Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#760056 Sonne χάλκινος, ακριβός αλλά ησυχάζεις για μια ζωή. Μετά πας σε Nobel και Μαλτέζο, αλλά και Diana
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#760065 Πολύ καλή και γνωστή εταιρεία η Calpak. Αλλά κι αυτοί πολύ ακριβοί. Γνώμη μου, δεν υπάρχει λόγος. Παίρνεις ένα φθηνό που κι αυτοί έχουν αρκετή εγγύηση. Αν σου χαλάσει μετά από πολλά χρόνια, μάλλον θα είναι και φθηνή η επισκευή, ή και η αντικατάσταση.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#760066 Ηλιοθερμ τιμια, Αγρινιωτικη εταιρεια. Τετοιον ηλιακο 160λτ εχουμε στο χωριο
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#760223 Μάρκες δεν ξέρω, ο δικός μου είναι solar 30 ετών, αλλά ψάξτε για ηλιακούς που δεν θέλουν κάλυψη όταν φεύγετε το καλοκαίρι πχ

Δεν υπάρχει πιο σπαστικό πράγμα από το σκέπασε - ξεσκέπασε.

RMX3363
Άβαταρ μέλους
By GTS
#763245 Eπανερχομαι στο θεμα. Για δυο λαστιχα το πολυ μεχρι 10 μετρα μηκος το καθενα το ενα φερνει το κρυο νερο στον ηλιακο και το αλλο επιστρεφει το ζεστο νερο, μαζι με την μονωση τους μου ζητουν 80 ευρω. Δεν ειναι ακριβα;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#763250 Αν η τιμή σου φαίνεται ακριβή πάρε κι άλλη προσφορά.
Αυτό που ρωτάς δεν μπορεί να έχει μία απάντηση.

Εκτός αν μπορείς να το κάνεις μόνος αλλά τότε δεν θα φωναζες τεχνικό

RMX3363
Άβαταρ μέλους
By edmond
#763255 Αν είναι πολυστρωματική(λευκή με στρώματα αλουμινίου) με μόνωση εξωτερική(το αφρώδες, λευκό το πιθανότερο), μιλάμε άνετα για 1€+/μέτρο. Πάμε δλδ για 25-30 μόνο οι σωλήνες. Βάλε και τα ρακόρ τους που συνδέονται με ηλιακό και δίκτυο, κάνουν άνετα 1,5 το καθένα.
Χοντρικά, έτσι όπως το λες, είναι κανά 40άρι τα υλικά με άλλα τόσα τα εργατικά. Πιθανών να πρέπει να βάλει και κανά στήριγμα για να μην είναι στον αέρα η σωλήνα-->τρύπες, στηρίγματα κλπ.
Αν είναι ο μαύρος σκληρός σωλήνας( :shifty: σατανά) σε μπλέ ή κόκκινο σπιράλ που φαίνεται πιο πάνω στην λίστα που έβαλε ο Φωκίωνας, χαμηλώνει το κόστος των υλικών με ανάλογη αύξηση προφανώς των εργατικών.
Αν τυχόν ο μάστορας είναι της εμπιστοσύνης σου, προχώρα και μη μιλάς. Σε άλλη περίπτωση, ίσως να γλυτώσεις μερικά €€, ψάχνοντας όμως έως και δυσανάλογα με την αξία που θα κερδίσεις.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#764552 σε γραφείο που μ' έχουν συστήσει, διαβάζω έγγραφο για τις προυποθέσεις ένταξης στο Εξοικονομώ.
μία απ' αυτές είναι να αποτελεί κύρια κατοικία του ενδιαφερόμενου.
ισχύει ή υπάρχουν άλλες υποπεριπτώσεις όπου δεν είναι προυπόθεση?
αν πράγματι είναι, μπορεί να δηλωθεί στη φετινή ΦΔ σαν κύρια ή χρειάζεται ιστορικό, τρέχοντες λογαριασμούς κλπ αποδεικτικά πραγματικής κατοικίας?