποτε AC, οποτε και αν μπηκε αυτο, σωστα? Αν ναι, τοτε πως προκυπτει οτι το ταδε AC μπηκε φετος και οχι προπερσι? Μη μου πειτε για παραστατικα, γιατι πχ ενα μου το χαρισαν και ηρθε και μου το εβαλε ο συζυγος της ξαδερφης (true story) οποτε δεν υπαρχει τιποτα.


κανεις?
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#85884 Λοιπον. Πιστευω θυμαστε την περιπτωση μου οπου κατω απο το διαμερισμα των γονιων μου υπαρχει ηλεκτρολογειο εγκαταστασεων και ειχα θεμα με τον θορυβο του ανελκυστηρα που εβαλε ο ιδιοκτητης του.
Λοιπον ο κυριος αφαιρεσε την σκαλα που οδηγει στο υπογειο του καταστηματος του και εβαλε αυτοσχεδιο ανελκυστηρα δηλ πηρε τα μετρα του ανοιγματος εκοψε ενα κυκλικο μεταλικο δαπεδο αγορασε ενα μοτερ ανελκυσης με τροχαλιες αλυσιδες κλπ και τα πακτωσε στους τοιχους . Δεν υπαρχει αλλη προσβαση στο υπογειο πραγμα που σημαινει οτι κατεβαινουν ανθρωποι εκει κατω αναγκαστικα. Και ρωτω εγω. Δεν θελει μελετη για την μετατροπη αυτη? Δεν πρεπει να κατατεθει δηλωθει στην πολεοδομια ? Δεν πρεπει να υπαρξει συνενοηση με τους ιδιοκτητες πανω απο αυτον? Δεν πρεπει να σεβαστει την ησυχια των απο πανω? Το καταστατικο δεν προβλεπει πουθενα δευτερο ανελκυστηρα στο οικημα. Και καμια τροποποιηση μονιμη.
Δεν ξερω λεπτομερειες αλλα θα μαθω συντομα περι του καταστατικου. Το τι λεει ακριβως δηλ. Ο κυριος αυτος εχει ξεφυγει εν τω μεταξυ και εχει βαλει γυψωσανιδες στο διπλανο του παρκιν ως απομειναρια επισκευων με προκες καρφια κτλ και ολοι οι διπλα εχουν προβλημα με σκασμενα ελαστικα και μικροπτωσεις παιδιων κυριως.
Η απαντηση που εγω παιρνω ειναι δε με νοιαζει κανε οτι θες.
Ωραια πραματα!!!!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#85889 γυναικα δεν εχει?
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#85893
F&G έγραψε:Λοιπον ο κυριος αφαιρεσε την σκαλα που οδηγει στο υπογειο του καταστηματος του και εβαλε αυτοσχεδιο ανελκυστηρα δηλ πηρε τα μετρα του ανοιγματος εκοψε ενα κυκλικο μεταλικο δαπεδο αγορασε ενα μοτερ ανελκυσης με τροχαλιες αλυσιδες κλπ και τα πακτωσε στους τοιχους . Δεν υπαρχει αλλη προσβαση στο υπογειο πραγμα που σημαινει οτι κατεβαινουν ανθρωποι εκει κατω αναγκαστικα. Και ρωτω εγω. Δεν θελει μελετη για την μετατροπη αυτη? Δεν πρεπει να κατατεθει δηλωθει στην πολεοδομια ? Δεν πρεπει να υπαρξει συνενοηση με τους ιδιοκτητες πανω απο αυτον? Δεν πρεπει να σεβαστει την ησυχια των απο πανω? Το καταστατικο δεν προβλεπει πουθενα δευτερο ανελκυστηρα στο οικημα. Και καμια τροποποιηση μονιμη.


Εν πρώτοις κάτι τέτοιο μοιάζει παντελώς παράνομο, και αρκετά επικίνδυνο.
Δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση μόνο με ανελκυστήρα, για προφανείς πιστεύω λόγους. Πρέπει πάντα να υπάρχει πρόσβαση με κλιμακοστάσιο.
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#85901 Με πηρε τηλ ο μηχανικος που σχεδιασε εχτισε ολο το οικημα και μου ειπε να μην προβω σε καμια καταγγελια και θα μεταπεισει τον ιδιοκτητη να κανει κατι με τον θορυβο. Περιεργο μιας και παντα ηταν και ειναι μεγας υποστηρικτης του ιδιοκτητη!
|λογοκρισία| μυριζομαι στα σχεδια! Πως αλλαξε ετσι ξαφνικα!! :hmmm: